Постанова
від 13.11.2024 по справі 479/230/24
МИКОЛАЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

13.11.24

22-ц/812/1736/24

Єдиний унікальний номер судової справи: 479/230/24

Номер провадження: 22-ц/812/1736/24 Суддя - доповідач апеляційного суду: Крамаренко Т.В.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2024 року м. Миколаїв

Колегія суддів судової палати в цивільних справах Миколаївського апеляційного суду в складі:

головуючого - Крамаренко Т.В.,

суддів: Серебрякової Т.В., Ямкової О.О.,

розглянувши у спрощеному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи цивільну справу за апеляційною скаргою

ОСОБА_1

на ухвалу Кривоозерського районного суду Миколаївської області від 04 жовтня 2024 року, постановлену під головуванням судді - Репушевської О.В., в приміщенні того ж суду по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,

в с т а н о в и л а :

У лютому 2024 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.

Позов обґрунтовано тим, що він є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

До складу спадщини увійшла земельна ділянка загальною площею 2,6650 га, кадастровий номер 4823984200:03:000:1158, яка належала спадкодавцеві на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії МК №010837 від 12 жовтня 2004 року. Однак, в заповіті, що посвідчений приватним нотаріусом Первомайського міського нотаріального округу Миколаївської області Токарчук С.А. 05 грудня 2002 року за реєстровим номером 8040, ОСОБА_3 заповів йому право на земельну частку (пай) із земель колективної власності КСП «Тридуба» в с. Тридуби Кривоозерського району розміром 3,95 умовних кадастрових гектара, яка належала спадкодавцю на підставі сертифікату серії МК №0041968 виданого Кривоозерською райдержадміністрацією 24 січня 2000 року. Після виготовлення на підставі сертифікату МК №0041968 від 24 січня 2000 року, державного акту на право власності на земельну ділянку серії МК №010837 від 12 жовтня 2004 року, ОСОБА_3 зміни до заповіту не внесено.

Приватним нотаріусом Первомайського районного нотаріального округу Миколаївської області відмовлено в оформленні спадщини за заповітом за відсутності правовстановлюючого документу на земельну ділянку.

Посилаючись на викладене позивач просив визнати за ним право власності на земельну ділянку кадастровий номер 4823984200:03:000:1158 площею 2,6650 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Кривоозерського районного суду Миколаївської області від 05 лютого 2024 року відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування та призначене підготовче судове засідання.

15 травня 2024 року ухвалою того ж суду відмовлено у прийнятті зустрічного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання заповіту нікчемним.

Ухвалою Кривоозерського районного суду Миколаївської області від 04 жовтня 2024 року за клопотанням представника позивача провадження у цивільній справі №479/230/24 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, зупинено до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника, терміном на 6 (шість) місяців.

Ухвала суду мотивована тим, що згідно копії актового запису про смерть №169, складеного Кривоозерським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), позивач ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

А тому, згідно положень статей 251, 253 ЦПК України наявні підстави для зупинення провадження у справі до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника, терміном на 6 (шість) місяців.

Не погодившись із вказаною ухвалою суду, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи та недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, просила ухвалу суду першої інстанції скасувати, провадження у цивільній справі №479/230/24 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування зупинити до набрання законної сили судовим рішенням у справі №479/747/24.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, ОСОБА_1 зазначає, що ухвала суду постановлена в порушення п.п.1,5 статті 251 ЦПК України, оскільки суду були відомі дата відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_2 , за якою термін звернення правонаступників за спадщиною спливає раніше - 09 грудня 2024 року. Крім того, вказує про наявність об`єктивної неможливості розгляду справи №479/230/24 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №479/747/24 від якого залежить вирішення справи, яка розглядається.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Згідно до ч. 1 ст. 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими главою І розділу V ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 369 ЦПК України, апеляційні скарги на ухвали суду, зазначені в пунктах 1, 5, 6, 9, 10, 14, 19, 37 - 40 частини першої статті 353 цього Кодексу, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Згідно ч. 13 ст. 7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Зважаючи на вказані обставини розгляд даної справи здійснено в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи.

Перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч.3 ст.3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Між тим, оскаржувана ухвала суду таким вимогам закону в повній мірі не відповідає.

Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

У разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу (частина перша статті 55 ЦПК України).

У пункті 1 частини першої статті 251 ЦПК України визначено, що суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.

Провадження у справі зупиняється у такому випадку до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника (пункті 1 частини першої статті 253 ЦПК України).

Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв`язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника. Основою процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальному праві, яке настало після відкриття провадження у справі. Виходячи з цього, особливості здійснення процесуального правонаступництва визначаються особливостями норм матеріального права, що регулюють перехід прав та обов`язків у матеріальних правовідносинах від особи до її правонаступника, або в інших випадках зміни сторони у правовідносинах, з яких виник спір.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 червня 2020 року у справі № 264/5957/17 (провадження № 14-37цс20) вказано, що «суд будь-якої інстанції зобов`язаний залучити до участі у справі правонаступника сторони або третьої особи, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво прав та обов`язків відповідної особи, а правонаступник існує. Питання процесуальної правосуб`єктності сторони, третьої особи, їхніх правонаступників належить до тих, які суд має вирішити під час розгляду справи незалежно від стадії судового процесу. Не є перешкодами для з`ясування підстав процесуального правонаступництва межі розгляду справи в суді відповідної інстанції, а також предмет доказування за відповідними позовними вимогами».

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).

З матеріалів справи вбачається, що у лютому 2024 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.

Ухвалою Кривоозерський районний суд Миколаївської області від 05 лютого 2024 року було відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування та визначив порядок її розгляду в загальному позовному провадженні.

ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, що підтверджуються копією актового запису про смерть №169 від 10 червня 2024 року, виданого Кривоозерським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управлення Міністерства юстиції (м. Одеса), тобто після відкриття провадження у справі.

За таких обставин, враховуючи, що спірні правовідносини допускають правонаступництво, вони не пов`язані лише з особою позивача, оскільки вирішується спір щодо нерухомого майна, яке в подальшому може перейти в спадкову масу, суд першої інстанції зробив обґрунтований висновок про наявність підстав для зупинення провадження у справі.

Разом з тим, зупиняючи провадження у справі до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника, терміном на 6 (шість) місяців суд не звернув уваги на вимоги п.1 ч.1 ст. 253 ЦПК України, яка передбачає зупинення провадження у справі - до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника.

Отже, провадження у справі, яка переглядається необхідно зупинити до залучення до участі у справі правонаступника ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За такого, доводи апеляційної скарги в частині строків на які зупиняється, передбачені статтею 253 ЦПК України є слушними.

Що стосується доводів апеляційної скарги про порушення судом першої інстанції п.6 ч.1 ст. 253 ЦПК України у зв`язку з тим, що наявна об`єктивна неможливість розгляду даної справи до набрання законної сили судовим рішенням у справі №479/747/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання заповіту нікчемним то вони не заслуговують на увагу, оскільки з цього приводу судом першої інстанції не було постановлено будь-якої ухвали.

За таких обставин, ухвала суду на підставі п.1,4 ч.1 ст. 376 ЦПК України підлягає зміні шляхом викладення другого абзацу резолютивної частини ухвали в наступній редакції «Провадження у цивільній справі №479/230/24 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності в порядку спадкування - зупинити до залучення до участі у справі правонаступника ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Керуючись ст.ст.367, 374, 376, 381- 384 ЦПК України, колегія суддів

п о с т а н о в и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Ухвалу Кривоозерського районного суду Миколаївської області від 04 жовтня 2024 року змінити, викласти другий абзац резолютивної частини ухвали в наступній редакції «Провадження у цивільній справі №479/230/24 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності в порядку спадкування - зупинити до залучення до участі у справі правонаступника ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

В іншій частині ухвалу суду першої інстанції - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення її повного тексту у випадках, передбачених статтею 389 ЦПК України.

Головуючий Т.В. Крамаренко

Судді Т.В. Серебрякова

О.О. Ямкова

Повний текст постанови складено 13 листопада 2024 року.

СудМиколаївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення13.11.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122969989
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —479/230/24

Постанова від 13.11.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Крамаренко Т. В.

Ухвала від 24.10.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Крамаренко Т. В.

Ухвала від 24.10.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Крамаренко Т. В.

Ухвала від 04.10.2024

Цивільне

Кривоозерський районний суд Миколаївської області

Репушевська О. В.

Ухвала від 15.05.2024

Цивільне

Кривоозерський районний суд Миколаївської області

Репушевська О. В.

Ухвала від 20.03.2024

Цивільне

Кривоозерський районний суд Миколаївської області

Репушевська О. В.

Ухвала від 05.02.2024

Цивільне

Кривоозерський районний суд Миколаївської області

Репушевська О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні