Справа № 456/5229/24
Провадження № 2-о/456/303/2024
РІШЕННЯ
іменем України
28 жовтня 2024 року місто Стрий
Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Яніва Н. М.
з участю секретаря судового засідання Сунак Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за заявою ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи Грабовецько-Дулібівська сільська рада Стрийського району Львівської області, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
встановив:
Стислий виклад позицій сторін та інших учасників справи.
Заявниця ОСОБА_1 , через канцелярію, подала до Стрийського міськрайонного суду Львівської області заяву у порядку окремого провадження, в якій просить ухвалити рішення про встановлення факту належності правовстановлюючого документа, а саме, що свідоцтво про право особистої власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , видане 20.02.1989року на ім`я ОСОБА_2 належить матері заявниці ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Довголука Стрийського району Львівської області.
Заяву обґрунтованотим,що ІНФОРМАЦІЯ_2 померламати заявниці- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .У встановленийзаконом шестимісячнийстрок післясмерті матері ОСОБА_3 заявниця звернуласьдо Стрийськоїдержавної нотаріальноїконтори іззаявою проприйняття спадщинита видачіїй свідоцтвана спадковемайно упорядку спадкуванняза законом. Однак,нотаріусом буловідмовлено воформленні спадщинита видачівідповідного свідоцтвопро правона спадщинуз тихпідстав,що усвідоцтві проправо особистоївласності нажитловий будинок АДРЕСА_1 видане20лютого 1989року невірнозазначено прізвищета ім`яматері заявниці,замість ОСОБА_3 помилково записано ОСОБА_2 .Відтак, заявниця стверджує, що внаслідок такої помилки вона не має можливості в повній мірі реалізувати свої права на спадкування за законом, як донька померлої, а тому просить задовольнити вимоги, викладені у поданій нею заяві.
Заяви та клопотання сторін у справі.
Зявниця ОСОБА_1 подала до суду заяву, згідно якої просить розгляд справи проводити за її відсутності, додатково зазначивши, що подану заяву підтримує у повному обсязі.
Представник заінтересованоїособи Грабовецько-Дулібівськоїсільської радиСтрийського районуЛьвівської області,скориставшисьелектронним зв`язком, скерував до суду клопотання, у якому просить справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення проводити без участі представника заінтересованої особи.
Інших заяв чи клопотань від учасників цієї справи до суду не надходило.
Вчинені судом процесуальні дії у справі та постановлені ухвали.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 30.09.2024 року головуючим суддею щодо розгляду вищевказаної заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, визначено суддю Яніва Н.М..
Ухвалою судді Стрийського міськрайонного суду Львівської області Яніва Н.М. від 01.10.2024 року вищевказану заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи ухвалено проводити в порядку окремого провадження. Визначено місце, дату та час судового засідання у цій справі 28.10.2024 року о 11:30 год..
Судом також були задоволені заява заявниці та клопотання заінтересованої особи про розгляд даної справи за їх відсутності (за відсутності уповноважених представників) та, виходячи з положень ч. 3 ст. 211, ч. 2 ст. 247 ЦПК України, а також враховуючи неявку у судове засідання усіх учасників справи, суд вважав за доцільне та можливе здійснювати судовий розгляд даної справи за відсутності її учасників на підставі наявних у суду матеріалів та без фіксування судового засідання у цій справі технічними засобами.
Учасники справи належно та завчасно повідомлялись судом про місце, дату та час судового засідання по їх справі щодо її розгляду по суті, про що у справі наявні відповідні письмові підтвердження.
Інші процесуальні дії у цій справі судом не вчинялись, а ухвали не постановлялись.
Розгляд справи по суті відбувся без участі сторін.
Норми та джерела права, а також роз`яснення, котрі застосовує суд при ухваленні даного рішення, мотиви їх застосування.
Згідно з пунктом 1 ст.6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий розгляд його справи судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо прав та обов`язків цивільного характеру. У цьому пункті закріплене право на суд разом з правом на доступ до суду, тобто правом звертатися до суду з цивільними скаргами, що складають єдине ціле (див. рішення Європейського Суду з прав людини від 21.02.1975 року у справі «Ґолдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. the United Kingdom), заява № 4451/70, § 36).
За загальним правилом, наведеним у ст. ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес у один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
Чинним ЦПК України передбачено можливість захисту цивільного права чи інтересу шляхом встановлення фактів, що мають юридичне значення, а також наведено перелік фактів, які можуть бути встановлені судом.
Відповідно до п. 5 ч. 2ст.293ЦПК України вимоги про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у порядку окремого провадження.
У відповідності до п.1, 6 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, а також про належність правовстановлюючих документів особі, прізвище ім`я та по батькові, якої що зазначені у документі, не збігається з прізвищем, ім`ям та по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначений у свідоцтві про народження та паспорті. У відповідності до п.1 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Пунктом 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року за № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» передбачено, що при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по-батькові, місце і час народження якої, зазначені у документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або у паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по-батькові або замість імені чи по-батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення у таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться у документі, відповідно до чинного законодавства.
При цьому обов`язок доказування та подання доказів встановлений ст. 81 ЦПК України, в якій зазначено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 ЦПК України.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Пленум Верховного Суду України у пункті 11 постанови «Про судове рішення у цивільній справі» від 18 грудня 2009 року № 11 роз`яснив, що у мотивувальній частині рішення слід наводити дані про встановлені судом обставини, котрі мають значення для справи, їх юридичну оцінку та визначені відповідно до них правовідносини, а також оцінку усіх доказів.
Фактичні обставини справи із оцінкою відповідних доказів.
Так, судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є громадянкою України, що стверджується її паспортом громадянки України серії НОМЕР_1 , виданим Стрийським МРВ УМВС України у Львівській області 21.12.2001 року.
Як вбачається із свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , повторно виданого Стрийським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 05.03.2019 року, з урахуванням факту укладення шлюбу згідно із свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданого Стрийським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Львівській області, заявниця ОСОБА_4 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , а її батьками значаться ОСОБА_5 та ОСОБА_3 .
Судом також встановлено, що матері заявниці ОСОБА_1 ОСОБА_6 на праві приватної власності належав житловий будинок АДРЕСА_1 , що стверджується свідоцтвом про право особистої власності на жилий будинок, виданим виконавчим комітетом Стрийської районної Ради народних депутатів Львівської області 20.02.1989 року. Вказаний жилий будинок був зареєстрований Стрийським міжміським бюро технічної інвентаризації 15.03.1989 року та записаний у реєстрову книгу № 1 за реєстровим № 125.
Однак, у вказаному вище свідоцтві про право особистої власності на жилий будинок зазначено дані про його власницю « ОСОБА_2 » замість « ОСОБА_3 », що не відповідало її правовстановлюючому документу паспорту громадянина України, та, у подальшому, свідоцтву про її смерть серія НОМЕР_4 , виданому Грабовецькою сільською радою Стрийського району Львівської області 08.11.2018 року.
Відтак, заявниця ОСОБА_1 внаслідок такої допущеної з технічних причин помилки у вказаному вище свідоцтві про право особистої власності на жилий будинок не може у передбачений законом спосіб скористатися своїм правом щодо спадкування відповідних прав на нього, після смерті матері ОСОБА_3 ..
Висновок суду.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до переконання, що зібрані та досліджені в судовому засіданні докази беззаперечно підтверджують той факт, що свідоцтво про право особистої власності на житловий будинок АДРЕСА_1 від 20.02.1989 року, виданий Виконкомом Стрийської районної Ради народних депутатів на ім`я ОСОБА_2 належить ОСОБА_3 . Встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, оскільки дає їй можливість реалізувати свої спадкові права.
Керуючись ст. 7,10,12,13,18,259,263-268,279 ЦПК Українисуд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 ,з участюзаінтересованої особиГрабовецько-Дулібівськасільська радаСтрийського районуЛьвівської області,про встановленняфакту,що маєюридичне значення - задовольнити.
Встановити фактналежності ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтва про право особистої власності на жилий будинок АДРЕСА_1 від 20.02.1989 року, виданий виконкомом Стрийської районної Ради народних депутатів на ім`я ОСОБА_2 .
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження,якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне найменування учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_5 ; зареєстроване місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_2 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Грабовецько-Дулібівська сільська рада Стрийського району Львівської області, код у ЄДРПОУ: 04370998; місцезнаходження юридичної особи: вул.. Шевченка, 170, с. Дуліби Стрийський район, Львівська область, 82660.
Суддя Назар ЯНІВ
Суд | Стрийський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2024 |
Оприлюднено | 14.11.2024 |
Номер документу | 122979525 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Стрийський міськрайонний суд Львівської області
Янів Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні