Рішення
від 31.10.2024 по справі 504/3613/24
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 504/3613/24

Номер провадження 2/504/2406/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2024с-ще Доброслав

Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:

головуючої судді Вінської Н.В.,

за участю секретаря судового засідання Коцар А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фонтанської сільської ради, третя особа на стороні відповідача: Державна нотаріальна контора у Лиманському районі про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. В обґрунтування своїх вимог послався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина на житловий будинок з господарчими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач зазначає, що він єдиний син, однак звернувся до державної нотаріальної контори 20.03.2019 року, оскільки думав, що може оформити спадщину в будь-який час як єдиний спадкоємець. Однак позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із пропуском встановлений законом строк. Рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 16.09.2019 року позовні вимоги були задоволені, ОСОБА_1 було визначено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини. Ухвалами Комінтернівського районного суду Одеської області від 10.01.2020 року, 10.03.2020 року були виправлені описки в рішенні суду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 «Про запобігання поширення на території України коронавірусу» було введено карантин, дія якого неодноразово продовжувалась. Оскільки позивач людина похилого віку, має численні хронічні захворювання і в період карантину не користувався громадським транспортом, не міг поїхати до нотаріальної контори.

В зв`язку з військовою агресією росії Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року в країні було введено воєнний стан.

Тому просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю в три місяці.

Позивач та його представник - адвокат Редванська Н.В. в судове засідання не з`явилися, вся надавши до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, якою позовні вимоги підтримали та просили задовольнити.

Представник відповідача Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області у судове засідання не з`явився, засобами поштового зв`язку надіслав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, засобами поштового зв`язку надіслав заяву про розгляд справи без його участі.

Враховуючи, що в судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 13 березня 2018 року Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції в Одеській області, актовий запис №2736.

Позивач, ОСОБА_1 є сином померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 виданим 09 вересня 1958 року Райбюро ЗАГС Ленинського району м. Одеси.

Рішенням Комінтернівського районного суму Одеської області у справі №504/2688/19 від 16.09.2019 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені, визначений додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контор и строк терміном три місяці. Ухвалою Комінтернівського районного суду Одеської області від 10.01.2020 року внесено виправлення в рішення суду від 16.09.2019 року в частині вірної дати смерті.

Відповідно до наданої Лиманською державною нотаріальною конторою Одеської області копії спадкової справи ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач подав заяву про прийняття спадщини 19.03.2019 року.

Згідно статті 1217Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст.1223ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ст.1258ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно зі ст.1261ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно з ч.3 ст.1268 ЦПК України спадкоємець, який постійно проживав разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ст.1269ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно зі ст.1220ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення померлою, часом відкриття спадщини є день смерті особи, у даному випадку - це 23 липня 2023 року.

Відповідно до ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч. 3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Правила частити третьої статті 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Позивачем на підтвердження обставин поважності пропуску строку для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у позовній заяві вказано, що у зв`язку з введенням Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 «Про запобігання поширення на території України коронавірусу» карантину та військовою агресією і нападом російської федерації на Україну 24 лютого 2022 року, він був переконані, що строк на звернення із заявою про прийняття спадщини буде зупинено до закінчення дії воєнного стану.

Строк для прийняття спадщини позивачем після померлої ОСОБА_2 спливав 10 червня 2020 року, тобто після введення карантину.

Вирішуючи питання поважності причин пропуску 6-місячного строку, визначеного ст. 1270 ЦК, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Суд зазначає, що за ст. 3 Конституції України життя і здоров`я людини найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 p. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 було встановлено карантин на всій території України.

Так, на території України з 12 березня 2020 року були введені обмеження громадян у праві їх вільного пересування та перебування у громадських місцях.

Зокрема, Міністерство юстиції України на підставі листа від 17 березня 2020 року № 1534/19.5/32-20 рекомендувало нотаріусам обмежити прийом громадян заради уникнення можливого скупчення людей, тому рекомендовано здійснювати прийом громадян виключно для вчинення невідкладних нотаріальних дій.

Крім того, Нотаріальна палата України у своїх рекомендаціях від 15 березня 2020 року закликала громадян на період карантину утриматися від особистого відвідування державних нотаріальних контор та приватних нотаріусів.

Постановою Кабінету Міністрів України №651 від 27.06.2023 року відмінений карантин на території України, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який у подальшому було неодноразово продовжено.

Відповідно до п.3 постанови КМ України від28.02.2022року №164«Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (в редакції від 06.03.2022 року), на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.

Пункт 3 вказаної постанови ( в редакції від 28.04.2022 року) викладено наступним чином: «Установити, що на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини».

Пункт 3 вказаної постанови ( в редакції від 29.06.2022 року) викладено наступним чином: «Установити, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини».

На переконання суду, введення на території України воєнного стану, неодноразові заміни в порядку обчислення строків прийняття спадщини, викликані введенням воєнного стану, є обставинами, які перешкодили позивачу своєчасно реалізувати право на прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Згідно з правовою позицію ЄСПЛ у справі «Ілхан проти Туреччини» від 27.06.2000 року, при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

З урахуванням викладеного, виходячи з аналізу встановлених судом обставин справи та норм права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 наведено причини, які пов`язані з об`єктивними, істотними труднощами для нього щодо подачі заяви про прийняття спадщини, а тому наявні підстави для встановлення йому додаткового строку для прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі ст.ст. 1270,1272ЦК України та керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Фонтанської сільської ради, третя особа на стороні відповідача: Державна нотаріальна контора у Лиманському районі про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Суддя : Вінська Н. В.

СудКомінтернівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення31.10.2024
Оприлюднено15.11.2024
Номер документу122995230
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —504/3613/24

Рішення від 31.10.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні