Справа № 645/5903/24
Провадження № 2/645/2539/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2024 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Сілантьєвої Е.Є.
за участі секретаря судових засідань - Ятлової Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа - ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів, встановлення опіки та призначення опікуна, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовом до суду, яким просить позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , аліменти на утримання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/4 частки всіх видів його доходів, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи від дня пред`явлення позову і до його повноліття; встановити над малолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опіку. Опікуном призначити бабу, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . В обґрунтування зазначили, що рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова від 06.11.2018 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 було розірвано. Подалі мати міняла прізвище з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 » (Свідоцтво про зміну імені Серія НОМЕР_1 ) та отримувала повторне свідоцтво про народження, як ОСОБА_4 (Повторне свідоцтво про народження Серія НОМЕР_2 ). ОСОБА_4 виходила заміж 09.07.2021 року за ОСОБА_8 та стала ОСОБА_4 . Малолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на обліку Служби у справах дітей по Немишлянському району, як такий, що опинився у складних життєвих обставинах. Мати дитини, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . Батько дитини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 надавав заяву посвідчену нотаріусом від 19.08.2020 року про те, що не є батьком дитини, яку виношувала та народила ІНФОРМАЦІЯ_5 колишня дружина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , не має і не може мати з зазначеною дитиною жодної генетичної спорідненості і не бажає мати по відношенню до дитини жодних батьківських прав, і не бажає виконувати жодні батьківські обов`язки. З колишньою дружиною розлучені і стосунки не підтримують. Малолітнього ОСОБА_3 виховувала померла мати ОСОБА_4 самостійно з самого народження дитини, Батько дитини ОСОБА_1 не приймав жодної участі у житті та розвитку дитини за весь період життя дитини. Померлій матері ОСОБА_4 доглядати допомагала її мати- баба дитини, ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_4 , її мати - ОСОБА_2 сповістила батька дитини про смерть доньки і про те, що він є законним представником дитини ОСОБА_3 .. Відповідач ОСОБА_1 не виявив бажання виконувати свої батьківські обов`язки стосовно дитини, та в результаті надав заяву посвідчену нотаріусом від 14.08.2024 року, в якій вказує, що не заперечує проти позбавлення його батьківських прав відносно малолітньої дитини- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлення над ним опіки та призначення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 опікуном над малолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 04.10.2024 відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 17.10.2024 закрито підготовче судове засідання. Справу призначено до судового розгляду.
Представник Департамент службу у справах дітей Харківської міської ради Побережська Ю.Г. в судове засідання не з`явилася надала заяву, враховуючи ситуацію, що склалася на даний час у м. Харкові (щоденні атаки авіабомбами, ракетами та інш, щоденні багатогодинні повітряні тревоги, перебої з електропостачанням/зв`язком/інтернетом), просила суд провести судове засідання за відсутності сторони позивача, позовні вимоги підтримала.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, причини не явки суду не відомі, в матеріалах справи міститься нотаріально посвідчена заява, що він не заперечує проти позбавлення його батьківських прав відносно малолітньої дитини- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлення над ним опіки та призначення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 опікуном над малолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася надала заяву, враховуючи ситуацію, що склалася на даний час у м. Харкові (щоденні атаки авіабомбами, ракетами та інш, щоденні багатогодинні повітряні тревоги, перебої з електропостачанням/зв`язком/інтернетом), просила суд провести судове засідання за її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
У відповідності до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, провівши у сукупності дослідження матеріалів справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
У відповідності до п. п. 1.1., 2.1. Положення про Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Департамент є самостійним виконавчим органом Харківської міської ради, який утворюється міською радою. Департамент є юридичною особою, яка має право бути позивачем, відповідачем у суді.
Згідно п. 4.3.6. Положення, Департамент має право брати участь у засіданнях суду, здійснювати підготовку та подавати до суду позовні заяви, подання, висновки (крім висновків про доцільність усиновлення) з використанням бланку Департаменту та інші документи, пов`язані із захистом житлових, майнових та особистих немайнових прав дітей.
Згідно п. 6.2.14. Положення, Директор Департаменту підписує до суду позовні заяви, подання, висновки (крім висновків про доцільність усиновлення), пов`язанні із захистом житлових, майнових та особистих немайнових прав дітей.
Зважаючи на ст. 165 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я або навчальний заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області 19.03.2019 ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , його батьками є - ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .
Рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова від 06.11.2018 року (справа 645/3990/18) шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 було розірвано.
Як вбачається з свідоцтва про зміну імені серія НОМЕР_1 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області 19.12.2019 ОСОБА_4 змінила прізвище з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 » та 03.10.2019 отримала повторне свідоцтво про народження, як ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (повторне свідоцтво про народження Серія НОМЕР_2 ).
Судом було вивчено копію нотаріально посвідченої приватним нотаріусом Києво - Святошинського районного нотаріального округу Київської області Леденьовим І.С. 19.08.2020 заяви - батько дитини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 надавав заяву про те, що не є батьком дитини, яку виношувала та народила ІНФОРМАЦІЯ_5 колишня дружина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , не має і не може мати з зазначеною дитиною жодної генетичної спорідненості і не бажає мати по відношенню до дитини жодних батьківських прав, і не бажає виконувати жодні батьківські обов`язки. З колишньою дружиною розлучені і стосунки не підтримують.
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 виданого Московським районним у місті Харкові відділі державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) 09.07.2021 ОСОБА_4 09.07.2021 уклала шлюб з ОСОБА_8 та після реєстрації шлюбу має прізвище ОСОБА_4 .
Мати дитини, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , померла ІНФОРМАЦІЯ_8 (свідоцтво про смерть: серія НОМЕР_5 , видано Мереф`янською міською радою Харківського району).
Малолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на обліку Служби у справах дітей по Немишлянському району, як такий, що опинився у складних життєвих обставинах, згідно наказу Служби у справах дітей по Немишлянському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради від 22.08.2024 № 2-72.
Відповідач ОСОБА_1 14.08.2024 надав нотаріально посвідчену приватним нотаріусом Бучанського районного нотаріального округу Київської області Івановою В.В. заяву, з якої вбачається, що перебуваючи при здоровому розумі та ясній пам`яті, діючи добровільно, без будь-якого примусу як фізичного так і морального не заперечує проти позбавлення його батьківських прав відносно малолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлення над ним опіки та призначення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 опікуном над малолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім того в заяві зазначено, що ОСОБА_1 . Правові наслідки цієї заяви йому відомі.
Відповідно до інформації КНП «Міська дитяча поліклініка № 15» Харківської міської ради, від 19.08.2024 № 286/0/554-24 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває під наглядом фахівців підприємства з народження. Декларацію з лікарем було укладено з матір`ю дитини, ОСОБА_4 30.01.2023. Дитина щеплена за календарем та перебуває на диспансерному обліку у хірурга. За інформацією лікаря педіатра, в період з 30.01.2023 по 26.04.2024 на прийом до лікаря педіатра ОСОБА_13 приводила мати, ОСОБА_4 , яка доглядала за дитиною під час захворювання, виконувала рекомендації лікарів фахівців, займалася лікуванням дитини, цікавилась станом здоров`я та розвитком дитини взагалі. Батько дитини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на прийом до лікаря педіатра сина не приводив, станом його здоров`я не цікавився.
Згідно інформації КЗ «дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 237 комбінованого типу Харківської міської ради№ від 20.08.2024 № 73 вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно відвідував та є в списковому складі КЗ «ДНЗ № 237» з 02.09.2021 року група 1 для дітей до 3-го року життя з 02.09.221 п 31.08.2022 та групу загального розвитку № 6 з 01.09.2022 по теперішній час. За період відвідування дитини дошкільного закладу питання догляду, утримання і виховання ОСОБА_3 увагу приділяла мама - ОСОБА_4 : сама приводила і забирала сина з закладу дошкільної освіти відповідно до режиму роботи закладу, відвідувала заходи, святкові ранки, батьківськи збори, вчасно, без затримки надавала квитанції за харчування сина. Хлопчик завжди був доглянутий, з гарним настроєм, протягом дня чекав на маму, з великим бажанням та інтересом спілкувався з нею ввечері. Батько дитини, ОСОБА_1 , з 02.09.2021 по 23.02.2022 сина до групи № 1 жодного разу не приводив і не забирав, батьківські збори не відвідував, не цікавився успіхами дитини, допомогу для групи № 1 не надавав. За період перебування ОСОБА_3 в групі № 6 з 01.09.2022 по теперішній час спілкування в умовах воєнного стану відбувалось в онлайн режимі з мамою ОСОБА_4 та іноді з бабусею ОСОБА_2 . За вищевказаний період батько ОСОБА_1 жодного разу не спілкувався з вихователем та адміністрацією закладу, не цікавився навчанням і вихованням сина, батьківськи збори не відвідував, не надавав допомогу КЗ «ДНЗ № 237».
Відповідно до акту обстеження умов проживання від 09.08.2024, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 мешкає в однокімнатній квартирі зі всіма зручностями. Умови проживання добрі. Дитина має окреме спальне місце, є стіл для занять, шафа для речей, малолітній забезпечений одягом та взуттям за сезоном, шкільним приладдям, гаджетами, засобами гігієни, розвиваючими іграми, книжками, продуктами харчування, тощо. Для виховання та проживання малолітньої дитини в помешканні створені необхідні умови.
Згідно з наданими доказами, суд приходить до висновку, що відповідач дійсно ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, нехтує своїми батьківськими обов`язками і не піклується про його фізичний і духовний розвиток, не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не сприяє засвоєнню загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до внутрішнього світу дитини, не піклується про стан його здоров`я, хоча б мав це робити, тобто по своїй вині ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Таким чином, з наданих суду доказів, вбачається, що малолітнього ОСОБА_3 виховувала померла мати ОСОБА_4 самостійно з самого народження дитини. Батько дитини ОСОБА_1 не приймав жодної участі у житті та розвитку дитини за весь період життя дитини. Померлій матері ОСОБА_4 доглядати допомагала її мати- баба дитини, ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_4 , її мати - ОСОБА_2 сповістила батька дитини про смерть доньки і про те, що він є законним представником дитини ОСОБА_3 . Відповідач ОСОБА_1 не виявив бажання виконувати свої батьківські обов`язки стосовно дитини, та в результаті надав заяву посвідчену нотаріусом від 14.08.2024 року, в якій вказує, що не заперечує проти позбавлення його батьківських прав відносно малолітньої дитини- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлення над ним опіки та призначення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 опікуном над малолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_2 надала до служби у справах дітей по Немишлянському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради пакет документів для розгляду питання про призначення її опікуном малолітнього ОСОБА_3 відповідно до п. 40 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866.
ОСОБА_2 , має родинні відносини з малолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його рідною бабусею. ОСОБА_2 піклується про онука, матеріально його забезпечує. В її родині склалися добрі та люблячі відносини.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (паспорт серія НОМЕР_7 , виданий Харківським РВ УМВС України в Харківській області, 22.11.2000 року) зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 з 11.01.2012.
Відповідно договору купівлі- продажу квартири від 14.11.2011 року посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Серветник А.Г., зареєстровано в реєстрі № 2354 та витягу про державну реєстрацію прав виданого КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» від 30.11.2011 № 32253865 квартира за адресою АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 на праві приватної власності.
Відповідно до ч. 3 ст. 244 СК України не можуть бути опікунами, піклувальниками дитини особи, зазначені в статті 212 цього Кодексу, зокрема п. 10 ч. 1 ст. 212 СК України вказує на осіб, які були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров`я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень.
Розділом IV Кримінального кодексу України визначено кримінальні правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості особи серед до яких входить і стаття 155 ч.1.
ОСОБА_2 до кримінальної відповідальності не притягується, не знятої чи не погашеної судимості не має та в розшуку не перебуває, що підтверджено довідкою Департаменту інформатизації Міністерства внутрішніх справ України ВР-004519227 станом на 25.07.2024 року.
Відповідно Довідки про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів. У тому числі на предмет вживання психотропних речовин № 3105 ОСОБА_2 відсутні протипоказань для виконання обов`язків опікуна.
Згідно довідки про доходи від 24.07.2024 № 474 виданої структурним підрозділом «Адміністративно-господарська служба» Регіональна філія «Південна залізниця» - ОСОБА_2 працює в АТ «Укрзалізниця», структурний підрозділ «Адміністративно-господарська служба» Регіональна філія «Південна залізниця», займає посаду бухгалтер 1 категорії та отримує стабільну заробітну плату. За період з січня 2024 по червень 2024 має дохід у розмірі 83956,64 грн.
За даними медичного висновку про стан здоров`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - здоров, не має хронічних захворювань.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 ознайомлена зі станом здоров`я ОСОБА_3 ознайомлена та приймає участь у його оздоровленні.
З правовими аспектами та станом здоров`я малолітньої дитини, ОСОБА_2 , ознайомлена, вона з великою відповідальністю ставиться до питання опіки, відчуває готовність прийняти всю відповідальність за долю дитини, між нею та онуком склались дружні, добрі, люблячі стосунки.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Конвенції держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батько (-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно до ст. 8, 12, 14 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України. Батьки несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.
Зазначені факти вказують на свідоме ухилення батька від виконання батьківських обов`язків, його поведінка негативно впливає на життя та інтереси дитини, ОСОБА_3 на даний час фактично не має законного представника, не отримує в повній мірі належного для дитини піклування та матеріального забезпечення.
Відповідно до п. 1, п. 2 ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Відповідно до п. 4 ст. 155 Сімейного кодексу України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до ст. 164, Сімейного кодексу України, батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дитини. Згідно з роз`ясненнями Верховного Суду України у п. 16 Пленуму № 3 від 30 березня 2007 року зі змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України № 20 від 18 грудня 2008 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав», ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Департаментом служб у справах дітей Харківської міської ради (далі - Департамент служб) було розглянуто питання щодо позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлення опіки та призначення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 опікуном малолітньої дитини.
В силу ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.
Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки (ст. 55 ЦК України).
Згідно із ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Права та обов`язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.
Опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними (ст. 58 ЦК України).
Піклування встановлюється над неповнолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена (ст. 59 ЦК України).
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 має всі критерії бути опікуном.
Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Суд звертає увагу відповідача на те, що відповідно до ч.1 ст.169 Сімейного кодексу України, мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав. В такому разі, судом буде перевірено, наскільки змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, і постановляє рішення відповідно до інтересів дитини (ч.4 ст.169 Сімейного кодексу України).
Відповідно до ч.3 ст.166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. Згідно з вимогами ст.180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Згідно ч.3 ст.181 СК України аліменти на дитину присуджуються в частці від заробітку (доходу) її матері, батька (ст.183 цього Кодексу) або в твердій грошовій сумі (ст.184 СК України) і виплачуються щомісячно.
Згідно ч.1 ст.182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до ч.2 ст.182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку згідно з ч.2 ст.182 СК України. Відповідно до ч.1 ст.183 СК України частка, заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися в якості аліментів на дитину, визначається судом. Відповідно до ч.1 ст.191 СК України аліменти, на дитину присуджуються за рішенням суду з дня пред`явлення позову. У Принципі 6 Декларації прав дитини, проголошеної Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року зазначено, що дитина для повного та гармонічного розвитку її особистості потребує любові та розуміння. Вона повинна зростати у піклуванні та під відповідальністю своїх батьків, в атмосфері любові, моральної та матеріальної забезпеченості. Відповідно до ст. 18 Конвенції про права дитини, що була ратифікована Постановою ВП № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, Держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
З огляду на наведене, виходячи із зазначених у статті 3 ЦК України засад розумності, справедливості і добросовісності цивільного законодавства, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині стягнення аліментів на утримання дитини, стягнувши з відповідача аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/4 усіх видів заробітку, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до його повноліття.
За нормами ч.2 ст.258 СК України баба і дід мають право звернутися за захистом прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх та повнолітніх непрацездатних внуків до органу опіки та піклування або до суду без спеціальних на те повноважень.
Згідно з ч.1 ст.191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Згідно висновку від 02.10.2024 № 380, Департаментом служб у справах дітей Харківської міської ради було розглянуто питання щодо позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлення опіки та призначення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 опікуном малолітньої дитини та прийнято рішення за доцільне позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлення опіки та призначення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 опікуном малолітньої дитини.
Враховуючи вище наведене, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача повністю знайшли своє підтвердження в судовому засіданні і з урахуванням якнайкращих інтересів дитини є такими, що підлягають задоволенню.
Рішення в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
В силу ст. 141 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4,12,76,141,258,263-265 ЦПК України, ст.ст. 19,150,151,164,166,180-184,192 СК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа - ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів, встановлення опіки та призначення опікуна - задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановити опіку над малолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опіку. Опікуном призначити бабу - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , аліменти на утримання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі частки всіх видів його доходів, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи від дня пред`явлення позову 03.10.2024 і до його повноліття.
Рішення в частині стягнення аліментів в межах суми платежів за один місяць підлягає негайному виконанню.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір на користь держави в розмірі 1211,20 грн.
Відповідно до ч.5 ст. 164 СК України рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.
Роз`яснити, що батько, мати, які позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни поведінки особи, позбавленої батьківських прав та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи до Харківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: https://fr.hr.court.gov.ua
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, адреса листування пр. Петра Григоренка, буд. 17 м. Харків, 61091, ЄДРПОУ 26489104,
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_8 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , мешкає: АДРЕСА_3 ,
третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_9 , паспорт: НОМЕР_7 , виданий Харківським РВ УМВС України в Харківській області 22.11.2000, зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_4
Повний текст судового рішення виготовлено 13.11.2024.
Суддя -
Суд | Фрунзенський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123001094 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Фрунзенський районний суд м.Харкова
Сілантьєва Е. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні