441/799/24 2/441/446/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
14.11.2024 Городоцький районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Перетятько О.В.,
за участі секретаря Сороки М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Городок Львівської області цивільну справу за позовом представника ОСОБА_1 - адвоката Струс Наталії Ярославівни до Великолюбінської селищної ради Львівського району Львівської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -
в с т а н о в и в :
адвокат Струс Н.Я. в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою, в якій просила визнати за позивачкою право на землю (середню земельну частку), площею 3, 40 в умовних кадастрових гектарах згідно Сертифікату на право приватної власності на землю (середню земельну частку) Серія ЛВ № 138520 від 14.03.1997, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказує, що позивачка є єдиним спадкоємцем після смерті матері, між тим, у видачі свідоцтва про право на спадщину на землю (середню земельну частку) нотаріус відмовив, у зв`язку з тим, що форма Сертифікату Серія ЛВ № 138520 від 14.03.1997 є документом, який передбачений ст. 6.10 Програми приватизації майна і землі в агропромисловому комплексі Львівської області (затверджена Ухвалою Львівської обласної Ради народних депутатів № 277 від 01.02.1993) та не відповідає вимогам, встановленим Постановою Кабінету Міністрів України № 801 від 12.10.1995. Зазначила, що ОСОБА_2 за життя у встановленому законом порядку набула право на землю (середню земельну частку) площею 3, 40 в умовних кадастрових гектарах, що на території с. Хишевичі Львівського району Львівської області, спадщину після смерті матері, на підставі ст. 549 ЦК УРСР, фактично вступивши в володіння спадковим майном, прийняла позивачка, відтак вважає, що є підстави для визнання за нею права на спірну земельну ділянку. В інший спосіб, як звернутись з означеним позовом до суду, ОСОБА_1 оформити спадкових прав не може, просила позов задовольнити.
В судове засідання позивачка не з`явилась, її представник ОСОБА_3 подала заяву, в якій позов підтримала, просила про розгляд справи за її відсутності та за відсутності позивачки.
Представник Великолюбінської селищної ради Львівського району Львівської області Юрчак Ю.Ю. в судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій просив про розгляд справи за його відсутності, покладається на розсуд суду.
Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, подали заяви про розгляд справи у їх відсутності, фіксація судового процесу технічними засобами згідно положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснюється.
Вивчивши заяву, матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.
Згідно ст. 4, 12, 13 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, що підлягають захисту судом.
Відповідно до ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї..
Із копії свідоцтва про народження НОМЕР_1 , копії свідоцтва про одруження Серія НОМЕР_2 видно, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є дочкою ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що убачається із копії свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_3 .
Як убачається із матеріалів справи, 14.03.1997 на ім`я ОСОБА_2 видано Сертифікат Серія ЛВ № 138520 на право приватної власності на землю (середню земельну частку) площею 3, 40 в умовних кадастрових гектарах, що на території с. Хишевичі Львівського району Львівської області.
Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 76240485 від 18.03.2024, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 спадкову справу не заведено.
Із копії постанови № 655/02-31 від 18.03.2024 видно, що позивачці ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на право на землю (середню земельну частку), оскільки Сертифікат Серія ЛВ № 138520 на право приватної власності на землю (середню земельну частку) площею 3, 40 в умовних кадастрових гектарах, що на території с. Хишевичі Львівського району Львівської області, не відповідає вимогам, встановленим Постановою Кабінету Міністрів України № 801 від 12.10.1995.
За положеннями п. 2 Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Статтею 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни-спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай).
Відповідно до ч.1 та 2 ст.2 цього ж Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Як убачається із матеріалів справи, ОСОБА_2 була включена до списку осіб, які мають право на землю (середню земельну частку), їй було передано право на землю (середню земельну частку) розміром 3, 40 умовних кадастрових гектари без контурного визначення зовнішніх меж цієї частки в натурі (на місцевості), а відтак таке право входить до складу спадщини після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Із копії довідки виконавчого комітету Великолюбінської селищної ради Львівського району Львівської області № 48 від 22.02.2024, із долучених до матеріалів справи Витягів з по господарських книг видно, що спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , фактично вступивши в управління спадковим майном, прийняла її дочка - позивачка ОСОБА_1 .
Враховуючи наведене, а також те, що ОСОБА_1 у встановленому законом порядку, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 матері ОСОБА_2 звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за законом, що право на землю (середню земельну частку) площею 3, 40 умовних кадастрових гектари без контурного визначення зовнішніх меж цієї частки в натурі (на місцевості), що в с. Хишевичі Львівського району Львівської області входить до складу спадщини після смерті ОСОБА_2 , інших спадкоємців немає, є підстави для визнання за позивачкою права на означену земельну частку (пай), в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Керуючись ст. 5, 10, 18, 19, 247, 258, 263-265, 354 ЦПК України, ст. 373, 392, 1216, 1217, 1268 ЦК України суд, -
у х в а л и в :
позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН: НОМЕР_4 , зареєстрованою та проживаючою на АДРЕСА_1 ) право на землю (середню земельну частку) площею 3, 40 в умовних кадастрових гектарах згідно Сертифікату на право приватної власності на землю (середню земельну частку) Серія ЛВ № 138520 від 14.03.1997, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів до Львівського апеляційного суду через Городоцький районний суд Львівської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя Перетятько О.В.
Суд | Городоцький районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2024 |
Оприлюднено | 15.11.2024 |
Номер документу | 123002015 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Городоцький районний суд Львівської області
Перетятько О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні