Справа № 199/3321/24
(2/199/2009/24)
РІШЕННЯ
Іменем України
08.11.2024
Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого судді Спаї В.В.,
за участю секретаря судового засідання Піскова С.В.,
за відсутності учасників справи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро у порядку заочного розгляду в спрощеному позовному провадженні (заочний розгляд справи) цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР КРЕДИТ ФІНАНС» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із даним позовом, в його обґрунтування посилаючись на, що 03 квітня 2022 року між ТОВ УКР КРЕДИТ ФІНАНС та ОСОБА_1 було укладено в електронній формі договір про відкриття кредитної лінії №1182-5782, за умовами якого відповідач отримав кредит у вигляді встановленого кредитного ліміту в розмірі 24000,00 гривень строком на 300 днів, зобов`язавшись повернути кредит та сплатити 1,50% на день за користування кредитом. Посилаючись на те, що відповідач свої кредитні зобов`язання не виконав належним чином, внаслідок чого в нього станом на 20 березня 2024 року утворилась кредитна заборгованість в загальному розмірі 134592,00 грн., з яких: 3 600,00 грн. прострочена заборгованість по комісії, 24000,00 грн.прострочена заборгованість за кредитом, 106992,00 грн. прострочена заборгованість за нарахованими процентами, позивач звернувся до суду із даним позовом, в якому просив стягнути з відповідача вказану заборгованість частково в розмірі 120000,00 грн., з яких: 24000,00 грн.прострочена заборгованість за кредитом, 106992,00 грн. прострочена заборгованість за нарахованими процентами, а також покласти на відповідача судові витрати по справі.
Учасники справи не скористалися правом брати участь у судових засіданнях.
Представник позивача в окремо поданій заяві просив суд про розгляд справи без участі представника позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечував.
На підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлені наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 03 квітня 2022 року між ТОВ УКР КРЕДИТ ФІНАНС та ОСОБА_1 , укладено в електронній формі договір про відкриття кредитної лінії №1182-5782, за умовами якого (п.п.2.1-1.4, 4.1-4.8, 5.1, 5.3) кредитодавець зобов`язався надати позичальнику кредит у вигляді кредитної лінії в розмірі кредитного ліміту 24000,00 грн. із заявленим строком 14 календарних днів (базовий період строку кредитування) та із загальним строком кредитування300 календарних днів, а позичальник зобов`язався повернути кредит не пізніше останнього календарного дня загального строку кредитування до 27.01.2023 року, сплативши проценти за користування кредитом в розмірі 1.50% на день. Викладені обставини підтверджуються копією вказаного кредитного договору.
Факт виконання кредитодавцем своїх договірних зобов`язань та отримання відповідачем кредитних коштів підтверджуються копією листа АТ КБ «ПриватБанк» від 27.03.2024 р. про успішність певного переліку фінансових операцій щодо перерахування коштів на рахунки, зокрема і на рахунок відповідача, а також копією довідки про перерахування суми кредиту.
Із матеріалів цивільної справи судом також встановлено, що на відміну від кредитодавця позичальник належним чином свої договірні зобов`язання за договором про відкриття кредитної лінії №1182-5782 від 03.04.2023 р. не виконав, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість за цим кредитним договором станом на 20 березня 2024 року в загальному розмірі 134592,00 грн., з яких: 3 600,00 грн. прострочена заборгованість по комісії, 24000,00 грн.прострочена заборгованість за кредитом, 106992,00 грн. прострочена заборгованість за нарахованими процентами. Із вказаної суми заборгованості позивач у своєму позові просить стягнути такий борг частково в загальному розмірі 120000,00 грн., з яких: 24000,00 грн.прострочена заборгованість за кредитом, 106992,00 грн. прострочена заборгованість за нарахованими процентами. Викладене підтверджується розрахунком заборгованості.
Процесуальні дії у справі:
- ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 29.04.2024 р. справа прийнята до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі.
Правовідносини, які виникли між сторонами у справі, окрім положень зазначених вище договорів, врегульовані нормамиЦК України,Закону України «Про споживче кредитування»,Закону України «Про електронну комерцію»,Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг».
Дослідивши докази в межах заявлених суду позовних вимог, суд дійшов наступного висновку на підставі нижчевикладеного.
Так, відповідно до ст.ст.15,16 ЦК Україникожна особа має право у встановленому законом порядку звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до норм ст.ст.11,525,629 ЦК Українипідставами для виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договір, який є обов`язковим для виконання сторонами, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Різновидом договору є кредитний договір, який обов`язково укладається в письмовій формі (ст.ст.1054,1055 ЦК України, ст.13 Закону України «Про споживчий кредит»).
Нормоюст.1054 ЦК Українивизначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові в розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. Аналогічні положення містить нормаст.1 Закону України «Споживче кредитування».
За змістом ст.ст.202,205,207,626,639 ЦК Українидоговір, як різновид правочину, вважається таким, що вчинений у письмовій (електронній) формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі.
Положеннямист.3 ч.1 п.5 Закону України «Про електронну комерцію»визначено, що електронний договірдомовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків та оформлена в електронній формі.
Нормами ч.ч.3-6ст.11 Закону України «Про електронну комерцію»встановлено, що електронний договір укладається шляхом пропозиції його укласти (оферти) однією стороною та її прийняття (акцепту) другою стороною. Електронний договір вважається укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти такий договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Пропозиція укласти електронний договір (оферта) може бути зроблена шляхом надсилання комерційного електронного повідомлення, розміщення пропозиції (оферти) у мережі Інтернет або інших інформаційно-телекомунікаційних системах. Пропозиція укласти електронний договір (оферта) може включати умови, що містяться в іншому електронному документі, шляхом перенаправлення (відсилання) до нього. Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти електронний договір, про її прийняття (акцепт) може бути надана шляхом: надсилання електронного повідомлення особі, яка зробила пропозицію укласти електронний договір, підписаного в порядку, передбаченомуст.12 цього Закону; заповнення формуляра заяви (форми) про прийняття такої пропозиції в електронній формі, що підписується в порядку, передбаченомустаттею 12 цього Закону; вчинення дій, що вважаються прийняттям пропозиції укласти електронний договір, якщо зміст таких дій чітко роз`яснено в інформаційній системі, в якій розміщено таку пропозицію, і ці роз`яснення логічно пов`язані з нею.
Нормоюст.12 Закону України «Про електронну комерцію»встановлено, якщо відповідно до акта цивільного законодавства або за домовленістю сторін електронний правочин має бути підписаний сторонами, моментом його підписання є використання: електронного підпису або електронного цифрового підпису відповідно доЗакону України «Про електронний цифровий підпис», за умови використання засобу електронного цифрового підпису усіма сторонами електронного правочину; електронного підпису одноразовим ідентифікатором, визначеним цим Законом; аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису) за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідних аналогів власноручних підписів.
Статтею 3 ч.1 п.п.6, 12 Закону України «Про електронну комерцію»визначено, що електронний підпис одноразовим ідентифікаторомдані в електронній формі у вигляді алфавітно-цифрової послідовності, що додаються до інших електронних даних особою, яка прийняла пропозицію (оферту) укласти електронний договір, та надсилаються іншій стороні цього договору; одноразовий ідентифікаторалфавітно-цифрова послідовність, що її отримує особа, яка прийняла пропозицію (оферту) укласти електронний договір шляхом реєстрації в інформаційно-телекомунікаційній системі суб`єкта електронної комерції, що надав таку пропозицію.
Частинами 12, 13ст.11 Закону України «Про електронну комерцію»встановлено, що електронний договір, укладений шляхом обміну електронними повідомленнями, підписаний у порядку, визначеномуст.12 цього Закону, вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі. Електронні документи (повідомлення), пов`язані з електронним правочином, можуть бути подані як докази сторонами та іншими особами, які беруть участь у судовому розгляді справи.
Статтями5,8 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»визначено, що електронний документдокумент, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною. Юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму. Допустимість електронного документа як доказу не може заперечуватися виключно на підставі того, що він має електронну форму.
Частиною 7ст.11 Закону України «Про електронну комерцію»визначено, електронний договір укладається і виконується в порядку, передбаченомуЦК України,ГК України, а також іншими актами законодавства.
Згідно дост.526 ЦК Українизобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу. Частиною 1ст.530 ЦК Українипередбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
При цьому за змістомст.612 ЦК Україниборжник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст.ст.610,611 ЦК Українипорушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Нормоюст. 625 ЦК Українипередбачено, що боржник не звільняться від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Згідност. 16 ЦК Україниоднією із форм судового захисту цивільних прав та інтересів є примусове виконання обов`язку в натурі.
Оцінюючи дослідженні в ході розгляду справи докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд вважає їх належними, допустимими, достовірними та достатніми для прийняття рішення у справі по суті.
Вирішуючи питання щодо позовних вимог позивача за договором про відкриття кредитної лінії №1130-9574 від 25 грудня 2022 року, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні знайшов підтвердження факт укладення між позивачем, як кредитодавцем, та відповідачем, як позичальником, вказаного кредитного договору в електронній формі, яка прирівнюється за законом до письмової, шляхом прийняття (акцепту) відповідачем пропозиції (оферти) кредитодавця укласти такий договір у мережі Інтернет, як різновиду інформаційно-телекомунікаційної системи. При цьому прийняття відповідачем пропозиції укласти означений договір здійснено шляхом підписання електронного примірника кредитного договору за допомогою електронного підпису одноразовим ідентифікатором. За таких обставин вищевказаний кредитний договір за своїм змістом та формою відповідає вимогам, визначеним законом на момент його укладення, та є підставою для виникнення у сторін цього договору прав та обов`язків, передбачених цим договором. Свої договірні зобов`язання кредитодавцем виконано в повному обсязі та надано відповідачу кредит в обумовленій договором сумі. Натомість, відповідач свої договірні зобов`язання у визначений договором строк не виконав, оскільки тіло кредиту та проценти за його користування у повному розмірі та строки, а також станом на час розгляду справи не повернув. За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість та доведеність заявлених позовних вимог, а отже і про можливість їх задоволення в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд на підставі ст.ст.133,141 ЦПК України, враховуючи результат вирішення справи, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача, понесені останнім при зверненні до суду судові витрати у справі у вигляді судового збору в розмірі 2422,40 грн.
Керуючись ч. 1 та ч. 3 ст. 3, ст.13, ч. 1 та п. 2 ч. 2 ст. 19, ст.ст. 23, 89, ч. 1 ст. 141, п. 2 ч. 1 та ч. 3 ст. 258, ст.ст.264 - 265,273, п. 1 ч. 1 ст. 274, ст.ст. 279, 280 -282 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР КРЕДИТ ФІНАНС» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР КРЕДИТ ФІНАНС» (ЄДРПОУ 38548598; адреса місцезнаходження: 01133, м.Київ, бул. Лесі України, 26, офіс 407) заборгованість за договором про відкриття кредитної лінії №1182-5782 від 03.04.2023 р. в загальному розмірі 120000 (сто двадцять тисяч) грн. 00 коп., з яких: 24000 (двадцять чотири тисячі) грн. 00 коп.прострочена заборгованість за кредитом, 106992 (сто шість тисяч дев`ятсот дев`яносто дві) грн. 00 коп. прострочена заборгованість за нарахованими процентами.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР КРЕДИТ ФІНАНС» (ЄДРПОУ 38548598; адреса місцезнаходження: 01133, м.Київ, бул. Лесі України, 26, офіс 407) судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.
Дата складення повного судового рішення 13.11.2024 р.
Заочне рішеннянабирає законноїсили,якщо протягом строків, встановлених ЦПК, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Спаї
Суд | Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2024 |
Оприлюднено | 15.11.2024 |
Номер документу | 122998227 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
СПАЇ В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні