Рішення
від 12.11.2024 по справі 935/2279/24
КОРОСТИШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 935/2279/24

Провадження № 2/935/890/24

РІШЕННЯ

Іменем України

12 листопада 2024 року м.Коростишів

Коростишівський районний суд Житомирської області в складі: головуючого - судді Василенка Р.О., із секретарем Криворучко Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Старосілецької сільради про визнання права власності в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в подальшому уточнивши позовні вимоги, просить суд визнати за ним право власності в порядку спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 його матері ОСОБА_2 , на будинок АДРЕСА_1 , який вона успадкувала після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , але не оформила своїх спадкових прав.

В обґрунтування позову вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер його батько ОСОБА_3 . Спадщину після смерті батька прийняла його дружина, мати позивача ОСОБА_2 , за заявою якої 11.11.2005 Коростишівською державною нотаріальною конторою була заведена спадкова справа. Згідно матеріалів якої мати є єдиним спадкоємцем після смерті батька позивача. Проте свої спадкові права на буинок не оформила. ІНФОРМАЦІЯ_4 померла. Після смерті матері позивач, як єдиний спадкоємець, успадкував земельну ділянку.

Проте оформити спадкові права на будинок позивач не зміг, оскільки постановою нотаріуса від 19.07.2024 року йому відмовлено у видачі відповідного свідоцтва, через те, що право власності на будинок АДРЕСА_1 за батьком не зареєстроване та відсутні правовстановлюючі документи на будинок.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В ході розгляду справи надіслав заяву до суду про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача сільський голова Старосілецької сільської ради О.Куцаківський у судове засідання не з`явився надіслав до суду заяву, в якій вказав, про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає.

За таких обставин суд вважає за можливе розглядати справу на підставі наявних матеріалів та без фіксації технічними засобами, відповідно до вимог ст. 247 ЦПК України.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Суд, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази на засадах змагальності, в межах позовних вимог, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 слідує, що батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер батько позивача ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 5).

ІНФОРМАЦІЯ_6 , померла мати позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 (а.с. 6).

За померлим ОСОБА_3 рахується жилий будинок з господарськими будівлями та спорудами та не приватизована земельна ділянка площею 1,04 га. В тому числі для будівництва і обслуговування жилового будинку, господарських будівель і споруд, - площею 0,25 га., для ведення особистого підсобного господарства 0,79 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , згідно запису в погосподарській книзі №2 за 2016-2020 роки, особовий рахунок № НОМЕР_4 .

Згідно довідки КП «Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації» Житомирської обласної ради від 16.06.2024 №391 слідує, що згідно наявних даних, що знаходяться в матеріалах інвентарної справи №207, станом на 31.12.2012 року право власності на житловий будинок, що за адресою: АДРЕСА_1 , не зареєстровано.

Зі змісту архівного витягу наданого архівним відділом Житомирської районної військової адміністрації Житомирської області від 04.07.2024 №230, слідує, що на підставі рішення виконкому Садівської сільської ради народних депутатів Коростишівського району, Житомирської області від 18.11.1993 року «Про передачу у приватну власність громадянам земельних ділянок» ОСОБА_3 під №65 включений до списку громадян яким передаються у власність земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства, а саме площею 1,04 га.

Постановою приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Мошковською З.І. від 19 липня 2024 №02-31/340 відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що право власності на житловий будинок з господарськими будівлями не зареєстровано за спадкодавцем та у зв`язку з відсутністю документу про право власності чи користування на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, на якій розміщений зазначений житловий будинок.

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом зареєстрованого в реєстрі за № 841, виданого приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Мошковською З.І. вбачається, що спадкоємцем заначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_2 , 1936 р.н., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , є її син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за законом чи за заповітом має право прийняти спадщину.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає у день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. За змістом статті 392 ЦК України, право власності на майно може бути визнано судом у випадку, коли це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує це право.

Згідно з листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем.

Таким чином, приналежність ОСОБА_3 житлового будинку, з господарськими будівлями і спорудами, що за адресою: АДРЕСА_1 , підтверджується відповідними записами із погосподарської книги №2 за 2016-2020 роки згідно яких за померлим ОСОБА_3 рахується вказаний вище житловий будинок, про що свідчить долучена довідка видана старостою Садівського Старостинського округу ОСОБА_4 ..

Право на отримання правовстановлюючого документу на нерухоме майно, має особа, яка є власником цього майна, дане право нерозривно пов`язане з особою спадкодавця, а тому, після його смерті, спадкоємці за відсутності правовстановлюючих документів не мають можливості отримати правовстановлюючий документ на спадкове майно в позасудовому порядку.

Враховуючи вищезазначене та те, що позивач ОСОБА_1 отримати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті своєї матері ОСОБА_2 на спадкове майно, яке складається з житлового будинку, з господарськими будівлями і спорудами, що за адресою: АДРЕСА_1 , не має змоги та позбавлений можливості оформити право на спадщину в нотаріальному порядку.

Спадкова справа заведена за заявою позивача ОСОБА_1 , яка є спадкоємцем за законом, інші спадкоємці відсутні, вимоги обґрунтовані та підтверджені належними доказами, тому суд дійшов до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного вище і керуючись ст.ст. 12,13,81,258,259,263-265,268, 354 ЦПК України, ст.ст. 392, 1216, 1268 ЦК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 , після матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка прийняла, але не оформила своїх спадкових прав, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_5 зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Старосілецька територіальна громада у особі Старосілецької сільської ради, ЄДРПОУ: 04348705, місцезнаходження: вул. Шевченка, 20-А, с. Старосільці, Житомирського району, Житомирської області.

Суддя Роман ВАСИЛЕНКО

СудКоростишівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення12.11.2024
Оприлюднено18.11.2024
Номер документу123003019
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —935/2279/24

Рішення від 12.11.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Василенко Р. О.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Василенко Р. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні