Справа № 138/2481/24
Провадження №:2-о/138/133/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.11.2024 м.Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області, в складі:
головуючого судді Київської Т.Б.,
за участю секретаря Бугери І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Яришівська сільська рада Могилів-Подільського району про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернулась до суду з вказаною вище заявою, яка мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір ОСОБА_2 з якою заявник проживала за однією адресою. Після смерті матері залишилось спадкове майно, яке складається з двох земельних ділянок, що знаходяться на території села Бернашівка. Заявник є єдиною спадкоємицею після смерті ОСОБА_2 по заповіту. Для оформлення свої спадкових прав вона звернулась до нотаріуса, однак в оформленні спадщини їй було відмовлено, оскільки вона пропустила строк для прийняття спадщини. Матір останні роки свого життя була хвора та їй була потрібна постійна стороння допомога, яку вона здійснювала проживаючи разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з тим, адреса реєстрації заявника інша, а саме: АДРЕСА_2 . Оскільки заявниця постійно проживала разом з спадкодавцем до дня її смерті, то вона вважається такою, що спадщину прийняла, а тому виникла необхідність звернутись до суду.
Зважаючи на викладене вище, заявник просить суд встановити юридичний факт, що вона на час відкриття спадщини постійно проживала разом зі своєю матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Сторони в судове засідання не з`явились.
Представник заявника подав клопотання про розгляд справи без їх участі. Вимоги заяви підтримала у повному обсязі. Також надав до суду копію свідоцтва про розірвання шлюбу ОСОБА_2 .
Представник заінтересованої особи про час та місце проведення судового засідання повідомлений завчасно та належним чином. Про поважність причин неявки до суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності суд вважає що заява підлягає задоволенню, враховуючи таке.
Відповідно до положеньст. 293 ЦПК України, факти, що мають юридичне значення встановлюються судом.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилась ОСОБА_3 , батьками якої є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.8).
Відповідно до копії свідоцтва про розірвання шлюбу ОСОБА_4 та ОСОБА_5 21.07.1999 шлюб розірвали та після розірвання шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_6 ».
09.07.2011 ОСОБА_3 зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 . Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_8 ». Дана обставина підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 (а.с.8 зворотній бік).
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.9).
Відповідно до довідки №5 відділу «Центр надання адміністративних послуг» Могилів-Подільської міської ради від 11.01.2024 ОСОБА_2 на день своєї смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Також, за даною адресою були зареєстровані ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.10).
Як стверджує заявник, після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина, зокрема, у виді двох земельних ділянок кадастровий номер 0522680800:01:000:0176, площею 1,6125 га та кадастровий номер 0522680800:01:000:0256, площею 0,0865 га, що розташовані на території Бернашівської сільської ради (тепер Яришівської сільської ради) Могилів-Подільського району Вінницької області. Дана обставина підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №247734564 від 11.03.2021 та №247739024 від 11.03.2024 (а.с.11), а також копією свідоцтва про право на спадщину за законом №1-92 та №1-89 (а.с.13-14).
Також в матеріалах справи наявна копія заповіту від 06.04.2022 посвідченого приватним нотаріусом Могилів-Подільського районного нотаріального округу Павлюк Л.М., зі змісту якого слідує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось і, взагалі, все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона за законом матиме право, заповіла доньці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.14-16).
Зі змісту заяви слідує, що заявник не може оформити спадкові права, оскільки відсутні документи, які підтверджують факт того, що вона на момент смерті матері проживала разом з нею.
Так, з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії №02-31/10 від 16.01.2024 слідує, що заявник не може оформити спадщину у зв`язку з тим, що відповідну заяву про прийняття спадщини за заповітом чи за законом до нотаріуса не подала, а також на час відкриття спадщини постійно разом із спадкодавицею не проживала (а.с.17).
Встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини необхідне заявнику для реалізації права на звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
Згідно ч. 2ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п. 23Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7«Про судову практику у справах про спадкування», якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Відповідно до ч.3ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно з п.п.4.10 п.4 глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто, спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Однак, при цьому спадкоємець має довести факт постійного проживання на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини.
Відповідно до п. 211 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої наказом Міністра Юстиції України №20/5 від 03 березня 2004 року - доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
У своїй ухвалі від 14 вересня 2016 року (справа № 505/2085/14-ц) Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшов наступного висновку - «якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Аналогічні правові висновки містяться в ухвалі Верховного Суду України № 6-7165св09 від 03 листопада 2010 року, рішенні ВССУ № 6048327св14 від 11 листопада 2015 року, ухвалі ВССУ № 6-20158св15 від 21 жовтня 2015 року.
Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Згідно ч. 1 ст. 76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Як слідує з довідки № 40 голови квартального комітету №2 «Вокзальний» від 15.04.2024 ОСОБА_2 дійсно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , також за даною адресою на день смерті проживала, але не була зареєстрована ОСОБА_1 (а.с.10- зворотній бік)
Враховуючи викладене вище, оцінюючи докази у їх сукупності, за наявності змісту довідки голови квартального комітету, суд вважає доведеним той факт, що ОСОБА_1 проживала разом зі своєю матір`ю ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини на майно після смерті останньої, а саме станом на 22.05.2023.
За таких обставин, суд вважає, що факт постійного проживання заявниці разом із спадкодавцем (тіткою) на час відкриття спадщини, знайшов своє підтвердження під час розгляду даної справи, а отже, заяву про встановлення даного факту слід задовольнити.
На підставі викладеного вище та керуючись ст.12,13, 76, 81, 89, 259, 263-268, 315 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити юридичний факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини постійно проживала разом зі своєю матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або складення. Учасник справи якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: Яришівська сільська рада Могилів-Подільського району Вінницької області, Код ЄДРПОУ 04326879, місцезнаходження: 24024, вул.Головна, 19/1, с.Яришів Могилів-Подільського району Вінницька область.
Суддя: Т.Б.Київська
Суд | Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123005939 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Київська Т. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні