БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/1218/24
Провадження № 2/730/379/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" листопада 2024 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Ріхтера В.В.,
з участю секретаря судового засідання Магомедової О.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Борзни в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Комарівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до суду з даним позовом, в якому просить визнати за нею право на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП «Придеснянське» згідно сертифікату серії ЧН № 0083312 на 3,95 умовних кадастрових гектарів на території Степанівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що її мати ОСОБА_3 отримала сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0083312 по КСП «Придеснянське» Степанівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області, зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 30.12.1996 року за № 312 на підставі розпорядження Борзнянської районної державної адміністрації від 22.08.1996 року № 225. Розмір земельної частки (паю) 3,95 в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості). Державний акт на право власності на земельну ділянку взамін вищезазначеного сертифікату ОСОБА_3 не отримувала. Вартість земельної частки (паю) по КСП «Придеснянське» Степанівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області на 01.01.2024 року складає 50508,54 грн.
Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 спадщину прийняла її дочка ОСОБА_2 (позивач у справі) шляхом подачі заяви про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Новгород-Сіверського районного нотаріального округу Богуславської Л.П. Таким чином, вона є спадкоємцем земельної частки (паю), яка належала її матері ОСОБА_3 , але позбавлена можливості оформити свої спадкові права на вказану земельну частку (пай) через нотаріальну контору в зв`язку з відсутністю відповідного правовстановлюючого документа.
Позивач в підготовче судове засідання не з`явився, надав заяву про можливість розгляду справу без його участі.
Відповідач Комарівська сільська рада відзиву на позов не подав, в судове засідання представника не направив, надавши заяву про розгляд справи без участі їх представника, позов ОСОБА_2 визнає в повному обсязі.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
За змістом положень ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження у випадку визнання відповідачем позову суд ухвалює рішення в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом; спадкоємство за законом згідно встановленої черговості має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. За змістом положень ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті; в разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи за встановленою черговістю.
Судом встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_3 , місце смерті смт. Короп Коропського району Чернігівської області.
Позивач звернулася до приватного нотаріуса Новгород-Сіверського районного нотаріального округу Богуславської Л.П. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .
Листом № 124/02-14 від 27.06.2024р. приватний нотаріусНовгород-Сіверськогорайонного нотаріальногоокругу БогуславськаЛ.П. відмовила ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельну частку (пай).
Отже, на даний час ОСОБА_2 позбавлена можливості оформити свої права на земельну частку (пай), належну її матері, внаслідок відсутності правовстановлюючого документу на земельну частку (пай).
Зазначені обставини підтверджуються копіями свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , листа ГУ ДГК у Чернігівській області № П-41/0-42/6-26 від 17.01.2024, спадкової справи № 12/2011, листом приватного нотаріуса Новгород-Сіверського районного нотаріального округу Богуславської Л.П. № 124/02-14 від 27.06.2024р.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», одним із документів, що посвідчують право на земельну частку (пай), є рішення суду.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до частин першої та другоїстатті 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05 червня 2003 року № 899-IV,основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Запунктом 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»,право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
За змістом статей22,23 ЗК України(в редакції 1990 року), особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.
Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормамиЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносинЗемельного кодексу України,Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям».
Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.
Отже, особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Статтею 1216 ЦК Українипередбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно достатті 1218 ЦК України,до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.
За змістом положень ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження і припиняється у момент її смерті.
Як убачається з листа ГУ ДГК у Чернігівській області № П-41/0-42/6-26 від 17.01.2024, ОСОБА_3 отримала сертифікатна правона земельнучастку (пай)серії ЧН№ 0083312по КСП«Придеснянське» Степанівськоїсільської радиБорзнянського районуЧернігівської області,зареєстрований вКнизі реєстраціїсертифікатів направо наземельну частку(пай)30.12.1996року за№ 312на підставірозпорядження Борзнянськоїрайонної державноїадміністрації від22.08.1996року №225.Розмір земельноїчастки (паю)3,95в умовнихкадастрових гектарах,без визначеннямеж земельноїчастки (паю)в натурі(намісцевості).Державний актна правовласності наземельну ділянкувзамін вищезазначеногосертифікату ОСОБА_3 не отримувала.Вартість земельноїчастки (паю)по КСП«Придеснянське» Степанівськоїсільської радиБорзнянського районуЧернігівської областіна 01.01.2024року складає50508,54грн. Проте даний правоустановлюючий документ на земельну частку (пай) втрачений спадкодавцем за життя.
Видача дубліката сертифіката є неможливою через зняття з друку бланків цих документів у зв`язку із внесенням змін до чинного законодавства.
Так, порядок видачі сертифікатів на земельну частку (пай) регулювався Порядком виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів» від 01.11.2000 № 1619.
Згідно пункту 5 даного Порядку, передбачалось, що державні органи земельних ресурсів можуть виконувати та надавати на платній основі такі види земельно-кадастрових робіт і послуг, зокрема, підготовку сертифікатів на право на земельну частку (пай). Розмір оплати земельно-кадастрових робіт та послуг визначався спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 15.06.2001 № 97/298/124, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.07.2001 за № 579/5770.
На сьогодні вищезазначені постанова та наказ втратили чинність. Окрім того, видача дублікатів сертифікатів не передбачалась на законодавчому рівні.
Відтак, станом на даний час діє постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг» від 16.05.2014 № 523-р, відповідно до якої видача сертифікатів на право на земельну частку (най) чи їх дублікатів не передбачена.
Таким чином, оскільки ОСОБА_2 є спадкоємцем за законом після смерті своєї матері ОСОБА_3 , цивільна правоздатність якої припинилася, прийняла спадщину, інші спадкоємці на спадкове майно не претендують, правовстановлюючий документ на земельну частку (пай) відсутній, що перешкоджає позивачу оформити право на спадкове нерухоме майно через нотаріальну контору, а тому суд вважає за можливе її позов задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 524, 529, 548, 549 ЦК УРСР, ст.ст. 25, 392 ЦК України, ст.ст. 2-4, 12, 19, 23, 76-89, 141, 206, 258-268 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючої в АДРЕСА_1 , задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) розміром 3,95 в умовних кадастрових одиницях із земель колишнього КСП «Придеснянське» на території Степанівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області, яке належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_3 згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0083312.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, а у разі її подання - після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ріхтер В.В.
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 14.11.2024 |
Номер документу | 122969559 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Ріхтер В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні