Ухвала
від 14.11.2024 по справі 210/5696/24
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

іменем України

Справа № 210/5696/24

Провадження № 1-в/210/884/24

14 листопада 2024 року

Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого-судді: ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,

прокурора: ОСОБА_3 ,

засудженого: ОСОБА_4 ,

захисника засудженого, - адвоката: ОСОБА_5 ,

представника адміністрації колонії: ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в м. Кривому Розі Дніпропетровської області, в режимі відеоконференції (дистанційного провадження), подання в.о. начальника Державної установи «Криворізька випрана колонія (№80)» ОСОБА_7 відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Імісс Курагінського району Красноярського краю Російської Федерації, громадянина України, з середньо-спеціальною освітою, розлученого, до арешту не працюючого, маючого на утриманні малолітню дитину 2008 року народження, зареєстрованого та проживаючого до арешту за адресою: АДРЕСА_1 , засудженого 02 квітня 2018 року вирком Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, за ст.115 ч.1 КК України, до покарання у виді 11 років позбавлення волі. На підставі ч.2 ст.5, ч.5 ст.72 КК України (в редакції 2015 року), зараховано до строку покарання період перебування пiд вартою з 18 січня 2017 року по 20 червня 2017 року включно з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі, а з 21 червня 2017 року по 02 квітня 2018 року, з розрахунку один день тримання під вартою за один день позбавлення волі на підставі ч.5 ст.72 КК України (в редакції 2017 року). Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 05 серпня 2019 року, вирок від 02 квітня 2018 року, залишено без змін. На підставі ч.5 ст.72 КК України, зараховано строк попереднього ув`язнення з 21 червня 2017 року по 05 серпня 2019 року включно, в строк відбування покарання, з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі, -

про вирішення питання щодо умовно-дострокового звільнення, -

В С Т А Н О В И В:

До Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшло вищевказане подання в.о. начальника Державної установи «Криворізька виправна колонія №80» ОСОБА_7 щодо засудженого ОСОБА_4 . В обґрунтування подання в.о. начальника ДУ «Криворізька виправна колонія №80» зазначив, що станом на 01 жовтня 2022 року засуджений відбув 3/4 строку покарання. За час відбування покарання в установі засуджений не порушував установлений порядок відбування покарання. За час відбування покарання в ДУ «Криворізька виправна колонія (№80)» один раз притягувався до дисциплінарної відповідальності, на теперішній час стягнення погашене, характеризується позитивно, за сумлінне ставлення до суспільно-корисної праці заохочений 3 рази. По прибуттю до установи засуджений виявляє активне бажання працювати, володіє достатніми професійними навичками для отримання роботи, але у зв`язку з відсутністю обсягу виробництва, залучається до робіт з благоустрою установи і прилеглих до неї територій, а також поліпшення житлово-побутових умов засуджених або допоміжних робіт із забезпечення установи продовольством, до яких ставиться з розумною ініціативою. Засуджений дотримується норм, які визначають порядок і умови відбування покарання і розпорядку дня установи, дотримується розпорядку дня установи, підтримує позитивні взаємовідносини з іншими засудженими, виконує законні вимоги адміністрації, ввічливо ставиться до персоналу установи виконання покарань, здобув неформальну освіту під час відбування покарання, сумлінно дотримується трудової дисципліни. 11 вересня 2024 року проведено підсумкову оцінку ризику вчинення повторного кримінального правопорушення, за результатами якої підсистема «КАСАНДРА» Єдиного реєстру засуджених та осіб взятих під варту, визначила ступень ймовірної небезпеки для суспільства «НИЗЬКИЙ».

Присутній у судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 заперечував проти задоволення подання, обґрунтовуючи тим, що засуджений не довів своє виправлення.

Присутні у судовому засіданні засуджений ОСОБА_4 , та його захисник, адвокат ОСОБА_5 , кожен окремо підтримали подання у повному обсязі, просили суд його задовольнити.

Представник адміністрації колонії підтримав подання та посилаючись на обґрунтування наведені в ньому просив суд подання задовольнити.

Суд, вислухавши, прокурора, представника адміністрації колонії, засудженого, його захисника, та дослідивши подання, особову справу засудженого, приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення подання, враховуючи наступне.

Так, відповідно до положень ст.81 КК України, до осіб, що відбувають покарання у вигляді виправних робіт, службових обмежень для військовослужбовців, обмеження волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або позбавлення волі, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання. Особу може бути умовно-достроково звільнено повністю або частково і від відбування додаткового покарання.

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття засудженим не менше трьох чвертей строку покарання, призначеного судом за особливо тяжкий злочин.

Як слідує зі змісту кримінального закону, положення про те, що засуджений довів своє виправлення, означає, що його сумлінна поведінка і ставлення до праці свідчать про успішність процесу виправлення і можливості ефективного продовження його при умові застосування умовно-дострокового звільнення.

Передумовою застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання згідно з ч.1 ст.81 КК України є фактичне відбуття засудженим певної частини покарання за відповідний злочин.

Разом з тим, підставами для такого звільнення є не лише фактичне відбуття засудженим певної частини покарання, а й доведення засудженим свого виправлення.

Водночас, суд звертає увагу на те, що під виправленням розуміється процес позитивних змін, які відбуваються в особистості засудженого та створюють у нього готовність до самокерованої правослухняної поведінки. Виправлення полягає в тому, щоб шляхом примусового впливу на засудженого внести корективи в його соціально-психологічні властивості, нейтралізувати негативні настанови, змусити додержуватися положень закону про кримінальну відповідальність, а ще краще, нехай навіть під страхом покарання, прищепити повагу до закону. Досягнення такого результату визнається юридичним виправленням, що само по собі важливий результат застосування покарання, суттєвий показник його ефективності.

Згідно з ч.2 ст.81 КК України, умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.

Згідно з роз`ясненнями, які містяться в постанові Пленуму Верховного Суду України від 26 квітня 2002 року №2 «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким», умовно-дострокове звільнення від відбування покарання можливо лише після повного та всебічного вивчення даних про особу засудженого. При цьому головною умовою прийняття такого рішення є доведеність того, що засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.

Одним з найважливіших засобів виправлення засуджених виступає суспільно корисна праця. Залучення до праці спрямоване, насамперед, на приучення засуджених ставитися до праці, як до позитивної та необхідної складової їх життя, у тому числі й подальшого життя на волі. Висновок суду про виправлення засудженого повинен базуватися на врахуванні даних про його поведінку в цілому та відношенню до праці за весь період знаходження у виправних установах, а не за час, що безпосередньо передує розгляду клопотання. Суд не може не врахувати, що примірна поведінка це не тільки пасивна форма поводження засудженого, що полягає в утриманні від порушення режиму відбування покарання, а й активна форма поведінки, котра за своєю суттю є намаганням своєю діяльністю виправити вину за скоєне кримінальне правопорушення.

Судом досліджені характеризуючи матеріали на засудженого, висновок щодо ступеня виправлення засудженого та особова справа.

Так, ОСОБА_4 , засуджений 02 квітня 2018 року вирком Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, за ст.115 ч.1 КК України, до покарання у виді 11 років позбавлення волі. На підставі ч.2 ст.5, ч.5 ст.72 КК України (в редакції 2015 року), зараховано до строку покарання період перебування пiд вартою з 18 січня 2017 року по 20 червня 2017 року включно з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі, а з 21 червня 2017 року по 02 квітня 2018 року, з розрахунку один день тримання під вартою за один день позбавлення волі на підставі ч.5 ст.72 КК України (в редакції 2017 року).

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 05 серпня 2019 року, вирок від 02 квітня 2018 року, залишено без змін. На підставі ч.5 ст.72 КК України, зараховано строк попереднього ув`язнення з 21 червня 2017 року по 05 серпня 2019 року включно, в строк відбування покарання, з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі

Засуджений ОСОБА_4 в місцях позбавлення волі знаходиться з 23 січня 2017 року, а саме в ДУ «Криворізька установа виконання покарань №3», з 16 грудня 2018 року в ДУ «Дніпровське УВП (№4)», з 22 серпня 2019 року в ДУ «Криворізька установа виконання покарань №3», з 26 вересня 2019 року в ДУ «Жовтоводська ВК (№26)», з 30 жовтня 2020 року засуджений відбуває покарання в ДУ «Криворізька виправна колонія №80», з 18 січня 2024 року в Дніпропетровській багатопрофільній лікарні №4 м. Дніпро, з 07 лютого 2024 року в ДУ «Криворізька виправна колонія №80».

За весь час відбування покарання засуджений має одне стягнення у виді догани, яке є погашеними та не знятим у встановленому законом порядку, має 3 заохочення, два в 2020 році, одне в 2024 році, при цьому в місцях позбавлення волі перебуває з 23 січня 2017 року, тобто не проявляє належних дій, спрямованих на доведення свого виправлення на протязі всього часу відбування покарання. Даний факт свідчить, що засуджений не довів своє виправлення, оскільки висновок про виправлення засудженого має ґрунтуватися на аналізі даних про його поведінку за весь період відбування покарання.

Відповідно до Висновку щодо ступеня виправлення засудженого, із урахуванням аналізу критеріїв оцінки виправлення засудженого, характеристики під час відбування покарання, психологічної характеристики засудженого, підсумкової оцінки ризику вчинення повторного кримінального правопорушення та результатів індивідуальної програми соціально-виховної роботи (за підсумком (загальним балом) розділів IІ - VI): засуджений ОСОБА_4 , довів своє виправлення та має бути представлений до заміни покарання у виді умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, оскільки набрав більше 61 балу, а саме 89 балів.

Вказане передбачено Методикою визначення ступеня виправлення засудженого, затвердженою Наказом Міністерства юстиції України 19 січня 2023 року №294/5 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 19 січня 2023 року за №117/39173.

Відповідно до довідки про заохочення та стягнення, засуджений ОСОБА_4 , має 3 заохочення «За сумлінну поведінку та зразкове ставлення до виконання поставлених завдань за підсумками роботи 1-му кварталі 2020 року за виконання робіт з благоустрою» від 31 березня 2020 року, «За сумлінну поведінку та зразкове ставлення до виконання поставлених завдань за підсумками роботи 2-му кварталі 2020 року за виконання робіт з благоустрою» від 30 червня 2020 року, «За сумлінне ставлення до праці на виробництві згідно ст.118 ч.1 КВК України» від 15 січня 2024 року.

Згідно з довідкою, засуджений ОСОБА_4 , на виробництві колонії не працює, за період з січня 2024 року по серпень 2024 року дохід становить 0,00грн.

Згідно частини 2 статті 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами.

На думку суду, звільнення від відбування покарання умовно-достроково з огляду на поведінку засудженого, який не довів свого виправлення, не буде гарантувати такої цілі покарання як кара, тобто не буде відповідати засадам призначення покарання, визначеним у ст.ст.50, 65 КК України.

Співмірність реально відбутого строку засудженим, призначеного вироком суду, а також невідбутий строк покарання, який з урахуванням перерахунку строку попереднього ув`язнення з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі за період з 21 червня 2017 року по 05 серпня 2019 року, отже з призначеного вироком суду покарання строком 11 років, засуджений на даний час реально відбув лише 7 рік 11 місяців, не відповідає цілі покарання, в тому числі карі засудженого та його виправлення.

Отже, процес виправлення і перевиховання має бути стабільним та послідовним і всебічно й повно дослідив дані про особу засудженого ОСОБА_4 , і на підставі характеризуючих особу засудженого матеріалів, які були в розпорядженні суду та безпосередньо досліджувались при розгляді заяви засудженого про його умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, суд прийшов до висновку про неможливість застосування до засудженого ОСОБА_4 , умовно-дострокового звільнення.

Дані щодо заохочень засудженого ОСОБА_4 , на думку суду, мають важливе значення, проте ці обставини не мають виключного значення при прийняті рішення про умовно-дострокове звільнення останнього від відбування покарання.

В сукупності з зазначеним та наявною в матеріалах справи інформацією щодо особи засудженого, який своєю поведінкою та ставленням до праці не довів свого виправлення, враховуючи те, що процес виправлення та перевиховання має бути стабільним та послідовним, суд вважає, що підстав для умовно-дострокового звільнення від відбування покарання засудженого ОСОБА_4 немає.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.81 КК України, п.2 ч.1 ст.537, ст.539 КПК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Подання в.о. начальника Державної установи «Криворізька виправна колонія №80» ОСОБА_7 щодо засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, - залишити без задоволення.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом семи днів з дня її проголошення, а засудженим в тому ж порядку та термін, з дня отримання копії ухвали.

Повний текст ухвали складено 14 листопада 2024 року.

Суддя: ОСОБА_1

СудДзержинський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення14.11.2024
Оприлюднено15.11.2024
Номер документу122995973
СудочинствоКримінальне
КатегоріяСправи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання

Судовий реєстр по справі —210/5696/24

Ухвала від 27.12.2024

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Стародуб О. Г.

Ухвала від 14.11.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Вікторович Н. Ю.

Ухвала від 14.11.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Вікторович Н. Ю.

Ухвала від 12.11.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Вікторович Н. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні