Справа № 445/1568/24
провадження № 2/445/759/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
14 листопада 2024 року
Золочівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Бакаїм М.В.
секретаря судового засідання Назар С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання доньки, яка продовжує навчання,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 - аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання доньки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на її утримання, у зв?язку з навчанням - в розмірі частини від усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб щомісяця, починаючи з дати подачі позову до суду і до закінчення навчання чи до досягнення двадцятитрьохрічного віку - залежно від того, яка з цих обставин настане першою.
Позовні вимоги мотивує тим, що вона з відповідачем перебувала у шлюбі, зареєстрованому 03 вересня 2005 року у відділі РАЦС Золочівського районного управління юстиції у Львівській області, актовий запис № 160. Шлюб між ними розірвано рішенням у справі № 445/1655/18 Золочівського районного суду Львівської області від 26 листопада 2018 року. Судовим наказом № 445/407/22 виданим 19.04.2022 року Золочівським районним судом Львівської області було ухвалено стягувати із ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 щомісячно, починаючи з 31.03.2022 року і до досягнення дитиною повноліття. 17.08.2024 р. дочці виповниться 18 років, тобто настане повноліття та згідно судового наказу виплата аліментів припиниться. Однак, з 01 вересня 2021 року донька, ОСОБА_3 , навчається на денній формі навчання у відокремленому структурному підрозділі «Золочівський фаховий коледж Національного університету «Львівська політехніка» (ЄДРПОУ- 37278385) за спеціальністю 081 «Право» на платній основі, що підтверджується довідкою N?290 від 20.06.2024 року. Оскільки, донька навчається на денній формі навчання, вона не має змоги влаштуватись на роботу, щоб самостійно отримувати заробіток, а отже потребує матеріальної допомоги. А відтак, відповідач зобов?язаний таку допомогу надавати, оскільки є фізично здоровою особою, який не має інших фінансових зобов?язань, тому змушена звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 15.07.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду, в порядку спрощеного позовного провадження.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити у її відсутності, позовні вимоги підтримала, просить позов задоволити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, однак належним чином був повідомлений про розгляд справи.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності сторін без фіксування судового засідання технічними засобами.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених прав, а також інтересах інших осіб у випадках встановлених законом.
За вимогами ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 200 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову на підготовчому судовому засіданні.
Згідно з вимогами п.п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Золочівського районного управління юстиції Львівської від 30.08.2006, ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько ОСОБА_2 , мати ОСОБА_1 .
Відповідно до копії рішення про розірвання шлюбу № 445/1655/18, виданого Золочівським районним судом Львівської області 26.11.2018, шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірвано.
Згідно з довідкою № 290 від 20.06.2024 виданої ОСОБА_3 про те, що вона дійсно навчається у Відокремленому структурному підрозділі «Золочівський фаховий коледж Національного університету «Львівська політехніка» з 01 вересня 2021 року по 30 червня 2025 року за спеціальністю 081 «Право» на платній основі.
З копії довідки про реєстрацію місця проживання вбачається, що ОСОБА_3 зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 ; згідно довідки про склад сім`ї ОСОБА_3 проживає за вищезазначеною адресою.Відповідно до ч.1 ст. 3 Конвенції про права дитини, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватись про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані поважати дитину.
Згідно з ч.1 ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Частина 2 цієї ж статті наголошує, що розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Відповідно до ч.1 ст.184 СК України суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення.
При цьому підстави визначення розміру аліментів у частках до заробітку (доходу) або у твердій сумі визначаються з урахуванням як положень статті 182 СК України, так і статей 183, 184 СК України.
Сімейний кодекс України передбачає підстави для визначення розміру аліментів, але не пов`язує їх виключно зі способом присудження (частина третя статті 181 СК України). З огляду на відсутність імперативної заборони розмір аліментів і спосіб стягнення аліментів може бути визначений судом з урахуванням фактичних обставин справи, які встановлені судом та які на які посилався позивач. При цьому право застосування норми права належить виключно суду.
Згідно зі ст. 199 СК України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
Пунктом 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» передбачено, що обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
Згідно зі ст. 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у ст. 182 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Отже, обов`язковою умовою стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини є навчання, право на утримання припиняється у разі припинення навчання.
Судом беззаперечно встановлено, що сторони по справі, шлюб між якими розірвано, мають дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 30.08.2006, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Золочівського районного управління юстиції Львівської області.
Судом також встановлено, що ОСОБА_3 навчається у Відокремленому структурному підрозділі «Золочівський фаховий коледж Національного університету «Львівська політехніка» з 01 вересня 2021 року по 30 червня 2025 року за спеціальністю 081 «Право» на платній основі.
Обов`язок утримувати дитину є рівною мірою обов`язком як матері так і батька, при чому обов`язком особистим, індивідуальним, який не залежить від віку батьків.
В постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 06 серпня 2018 року у справі № 748/2340/17 зроблено висновок по застосуванню статті 199 СК України, який полягає в тому, що «обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: походження дитини від батьків або наявність між ними іншого юридично значущого зв`язку (усиновлення); досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу (батьки самі мають бути працездатними та мати такий заробіток, який дозволив би їм утримувати себе та свою повнолітню дитину)».
Крім того, вирішуючи даний спір, суд враховує, що дотримуючись рівноваги між інтересами дитини та інтересами батьків, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (Рішення Європейського суду з прав людини від 07.12.2006 року по справі «Хант проти України»).
На підставі наведеного, враховуючи, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , досягнула повноліття, однак навчається у Відокремленому структурному підрозділі «Золочівський фаховий коледж Національного університету «Львівська політехніка», потребує матеріальної допомоги на навчання, беручи до уваги те,що відповідач будучи належним чином повідомлений про розгляд справи не з`явився в судове засідання та жодних заяв та заперечень не подав.
При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити сторонам, що відповідно до ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них.
Крім того, з відповідача підлягає стягненню на користь держави 1 211,20 грн. судового збору, оскільки позивач при зверненні до суду була звільнена від сплати такого на підставі ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання доньки - задоволити.
Стягувати з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 - аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання доньки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на її утримання, у зв?язку з навчанням - в розмірі частини від усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб щомісяця, починаючи з досягнення повноліття і до закінчення навчання чи до досягнення двадцятитрьохрічного віку - залежно від того, яка з цих обставин настане першою.
Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 - аліменти на користь на користь держави 1 211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн. 20 коп. судового збору.
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає обов`язковому негайному виконанню.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за заявою відповідача поданою протягом 30 днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом 30-ти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Львівського апеляційного суду або через Золочівський районний суд Львівської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення 30-денного строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повне судове рішення складено 14.11.2024 року.
Суддя М.В. Бакаїм
Суд | Золочівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2024 |
Оприлюднено | 15.11.2024 |
Номер документу | 123002193 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Золочівський районний суд Львівської області
Бакаїм М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні