Справа № 375/879/24
Провадження № 2/595/458/2024
У Х В А Л А
12.11.2024 місто Бучач
Суддя Бучацького районного суду Тернопільської області Тхорик І.І., ознайомившись із матеріалами цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей та сім`ї Рокитнянської селищної ради Білоцерківського району Київської області, про позбавлення батьківських прав,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї Рокитнянської селищної ради Білоцерківського району Київської області, в якому просить позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно сина, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Окрім того, просить звільнити її від сплати судового збору на підставі п.14 ч.2 ст.3 ЗУ «Про судовий збір».
Ухвалою Рокитнянського районного суду Київської області від 01 липня 2024 року цивільну справу № 375/879/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей та сім`ї Рокитнянської селищної ради Білоцерківського району Київської області про позбавлення батьківських прав, передано за підсудністю до Бучацького районного суду Тернопільської області.
07 листопада 2024 року вищевказана справа надійшла на адресу Бучацького районного суду Тернопільської області.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07 листопада 2024 року справу № 375/879/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей та сім`ї Рокитнянської селищної ради Білоцерківського району Київської області про позбавлення батьківських прав, розподілено та того ж дня передано для розгляду судді Тхорик І.І.
Зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ч. 4ст. 177 ЦПК України, відповідно до яких до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Звертаючись до суду, позивачем заявлено позовну вимоги немайнового характеру та при цьому остання просить звільнити її від сплати судового збору на підставі п. 14 ч. 2ст. 3 ЗУ «Про судовий збір».
Відповідно до п. 14. ч. 2ст. 3 ЗУ «Про судовий збір»судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Закон України «Про судовий збір»розмежовує поняття «позовна заява» та «заява». Відповідно до вказаної норми права визначено, що судовий збір не справляється за подання саме заяви, а не позовної заяви, оскільки законодавець розмежовує дані поняття.
Так, в п.п. 7-12, 12-1, 16 ч. 2ст. 3 Закону України «Про судовий збір»зазначається перелік категорій справ, за які не справляється судовий збір, і які підлягають розгляду в порядку окремого провадження, шляхом подання заяви.
В п.п. 1-6, 15 ч. 2ст. 3 Закону України «Про судовий збір»зазначається щодо подачі заяв з процесуальних питань (скасування судового наказу, зміни чи встановлення способу, порядку і строку виконання рішення, поворот рішення, тощо).
Лише в п. 13 ч. 2ст. 3 Закону України «Про судовий збір»визначено категорію справ позовного провадження, за яку при подачі позовної заяви позивачем не справляється судовий збір.
Статтею 8 ЗУ "Про судовий збір"визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Згідно ч. 2 ст. 8 "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до роз`яснень, що містяться в пункті 29 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах" № 10 від 17 жовтня 2014 року єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зістаттею 10 ЦПК Україниповинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі. Обставини для звільнення або відстрочки від сплати судового збору повинні бути виключними та такими, що обумовлюють необхідність у звільненні.
Звертаючись до суду з клопотання про звільнення від сплати судового збору, позивач на жодну з підстав, визначенихст. 8 ЗУ «Про судовий збір», не посилається, доказів на підтвердження наявності обставин, що перешкоджають сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі, не надає.
Натомість посилання позивача на п. 14 ч. 2ст. 3 Закону України «Про судовий збір»не є підставою для звільнення від сплати судового збору відповідно доЗУ «Про судовий збір». Суд наголошує, що порушене позивачем у позові про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав щодо малолітньої дитини ОСОБА_3 не є вимогою щодо захисту прав малолітніх чи неповнолітніх осіб. Звернення позивача до суду з позовною заявою про позбавлення батьківських прав відповідачів не вирішує питання про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб, а стосується лише прав та обов`язків відповідача як батька дитини, яких останній може бути позбавлений у разі ухвалення рішення про задоволення позову, правові наслідки чого визначені уст. 166 СК України, а отже вказане положення закону не підлягає до застосування у даній справі.
Відповідно дост. 4 Закону України «Про судовий збір»судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фінансовому розмірі.
Згідно п. 3 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір»від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.
Відповідно доЗакону України «Про судовий збір»розмір ставки судового збору за подання позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про державний бюджет на 2024 рік"прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року встановлено на рівні 3 028 гривень.
Згідно з п. 2 ч. 2ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання до суду вказаної позовної заяви встановлюється у розмірі 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, розмір судового збору з 01 січня 2024 року за цим позовом становить 1 211 грн 20 коп.
Згідно з ч. 1ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст.175,177цьогоКодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і надає строк для усунення недоліків позовної заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст.175, ч. 1 ст.185,353 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ :
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору:Служба усправах дітейта сім`їРокитнянської селищноїради Білоцерківськогорайону Київськоїобласті,про позбавленнябатьківських прав,залишити безруху,надавши строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення позивачу ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У випадку невиконання вимог даної ухвали заява буде вважатись неподаною і підлягатиме поверненню.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя: І. І. Тхорик
Суд | Бучацький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 14.11.2024 |
Номер документу | 122964842 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Бучацький районний суд Тернопільської області
Тхорик І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні