Рішення
від 12.11.2024 по справі 381/3488/24
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua


2/381/1510/24

381/3488/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2024 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі: головуючого судді Ковалевської Л.М.,

за участі секретаря Омельчук С.А.,

розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в м. Фастів Київської області в режимі відео конференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фастівської міської ради Київської області, третя особа: Перша фастівська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 через систему «Електронний суд» звернувся до суду з позовною заявою доФастівської міської ради Київської області, третя особа: Перша фастівська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, мотивуючи вимоги тим, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався й діє по теперішній час. Тому, у зв`язку з наявністю загрози життю на початку 2022 року позивач, ОСОБА_1 виїхала за кордон до Німеччини, де влаштувалася на роботу. Власної сім`ї (чоловіка та дітей) ОСОБА_1 не має. 30.12.2022 року ОСОБА_1 повернулася на територію України та провідала ОСОБА_3 , яка є матір`ю позивача. 14.01.2023 року ОСОБА_1 виїхала з території України та повернулася до Німеччини. Згодом, ІНФОРМАЦІЯ_1 мати позивача ОСОБА_3 померла, після смерті якої відкрилась спадщина на житловий будинок та на земельні ділянки, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , земельні ділянки, що розташовані за адресою: Київська область, Фастівський район, Бортниківська сільська рада, с/т «Маргаритка». Похованням померлої ОСОБА_3 займався ОСОБА_4 , який є її онуком. Після поховання померлої ОСОБА_3 , ОСОБА_4 повідомив позивача про те, що її мати померла. Довідавшись про смерть матері, та враховуючи її перебування за кордоном, а також наявність в неї роботи, позивач звернулася за консультацією до нотаріуса де їй було повідомлено про те, що строк для подачі заяви про прийняття спадщини продовжено до 10 місяців. Перебуваючи на території України позивач склала у приватного нотаріуса заяву про прийняття спадщини після померлої матері, а також довіреність на ім`я ОСОБА_4 , щодо її представництва перед державними та приватними нотаріусами з приводу оформлення її спадкових прав на все спадкове майно, на яке вона має право, що залишилося після смерті матері - ОСОБА_3 . Оригінали заяви та довіреності позивач лишила ОСОБА_4 розраховуючи, що він звернеться до нотаріуса до спливу 10 місячного строку для прийняття спадщини. Однак, через певний час, вже після спливу 10 місячного строку для прийняття спадщини, позивач довідалася, що ОСОБА_4 не подав у встановлений строк наданих нею для оформлення спадщини документів. Звернувшись через свого представника до нотаріальної контори задля прийняття спадщини позивач отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, так як пропущений шестимісячний строк для прийняття спадщини. Представник позивача зазначає, що визначений законом строк для прийняття спадщини позивач пропустила з поважної причини, у зв`язку з введенням воєнного стану, перебуванням позивача за кордоном, погіршення її стану здоров`я, неналежне виконання її представником - ОСОБА_4 наданих йому повноважень, та зміни у законі норм щодо строків подачі заяви.

На підставі зазначеного, представник позивача просив визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном на два місяця для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

19 липня 2024 року провадження у справі було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін в судове засідання.

Ухвалою суду від 05.09.2024 року за клопотанням представника позивача призначено проводити розгляд справи в режимі відео конференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

На виконання запиту суду щодо кола спадкоємців 25.10.2024 року від Першої державної нотаріальної контори надійшла інформація, що після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , спадкову справу не заведено.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подали клопотання про розгляд справи без участі їхнього представника, проти позову не заперечують.

Третя особа в судове засідання не з`явилася, подали лист про розгляд справи без їхнього представника з урахуванням фактичних обставин справи та винести рішення згідно чинного законодавства.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, всебічно й повно з`ясувавши обставини, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюванних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

При розгляді справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим 04.04.2023 року Фастівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), серія НОМЕР_1 /а.с.55/.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на майно, а саме на житловий будинок та на земельні ділянки, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , земельні ділянки, що розташовані за адресою: Київська область, Фастівський район, Бортниківська сільська рада, с/т «Маргаритка» та будь-яке інше спадкове майно.

Спадкодавець заповіту не залишила, тому право на спадкування за законом одержала позивач ОСОБА_1 , як дочка спадкодавці.

Інші спадкоємці після померлої ОСОБА_3 відсутні. Сестра позивача, що є донькою померлої - ОСОБА_5 спадщину не прийняла.

Стаття 1268 ЦК України передбачає, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ст. 1270 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

При зверненні позивача до нотаріальної контори для прийняття спадкового майна, державним нотаріусом Першої Фастівської державної нотаріальної контори Ленченко Т.О. було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском строку подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду /а.с.95-96/.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини.

Аналогічна норма міститься в п.24 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 р. за N 7 «Про судову практику у справах про спадкування».

Правова позиція, висловлена Верховним судом України при розгляді справи № 6-1486цс15 передбачає, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом вищезазначеної статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася до нотаріальної контори після спливу строку з дня відкриття спадщини, зазначивши поважністю причини пропуску строку для прийняття спадщини в зв`язку з введенням воєнного стану, перебуванням позивача за кордоном, погіршення її стану здоров`я, неналежне виконання її представником - ОСОБА_4 наданих йому повноважень, та зміни у законі норм щодо строків подачі заяви. Таким чином позивачем були вичерпані всі можливі заходи досудового врегулювання спору та інших способів захисту інтересів, тому суд вважає дані обставини об`єктивними підставами вказаного пропуску і це підтверджено належними доказами.

Згідно з вимогами ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

За таких обставин, на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які представник позивача посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 4, 12-13, 76-82, 258-259, 263, 265, 268, 354 ЦПК України, на підставі ст. ст. 15, 16, 1220-1222, 1233, 1235, 1258, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 до Фастівської міської ради Київської області, місцезнаходження: Київська область, м. Фастів, пл. Соборна, 1, ЄДРПОУ 34446857, Перша фастівська державна нотаріальна контора, місцезнаходження: Київська область, м. Фастів, вул. Шевченка, 4, про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 додатковий строк терміном два місяця для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , який обчислювати з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Ковалевська

СудФастівський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення12.11.2024
Оприлюднено18.11.2024
Номер документу122984137
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —381/3488/24

Рішення від 12.11.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Ковалевська Л. М.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Ковалевська Л. М.

Ухвала від 22.07.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Ковалевська Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні