Рішення
від 13.11.2024 по справі 443/1153/24
ЖИДАЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №443/1153/24

Провадження №2-о/443/105/24

РІШЕННЯ

іменем України

13 листопада 2024 року місто Жидачів

Жидачівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Павліва А.І.,

секретар судового засідання Стасів С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження справу за заявою Жидачівської міської ради про визнання спадщини відумерлою,

встановив:

Стислий виклад позиції сторін.

Представник заявника подав до суду заяву, заінтересованою особою у якій зазначено Жидачівську державну нотаріальну контору, в якій просить визнати відумерлою спадщину ОСОБА_1 , яку відкрито після його смерті, у вигляді житлового будинку з приналежними до нього будівлями та спорудами, що знаходяться в АДРЕСА_1 та земельної ділянки розміром 2,01 га, що належала ОСОБА_1 на підставі Сертифіката на право на земельну ділянку.

В обґрунтування заяви покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 . У власності померлого залишилось нерухоме майно: житловий будинок з приналежними до нього будівлями та спорудами, що знаходяться в АДРЕСА_1 належного на праві власності відповідно до Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 20.01.2005 №6265269 та земельна ділянка розміром 2,01 га., на підставі Сертифіката на право на земельну ділянку(пай) від 25.11.2004 РН №454431, розташована на території Зарічанського старостинського округу. На вказане спадкове майно ніхто не претендує, спадкоємці відсутні із заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори ніхто не звертався, спадкова справа не заводилась. Вказана обставина свідчить про відсутність спадкоємців за законом та заповітом і відсутність спору про право. Перед смертю померлий проживав за адресою: АДРЕСА_1 , що і є місцем відкриття спадщини. Станом на сьогодні з дня оголошення повідомлення до Жидачівської міської ради з питань прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 ніхто не звернувся.

Заінтересована особа правом на подання відзиву не скористався.

Представник заявника у судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, хоч повідомлений про дату, час і місце його проведення належним чином, про причини неявки суд не повідомив, клопотань процесуального характеру до суду не подав, правом на подання відзиву не скористався.

Заяви, клопотання, подані учасниками справи.

Представником заявника заяву про відкладення розгляду справи (а.с.18), клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с.38).

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 08.07.2024 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження (а.с.13-14).

Ухвалою судового засідання від 05.08.2024 відкладено розгляд справи (а.с.19).

Ухвалою судового засідання від 13.11.2024 постановлено проводити розгляд справи за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (а.с.41).

Позиція суду.

Суд, з`ясувавши обставини, на які сторона заявника посилається як на підставу заявлених вимог, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, надавши оцінку кожному доказу окремо та зібраним у справі доказам у цілому, доходить висновку, що заява підлягає задоволенню повністю виходячи з такого.

Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РН № 454431 від 25.11.2004 право на земельну частку (пай) розміром 2,01 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) передано ОСОБА_1 на підставі рішення Жидачівського районного суду Львівської області від 25.11.2004 (а.с.5).

Згідно з витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 20.01.2005 право приватної власності на будинок АДРЕСА_1 зареєстровано 19.01.2005 за ОСОБА_1 (а.с.6).

За змістом облікової картки погосподарського обліку та виписки з по господарської книги від 19.08.2024 будинок у АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 0,10 га облікуються за ОСОБА_1 , який був крайнім власником та користувачем вказаного житлового будинку. У цьому будинку ніхто не зареєстрований (а.с.28-29, 31).

ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Межиріччя Жидачівського району Львівської області, про що свідчить свідоцтво про смерть від 18.02.2006 серії НОМЕР_1 (а.с.4).

Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру, виданої 09.04.2024 встановлено, що після смерті ОСОБА_1 17.02.2006 спадкова справа не заводилася, свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с.7).

За змістом довідки Зарічанського старостинського округу Жидачівської міської ради від 05.06.2024 № 285 ОСОБА_1 дійсно дор дня своєї смерті, яка наступила ІНФОРМАЦІЯ_2 , був постійно прописаний та проживав за адресою АДРЕСА_1 . До дня смерті та на день смерті ОСОБА_1 у спадковому житловому будинку крім нього нікого зареєстровано не було. Заповіт від його імені не посвідчувався (а.с.8).

Відповідно до акту обстеження нерухомого майна від 26.07.2023 житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться у занедбаному стані, вхідні двері відсутні, вікна розбиті, а також частково пошкоджена покрівля. Всі ознаки того, що в будинку вже давно ніхто не проживає і не підтримує житло в належному стані (а.с.11).

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у пояснювальних записках від 14.08.2024 ствердили, що по сусідству з ними є нежитлова територія, яка перебуває у занедбаному стані. Також є старий будинок, що перебуває у аварійному стані (а.с.26, 27).

14.06.2024 на сайті Жидачівської міської територіальної громади та Часописі «Наш час» розміщено оголошення щодо визнання відумерлою спадщини після смерті ОСОБА_1 (а.с.9, 10).

Зміст правовідносин.

Правовідносини виникли у зв`язку з наявністю спадкового майна (житлового будинку і земельної частки (паю) та відсутністю спадкоємців за заповітом і за законом на це спадкове майно.

Норми права, які застосував суд.

До правовідносин підлягають застосуванню норми Цивільного процесуального кодексу України, Цивільного кодексу України та Земельного кодексу України.

Так, відповідно до пункту 8 частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.

Згідно з приписами статті 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Відповідно до приписів частин 1 та 2 статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (стаття 1223 ЦК України).

Положеннями частини 1 статті 1277 ЦК України встановлено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Відповідно до приписів частини 2 статті 1277 ЦК України заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно за його місцезнаходженням (частина 3 статті 1277 ЦК України).

Аналогічна норма передбачена частиною 1 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування».

Приписами статті 140 ЗК України передбачено вичерпний перелік підстав припинення права власності на земельну ділянку. Зокрема, нормою пункту «б» частини 1 статті 140 ЗК України передбачено, що такою підставою є смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця.

Згідно з вимогами частини 4 статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, Верховний Суду постановівід 01листопада 2023року всправі №202/5154/21(провадження№ 61-10518св22) зазначив, що до звернення із заявою про визнання спадщини відумерлою і набрання законної сили відповідним рішенням суду у територіальної громади існує законний інтерес, заснований на правових нормах, що регулюють правовідносини щодо підстав набуття і припинення права власності після смерті особи, у якої відсутні спадкоємці. Цей інтерес (законні очікування) полягає у прагненні органу місцевого самоврядування набути право власності на відумерлу спадщину. Паралельно із цим інтересом у територіальної громади існує обов`язок звернутися до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.

За змістом зазначених норм цивільного та цивільного процесуального права, орган місцевого самоврядування не є спадкоємцем у справі та не залучається до спадкування. Однак у зв`язку з відсутністю інших спадкоємців у нього виникає цивільний інтерес на визнання спадщини відумерлою та отримання її у власність територіальної громади. Зазначене надає підстави місцевій раді звертатись до суду як із заявами про визнання спадщини відумерлою у порядку окремого провадження та у подальшому оформити своє право власності на таке майно, так і з належними позовами в порядку позовного провадження на захист свого інтересу.

Узагальнені фактичні обставини, встановлені судом.

Судом встановлено на підставі безпосередньо досліджених та оцінених наявних у справі доказів, що ОСОБА_1 на час відкриття спадщини (день його смерті) на праві приватної власності належав житловий будинок АДРЕСА_1 та право на земельну частку (пай) розміром 2,01 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РН № 454431 від 25.11.2004.

Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина, до складу якої увійшли належні йому зазначені вище права.

Мотивована оцінка наведених учасниками справи аргументів щодо наявності підстав для задоволення заяви.

Суд зауважує, що після смерті ОСОБА_1 спадкова справа не заводилась і свідоцтва про право на спадщину не видавалися.

Також, зібрані та безпосередньо досліджені судом докази, дозволяють дійти висновку про відсутність спадкоємців як за заповітом, так і за законом після смерті ОСОБА_1 , які б могли претендувати на спадщину.

За наведених обставин, суд доходить переконання про відсутність спору про право цивільне та наявність у заявника правових підстав для визнання спадщини відумерлою, оскільки з часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_1 пройшло більше одного року.

Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, суд вважає, що заяву слід задовольнити повністю.

На підставі статей 1220, 1223, 1277 Цивільного кодексу України та керуючись статтями 10, 19, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 294, 337, 338 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

ухвалив:

Заяву Жидачівської міської ради (місцезнаходження: Львівська область, Стрийський район, м. Жидачів, вул. Шашкевича, 2, ідентифікаційний код юридичної особи 04056167) про визнання спадщини відумерлою задовольнити повністю.

Визнати відумерлою спадщину, що відкрилась після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: житловий будинок АДРЕСА_1 та право на земельну частку (пай) розміром 2,01 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РН № 454431 від 25.11.2004.

Передати відумерлу спадщину, а саме: житловий будинок АДРЕСА_1 та право на земельну частку (пай) розміром 2,01 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РН № 454431 від 25.11.2004, територіальній громаді в особі Жидачівської міської ради Стрийського району Львівської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Дата складення повного судового рішення 14 листопада 2024 року.

Головуючий суддя А.І. Павлів

СудЖидачівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення13.11.2024
Оприлюднено15.11.2024
Номер документу122992638
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —443/1153/24

Рішення від 13.11.2024

Цивільне

Жидачівський районний суд Львівської області

ПАВЛІВ А. І.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

Жидачівський районний суд Львівської області

ПАВЛІВ А. І.

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Жидачівський районний суд Львівської області

ПАВЛІВ А. І.

Ухвала від 05.08.2024

Цивільне

Жидачівський районний суд Львівської області

ПАВЛІВ А. І.

Ухвала від 08.07.2024

Цивільне

Жидачівський районний суд Львівської області

ПАВЛІВ А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні