154/2664/24
2/154/919/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2024 року м. Володимир
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого судді Кусік І.В.
за участю:
секретаря судового засідання Редько В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зимнівської сільської ради Володимирського району про визнання права на завершення приватизації земельних ділянок та реєстрації права власності в порядку спадкування за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Зимнівської сільської ради Володимирського району про визнання права на завершення приватизації та реєстрації права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом.
У позовнійзаяві покликаєтьсяна туобставину,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 ,залишивши навипадок смертізаповіт від22.02.2018року посвідченийсекретарем Хобултівськоїсільської радиВолодимир-Волинськогорайону Волинськоїобласті,в якомузробила такезаповітне розпорядження,що всемайно,що буденалежати їйна деньїї смерті,де бвоно небуло із чогоб вононе складалося,а такожвсе тена щовона матимеправо заповідає йому, ОСОБА_1 .
Частину майна, яке належало спадкодавцю, він уже успадкував, а саме житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами та земельні ділянки.
Крім цього, після смерті спадкодавця залишились земельні ділянки, процедура приватизації яких не завершена: земельна ділянка загальною площею 0.85 га, в тому числі: площею 0.25 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд та площею 0.60 га для ведення особистого підсобного господарства, що знаходиться на території Хобултівської сільської ради, Волинська область, Володимирський район (Володимир-Волинський район), с. Підгайці та земельна ділянка загальною площею 0.98 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Хобултівської сільської ради, Волинська область, Володимирський район (Володимир-Волинський район), с. Підгайці.
За життя ОСОБА_2 не встигла завершити приватизацію вказаних земельних ділянок та зареєструвати право власності.
У даний час у позивача виникла необхідність оформити право власності на спадкове майно, а саме земельні ділянки, після смерті ОСОБА_2 . Відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно та те, що покійна не встигла за життя завершити приватизацію та зареєструвати право власності на земельні ділянки, є перешкодами для оформлення права власності на спадкове майно.
Просив суд визнати за ним у порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV від 01.07.2004 року право на завершення приватизації та реєстрації права власності на земельні ділянки загальною площею 0.85 га, в тому числі: площею 0.25 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд (для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель) та площею 0.60 га для ведення особистого підсобного господарства (для ведення особистого селянського господарства), що знаходиться на території Хобултівської сільської ради, Волинська область, Володимирський район (Володимир-Волинський район), с. Підгайці, яку відповідно до рішення сесії Хобултівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області №17/3 від 01.02.1994 року «Про передачу у приватну власність земельних ділянок» було дозволено безоплатно приватизувати ОСОБА_2 , та право на завершення приватизації та реєстрації права власності на земельну ділянку загальною площею 0.98 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Хобултівської сільської ради, Волинська область, Володимирський район (Володимир-Волинський район), с.Підгайці, яку відповідно до рішення сесії Хобултівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області №17/8 від 26.12.2003 року «Про приватизацію земельних ділянок» було дозволено безоплатно приватизувати ОСОБА_2 .
У підготовчому судовому засіданні:
Позивач не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, від сільського голови Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Католика В.А. надійшла письмова заява, згідно якої заявлені позовні вимоги визнав у повному обсязі, просив суд розгляд справи проводити у відсутності їх представника.
Процесуальні рішення суду:
09 вересня 2024 року судом винесено ухвалу, якою позовну заяву прийнято до розгляду, призначено підготовче судове засідання та витребувано докази.
Судом встановлено:
Зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2
Відповідно дорішення сесії Хобултівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області №17/3 від 01.02.1994 року «Про передачу у приватну власність земельних ділянок» ОСОБА_2 передано безкоштовно в приватну власність земельну ділянку загальною площею 0.85 га, в тому числі: площею 0.25 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд та площею 0.60 га для ведення особистого підсобного господарства, що знаходиться на території Хобултівської сільської ради, Волинська область, Володимирський район (Володимир-Волинський район), с.Підгайці.
Відповідно до рішення сесії Хобултівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області №17/8 від 26.12.2003 року «Про приватизацію земельних ділянок» ОСОБА_2 дозволено безоплатно приватизувати земельні ділянки загальною площею 0.98 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Хобултівської сільської ради, Волинська область, Володимирський район (Володимир-Волинський район), с.Підгайці.
Із заповіту від 22.02.2018 року, який посвідчений секретарем Хобултівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, вбачається, що ОСОБА_2 зробила таке заповітне розпорядження, що все майно, що буде належати їй на день її смерті, де б воно не було і з чого б воно не складалося, а також все те на що вона матиме право заповідає ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 328 ЦК України, особи вправі набути право власності на підставах, що не заборонені законом і згідно зі ст. 392 ЦК України, можуть звертатись до суду з позовом про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
Згідно положень ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 346 ЦК України смерть власника є однією з підстав припинення права власності.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялись внаслідок його смерті.
Згідно до вимог ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Зі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 26.07.2021 року вбачається, що ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщина складається з житлового будинку на АДРЕСА_1 . Окрім цього, рішенням Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 27.04.2020 року визнано за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, а саме на:
- земельну ділянку, площею 1,3962 гектара для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 0720586600:04:001:1794;
- на земельну ділянку, площею 0,4208 гектара для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 0720586600:00:001:2415;
- на земельну ділянку площею 0,5285 гектара для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 0720586600:04:001:1285, які він успадкував за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Отже, спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняв ОСОБА_1 , який є позивачем по справі.
Статтею 81 ч.1 п. «г» Земельного Кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено ст. 152 ч. 3 п. «а» Земельного Кодексу України.
Відповідно до ст. 1225 ч.1 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно положень ст. 125 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до п. 3.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених у п.п. 10, 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 про те, що відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
При цьому, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125ЗК, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Статтею 126 Земельного Кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Листом Вищого спеціалізованого Суду України від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визначається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши сторони, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні надано достатньо доказів того, що позивач є єдиною особою, що претендує на спадкове майно після померлої ОСОБА_2 , а відтак має право на успадкування всіх прав та обов`язків останньої, тож вимоги про визнання за ним у порядку спадкування за заповітом після її смерті права на завершення приватизації та реєстрації права власності на земельні ділянки є цілком обґрунтованими, такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 133, 141, ,246, 247, 258, 259 ЦПК України, ст.ст. 1216-1218, 1223, 1225, 1262, 1268, ЦК України, ст.ст. 81, 125-126, 152 ч. 3 п. «а» Земельного Кодексу України, Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», суд
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ,РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Зимнівської сільської ради Володимирського району (ЄДРПОУ04334815,вул.Миру,2,с.Зимне,Володимирського районуВолинської області) про визнання права на завершення приватизації земельних ділянок та реєстрації права власності в порядку спадкування за заповітом задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV від 01.07.2004 року право на завершення приватизації та реєстрації права власності на земельну ділянку загальною площею 0.85 га, в тому числі: площею 0.25 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд (для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель) та площею 0.60 га для ведення особистого підсобного господарства (для ведення особистого селянського господарства), що знаходиться на території Хобултівської сільської ради, Волинська область, Володимирський район (Володимир-Волинський район), с. Підгайці, яку відповідно до рішення сесії Хобултівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області №17/3 від 01.02.1994 року «Про передачу у приватну власність земельних ділянок» було дозволено безоплатно приватизувати ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV від 01.07.2004 року право на завершення приватизації та реєстрації права власності на земельну ділянку загальною площею 0.98 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Хобултівської сільської ради, Волинська область, Володимирський район (Володимир-Волинський район), с.Підгайці, яку відповідно до рішення сесії Хобултівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області №17/8 від 26.12.2003 року «Про приватизацію земельних ділянок» було дозволено безоплатно приватизувати ОСОБА_2 .
Рішення суду може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги, яка подається протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя Ірина КУСІК
Суд | Володимир-Волинський міський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123002554 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Володимир-Волинський міський суд Волинської області
Кусік І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні