Єдиний унікальний номер 722/2236/24
Номер провадження 1-в/722/354/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2024 року Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:
судді: ОСОБА_1
з участю секретаря: ОСОБА_2
прокурора: ОСОБА_3
представника колонії: ОСОБА_4
та засудженого: ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сокиряни в режимі відеоконференції клопотання начальника державної установи «Сокирянська виправна колонія (№67)» про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання у виді позбавлення волі засудженого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
ВСТАНОВИВ:
Начальник ДУ «Сокирянська виправна колонія (№67)» звернувся до Сокирянського районного суду із вказаним вище клопотанням.
Посилався на те, що ОСОБА_5 засуджений вироком Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 22.12.2022 року за ст.ст. 310 ч.1, 307 ч.2, 69, 70 ч.1 КК України до 3 років позбавлення волі без конфіскації майна.
До державної установи «Сокирянська виправна колонія (№67)» прибув 16.03.2023 року. По прибуттю до установи по серпень місяць 2023 року до будь-якої оплачуваної суспільно-корисної праці тимчасово не залучався. У вересні 2023 року з власної ініціативи подав заяву та працевлаштований різноробочим у їдальні для засуджених. З січня місяця 2024 року працював різноробочим котельні. З поставленими йому завданнями справлявся. Правил техніки безпеки не порушував.
Під час відбування покарання в установі в одному випадку притягувався до дисциплінарної відповідальності. Стягнення погашене у встановленому законом порядку. Один раз заохочений у виді оголошення подяки.
17.05.2024 року за постановою начальника установи був переведений для подальшого відбування покарання до дільниці соціальної реабілітації, де й працює по теперішній час. Працевлаштований в якості вибірника-складальника каменю стінового гірничого цеху №2. До виконання своїх обов`язків та поставлених йому завдань підходить завжди з відповідальністю та розумною ініціативою.
По відношенню до персоналу установи ввічливий, тактовний. У відношенні до інших засуджених вживчивий, не конфліктний, стосунки підтримує з засудженими позитивної спрямованості, будує з ними рівні й доброзичливі взаємовідносини.
Утримує в чистоті та порядку своє спальне місце та приліжкову тумбочку. Має охайний зовнішній вигляд. Заходи виховного характеру які проводяться у дільниці відвідує, реагує на них вірно.
За час перебування на дільниці порушень встановленого режиму відбування покарання не допускав, стягненням не підлягав. По підсумках праці та дотримання вимог режиму відбування покарання в одному випадку заохочений.
Приймає участь в програмах диференційованого виховного впливу «Духовне відродження», «Фізкультура і спорт» та «Підготовка до звільнення».
На підставі вищевикладеного просив суд звільнити його умовно-достроково на невідбутий строк.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 проти задоволення клопотання начальника СВК заперечував, вказуючи що засуджений ОСОБА_5 не одразу почав працювати при прибутті в установу, під час відбування покарання в двох випадках притягувався до дисциплінарної відповідальності.
Із врахуванням викладеного прокурор вважав, що ОСОБА_5 не досяг необхідного ступеня виправлення, а клопотання начальника установи є передчасним.
Представник виправної колонії ОСОБА_4 в судовому засіданні клопотання підтримав та зазначив, що засуджений ОСОБА_5 характеризується виключно позитивно, не дивлячись на наявні у нього захворювання працює, норму виробітку виконує на 100%. Наразі в черговий раз вирішується питання щодо застосування до нього заохочення.
Засуджений ОСОБА_5 в судовому зсіданні зазначив, що усвідомив суспільну небезпечність вчинених ним діянь, вину у скоєному визнає. Просив клопотання задовольнити та звільнити його умовно-достроково на невідбутий строк.
Заслухавши думку всіх учасників судового процесу, дослідивши матеріали клопотання та детально особову справу засудженого суд дійшов висновку про таке.
Відповідно до ч.1 ст.81 КК України до осіб, що відбувають покарання у виді позбавлення волі, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, в тому числі повністю або частково і від відбування додаткового покарання.
Пунктом 2 ч.3 ст.81 КК України передбачено, що умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття засудженим, не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за умисний тяжкий злочин.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 засуджений вироком Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 22.12.2022 року за ст. 310 ч.1, 307 ч.2, 69, 70 ч.1 КК України до 3 років позбавлення волі без конфіскації майна.
Строк відбування покарання ОСОБА_5 відраховано з дня його затримання, тобто з 28.09.2022 року.
Згідно вказаного вироку суду, обставинами, які пом`якшували покарання ОСОБА_5 суд визнав його щире каяття, активне сприяння розкриттю злочинів та співпрацю з стороною обвинувачення у викритті інших кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інших кримінальних правопорушень проти здоров`я населення.
Кінець строку відбування покарання ОСОБА_5 - 28.09.2025 року.
Відповідно, станом на час розгляду судом даного клопотання, засуджений ОСОБА_5 відбув 2 років 1 місяць 14 днів позбавлення волі, тобто більше двох третин строку покарання, призначеного судом.
Невідбутий засудженим ОСОБА_5 строк покарання у виді позбавлення волі, станом на час постановлення судом даної ухвали, становить 10 місяців 16 днів.
Згідно роз`яснень, які містяться у п.2 постанови Пленуму Верховного суду України «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» №2 від 26.04.2002 року, умовно-дострокове звільнення від відбування покарання можливе лише після повного та всебічного вивчення даних про особу засудженого. При цьому головною умовою прийняття рішення при умовно-достроковому звільненні від відбування покарання є доведеність того, що засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення (ч.2 ст.81 КК).
Відповідно до п.17 постанови Пленуму Верховного суду України «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» №2 від 26.04.2002 року, під час судового розгляду питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання суди повинні ретельно з`ясовувати ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях засуджених виправно-трудової установи, а також його наміри щодо прилучення до суспільно корисної праці та потребу в наданні допомоги при обранні місця проживання і працевлаштування.
Судом встановлено, що засуджений ОСОБА_5 в місцях позбавлення волі перебуває з 28.09.2022 року.
Під час перебування в СіЗО м. Чернівці постановою від 20.12.2022 року притягнутий до дисциплінарної відповідальності у виді догани за невиконання команди «відбій» (а.о.с.57).
Разом з цим, з пояснень засудженого ОСОБА_5 вбачається, що інші засуджені, які перебували разом з ним в камері вживали брагу, після чого поводили себе агресивно, порушуючи порядок утримання.
Дані обставини підтверджуються рапортами начальників СПС (а.о.с. 58, 61) та поясненнями інших засуджених (а.о.с.62-67).
Згідно довідки старшого інспектора ВРіО ОСОБА_6 , ОСОБА_5 20.12.2022 року ходив по камері, чим порушив главу 1 розділу 4 пункту 2-3 «ПВР СіЗО ДКВС України». В ході бесіди засуджений поводив себе адекватно, на всі запитання відповідав правдиво, вину свою визнав в повному обсязі (а.о.с.68).
Суд вважає вказане порушення режиму утримання незначним та таким, що не залежало від волі самого засудженого, адже як встановлено, порушення режиму в утримуваній камері відбулося з вини інших засуджених.
До державної установи «Сокирянська виправна колонія (№67)» ОСОБА_5 прибув 16.03.2023 року.
По прибуттю до установи по серпень 2023 року він до будь-якої оплачуваної суспільно-корисної праці тимчасово не залучався.
Згідно вимоги на госпіталізацію від 06.07.2023 року, засуджений страждає захворюванням МКХ-10(L-40.0). Псоріаз, розповсюджена форма. Рекомендовано провести лікування в Міжобласній спеціалізованій лікарні у Хмельницькій області, розміщеної на території ДУ «Шепетівська ВК (№98)» (а.о.с.151-152).
З 20.07.2023 року по 17.08.2023 року засуджений ОСОБА_5 проходив лікування в Шепетівській МОЛ.
Згідно характеристик засудженого, які містяться в особовій справі, у вересні 2023 року ОСОБА_5 подав заяву та був працевлаштований різноробочим у їдальні для засуджених з погодинною оплатою праці. Свої обов`язки та поставлені завдання виконував.
З січня 2024 року засуджений ОСОБА_5 працював різноробочим котельні, норми виробітку виконував на 100%. З поставленими йому завданнями справлявся. Правил техніки безпеки не порушував, що підтверджується довідками, виданими відділом організації та нормування праці СВК та актами прийому-передачі наданих послуг до цивільно-правового договору (а.о.с.175-177, 196-197).
У взаємовідносинах з іншими засудженими ОСОБА_5 не конфліктний. По відношенню до персоналу установи ввічливий, тактовний.
В одному випадку притягувався до дисциплінарної відповідальності, за порушення форми одягу.
Вказане дисциплінарне порушення суд вважає незначним, адже засуджений вчинив його одразу при прибутті в установу, 29.03.2023 року. Стягнення погашене.
Спальне місце та приліжкову тумбочку утримує в чистоті та порядку. Має переважно охайний зовнішній вигляд.
Заходи виховного характеру, які проводяться у відділенні відвідує, реагує на них позитивно.
Відповідно до статті 110 та 112 Кримінально-виконавчого кодексу України соціально-корисні зв`язки на волі підтримує з рідними шляхом отримання від них посилок та передач.
Відповідно до Єдиного реєстру засуджених та осіб, взятих під варту, в підсистемі «КАСАНДРА», засудженому ОСОБА_5 проведено оцінку ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення засудженими до позбавлення волі, на основі чого визначено середний рівень ризику вчинення повторного кримінального правопорушення та рівень втручання.
Статтею 4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, яка є частиною національного законодавства і джерелом права встановлено, що жодна людина не може бути приневолена до примусової чи обов`язкової праці крім будь-якої роботи, виконання якої зазвичай вимагається під час ув`язнення.
Так, судом встановлено, що у відповідності до ч.5 ст.118 КВК України, засуджений ОСОБА_5 роботи із благоустрою установи виконує.
Згідно рапорту начальника СПС №2 І. Небесного від 08.04.2024 року ОСОБА_5 приймав активну участь у роботах по благоустрою у відділенні та поліпшенню житлово-побутових умов. З відповідальністю відносився до даних робіт та проявляв розумну ініціативу під час їх виконання.
Дотримувався норм, які визначають порядок і умови відбування покарання та розпорядку дня установи.
Своєю поведінкою подає позитивний приклад іншим засудженим (а.о.с.173).
Згідно ст.6 КВК України, виправлення засудженого - це процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої правослухняної поведінки. Основними засобами виправлення засуджених є встановлений порядок виконання та відбування покарання (режим), пробація, суспільно корисна праця, соціально-виховна робота, загальноосвітнє і професійно-технічне навчання, громадський вплив.
Сумлінна поведінка повинна полягати у дотриманні засудженим правил внутрішнього розпорядку, беззаперечному виконанні законних вказівок і розпоряджень адміністрації органів кримінально-виконавчої системи, відсутності порушень дисципліни.
Частиною 2 ст.65 КВК України визначено, що активна участь засуджених у виховних заходах заохочується і враховується при визначенні ступеня їхнього виправлення.
Згідно ч.4 ст.126 КВК України, загальноосвітнє і професійно-технічне навчання засуджених заохочується і враховується при визначенні ступеня їхнього виправлення.
Відповідно до ст.127 КВК України, участь у самодіяльних організаціях є добровільною справою кожного засудженого, його соціально корисна активність заохочується адміністрацією колонії і враховується при визначенні ступеня його виправлення.
Судом встановлено, що засуджений, згідно складеного плану індивідуальної програми, приймає участь в реалізації програм диференційованого виховного впливу «Духовне відродження», «Фізкультура і спорт», «Підготовка до звільнення».
Згідно психологічних характеристик засудженого, ОСОБА_5 схильний до думки, що більшість важливих життєвих подій були результатом власних зусиль. Відчуває, що може керувати перебігом подій, тримати під контролем ситуацію. Володіє відчуттям відповідальності за те яким складається його життя в цілому. Володіє впевненістю, що і в майбутньому зможе з успіхом досягати поставлених цілей. Сміливо бере на себе відповідальність при вирішенні важливих колективних питань. Активно впливає на свої взаємовідносини з оточуючими.
Постановою начальника установи від 17.05.2024 року ОСОБА_5 переведений до ДСР.
З того часу і по день розгляду клопотання працює на важких роботах, в якості вибірника-складальника каменя стінового в гірничому цеху №2. До виконання своїх обов`язків та поставлених завдань підходить завжди з відповідальністю та розумною ініціативою.
Згідно рапорту начальника ДСР від 08.07.2024 року ОСОБА_5 приймає активну участь у роботах по благоустрою в дільниці та поліпшенню житлово-побутових умов. З відповідальністю відноситься до даних робіт та проявляє розумну ініціативу під час їх виконання.
Дотримувався норм, які визначають порядок і умови відбування покарання та розпорядку дня установи.
У відношенні до персоналу установи ввічливий. По відношенню до інших засуджених не конфліктний, будує із ними рівні та товариські відносини.
Своєю поведінкою подає позитивний приклад іншим засудженим (а.о.с.194).
Судом також встановлено, що правами начальника ДУ «СВК №67» ОСОБА_7 засуджений двічі заохочувався у виді подяки за виконання покладених обов`язків та дотримання правил поведінки по підсумках діяльності за 1-й та 2-й квартал 2024 року.
З пояснень начальника ДСР, наданих під час судового засідання встановлено, що наразі готуються документи про преміювання засудженого ОСОБА_5 по підсумках роботи за 3-й квартал 2024 року.
Таким чином, враховуючи наведені вище вимоги закону та встановлені обставини в їх сукупності, з урахуванням особи засудженого ОСОБА_5 , зокрема того, що останній за час відбування покарання у виді позбавлення волі діючих дисциплінарних стягнень немає, сумлінно виконував роботу, пов`язану із важкою фізичною працею, відповідально виконував роботи з благоустрою, приймав активну участь у виховних заходах, реалізував три програми диференційованого виховного впливу, має 2 заохочення, дійсно щиро розкаявся у вчиненому злочині, його молодий вік та незначний строк невідбутого покарання суд вважає, що ОСОБА_5 цілком довів своє виправлення, а тому заслуговує бути звільненим від подальшого відбування покарання умовно-достроково на невідбутий строк.
Керуючись ст.6, ч.2 ст.65, ч.4 ст.126, ст.127 КВК України, ст.81 КК України, п.п. 2, 17 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» №2 від 26.04.2002 року, ст.ст. 537, 539 КПК України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від подальшого відбування покарання у виді позбавлення волі, призначеного вироком Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 22.12.2022 року, умовно-достроково на невідбутий строк - 10 місяців 16 дні.
Роз`яснити засудженому ОСОБА_5 , що відповідно до ч.4 ст.81 КК України, у разі вчинення особою, до якої було застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, протягом невідбутої частини покарання нового злочину, суд призначає їй покарання за правилами, передбаченими ст.ст. 71, 72 КК України.
Копію цієї ухвали надіслати начальнику Державної установи «Сокирянська виправна колонія (№67)» для виконання та засудженому ОСОБА_5 для відома.
Ухвала може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом 7 днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляції через Сокирянський районний суд Чернівецької області, а засудженим в той же строк з дня вручення йому копії ухвали.
Суддя:
Повний текст ухвали складено 14.11.2024 року.
Суд | Сокирянський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 15.11.2024 |
Номер документу | 122992064 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання |
Кримінальне
Сокирянський районний суд Чернівецької області
Ратушенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні