Справа №295/3134/24
Категорія 35
2/295/1280/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.11.2024 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомир у складі:
головуючого судді - Перекупка І.Г.,
при секретарі судового засідання Конончук Ю.О.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 ,
за участю відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у вiдкритому судовому засiданнi Богунського районного суду м. Житомир в режимі відеоконференції справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Доброжил» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
До Богунського районного суду м. Житомир звернулося Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Доброжил» (далі ОСББ «Доброжил») з позовом до ОСОБА_2 (далі Відповідач) про стягнення заборгованості. В обгрунтування позовних вимог вказало, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 . Зокрема згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14 лютого 2024 р. ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 .
Співвласниками будинку АДРЕСА_2 створене ОСББ «Доброжил», яке виконує функції балансоутримувача та управителя багатоквартирного будинку.
Договір про надання послуг експлуатації ліфтів, прибирання місць загального користування та прибудинкової території, вивезення твердих побутових відходів, обслугована внутрішньо будинкових мереж, димвентканалів, освітлення місць загального користування та поточного ремонту внутрішньо будинкових мереж між ОСББ «Доброжил» та Відповідачем не укладався, але житлово-комунальні послуги Відповідачу надавалась, тобто між сторонами наявні фактичні договірні відносини.
У Відповідача виникла заборгованість зі сплати членських внесків за період з 01 січня 2000 р. по 31 січня 2024 р.
На 2009 р. рішення загальних зборів ОСББ від 18 січня 2009 р. встановлено розмір внесків на утримання будинку та платежів в розмірі 1,50 грн. В наступних роках розмір внесків не змінювався.
З 2015 р. по жовтень 2017 р. рішенням загальних зборів ОСББ від 01 лютого 2015 р. встановлено розмір внесків на утримання будинку та платежів в розмірі 2,34 грн. який не змінювався.
На 2017 р. рішення загальних зборів ОСББ від 16 жовтня 2017 р. встановлено розмір внесків на утримання будинку та платежів в розмірі 3,50 грн.
На 2018 р. рішення загальних зборів ОСББ від 28 січня 2018 р. встановлено розмір внесків на утримання будинку та платежів в розмірі 3,50 грн. - для мешканців 2-10 поверхів.
На 2019 р. рішення загальних зборів ОСББ від 02 лютого 2019 р. встановлено розмір внесків на утримання будинку та платежів в розмірі 4,00 грн. для мешканців першого поверху, 4,70 грн. - для мешканців з другого по десятий поверх.
На 2020 р. рішенням загальних зборів ОСББ від 22 грудня 2019 р. було встановлено розмір членських внесків співвласників у розмірі 4,30 грн. для мешканців першого поверху. 4.70 грн. - для мешканців з другого по десятий поверх.
Рішенням загальних зборів ОСББ від 23 січня 2021 р. було встановлено розмір членських внесків співвласників на 2021 р. у розмірі 4,6 грн. для мешканців першого поверху, 5,20 грн. - для мешканців з другого по десятий поверх,
У 2022 р. загальними зборами ОСББ не змінювався розмір членських внесків.
Рішенням загальних зборів ОСББ «Доброжил» від 29 квітня 2023 р. було визначено розмір членських внесків та внесків до ремонтно-резервного фонду на 2023 рік виходячи з вартості одного квадратного метра 4.80 грн. для мешканців першого поверху. 5,70 грн. - для мешканців з другого по десятий поверх.
Щомісяця Позивач нараховував Відповідачу членські внески, однак Відповідач оплату не здійснював, внаслідок чого виникла заборгованість за надані послуги, яка станом на 31 січня 2024 р. становить 38 062,25 грн.
У свою чергу на адресу реєстрації Відповідача 14 вересня 2023 р. було направлено відповідну претензію-попередження, яке було залишене останнім без відповіді, а борг без оплати.
ОСББ «Доброжил» надано розрахунок заборгованості Відповідача за період з 01 січня 2009 р. по 31 січня 2024 р, де окрім розрахунку суми основного боргу нараховано за період з 01 лютого 2021 р. по січень 2022 р. 3% річних в розмірі 76,72 грн., інфляційні втрати в розмірі 441,57 грн.
В судовому засіданні представник позивача наполягав на стягненні з відповідача заборгованість зі сплати членських внесків співвласника багатоквартирного будинку за період з 01 січня 2009 р. по 31 січня 2024 р. в сумі 38 580 (тридцять вісім тисяч п`ятсот вісімдесят грн.) 54 коп., витрати на оплату судового збору у сумі 3 028,00 грн. та витрати на оплату правової допомоги у сумі 2 500 (дві тисячі п`ятсот грн.) 00 коп.
В судовомузасідання відповідачзаперечував протизадоволення позовнихвимог прицьому незаперечував тогофакту,що віндійсно являєтьсявласником квартири АДРЕСА_1 але ніяких договорів з ОСББ «Доброжил» не укладав так як фактично не проживає у вказаній квартирі.
Дослідивши повно, всебічно та об`єктивно обставини справи, заслухавши учасників процесу, оцінивши безпосередньо в судовому засіданні всі зібрані у справі докази в їх сукупності, суд, керуючись своїм внутрішнім переконанням, дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено.
Відповідач ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 . Зокрема згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14 лютого 2024 р. ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 . (а. с. 11).
Співвласниками будинку № 17 в м. Житомирі створене ОСББ «Доброжил», яке виконує функції балансоутримувача та управителя багатоквартирного будинку. (а. с. 13-22).
Договір про надання послуг експлуатації ліфтів, прибирання місць загального користування та прибудинкової території, вивезення твердих побутових відходів, обслугована внутрішньо будинкових мереж, димвентканалів, освітлення місць загального користування та поточного ремонту внутрішньо будинкових мереж між ОСББ «Доброжил» та Відповідачем не укладався, але житлово-комунальні послуги Відповідачу надавалась, тобто між сторонами наявні фактичні договірні відносини.
У Відповідача виникла заборгованість зі сплати членських внесків за період з 01 січня 2000 р. по 31 січня 2024 р. яка становить 38 062,25 грн. (а. с. 6-9).
Дана справа розглядається в рамках цивільного судочинства. Положеннями процесуального закону, який регулює правила розгляду таких справ, визначено, що розглядаючи цивільні справи суд керується принципом диспозитивності та змагальності, які визначають, що кожна сторона повинна самостійно подавати докази та доводити ті обставини на які посилається, в тому числі, шляхом подання доказів, заявлення клопотань і несе ризик настання наслідків пов`язаних із вчиненням або не вчиненням нею процесуальних дій. Доказування заявлених вимог не може перебирати на себе суд або інша сторона. (ст. ст. 12, 13 та 81 ЦПК України).
Відповідно до ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона, повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ст.13 ЦПК України).
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ст. 77 ЦПК України).
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 2 ст.78 ЦПК України).
Відповідно до ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. (ч. 6 ст. 81 ЦПК України).
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань співвласників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законами України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» .
Виходячи з положень ч. 1 ст. 17, ст. 20, ч. ч. 6, 7, 8 ст. 22, ч. 4 ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» власники квартир у багатоквартирному будинку, функції по утриманню якого і прибудинкової території здійснює об`єднання співвласників, зобов`язані нести витрати по утриманню спільного неподільного майна.
Згідно ст. с 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та Статутом об`єднання внески і платежі.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку», витрати на управління багатоквартирним будинком в тому числі включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічної переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку, витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інше.
Частиною 2 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку» визначено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласник або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Частиною 3 ст. 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно законодавства та Статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.
Відповідно до ч. 13, 15 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», на загальних зборах ОСББ «Доброжил» прийняті рішення, якими встановлено внески на утримання будинку.
До виключної компетенції загальних зборів ОСББ згідно п 4.2.4. Статут до виключної компетенції загальних зборів співвласників будинку віднесено порядок сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Як законом, так і статутом передбачено, що розмір внесків, платежів та порядок їх сплати визначається не окремими договорами між ОСББ та співвласником, а загальними зборами співвласників ОСББ «Доброжил».
Обов`язкове укладення договору між позивачем та відповідачем не передбачено, ані законом, ані Статутом.
Самим Статутом врегульовані усі питання, щодо прав та обов`язків сторін. Також, на переконання суду, відсутність договору сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 р. у справі № 6-295ІЦСІ5 та Постанові Верховного Суду від 26.09.2018 року у справі № 750/12850/ 16-ц.
Кабінетом Міністрів України 01 червня 2011 р. була прийнята Постанова № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги». Зі змісту цієї постанови вбачається що держава передбачає можливість коригування тарифів саме з об`єктивних причин, які не залежать від волі суб`єкта, а саме у разі зміни розміру податків, зборів, розміру мінімальної заробітної плати, цін на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси й таке інше (п. 8 ч. 5, ч. 69, ч. 98).
Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить.
Згідно статті 162 ЖК УРСР власники (споживачі) повинні щомісячно здійснювати оплату за отримані комунальні послуги у строки встановлені договором або законом. Плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), шо належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін.
Статтею 526 ЦК України визначені загальні умови виконання зобов`язання, зокрема, зобов`язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов`язань.
Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.
Таким чином, правовідношення, у якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто у якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням.
З огляду на викладене правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (частина перша статті 509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи з принципів законності та справедливості суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню і з ОСОБА_2 , на користь ОСББб «Доброжил»підлягають стягненню заборгованість зі сплати членських внесків співвласника багатоквартирного будинку за період з 01 січня 2009 р. по 31 січня 2024 р. в сумі 38 580 (тридцять вісім тисяч п`ятсот вісімдесят грн.) 54 коп., витрати на оплату судового збору у сумі 3 028,00 грн. та витрати на оплату правової допомоги у сумі 2 500 (дві тисячі п`ятсот грн.) 00 коп.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 322, 509, 525, 526, 610, 614, 625, 901, 903 ЦК України, ст. ст. 67, 68 ЖК України, ст. ст. 2-5, 1-13, 18, 23, 76, 81, 89, 133, 141, 258, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, Закону України «Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку»,«Про місцеве самоврядування в Україні», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про житлово-комунальні послуги», -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Доброжил» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Доброжил» заборгованість зі сплати членських внесків співвласника багатоквартирного будинку за період з 01 січня 2009 року по 31 січня 2024 року в сумі 38580 (тридцять вісім тисяч п`ятсот вісімдесят грн) 54 коп.
Стягнути з стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Доброжил» витрати на оплату судового збору у сумі 3028,00 грн та витрати на оплату правової допомоги у сумі 2500 (дві тисячі п`ятсот грн) 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач:Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Доброжил», ЄДРПОУ 34973261, вул. Народицька, буд. 17, м. Житомир, 10031.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання (реєстрації) АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Повний текст рішення виготовлено 13.11.2024.
Суддя Богунського районного
суду м. Житомира І.Г. Перекупка
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123002876 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Богунський районний суд м. Житомира
Перекупка І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні