Рішення
від 23.10.2024 по справі 702/300/24
МОНАСТИРИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 702/300/24

Провадження № 2/702/204/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

23 жовтня 2024 року м. Монастирище

Монастирищенський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді: Нейло І.М.

за участю секретаря судового засідання: Прилуцької О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Монастирище Черкаської область, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: орган опіки та піклування виконавчого комітету Монастирищенської міської ради про позбавлення батьківських прав,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 28.08.2020 заочним рішенням Монастирищенського районного суду Черкаської області розірвано шлюб між нею та ОСОБА_2 . Від даного шлюбу, у них з відповідачем є спільна неповнолітня дитина: син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На час народження сина ОСОБА_3 , вони проживали спільно з відповідачем в с. Попудня в будинку її матері. Коли сину ОСОБА_3 виповнилося вісім місяців, відповідач залишив сім`ю та переїхав проживати в с. Аврамівка. Починаючи з того періоду часу у неї припинилось будь-яке спілкування з відповідачем. Причину своєї поведінки, а саме залишення як її так і спільного їхнього сина, відповідач не пояснював. З часу залишення їх із сином, відповідач не цікавився останнім, його умовами проживання, здоров`ям тощо. Відповідач не проявляє та не проявляв в будь-якому вигляді батьківської уваги щодо виховання сина ОСОБА_3 , не приділяє ніякої уваги його розвитку, не виявляє бажання в спілкуванні з ним та не цікавиться його внутрішнім світом.

Ухвалою суду 11.04.2024 відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого судового розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду 24.06.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку. На адресу суду надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позов підтримує та просить його задовольнити, не заперечує проти винесення заочного рішення.

В судове засідання відповідач ОСОБА_2 повторно не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку за місцем реєстрації відповідача. Причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи від відповідача до суду не надходило.

В судове засідання представник позивача служби у справах дітей виконавчого комітету Монастирищенської міської ради Бабій І.Г. не з`явилась. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку. На адресу суду надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позов підтримує та не заперечує проти його задоволення.

Відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності з повідомленням причин неявки, ненадання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У зв`язку з викладеним, враховуючи заяву позивача, яка не заперечує проти такого вирішення справи, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів і постановити заочне рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши викладені у заяві по суті справи обставини та безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

З позовом про позбавлення батьківських прав відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась мати дитини, ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 27.02.2019 виданого Монастирищенським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (а.с.9), згідно рішення Монастирищенського районного суду від 28.08.2020 шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розірвано, після розірвання шлюбу позивачу залишено прізвище « ОСОБА_1 » (а.с.7), згідно свідоцтва про шлюб ОСОБА_1 . 27.12.2023 зареєструвала шлюбу з ОСОБА_8 , після реєстрації шлюбу, прізвище дружини становить « ОСОБА_1 ».

Судом встановлено, що відповідач у справі, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 27.02.2019 виданого Монастирищенським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (а.с.9).

Після розірвання шлюбу, дитина сторін проживає з позивачем, що підтверджується довідкою виданою виконавчим комітетом Монастирищенської міської ради ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , про те, що склад сім`ї її становить: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - чоловік, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - син (а.с.6).

Згідно ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Відповідно до ст. 18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування, а ч. 2 ст. 150 СК України передбачено, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Відповідно до ч. 2 ст. 157 Сімейного кодексу України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

Відповідно до ст. 164 СК України однією з підстав для позбавлення батьківських прав є ухилення батьків від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач не виконує своїх батьківських обов`язків, перестав цікавитися умовами проживання, здоров`ям та вихованням свого сина, не виявляє бажання в спілкуванні з ним та не проявляє батьківської уваги .

Згідно нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_2 не заперечує проти позбавлення його батьківських прав щодо малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та не заперечує проти усиновлення його малолітнього сина, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Просить розгляд справи у суді щодо позбавлення його батьківських прав, вирішувати у його відсутність (а.с.13).

Згідно довідки від 01.03.2024 виданої Попуднянським закладом дошкільної освіти «Чебурашка» загального розвитку Монастирищенської міської ради, батько ОСОБА_2 , контакту з дитячим садком не підтримує, участі у вихованні дитини не приймає, успішністю дитини не цікавиться, з вихователями не спілкується, батьківські збори не відвідує. Дитину до дитячого садка приводить і забирає мати, на виклики до садочка приходить теж тільки мати (а.с.10).

Згідно довідки КНП «Монастирищенський ЦПМСД» від 01.03.2024, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у лікаря ОСОБА_10 . На планові щеплення з`являється лише у супроводі мами, батько в житті дитини участі не приймає (а.с.11).

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Відповідно до висновку органу опіки та піклування ВК Монастирищенської міської ради Черкаської області № 327/03-01-37 від 20.05.2024 позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав щодо його малолітнього сина є доцільним (а.с. 24).

Згідно зі ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом. Це означає, що мати чи батько вважаються такими, що ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків, якщо вони за станом свого психічного здоров`я усвідомлюють значення своїх дій та можуть керувати ними, а також якщо вони мають юридичну і фактичну можливість до вчинення відповідних дій, які становлять зміст батьківського обов`язку. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

Відповідач не надав суду доказів неможливості та перешкод у спілкуванні з дитиною.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2 тривалий час ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків стосовно сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , сином не цікавиться, вихованням не займається, матеріальної допомоги на його утримання не надає, не приймає участі у житті сина, що є підставою для позбавлення його батьківських прав.

Відповідач не надав суду доказів на спростування вищевикладених підстав, для відмови в задоволенні позову про позбавлення його батьківських прав, а навпаки, фактично відмовився від участі в процесі та захисті своїх прав та інтересів, що також дає суду підстави вважати, що ОСОБА_2 , не виконує батьківські обов`язки та свідомо ухиляється від їх виконання.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позивачем доведені підстави для позбавлення батьківських прав відповідача, як крайньої міри, а тому суд вважає за необхідне позов задовольнити.

Судові витрати суд стягує з відповідача згідно вимог ст. ст. 133, 141 ЦПК України, пропорційно задоволеній сумі позову, а саме судовий збір в розмірі 1211, 20 гривні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 12, 13, 81, 141, 142, 247, 258, 259, 263-265, 280-289, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: орган опіки та піклування виконавчого комітету Монастирищенської міської ради про позбавлення батьківських правв, задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав відносно сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмір 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його оголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його оголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Виконавчий комітет Монастирищенської міської ради, як орган опіки та піклування, код ЄДРПОУ 22793113, місце знаходження: вул. Соборна, 117 м Монастирище Черкаська область, 19101.

Повний текст рішення виготовлено 23.10.2024.

Суддя І.М. Нейло

СудМонастирищенський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення23.10.2024
Оприлюднено18.11.2024
Номер документу122985301
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —702/300/24

Рішення від 23.10.2024

Цивільне

Монастирищенський районний суд Черкаської області

Нейло І. М.

Ухвала від 11.04.2024

Цивільне

Монастирищенський районний суд Черкаської області

Нейло І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні