РІШЕННЯ
Іменем України
Справа № 285/5142/24
провадження у справі № 2-о/0285/197/24
12 листопада 2024 року м. Звягель
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді Васильчук Л. Й.,
присяжних Милик А. В., Тетеря В. В.,
за участю секретаря Букши О. В.,
представника заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду
в порядку окремого провадження цивільну справу
за заявою ОСОБА_2 ,
заінтересовані особи: Стриївська сільська рада Звягельського району Житомирської області, Звягельська державна нотаріальна контора
про оголошення особи померлою,
ВСТАНОВИВ:
Заявниця звернулась до суду із зазначеною заявою в якій просить оголосити померлим ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та датою його смерті вважати день набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування заяви вказує, що ОСОБА_3 зареєстрований та до 16.06.2021 постійно проживав в АДРЕСА_1 . Між ОСОБА_3 та нею було укладено спадкові договори. Виконуючи взяті на себе зобов`язання, відповідно до договорів спадкування, вона 16.06.2021 принесла продукти харчування та приготований обід, однак ОСОБА_3 вдома не було і на ночівлю додому не повернувся. Встановити самостійно місце його перебування виявилось неможливим у зв`язку з чим 17.06.2021 звернулася з відповідною заявою до поліції. Листом Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області від 25.06.2021 її повідомлено, що заведено розшукову справу категорії "Розшук" №1614004, однак станом на 25.06.2022 місце перебування ОСОБА_3 встановити не вдалося. Рішенням Новоград-Волинського міськрайонного суду від 27.06.2023 №285/3301/22 ОСОБА_3 визнано безвісно відсутнім з 01.07.2021. Станом на 01.08.2024 ОСОБА_3 перебуває у державному розшуку як безвісно зниклий та на даний час місце його перебування не встановлено. Таким чином, будь-яка інформація про місце перебування ОСОБА_3 відсутня понад 3 роки та, з огляду на його похилий вік (79 років) цілком обґрунтованим є припущення про його смерть. Визнання ОСОБА_3 померлим необхідне для реалізаціїї її спадкових прав.
В судовому засіданні представник заявника заяву підтримав та просив задовольнити її.
Представники заінтересованих осіб в судове засідання не прибули надіслали письмові заяви щодо здійснення судового розгляду справи у їх відсутність.
Вислухавши думку учасника процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що 11.07.2019 між ОСОБА_3 (відчужувач) та ОСОБА_2 (набувач) укладено спадкові договори, предметом яких є земельні ділянки з кадастровими номерами 1824085600:02:001:0210, 1824085600:02:004:0174, 1824085600:02:004:0171, що розташовані в АДРЕСА_2 та житловий будинок, що знаходиться по АДРЕСА_1 . Відповідно до вказаних договорів ОСОБА_2 зобов`язується виконувати такі розпорядження відчужувача: забезпечувати його харчуванням, одягом, нести витрати, пов`язані з лікуванням за рахунок своїх коштів, обробляти земельну ділянку, здійснити поховання та встановити йому пам`ятник. Право власності на вищезазначене майно виникає у набувача після смерті відчужувача з моменту державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до копії рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 27.06.2023, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було визнано безвісно відсутнім з 01 липня 2021 року.
З довідки виконавчого комітету Стриївської сільської ради Звягельського району Житомирської області від 19.09.2024 слідує, що ОСОБА_3 , який зареєстрований в АДРЕСА_1 з 16.06.2021 на території сільської ради не проживає, місце перебування невідомо, що також підтверджується поясненнями свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Згідно з копією повідомлення Звягельського РВП ГУНП в Житомирській області від 02.08.2024, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , розшукується та перебуває у розшуку, як безвісно зниклий. На даний час, місце перебування ОСОБА_3 не встановлено.
Тож заявник звернулася до суду для оголошення ОСОБА_3 померлим, оскільки це необхідно їй для отримання свідоцтва про право спадщину.
На виконання ухвали від 11.10.2024, у межах повноважень, наданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України Центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України повідомив, що відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України громадянином України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 25.10.2019 по 25.10.2024, в базі даних не виявлено, що підтверджується листом №19-73897/18/24 від 25.10.2024.
Також, на виконання ухвали від 11.10.2024, Звягельським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Звягельському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) повідомлено, що в архіві їх відділу відсутній актовий запис про смерть відносно ОСОБА_3 . Перевірку проведено за період з 01.01.2016 по теперішній час, що підтверджується листом від 22.10.2024 №1382/29.17-56.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Згідно з ч. 1 ст.46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Відповідно до ст.305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку - протягом шести місяців.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
У п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав без вісти за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини.
Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження (ст. 47 ЦК України).
Правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою визначені у ст. 48 ЦК України. Так, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою. Незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від особи, яка володіє її майном, повернення цього майна, якщо воно збереглося та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою, за винятком майна, придбаного за набувальною давністю, а також грошей та цінних паперів на пред`явника. Особа, до якої майно перейшло за відплатним договором, зобов`язана повернути його, якщо буде встановлено, що на момент набуття цього майна вона знала, що фізична особа, яка була оголошена померлою, жива. У разі неможливості повернути майно в натурі особі, яка була оголошена померлою, відшкодовується вартість цього майна. Якщо майно фізичної особи, яка була оголошена померлою і з`явилася, перейшло у власність держави, Автономної Республіки Крим або територіальної громади і було реалізоване ними, цій особі повертається сума, одержана від реалізації цього майна.
Аналізуючи норми права, суд дійшов висновку, що підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Таким чином, з`ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази, суд зробив висновок про існування підстав для задоволення заяви ОСОБА_2 про оголошення фізичної особи померлою, оскільки ОСОБА_3 відсутній за місцем свого проживання, відсутні відомості про місце його перебування більше трьох років, а також прийнятими заходу розшуку тривалий час не встановлено місце його перебування.
Враховуючи, що будь-яких даних про те, що ОСОБА_3 пропав безвісти за обставин, які загрожували йому смертю або дають підстави припускати про його загибель від певного нещасного випадку, суду не надано, ОСОБА_3 оголошується померлим від дня набрання законної сили рішенням суду.
Керуючись ст.ст. 2, 81, 89, 258, 259, 263-265, 268, 293, 305-309, 352, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити.
Оголосити померлим громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 .
Днем смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати день набрання законної сили рішенням суду про оголошення його померлим.
Судове рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на нього протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення (ст.ст.352, 354 ЦПК України). Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну його частини, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано; у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після апеляційного перегляду (ст.273 ЦПК України).
Головуюча суддя Л. Й. Васильчук
Присяжні: А. В. Милик
В. В. Тетеря
Суд | Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 15.11.2024 |
Номер документу | 122982836 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні