Рішення
від 13.11.2024 по справі 169/822/24
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 169/822/24

Провадження № 2/169/302/24

ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2024 року селище Турійськ

Турійський районний суд Волинської області в складі

головуючого Тітівалова Р.К.,

з участю:

секретаря судового засідання Веремчук Л.Ю.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Турійської селищної ради про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер троюрідний брат заявника ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на належне йому майно. За життя ОСОБА_2 проживав один, заповіту не складав. Спадкоємців першої, другої, третьої та четвертої черг за законом немає. Вказуючи, що він належить до спадкоємців п`ятої черги за законом, але у зв`язку з відсутністю свідоцтва про народження діда ОСОБА_3 та його рідного брата ОСОБА_3 він не може підтвердити родинні відносини з ОСОБА_2 , факт родинних відносин, який він просить встановити, є безспірним і необхідний йому для оформлення спадкових прав на земельну частку (пай) після смерті останнього, просив встановити факт, що він є троюрідним братом ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті останнього.

Позивач у судовому засіданні позов підтримав із викладених у ньому підстав, просив його задовольнити.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, хоча належним чином про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений (а. с. 34), 16 серпня 2024 року до суду заяву, в якій вказав, що позовні вимоги визнає повністю та просить розглядати справу без його участі (а. с. 22).

Заслухавши позивача, допитавши свідків, всебічно, повно і об`єктивно з`ясувавши обставини справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.

Відповідно до пункту 1 частини першоїстатті 315 Цивільного процесуального кодексу Українисуд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Літин Турійського району Волинської області (а. с. 8) і після його смерті відкрилася спадщина, зокрема, на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала в колективній власності КСП імені Івана Франка на території Туличівської сільської ради Ковельського (колишнього Турійського) району Волинської області і належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 матері ОСОБА_2 , який спадщину після смерті матері прийняв, але не оформив своїх спадкових прав та помер (а. с. 50).

Сертифікат на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0266345 від 30 грудня 1997 року, виданий ОСОБА_4 , втрачений (а. с. 51).

Відповідно до довідки Турійської селищної ради № 322 від 25 липня 2024 року, виданої на підставі записів у погосподарській книзі по селу Літин частина № НОМЕР_1 (особовий рахунок № НОМЕР_2 ), ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав один (а. с. 14)

Заповіту за життя ОСОБА_2 не складав, свідоцтво про право на спадщину після його смерті не видавалося, що підтверджується інформаційними довідками зі Спадкових реєстрів (а. с. 42 на звороті, 43).

Зі свідоцтва про народження спадкодавця ОСОБА_2 видно, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_3 і його батьком є ОСОБА_5 , а матір`ю ОСОБА_4 (а. с. 9).

Відповідно до архівної довідки № 247/01.22 від 02 квітня 2024 року ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьком є ОСОБА_7 , а матір`ю ОСОБА_8 (а. с. 13).

Відомості про народження ОСОБА_3 документально підтвердити неможливо, оскільки в метричних книгах церкви Преображення Господнього села Купичів (в прихід входило село Літин Турійської гміни) Ковельського повіту за 1892 рік (за 1865-1891, 1893-1898 роки про народження на зберігання в Державний архів Волинської області не надходили) відсутні відомості про народження ОСОБА_3 в 1877-1897 роках в селі Літин (а. с. 12).

Встановлено, що батьками позивача є ОСОБА_9 та ОСОБА_10 (а. с. 9, 10).

ОСОБА_11 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_12 (а. с. 10).

Відомості про батьків ОСОБА_3 , 1887 року народження, документально підтвердити неможливо, оскільки метричні книги про народження за 1865-1891 роки церков Преображення Господнього села Купичів Володимир-Волинського повіту, Турійського римсько-католицького парафіяльного костьолу містечко Турійськ (в прихід яких входило село Літин) Ковельського повіту після 1863 року на зберігання в Державний архів Волинської області не надходили (а. с. 11).

Факт родинних відносин між позивачем та спадкодавцем ОСОБА_2 у судовому засіданні підтвердили свідки ОСОБА_13 та ОСОБА_14 .

Як встановлено у ході розгляду справи, позивачу підтвердження факту родинних відносин необхідне для отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 .

Аналіз наведених обставин та вказаних вище документів в їх сукупності дає обґрунтовані підстави для висновку, що дід позивача ОСОБА_3 та дід спадкодавця ОСОБА_3 є рідними братами, а заявник ОСОБА_1 троюрідним братом спадкодавця ОСОБА_2 , і в контексті положень статті 1265 Цивільного кодексу України належить до спадкоємців за законом п`ятої черги.

Спадкоємці першої, другої, третьої, четвертої черг за законом та такі, що мають право на обов`язкову частку, відсутні.

Після смерті ОСОБА_2 на підставі претензії Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» була заведена спадкова справа № 17/2012, з матеріалів якої видно, що ніхто із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 не звертався (а. с. 45-37).

08 серпня 2024 року приватний нотаріус відмовив позивачу в оформленні прав на спадкове майно у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують родинні відносини зі спадкодавцем та пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини (а. с. 15).

За таких обставин справи та відповідно до зазначених норм процесуального права, а також враховуючи, що відсутність підтверджуючих родинні відносини між дідом позивача та дідом спадкодавця документів унеможливлює реалізацію позивачем права на спадкування та оформлення права на спадщину, надані позивачем докази на підтвердження факту родинних відносин у контексті положень статей 77-80 Цивільного процесуальногокодексу України є належними, допустимими, достовірними та достатніми, то суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 в частині вимог про встановлення факту родинних відносин є підставним та його належить задовольнити.

За встановленими законом правилами здійснення права на спадкування право на спадщину виникає у день її відкриття, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина третя статті 1223, частина перша статті 1220, частина перша статті 1270 Цивільного кодексу України).

Згідно з частиною першою статті 1268Цивільного кодексуУкраїни спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (частина третя статті 1272 Цивільного кодексу України).

За змістом наведених норм матеріального права право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття і для реалізації цього права закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, а правила частини третьої статті 1272Цивільного кодексуУкраїни можуть бути застосовані лише у випадку, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви та ці обставини визнані судом поважними.

Звертаючись до суду із цим позовом, позивач покликався на те, що причиною пропуску строку для прийняття спадщини є необізнаність із правилами спадкування і наявністю спадкового майна, відсутність документів, що підтверджують родинні відносини з спадкодавцем, в зв`язку з чим з об`єктивних причин він не подав у встановлений законом строк заяву про прийняття спадщини після троюрідного брата ОСОБА_2 .

Аналіз наведених причин пропуску строку для прийняття спадщини та обставин справи в їх сукупності дає підстави для визнання таких причин в контексті положень частини третьої статті 1272Цивільного кодексуУкраїни поважними, оскільки вони об`єктивно унеможливили подання позивачем нотаріусу заяви про прийняття спадщини та реалізацію ним передбаченого і гарантованого законом права на спадкування в межах встановленого законом строку для прийняття спадщини.

Подібні правові позиції у правовідносинах щодо визначення додаткового строку для прийняття спадщини викладені у постановах Верховного Суду від 13 грудня 2023 року у справі № 344/4418/22, від 15 квітня 2021 року у справі № 591/1271/18, від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17.

Відповідно до зазначених норм матеріального права, виходячи із характеру спірних правовідносин, суд дійшов висновку про наявність передбачених законом правових підстав для визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 три місяці після набрання цим рішенням законної сили, який є достатнім для подання позивачем нотаріусу заяви про прийняття спадщини.

Частиною першою статті 141 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За змістом частини першої статті 142 Цивільного процесуального кодексу України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Виходячи з вищенаведених положень процесуального закону та враховуючи, що відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, то судові витрати слід розподілити таким чином: повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, - 1211 гривень 20 копійок; стягнути з відповідача в користь позивача 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, - 1211 гривень 20 копійок.

На підставі викладеного, статей 1220, 1223, 1268, 1269, 1270, 1272Цивільного кодексуУкраїни та керуючись статтями77-80, 141, 142, 206, 247, 263, 264, 265, 268, 273, 293, 294,315, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є троюрідним братом ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 і помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий строк три місяці з дня набрання цим рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Повернути з Державного бюджету України ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок, сплачений відповідно до квитанції АТ КБ «ПриватБанк» № 0.0.3806681656.1 від 08 серпня 2024 року на рахунок №UA118999980313191206000003492, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38009371, код банку отримувача (МФО) 899998, отримувач коштів ГУК у Волинській обл/смт Турійськ /22030101.

Стягнути з Турійської селищної ради в користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: Турійська селищна рада, адреса місця знаходження: майдан Центральний, 1, селище Турійськ, Ковельський район, Волинська область, код за ЄДРПОУ 04333052.

Представник відповідача: ОСОБА_15 , адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 .

Головуючий

Повне рішення складене 13 листопада 2024 року.

СудТурійський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення13.11.2024
Оприлюднено15.11.2024
Номер документу122982015
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —169/822/24

Рішення від 13.11.2024

Цивільне

Турійський районний суд Волинської області

Тітівалов Р. К.

Рішення від 13.11.2024

Цивільне

Турійський районний суд Волинської області

Тітівалов Р. К.

Ухвала від 16.10.2024

Цивільне

Турійський районний суд Волинської області

Тітівалов Р. К.

Ухвала від 28.08.2024

Цивільне

Турійський районний суд Волинської області

Тітівалов Р. К.

Ухвала від 13.08.2024

Цивільне

Турійський районний суд Волинської області

Тітівалов Р. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні