Справа № 746/349/24
2/746/91/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" листопада 2024 р.
Срібнянський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Ходіч В.М.,
при секретарі Сакун Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Срібне у приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Срібнянської селищної ради Чернігівської області про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування -
в с т а н о в и в :
25 липня 2024 року позивач звернувся до суду з цим позовом, обгрунтовуючи свої вимоги тим, що його тітці ОСОБА_2 належав житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований в АДРЕСА_1 , який був побудований в 1992 році. Після смерті в 2023 році ОСОБА_3 відкрилась спадщина на все належне їй майно, в тому числі на домоволодіння по АДРЕСА_1 , за життя покійною заповіт не був складений, спадкування здійснюється за законом, позивач є єдиним спадкоємцем всього належного їй майна, інші спадкоємці за законом чи за заповітом, які б прийняли спадщину, відсутні. Після відкриття спадщини, в установлений законом строк він звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але позивач не може оформити спадщину в частині спадкового майна житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в нотаріальній конторі, бо відсутні документи про право власності на спадковий жилий будинок, тому позивач змушений звернутися до суду з цим позовом.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав і просить їх задовольнити, виклав обставини зазначені у позові.
Представник відповідача Срібнянської селищної ради в судове засідання не з`явився, у встановлений судом строк подали заяву, де не заперечують проти задоволення позову та просять суд розгляд справи провести без присутності їх представника.
Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підтвердили, що будинок розташований по АДРЕСА_1 належав померлій у 2023 році ОСОБА_3 , яка постійно проживала за вказаною адресою до дня смерті.
Заслухавши позивача, свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до слідуючого висновку.
В судовому засіданні встановлено, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 є рідною тіткою ОСОБА_1 , 1986 року народження, що підтверджується свідоцтвами про народження ОСОБА_1 (а.с.7), ОСОБА_6 (а.с.11), ОСОБА_7 та свідоцтвом про укладення шлюбу (а.с.10, 12). Померлій ОСОБА_3 належало домоволодіння по АДРЕСА_1 , що підтверджується повідомленням ЦНАПу Срібнянської селищної ради Чернігівської області №5 від 02.01.2024 (а.с.62). За життя ОСОБА_3 заповіт не був складений, позивач є єдиним спадкоємцем всього належного померлій майна. Після відкриття спадщини, у визначений законом строк, позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини як спадкоємець за законом на майно своєї померлої рідної тітки (а.с.56), була відкрита спадкова справа. Інші спадкоємці за законом чи за заповітом, які б прийняли спадщину, відсутні. На даний час спадковий житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 , не зареєстровано.
Згідно ст.331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва.
Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
Згідно ст.1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ст.1268 ЦК України).
Статтею 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 1258 ЦК України передбачена черговість спадкування за законом, де спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
У п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа (ст.1265 ЦК України).
Згідно ст.1274 ЦК України спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.
У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою (ст.1277 ЦК України).
Як вбачається з вищенаведеного, після смерті в 2023 році ОСОБА_3 відкрилась спадщина на все належне їй майно, однак на момент її смерті житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 , не був зареєстрований у встановленому законом порядку. В установлений законом строк позивач прийняв спадщину, шляхом подання заяви до державної нотаріальної контори. Спадкоємцем за законом є позивач, тому за таких обставин позов є законним, обгрунтованим, підтверджений відповідними доказами і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.331, 392, 1217, 1222-1223, 1261-1265, 1277, 1278 ЦК України, ст.ст. 2, 3, 19, 23, 76-89, 141, 258-268 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Визнати за ОСОБА_1 , 1986 року народження, ІПН НОМЕР_1 , зареєстрованого: АДРЕСА_2 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , в порядку спадкування після ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 85 років, і складається з житлового будинку А-1, (загальна площа 61.2 м.кв., житлова 30.4 м.кв.), побудований в 1992 році з прибудовою (а-1) - до 1992 року, погріб (Пг), вбиральня (У), ворота( №1), огорожа (№2).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.273 ЦПК України.
Суддя В.М. Ходіч
Суд | Срібнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 14.11.2024 |
Номер документу | 122964037 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Срібнянський районний суд Чернігівської області
Ходіч В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні