Рішення
від 13.11.2024 по справі 644/2544/24
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Суддя Бугера О. В.

Справа № 644/2544/24

Провадження № 2/644/1914/24

13.11.2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2024 року Орджонікідзевський районний судміста Харкова у складі:

Головуючого суддіБугери О.В.,

За участю секретаря судового засідання Радченко І.Ю.,

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Орджонікідзевського районного суду м.Харкова цивільну справу за позовом Моторного (транспортного) страхового бюро України до ОСОБА_1 про відшкодування в порядку регресу, -

УСТАНОВИВ:

Представником позивача, ОСОБА_2 , було подано до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова 09.04.2024 року відповідну позовну заяву, в якій просить стягнути на користь Моторного (транспортного) страхового бюро України з ОСОБА_1 в порядку регресу витрати у розмірі 131450,00 грн., витрати по сплаченому судовому збору в розмірі 3028,00 грн.

В обґрунтування позову представником позивача зазначено, що 21.06.2022 року трапилася дорожньо-транспортна пригода, а саме ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Hyundai», державний номерний знак « НОМЕР_1 » допустив зіткнення з транспортним засобом «Volkswagen», державний номерний знак « НОМЕР_2 ». Внаслідок вищевказаної дорожньо-транспортної транспортним засобам завдано матеріальної шкоди. Згідно Вироку Кіровоградського районного суду Кіровоградської області по справі № 390/1560/22 відповідача визнано винним за ч. 2 ст. 286 Кримінального кодексу України.

На виконання вимог Закону України № 1961-IV цивільно-правова відповідальність Відповідача на момент настання дорожньо-транспортної пригоди не була застрахована.

Відповідно до п. 39.1. ст. 39 Закону № 1961-IV Моторне (транспортне) страхове бюро України (надалі - МТСБУ, Позивач) є єдиним об`єднанням страховиків, які здійснюють обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам. Участь страховиків у МТСБУ є умовою здійснення діяльності щодо обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Відповідно до підп. а) п. 41.1. ст. 41 Закону № 1961-IV МТСБУ за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовує шкоду на умовах, визначених цим Законом, у разі її заподіяння транспортним засобом транспортним засобом, власник якого не застрахував свою цивільно- правову відповідальність, крім шкоди, заподіяної транспортному засобу, який не відповідає вимогам пункту 1.7 статті 1 цього Закону, та майну, яке знаходилося в такому транспортному засобі.

Згідно ст. 29 Закону України № 1961-IV у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.

Відповідно до п. 36.2. ст. 36 Закону України № 1961-ІV страховик (МТСБУ) протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов`язаний прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його.

Керуючись вищезазначеними нормами, потерпіла особа повідомила Позивача про настання дорожньо-транспортної пригоди та надала останньому усі необхідні документи, надання яких передбачається ст. 35 Закону України № 961-IV. Зокрема потерпіла особа подала Заяву про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди. Позивач визначив розмір заподіяної шкоди та здійснив регламентну виплату потерпілій особі, з урахуванням вироку Кіровоградського районного суду Кіровоградської області в сумі 130 000,00 грн. Оскільки, цивільно-правова відповідальність Відповідача не була застрахована, то Відповідач, як особа, винна у настанні дорожньо-транспортної пригоди, зобов`язаний відшкодувати в порядку регресу сплачену суму. Також, позивачем витрачено 1450 гривен на збір документів, а саме залучення експерта.

В судове засідання представник позивача не з`явився, при подачі позову просили проводити розгляд справи за їх відсутності та не заперечували проти винесення заочного рішення судом.

Відповідач в судовому засіданні суду пояснив, що копію позовної заяви він отримав, відзив подавати не буде, позов визнав в повному обсязі.

Вислухавши доводи відповідача, дослідивши матеріали цивільної справи, суд встановив наступне.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до вимог ч.1, 2 ст. 1187 ЦК України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов`язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Відповідно до ст.ст.979,981 ЦК України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору. Договір страхування укладається в письмовій формі. Договір страхування може укладатись шляхом видачі страховиком страхувальникові страхового свідоцтва (поліса, сертифіката).

Відповідно до вимог ч.1 ст.1191 ЦК України особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Відповідно до п. 39.1. ст. 39 Закону № 1961-IV Моторне (транспортне) страхове бюро України (надалі - МТСБУ, Позивач) є єдиним об`єднанням страховиків, які здійснюють обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам. Участь страховиків у МТСБУ є умовою здійснення діяльності щодо обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Відповідно до підп. а) п. 41.1. ст. 41 Закону № 1961-IV МТСБУ за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовує шкоду на умовах, визначених цим Законом, у разі її заподіяння транспортним засобом транспортним засобом, власник якого не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, крім шкоди, заподіяної транспортному засобу, який не відповідає вимогам пункту 1.7 статті 1 цього Закону, та майну, яке знаходилося в такому транспортному засобі.

Вироком Кіровоградського районного суду Кіровоградської області по справі № 390/1560/22 від 07.04.2023 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки з позбавленням права керування транспортними засобами на 2 роки, на підставі ст.75 КК України останнього було звільнено від відбування призначеного покарання з іспитовим строком.

В рамках кримінального провадження предметом розгляду був цивільний позов ОСОБА_3 до МТСБУ та відповідача у справі. З Моторно (транспортного) страхового бюро України на користь цивільного позивача ОСОБА_3 було стягнуто 130 000,00 грн. на відшкодування завданої шкоди, з урахуванням ліміту відшкодування, оскільки цивільно-правова відповідальність Відповідача не була застрахована за полісом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Вирок набрав законної сили, на виконання вироку Моторне (транспортне) страхове бюро України здійснило виплату ОСОБА_3 суми страхового відшкодування у розмірі 130000,00 грн..

Таким чином, після виконання особою, що не завдавала шкоди, свого обов`язку з відшкодування потерпілому шкоди, завданої іншою особою, потерпілий одержує повне задоволення своїх вимог, і тому первісне деліктне зобов`язання припиняється його належним виконанням (стаття 599 ЦК України).

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи частина 1статті 76 Цивільного процесуального кодексу України, далі - такожЦПК).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина 1статті 80 ЦПК).

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторона ми та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (частина 1, 5, 6статті 81 ЦПК).

Відповідно до платіжної інструкції № 920667 від 11.04.2023 року, потерпілому Моторним (транспортним) страховим бюро України здійснено виплату у розмірі 130000,00 грн, оскільки станом на дату скоєння ДТП цивільно-правова відповідальність Відповідача не була застрахована, дана сума була стягнута з МТСБУ відповідно до вироку суду, яким ОСОБА_1 визнаний винуватим.

Таким чином, сума страхового відшкодування, яка виплачена МТСБУ потерпілому внаслідок ДТП на підставі вироку суду, що набрав законної сили, відповідачем ОСОБА_1 позивачу не відшкодована, а тому, дана сума підлягає стягненню з відповідача.

Окрім того, Позивач поніс витрати пов`язані з збором документів у розмірі 1450,00 грн., які також підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Відповідно дост. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені та документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 3028,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.979, 981, 1166, 1187, 1191 ЦК України, 81, 82, 141, 259, 263, 264-268 ЦПК України, Законом України «Про страхування», Законом України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Моторного (транспортного) страхового бюро України, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , що зареєстрований АДРЕСА_1 , на користь Моторного (транспортного) страхового бюро України (02154, м. Київ, Русанівський бульвар, 8, IBAN: НОМЕР_4 в АТ «Укрексімбанк», м. Київ, ЄДРПОУ 21647131) завдані збитки в порядку регресу у розмірі 131450 (сто тридцять одна тисяча чотириста п`ятдесят) гривень 00 копійок

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , що зареєстрований АДРЕСА_1 , на користь Моторного (транспортного) страхового бюро України (02154, м. Київ, Русанівський бульвар, 8, IBAN: НОМЕР_4 в АТ «Укрексімбанк», м. Київ, ЄДРПОУ 21647131) витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Повний текст рішення виготовлений та проголошений 13.11.2024 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду

Головуючий: суддя О.В. Бугера

СудОрджонікідзевський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення13.11.2024
Оприлюднено15.11.2024
Номер документу123000764
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них

Судовий реєстр по справі —644/2544/24

Рішення від 13.11.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Харкова

Бугера О. В.

Ухвала від 11.04.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Харкова

Бугера О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні