Справа № 545/4280/24
Провадження № 2-о/545/181/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.11.2024Полтавський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Стрюк Л.І.
присяжних - Боярської С.А., Корби С.Ф.,
з участю секретаря - Синегуб Д.В.,
представників заявника - адвокатів Брюховецького О.В., Голяніщева Д.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за заявою ОСОБА_1 прооголошення фізичної особи померлою,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, у якій просить оголосити померлим чоловіка - ОСОБА_2 , від дня ймовірної смерті - ІНФОРМАЦІЯ_3, посилаючись на те, що наказом №37 від 24.02.2022 останнього зараховано та призначено спеціалістом-оператором служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_1 . За результатами службового розслідування встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у результаті мінометного обстрілу позиції ІНФОРМАЦІЯ_4, на ОСОБА_2 обрушилося бетонне перекриття будівлі, у яку влучила міна, у результаті чого останній загинув. Через інтенсивний мінометний обстріл його тіло евакуювати не вдалося, що унеможливлює отримання свідоцтва про смерть у встановленому законом порядку.
Просила оголосити ОСОБА_2 померлим з ІНФОРМАЦІЯ_3, оскільки від цього факту залежить виникнення та реалізація її особистих та майнових прав, зокрема, отримання передбачених законодавством виплат, оформлення спадщини тощо.
Заявник та її представники, заінтересована особа ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримали заяву та просили її задовольнити.
Представник заінтересованої особи - ІНФОРМАЦІЯ_1 у судове засідання не з`явився, попередньо надавши заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення заяви не заперечував.
Представник заінтересованої особи - Полтавського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, заяви про розгляд справи без його участі не надав.
Заслухавши пояснення заявника та її представників, заінтересованої особи, свідків, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з таких підстав.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою (п.3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 31.010.2015 (а.с.17).
Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) №37 від 24.02.2022 старшого солдата запасу ОСОБА_2 призначено спеціалістом-оператором служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.35).
Згідно з витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №84 від 01.02.2024 призначено службове розслідування за фактом зникнення безвісти під час мінометного обстрілу противником позиції ІНФОРМАЦІЯ_4 старшого солдата, спеціаліста-оператора служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с.36).
Як вбачається з витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №87 від 02.02.2024 за результатами службового розслідування стосовно зникнення безвісти старшого солдата ОСОБА_2 встановлено, що під час ворожого мінометного обстрілу позиції ІНФОРМАЦІЯ_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 об 13:00год у районі н.п. Авдіївка Донецької області зник безвісти спеціаліст-оператор служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_1 старший солдат ОСОБА_2 , який перебував у засобах індивідуального захисту та виконував обов`язки по захисту суверенітету та територіальної цілісності України (а.с.37-39).
З акту службового розслідування від 02.02.2024 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 близько 13:00 год у результаті ворожого мінометного обстрілу позиції ІНФОРМАЦІЯ_4 на старшого солдата ОСОБА_2 , який перебував у засобах індивідуального захисту (бронежилет, кевларовий шолом) обрушилося бетонне перекриття будівлі, у яку влучила ворожа міна, у зв`язку з інтенсивним мінометним обстрілом тіло останнього евакуювати не вдалося, що підтверджується поясненнями гранатометника 1 відділення охорони першого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 та головного сержанта-командира ІНФОРМАЦІЯ_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 (а.с.41-49).
На підставі проведеного службового розслідування 14.03.2024 складено акт про настання смерті (загибелі) ОСОБА_2 (а.с.50).
Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснили, що ІНФОРМАЦІЯ_3 разом з ОСОБА_2 виконуючи бойове завдання, перебували на позиції «Фагот-3» у районі н.п. Авдіївка Донецької області. Внаслідок влучання міни двоповерхова будівля була зруйнована. Бетонна плита впала та придавила ОСОБА_2 , який не подавав ознак життя, його тіло не вдалося дістати з-під завалів через інтенсивні бойові дії.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 234 ЦПК України справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою, суд розглядає в порядку окремого провадження.
Відповідно до ст.306 Цивільного процесуального кодексу України визначено обов`язкове зазначення для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку. Ці відомості дозволяють визначити право осіб на звернення до суду в справі цієї категорії, коло заінтересованих осіб, необхідні докази.
За змістом ст. ст. 307, 308 Цивільного процесуального кодексу України, якими визначено порядок розгляду судом справ про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою, суд до початку розгляду справи встановлює осіб (родичів, співробітників тощо), які можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме, а також запитує відповідні організації за останнім місцем проживання відсутнього (житлово-експлуатаційні організації, органи внутрішніх справ або органи місцевого самоврядування) і за останнім місцем роботи про наявність відомостей щодо фізичної особи, місцеперебування якої невідоме. Суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.
Статтею 47 ЦК України встановлено правові наслідки оголошення фізичної особи померлою, зокрема: 1. Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. 2. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
Згідно п.13 постанови Пленуму Верхового Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим, у разі неможливості встановлення факту його смерті, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце за певний час та за певних обставин.
Оголошення померлим ОСОБА_2 заявнику необхідно для отримання свідоцтва про смерть, оформлення одноразової допомоги та для оформлення спадкових прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про доведеність факту загибелі ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 247, 294, 305-308, 354 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 прооголошення фізичної особи померлою - задовольнити.
Оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , уродженця с. Зінці Полтавського району Полтавської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , старшого солдата, спеціаліста-оператора служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_1 - померлим.
Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , уродженця с. Зінці Полтавського району Полтавської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 - вважати ІНФОРМАЦІЯ_3
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з моменту проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.
С Суддя: Л. І. Стрюк
Присяжні: С.А. Боярська
С.Ф. Корба
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 15.11.2024 |
Номер документу | 122984735 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Стрюк Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні