Провадження №2/359/2191/2024
Справа №359/4549/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.11.2024 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Чирки С.С.
при секретарі судового засідання Кулик Т.В.
за участю
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Вороньківської сільської ради, третя особа Державний нотаріус Бориспільської районної державної нотаріальної контори Київської області Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) Скрипка Антоніна Олександрівна про визнання права власності в порядку спадкування за законом
ВСТАНОВИВ :
В травні 2024 року позивачі звернулися до суду з вказаним позовом та обґрунтовують його тим, що ОСОБА_3 належало право власності на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП «Вороньків» розміром 2,65 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла. 03.08.2004 Державним нотаріусом ОСОБА_4., сину померлої, було видано Свідоцтво про права на спадщину за заповітом (зареєст. в Реєстрі за №1-1838), на спадкове майно: право на земельну частку (пай). ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_2 та ОСОБА_5 є доньками померлого ОСОБА_4 . ОСОБА_2 звернулася до державного нотаріуса з проханням видати свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну частку (пай). Проте, державний нотаріус Бориспільської районної державної нотаріальної контори Київської області Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) Скрипка А.О. видала лист №1546/02-14 від 07.09.2021, згідно якого повідомлено, що видати відповідне свідоцтво немає можливості, оскільки ОСОБА_2 не надала документ, що посвідчує право власності спадкодавця на право власності на земельну частку (пай). В такому випадку позивачі не мають іншого варіанту окрім того, щоб звернуся до суду з метою визнання права власності в порядку спадкування за законом за кожною з них на 1/2 частину земельної частки (пай), яка перебуває у колективній власності КСП «Вороньків» розміром 2,65 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), належну їх батьку ОСОБА_4 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 .
17.09.2024 року ОСОБА_5 подала заяву у якій відмовилась від позову про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
03.09.2024 року на адресу Бориспільського міськрайонного суду надійшла заява позивач ОСОБА_2 про зміну предмету позову, у якій остання просила визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Вороньків» розміром 2,65 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості).
Ухвалою судді Бориспільського міськрайонного суду від 08 травня 2024 року було відкрито провадження у цивільній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання. Також витребувано у Державного нотаріуса Бориспільської районної державної нотаріальної контори належним чином завірену копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою Бориспільського міськрайонного суду від 10 жовтня 2024 року провадження у цивільній справі закрито в частині позовних вимог ОСОБА_5
10 жовтня 2024 року ухвалою Бориспільського міськрайонного суду закрито підготовче провадження у цивільній справі та призначено цивільну справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просив визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Вороньків» розміром 2,65 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості).
Представник Вороньківської сільської ради, будучи належним чином повідомленим, не з`явився у судове засідання.
Третя особа Державний нотаріус Бориспільської районної державної нотаріальної контори Київської області Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) Скрипка Антоніна Олександрівна, подав до суду заяву, у якій просив проводити розгляд справи за його відсутності.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 належало право власності на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Вороньків» розміром 2,65 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що підтверджується Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія КВ №0184600, виданого Бориспільською районною державною адміністрацією 31.12.1996 (а.с.18).
03.08.2004 Державним нотаріусом Бориспільської районної державної нотаріальної контори Київської області Черненко Н.Б. ОСОБА_4 , сину померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , було видано Свідоцтво про права на спадщину за заповітом (зареєст. в Реєстрі за №1-1838), на спадкове майно: право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Вороньків» розміром 2,65 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Вказана обставина підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія КВ №0184600, виданого Бориспільською районною державною адміністрацією 31.12.1996 (а.с.19).
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивачів ОСОБА_4 , це підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого на його ім`я, серії НОМЕР_1 (а.с.17).
За час свого життя ОСОБА_4 заповіт не склав, тому після його смерті спадкування здійснювалось за законом.
Спадкоємцями першої черги за законом є його діти: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . Вказана обставина підтверджується копіями свідоцтва про народження (а.с.11,15). Після реєстрації шлюбу ОСОБА_6 змінила своє прізвище на ОСОБА_8 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 (а.с.12). ОСОБА_7 після реєстрації шлюбу змінила своє прізвище на ОСОБА_9 , що підтверджується свідоцтвом про укладання шлюбу серії НОМЕР_3 (а.с.16)
Статтею 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи та часом її відкриття є день смерті особи.
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування може здійснюватись за заповітом, або за законом.
Відповідно до положень ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, відповідно до ст. 1218 ЦК України входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Як вбачається із статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 2 статті 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як встановлено ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі - продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
У відповідності з п.16 та п.17 Перехідних положень ЗК України громадянам-власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю, а сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельним часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Відповідно до положення ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до абз.3 ч.2 ст.331 ЦК України та ч.3 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Згідно з положенням ч.4 ст.3 зазначеного Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.
Встановлено, що ОСОБА_4 отримав право на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП «Вороньків» розміром 2,65 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
З копії спадкової справи №58/14, заведеної Бориспільською районною державною нотаріальною конторою Київської області, щодо майна померлого ОСОБА_4 вбачається, що ОСОБА_2 подала заяву про прийняття спадщини за законом в межах строку визначеного законом, крім того ОСОБА_5 та ОСОБА_10 також звернулися із відповідними заявами у якій від прийняття спадщини відмовились.
Таким чином, ОСОБА_2 є спадкоємицею, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 . Незважаючи на це, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) у зв`язку з тим, що позивачем не надано документ, що посвідчує право власності спадкодавця на право на земельну ділянку (пай).
В той же час, оскільки спадкодавець позивача за життя таке право отримав, то його право на земельну частку (пай) не припинилося внаслідок його смерті та у порядку спадкування перейшло до позивача.
З огляду на це, суд вважає допустимим визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Вороньків» розміром 2,65 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості).
Керуючись п.2 ч.1, ч.3 ст.258, абз.1 ч.6 ст.259, ст.ст.263-265, ч.6 ст.268 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Вороньків» розміром 2,65 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 13 листопада 2024 року.
Суддя С.С. Чирка
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2024 |
Оприлюднено | 15.11.2024 |
Номер документу | 122983369 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Чирка С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні