Постанова
від 07.11.2024 по справі 948/421/24
ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 948/421/24 Номер провадження 22-ц/814/3450/24Головуючий у 1-й інстанції Косик С. М. Доповідач ап. інст. Карпушин Г. Л.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2024 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах: головуючого судді Карпушина Г.Л.; суддів Пилипчук Л.І., Чумак О.В., при секретарі судового засідання Буйновій О.П., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за апеляційноюскаргою ОСОБА_1 на рішення Машівського районного суду Полтавської області від 02 серпня 2024 року у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Машівської селищної ради про визнання права на завершення процедури приватизації для здійснення державної реєстрації земельної ділянки в порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В:

У червні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом до Машівської селищної ради Полтавської області про визнання права на завершення процедури приватизації для здійснення державної реєстрації земельної ділянки в поряду спадкування після померлої бабусі ОСОБА_2 .

В обгрунтування позову вказував, що він є спадкоємцем усього майна померлої за законом, однак за життя ОСОБА_2 через поважний вік та раптове погіршення стану здоров`я не встигла завершити процедуру приватизації спірної земельної ділянки, яка належала її чоловіку ОСОБА_3 .

Рішенням Машівського районного суду Полтавської області від 02 серпня 2024 року відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до Машівської селищної ради про визнання права на завершення процедури приватизації для здійснення державної реєстрації земельної ділянки в порядку спадкування.

З вказаним рішенням суду не погодився ОСОБА_1 та подав на нього апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Машівського районного суду Полтавської області від 02 серпня 2024 року та ухвалити нове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що право на спірну земельну ділянку спадкодавець ОСОБА_2 успадкувала після покійного чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте за життя не встигла завершити процедуру приватизації даної земельної ділянки.

Вказує, що ОСОБА_2 бажала реалізувати свої право власності на земельну ділянку, оскільки відкрито та безперевно нею коритувался, проте у зв`язку із погіршенням стану здоров`я не змогла завершити процедуру приватизації земельної ділянки.

Враховуючи викладене вважає, що він, як спадкоємець після померлої ОСОБА_2 , має право на завершення процедури приватизації для здійснення державної реєстрації земельної ділянки в порядку спадкування. Окрім того зазначав, що відповідач Машівська селищна рада Полтавської області проти задоволення позовних вимог не заперечувала.

Судове засідання в суді апеляційної інстанції проводилося в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи. На момент розгляду справи сторони сторони та інші особи по справі будучи належним чином та завчасно повідомленими про час та місце слухання справи в судове засідання не з`явилися.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи та мотиви апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Районним судом встановлено, що що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла бабуся позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження позивача серія НОМЕР_1 , свідоцтвом про народження батька позивача ОСОБА_4 серія НОМЕР_2 , свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 (а.с.17,70).

Також встановлено, що спадкоємець за законом після смерті ОСОБА_2 ОСОБА_1 у встановленому законом порядку прийняв спадщину шляхом подання відповідної заяви до приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Довгань А.М. та отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 6,1500 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Сахнівщинської сільської ради Машівського району Полтавської області, що належала померлій ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданим державним нотаріусом Машівської ДНК 31.07.2012 №1767, інші спадкоємці за заповітом та за законом: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 від спадщини до майна померлої ОСОБА_2 відмовилися (а.с.63, 67,68,69,72-78).

Позивачем було подано заяву до приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Довгань А.М. про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 1,000 га, передану для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Полтавського (до зміни адміністративно-територіального устрою Сахнівщинської сільської ради Машівського) району Полтавської області, яка належала ОСОБА_3 , спадкоємцем якого була ОСОБА_2 , яка прийняла спадщину, але не оформила свої спадкові права (а.с.79).

Постановою від 10.11.2023 року приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Довгань А.М. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказану вище земельну ділянку у зв`язку з тим, шо не надано правовстановлюючих документів щодо належності спадкодавцю спадкового майна (а.с.29,80).

Згідно копії спадкової справи до майна померлого ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.37-60), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дружина померлого, спадкоємиця за законом, в установлений законом строк прийняла спадщину та інших спадкоємців першої черги немає.

Відповідно до інформації, наданої Сахнівщинською сільської ради Машівського району Полтавської області в довідках №170 від 04.04.2016 р. та №367 від 17.08.2019, ОСОБА_2 , згідно даних погосподарської книги №2, особовий рахунок № НОМЕР_3 по Сахнівщинській сільській раді Машівського району Полтавської області, проживала за адресою: АДРЕСА_1 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживала одиноко, в будинку зареєстрованих осіб немає (а.с.14, 70 на зв.).

Згідно рішення Сахнівщинської сільської ради Машівського району Полтавської області від 14.05.2008 року «Про розгляд заяви гр. Жигилій» про передачу в приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, якою користується з 2000 року згідно рішення сесії від 29.09.2000 року, на сесії вирішино клопотати перед Машівською районною державною адміністрацією питання про передачу в приватну власність гр. ОСОБА_3 жителю с. Сахнівщина земельну ділянку площею 1,00 га на землях запасу сільської ради в с. Сахнівщина (а.с.18).

Розпорядженням голови Машівської районної державної адміністрації від 25.11.2008 року №616 «Про надання дозволу на виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства громадянам на території Сахнівщинської сільської ради», надано дозвіл на виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства та виготовлення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на території Сахнівщинської сільської ради гр. ОСОБА_3 загальною площею 1,00 га (а.с.19,20).

За житті на ім`я ОСОБА_3 був виготовлений проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 у власність для ведення особистого селянського господарства (а.с.21-25).

Вказана земельна ділянка відповідно до викопіровки із проекту розташування земельних ділянок (паїв) на території Сахнівщинської сільської ради Машівського району Полтавської області сформована з умовними позначеннями меж земельної ділянки та площею наданої для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до рішення Сахнівщинської сільської ради Машівського району Полтавської області від 19.09.2012 р. «Про підняття клопотання перед Машівською РДА про надання дозволу на виготовлення технічної документації гр. ОСОБА_2 », заяву останньої було розглянуто для подальшого звернення до Машівської РДА (а.с.26)..

Згідно розпорядженням голови Машівської районної державної адміністрації від 29.11.2012 р. №574 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_2 на території Сахнівщинської ради», надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_2 площею 1,00 га, для ведення особистого селянського господарства на території Сахнівщинської сільської ради (а.с.27,28).

Відмовляючи в задоволенні позову районний суд виходив з того, що оскільки у спадкодавця ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,0000 га на території Машівської селищної ради не виникло, тому відповідно до ст. 1216 ЦК України не перейшло до спадкоємців право на земельну ділянку у порядку спадкування, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Колегія суддів не може погодитись з таким висновком районного суду з огляду на наступне.

Згідно з частиною першоюстатті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно достатті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з частиною другоюстатті 14 Конституції України право власності на землю гарантується, це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону.

Відповідно до частини першоїстатті 3 Земельного кодексуУкраїни(далі -ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Положеннями статті 1216 Цивільногокодексу України (далі -ЦК України) передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з пунктом «г» частини першоїстатті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Захист прав власності громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено пунктом 1 частини третьоїстатті 152 ЗК України.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 квітня 2019 року у справі №723/1061/17 провадження №61-26091св18, зазначено, що «ЗК України у редакції, чинній до 01 січня 2013 року, встановлював, що набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження меж земельної ділянки із власниками чи користувачами суміжних земельних ділянок; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; державна реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно достатті 1216 ЦК Українинепереходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія пункту 1 розділу Х «Перехідні положення» ЗК України.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку.

Зазначений висновок міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі №14-652цс18».

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 30 червня 2020 року у справі №623/633/17 (провадження №61-41370св18), зроблено висновок, що «особливістю звернення до суду з позовом про визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельних ділянок є те, що позивач вправі порушувати питання про визнання майнового права, набутого спадкодавцем за життя, тобто особистого майнового права спадкодавця».

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 червня 2018 року у справі №128/1911/15-ц (провадження №61-14127св18), зроблено висновок, що «у разі, коли громадянин, який висловив волю на приватизацію земельної ділянки, помер до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію, до його спадкоємців у порядку спадкування переходить право вимагати завершення такої приватизації».

Право на завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку спадкодавець розпочав за життя у встановленому порядку та не завершив у зв`язку зі смертю, входить до складу спадщини.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові №752/1229/21 від 23.11.2022.

Отже, з наведеного слідує висновок, що у випадку, якщо спадкодавець за життя із дотриманням вимог законодавства розпочав процедуру приватизації земельної ділянки, проте не отримав на неї право власності у зв`язку зі смертю, спадкоємці у порядку спадкування набувають право на завершення приватизації. У разі відмови компетентного органу спадкоємцям, належним та ефективним способом захисту їх прав у судовому порядку є звернення із позовом про визнання права на завершення приватизації.

Як вбачається із матерілав справи ОСОБА_2 прийняла спадщину після померлого чоловіка ОСОБА_3 , та інших спадкоємців першої черги немає.

Згідно рішення Сахнівщинської сільської ради Машівського району Полтавської області від 14.05.2008 року «Про розгляд заяви гр. Жигилій» про передачу в приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, якою користується з 2000 року згідно рішення сесії від 29.09.2000 року, на сесії вирішино клопотати перед Машівською районною державною адміністрацією питання про передачу в приватну власність гр. ОСОБА_3 жителю с. Сахнівщина земельну ділянку площею 1,00 га на землях запасу сільської ради в с. Сахнівщина (а.с.18).

Розпорядженням голови Машівської районної державної адміністрації від 25.11.2008 року №616 «Про надання дозволу на виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства громадянам на території Сахнівщинської сільської ради», надано дозвіл на виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства та виготовлення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на території Сахнівщинської сільської ради гр. ОСОБА_3 загальною площею 1,00 га (а.с.19,20).

За житті на ім`я ОСОБА_3 був виготовлений проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 у власність для ведення особистого селянського господарства (а.с.21-25).Земельна ділянка відповідно до викопіровки із проекту розташування земельних ділянок (паїв) на території Сахнівщинської сільської ради Машівського району Полтавської області сформована з умовними позначеннями меж земельної ділянки та площею наданої для ведення особистого селянського господарства.

Згідно рішення Сахнівщинської сільської ради Машівського району Полтавської області від 19.09.2012 р. «Про підняття клопотання перед Машівською РДА про надання дозволу на виготовлення технічної документації гр. ОСОБА_2 », заяву останньої було розглянуто для подальшого звернення до Машівської РДА (а.с.26)..

Розпорядженням голови Машівської районної державної адміністрації від 29.11.2012 р. №574 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_2 на території Сахнівщинської ради», надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_2 площею 1,00 га, для ведення особистого селянського господарства на території Сахнівщинської сільської ради (а.с.27,28).

З вказного слідує, що спадкодавець ОСОБА_2 відкрито та безперевно користувалася земельною ділянкою та бажала реалізувати право власності на земельну ділянку, проте за станом здоров`я не встигла завершити процедуру приватизації спірної земельної ділянки.

Оскільки позивач є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , яка за життя розпочала процедуру приватизації земельної ділянки, то вважається, що позивач набув права на спадкування усіх прав та обов`язків, що належали ОСОБА_2 на підставі статей 1216 та 1218 ЦК України.

Крім того, слід зазначити, що відповідач Машівська селищна рада у відзиві на позову заяву, фактично не заперечувала проти задоволення позовних вимог, а до суду апеляційної інстанції надіслала заяву в якій зазначено, що у вирішенні даного питання покладається на розсуд суду.

Ухвалюючи рішення районний суд на вказане уваги не звернув, чим порушив норми матеріального права, у зв`язку з чим рішення районного суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про суті заявлених вимог.

Керуючись ст.ст.367, 376, 382-384 ЦПК України, апеляційний суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Машівського районного суду Полтавської області від 02 серпня 2024 року - скасувати, ухваливши нове рішення, яким позовну заяву ОСОБА_1 до Машівської селищної ради про визнання права на завершення процедури приватизації для здійснення державної реєстрації земельної ділянки в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право на завершення процедури приватизації для здійснення державної реєстрації земельної ділянки площею 1,0000 га, яка знаходиться на території Машівської селищної ради (колишньої Сахновщинської сільської ради) Полтавського району Полтавської області в порядку спадкування за законом після померлої ОСОБА_2 .

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови виготовлено 08 листопада 2024 року.

Головуючий суддя :


Г.Л. Карпушин

Судді:


О.В. Чумак
Л.І. Пилипчук

СудПолтавський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення07.11.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122962154
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —948/421/24

Постанова від 07.11.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Рішення від 02.08.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 22.07.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 05.06.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні