Рішення
від 14.11.2024 по справі 155/596/24
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №155/596/24

Провадження №2/155/238/24

ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.11.2024 м. Горохів

Горохівський районний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Яремчук С.М.,

за участю секретаря судового засідання Задурської К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Горохів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод у спілкуванні з дітьми та встановлення порядку участі батька у вихованні дітей, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Служба у справах дітей Берестечківської міської ради Луцького району Волинської області, -

ВСТАНОВИВ:

03 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Горохівського районногосуду Волинськоїобластізпозовом до ОСОБА_2 про усунення перешкод у спілкуванні з дітьми та зміни порядку участі батька у вихованні дітей, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Служба у справах дітей Берестечківської міської ради Луцького району Волинської області.

10 вересня 2024 року позивач подав уточнену позовну заяву, яку обгрунтовує тим, що перебував з ОСОБА_3 (дошлюбне ОСОБА_4 ) в зареєстрованому шлюбі з 16.09.2012 року, який розірвано рішенням Горохівського районного суду Волинської області від 01 травня 2023 року. В шлюбі в них народилося двоє дітей: син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Діти проживають з матір`ю ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 . Рішенням виконавчого комітету Берестечківської міської ради від 11.12.2023 року № 126 за заявою ОСОБА_1 було визначено наступні способи участі ОСОБА_1 у вихованні малолітніх дітей і встановлено порядок побачення наступним чином: кожного тижня у суботу та неділю з 11:00 год. до 16:00 год. за місцем проживання малолітніх дітей у присутності матері терміном з 11.12.023р. по 11.02.2024р. 11 лютого 2024 року термін рішення виконавчого комітету Берестечківської міської ради закінчився.

Позивач вказує, що з моменту розлучення з відповідачем почалися непорозуміння щодо прийняття участі у вихованні їх малолітніх дітей, його відвідуваннях. Відповідач та особи, які проживають разом з дітьми створюють штучні перешкоди у спілкуванні та вихованні дітей. Позивач намагається налагодити нормальний зв`язок із дітьми. Приймати участь у їхньому вихованні, утриманні, розвитку їхніх здібностей та забезпечувати їх всім необхідним для нормального розвитку та становлення. Зазначає, що його права як батька є порушеними. На підтвердження всього викладеного у позові є численні свідки, письмові матеріали та інші докази.

З урахуванням уточнених позовних вимог просить зобов`язати ОСОБА_7 не чинити йому перешкод в спілкуванні з дітьми: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Встановити порядок участі виховання Позивача, батька ОСОБА_1 , щодо дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_5 шляхом надання можливості безперешкодного спілкування з дітьми щоп`ятниці з 16:00 години до 20:00 години, на період навчального процесу. Та перша і третя субота місяця з 17:00 години до 17:00 години неділі. Та дві неділі під час літніх канікул на оздоровлення дітей.

Відповідач ОСОБА_2 уточнені позовні вимоги визнала, не заперечила проти спілкування батька з дітьми.

03 червня 2024 року від Служби у справах дітей Берестечківської міської ради Луцького району Волинської області до суду надійшли письмові пояснення по суті спору.

Ухвалою Горохівського районного суду Волинської області від 10 квітня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Горохівського районного суду Волинської області від 10 жовтня 2024 року підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_8 в судове засідання не з`явилися. 14 листопада 2024 року від представника ОСОБА_8 надійшло письмове клопотання про розгляд справи у їх відсутність. Позовні вимоги підтримали.

Відповідачка в судове засідання не з`явилася, подала суду заяву в якій просить розгляд справи проводити без її участі. Уточненні позовні вимоги визнала.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служба у справах дітей Берестечківської міської ради Луцького району Волинської області в судове засідання не з`явився, у поданих суду письмових поясненнях по суті спору просив справу вирішити на розсуд суду та без його участі.

Оцінивши та дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що сторони перебували в зареєстрованому шлюбі, який розірвано рішенням Горохівського районного суду Волинської області від 01 травня 2023 року. В шлюбі в них народилося двоє дітей: син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчать копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 28.03.2023р. та серія НОМЕР_2 від 28.03.2023р.(а.с. 15,16).

Діти ОСОБА_6 та ОСОБА_5 зареєстровані в АДРЕСА_2 , за місцем проживання позивача, що стверджується Витягом №105 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (а.с. 18).

З довідки про склад зареєстрованих осіб вбачається, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 проживають з матір`ю (без реєстрації) ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 .

З довідки ЗЗСО Лобачівський ліцей за вих.№01-02/81 від 02.05.2024 року вбачається, що ОСОБА_5 навчається в 4 класі закладу загальної середньої освіти Лобачівський ліцей Берестечківської міської ради Волинської області.

З довідки ЗДО «Ромашка» за вих.№01-11/11 від 01.05.2024 року вбачається, що ОСОБА_6 відвідує заклад дошкільної освіти «Ромашка» с. Смолява Луцького району Волинської області.

З довідки ЗЗСО Лобачівський ліцей за вих.№01-02/82 від 02.05.2024 року вбачається, що батьки цікавляться навчанням сина, відвідують батьківські збори. Мама консультується з класним керівником, проблем не виникало за весь період навчання ні у стосунках з однокласниками, ні з учителями. Про батьків відгукується дуже добре, розповідає цікаві сімейні історії.

Термін рішення виконавчого комітету Берестечківської міської ради №126 від 11.12.2023р. «Про визначення способу участі батька у вихованні малолітніх дітей» закінчився 11 лютого 2024 року (а.с. 17).

Згідно характеристики від 16.01.2024р. №106, ОСОБА_1 , 1991 року народження, зареєстрований в АДРЕСА_1 . За час проживання на території села зарекомендував себе добре. Конфліктних ситуацій серед односельчан не виникало. Розлучений, виховує неповнолітніх дітей, конфліктних ситуацій в сім`ї не створює. Користується авторитетом і повагою серед жителів села (а.с. 19).

Згідно актуобстеження умовпроживання батька ОСОБА_1 від21травня 2024року стверджується,що батькопроживає АДРЕСА_1 в одноповерховомубудинку,який складаєтьсяз чотирьохкімнат.Для дітей створені належні умови проживання. Діти мають окрему кімнату, облаштовану для їх розвитку та проведення дозвілля. На момент обстеження в помешканні була мама ОСОБА_9 , яка повідомила, що її син ОСОБА_1 на даний час в Польщі, їздить на роботу та лікування так як має інвалідність ІІ групи. В телефонному спілкуванні останній повідомив, що хоча його сини проживають з їх матір`ю, проте ОСОБА_1 бере активну участь в їх вихованні (часто приїздить до них, спілкується в телефонному режимі), аліменти на дітей не сплачує, проте матеріально їх забезпечує. Має бажання бачити та спілкуватися з дітьми частіше.

В ході судового розгляду встановлено, що між сторонами по справі - батьками неповнолітніх дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6 існує спір щодо участі батька у вихованні дітей та спілкуванні з ними. Крім того, в добровільному порядку сторони не досягли згоди щодо визначення порядку спілкування батька з дітьми. А тому, з врахуванням встановлених у справі даних, а також враховуючи інтереси відповідача та позивача, суд прийшов до висновку, що обраний позивачем спосіб захисту буде ефективним.

Відповідно до частин четвертої та п`ятої статті 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

За заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення (частина перша статті 158 СК України).

Висновком виконавчого комітету Берестечківської міської ради Луцького району Волинської області, затвердженим рішенням №59 від 04 липня 2024 року, виконавчий комітет Берестечківської міської ради вважає за доцільне визначити спосіб участі громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 з малолітніми дітьми: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , наступним чином: «у будь який час, окрім вечірнього та нічного часу доби (після 21 год. 00 хв. до 08 год. 00 хв. ранку) за місцем проживання матері та у її присутності з урахуванням стану здоров`я, бажанням дітей, їх інтересів та потреб, та за попереднім повідомленням батька про зустріч з дітьми не менше як за дві години до приїзду». Зобов`язати батьків дітей дотримуватися встановленого порядку побачень. Громадянці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , не чинити перешкод громадянину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у спілкуванні з дітьми та його участі у їх вихованні.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Згідно зі статтями 11, 15 Закону Україну «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком є забезпечення інтересів своєї дитини. Дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.

Встановлений сімейним законодавством принцип повної рівності обох батьків у питаннях виховання дітей може бути обмежений судом лише в інтересах дитини.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 11 липня 2017 року у справі «М. С. проти України», заява № 2091/13, суд зауважив, що при визначенні найкращих інтересів дитини у кожній конкретній справі необхідно враховувати два аспекти: по-перше, інтересам дитини найкраще відповідає збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я є особливо непридатною або неблагополучною; по-друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним (§ 76).

У п. 54 рішення Європейського суду з прав людини від 07 грудня 2006 року № 31111/04 у справі «Хант проти України» зазначено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.

Аналіз наведених норм права, практики Європейського суду з прав людини дає підстави для висновку, що рівність прав батьків щодо дитини є похідною від прав та інтересів самої дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини виходячи із об`єктивних обставин спору, а вже тільки потім права батьків.

Міжнародні та національні норми не містять положень, які б наділяли будь-кого з батьків пріоритетним правом на проживання з дитиною.

Відтак, при вирішенні спору щодо участі у вихованні та визначенні порядку зустрічей з дитиною того з батьків, хто проживає окремо від дитини, суд має виходити, передусім, з інтересів дитини з урахуванням кожних конкретних обставин справи.

Відповідно до статті 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

За статтею 153 СК України мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.

Згідно зі статтею 158 СК України за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення. Рішення органу опіки та піклування є обов`язковим до виконання.

Частинами першою та другою статті 159 СК України передбачено, що якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод. Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи. Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров`я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.

Також суд враховує, що так як питання виховання дітей батьки вирішують спільно, позивач ОСОБА_1 зобов`язаний брати участь у вихованні його дітей і має право на особисте спілкування з ними, а відповідач ОСОБА_10 не має права перешкоджати позивачу спілкуватися з дітьми та брати участь у їх вихованні.

При вирішенні даного спору, суд приходить до висновку про те, що між сторонами склались неприязні стосунки, однак, діти у жодному разі не можуть бути заручником цих стосунків.

Відповідно до правових висновків Верховного Суду (наприклад, постанова від 28 січня 2021 року у справі №753/6498/15-ц, постанова Великої Палати Верховного Суду від 13 червня 2018 року у справі №500/6325/17, від 04 липня 2018 року у справі №496/4271/16-а (К/9901/29090/18)) висновок органу опіки та піклування не містить ознак рішення суб`єкта владних повноважень, оскільки не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії - він не породжує прямих юридичних наслідків для сторін та безпосередньо не впливає на їх права й обов`язки, тобто є фактично джерелом доказування при наявності цивільного спору, оскільки несе виключно інформативний характер і на відміну від рішень органу опіки та піклування має рекомендаційний характер.

Отже, висновок є лише одним з доказів у справі, носить рекомендаційний характер та не може бути самостійним засобом захисту порушеного права. Цьому документу може бути надана лише оцінка в сукупності з іншими доказами у справі при вирішенні по суті питання, для якого він був складений.

Суд бере до уваги висловлену Службою у справах дітей Берестечківської міської ради Волинської області позицію з приводу дотримання прав та забезпечення інтересів дитини під час розгляду цієї справи, зокрема затверджений 04.07.2024 року № 58 рішенням виконавчого комітету Берестечківської міської ради висновок. Водночас, при прийнятті рішення суд враховує, що відповідач визнала уточнені позовні вимоги та погодилась на запропонований позивачем порядок участі батька у вихованні дітей.

За правилами статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 88 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, приймаючи до уваги наведене, суд, вирішуючи спір між сторонами, керується зазначеними вище нормами сімейного законодавства та задовольняючи позовні вимоги про встановлення порядку участі позивача у вихованні дітей виходить насамперед з інтересів самих дітей, які мають пріоритет над інтересами батьків, а також закріплений у положеннях міжнародних норм та норм чинного законодавства України принцип рівності батьків у реалізації права на вільне спілкування з дітьми та участь у їх вихованні, з урахуванням усіх інших істотних обставин справи у їх сукупності, віку дітей, режиму дітей, із дотриманням розумного балансу на участь обох батьків у вихованні неповнолітніх дітей, врахувавши активне бажання батька брати участь у вихованні та спілкуванні зі своїми дітьми, встановлює спосіб спілкування шляхом систематичних побачень, визначений у прохальній частині уточненої позовної заяви, з яким відповідач погодилась.

Приймаючи до уваги відносини, що склались між сторонами, суд вважає за необхідне роз`яснити сторонам, що реалізація визначених судом способів участі батька у вихованні та спілкуванні з дітьми, які проживають з матір`ю - відповідачем по справі повинна відбуватися з дотриманням одночасно певних умов - з урахуванням стану здоров`я, потреб та інтересів дітей.

Також, у разі зміни обставин, пов`язаних з віком дітей, станом їх здоров`я, психо-емоційного стану, жодна із сторін не позбавлені можливості звернутися до суду з позовом про визначення іншого способу участі у вихованні дітей та спілкуванні з ними.

В іншій частині позовних вимог не чинити перешкод у спілкуванні з дітьми - слід відмовити у зв`язку з необґрунтованістю та недоведеністю, оскільки в судовому засіданні не встановлено, що відповідач чинить будь-які перешкоди у спілкуванні дітей з батьком. Належних та допустимих доказів на підтвердження даних обставин позивач суду не надав.

Згідно положень ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У зв`язку з тим, що позивач є особою з інвалідністю ІІ групи, останній звільнений від сплати судового збору, на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», що підтверджується копією довідки акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 29.11.2023р. серія 12ААГ №345499, судовий збір в сумі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок слід стягнути з відповідача в користь держави.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 77-81, 141, 259, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, на підставі ст.ст. 19, 89, 141, 142, 151, 153, 157, 158, 159 Сімейного Кодексу України, Закону України «Про судовий збір», суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод у спілкуванні з дітьми та встановлення порядку участі батька у вихованні дітей, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Служба у справах дітей Берестечківської міської ради Луцького району Волинської області задовольнити частково.

Визначити ОСОБА_1 такі способи та порядок участі у вихованні та спілкуванні з неповнолітніми дітьми: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , а саме: шляхом надання можливості безперешкодного спілкування з дітьми щоп`ятниці з 16:00 години до 20:00 години на період навчального процесу; перша і третя субота місяця з 17:00 години до 17:00 години неділі; дві неділі під час літніх канікул на оздоровлення дітей.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 (адреса місця проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) в дохід держави 1211(однутисячу двістіодинадцять)гривень 20(двадцять)копійок судовогозбору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Волинського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ).

Відповідач: ОСОБА_10 (адреса місця проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області Яремчук С.М.

СудГорохівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення14.11.2024
Оприлюднено18.11.2024
Номер документу123002599
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —155/596/24

Рішення від 14.11.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

Ухвала від 10.04.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні