Справа № 152/1448/24
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
13 листопада 2024 року м. Шаргород
Шаргородський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Роздорожної А.Г.
за участі секретаря судового засідання Сербіної М.В.,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу
за позовом ОСОБА_1
до ОСОБА_2
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Шаргородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)
вимоги позивача: про оспорювання батьківства та виключення запису про батька з актового запису про народження дитини,
сторони в підготовче судове засідання не з`явилися;
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:
І. Стислий виклад позиції позивача, відповідача та третьої особи..
1. Позивач звернувся до суду із цим позовом та вказав, що 4 квітня 2004 року зареєстрував шлюб з відповідачкою та проживав з нею однією сім`єю до червня 2023 року в належному йому з відповідачкою будинку в АДРЕСА_1 . Під час шлюбу тривалий час сторони не мали дітей, не дивлячись на бажання їх мати. З цього приводу сторони, навіть, проходили певні обстеження - тестування на генетичну сумісність та інші, а, також, лікувались. Тож, коли в сторін ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась дитина, позивач прийняв її як свою дитину з відповідними обов`язками по утриманню і вихованню. Дитину назвали за його бажанням « ОСОБА_3 ». Сімейні відносини в сторін були більш-менш нормальними, в тому числі в частині виховання дитини. Зазначене тривало до початку червня 2023 року, поки позивач не дізнався про зраду відповідачки. Рішенням Шаргородського районного суду Вінницької області від 29 червня 2023 року у справі № 152/698/23 шлюб між сторонами розірвано. На час розірвання шлюбу сторони вже проживали окремо. Позивач забрав свої речі і перейшов жити до іншого будинку але продовжував спілкуватись з дитиною надаючи посильну допомогу на її утримання. При чергових відвідуваннях дитини і розмовах з відповідачкою, остання просила його відмовитися від дитини та заявляла, що дитина не його. Однак, позивач цьому не повірив і продовжував спілкуватись з дитиною. За зверненням відповідачки судовим наказом Шаргородського районного суду Вінницької області від 15 січня 2024 року у справі № 152/61/24 з позивача стягнуто аліменти на утримання дитини. При черговому відвідуванні дитини у серпні 2024 року відповідачка влаштувала скандал та викликала поліцію. З того часу позивач з дитиною не спілкувався, а коли у вересні 2024 року прийшли з виконавчої служби обмеження, він вирішив звернутись до суду з даним позовом, оскільки в нього виникають сумніви, що він дійсно, є батьком дитини. Позивач просив винести рішення, яким виключити відомості про нього, як батька, з актового запису № 183 Шаргородського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельнмцький) від 25 листопада 2020 року про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , та стягнути з відповідачки на його користь судові витрати (а.с.2-5).
2. На підтвердження позовних вимог позивач надав скріншот з «Дії» про актовий запис про шлюб, копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 , копії довідки про реєстрацію місця проживання та довідку про склад сім`ї, копію рішення суду про розірвання шлюбу, копію судового наказу, копію постанови про відкриття виконавчого провадження.
3. Відповідачка відзиву на позов не подала.
4. 21 жовтня 2024 року від представника третьої особи до суду надійшло повідомлення, в якому вона вказує, що у разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною можна буде виключати відомості про особу, як батька дитини, з актового запису про її народження (а.с.29-30).
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
5. 5 листопада 2024 року від відповідачки до суду надійшла заява, в якій вона повідомила про повне та безумовне визнання позовних вимог позивача, у зв`язку з чим вважає, що необхідності у призначенні судово-генетичної експертизи немає. Підготовче судове засідання просить проводити за її відсутності, у зв`язку з неможливістю прибути до суду (а.с.32).
6. 13 листопада 2024 року від позивача до суду надійшла заява, в якій він просив справу розглянути впідготовчомусудовому засіданніуйого відсутність та відсутність його представника, позовні вимоги підтримує. На стягненні судових витрат з відповідачки не наполягає (а.с.36).
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
7. Ухвалою від 10 жовтня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Цією ж ухвалою прийнято рішення про розгляд справи у порядку загального позовного провадження. Вказаною ухвалою суду відповідачці запропоновано надати в строк до 13 листопада 2024 року відзив на позовну заяву, а третій особі - пояснення щодо позову (а.с.24).
8. Копія позовної заяви з додатками були надіслані відповідачці за адресою, що вказана в позові. За наданою суду інформацією з Єдиного державного демографічного реєстру від 10 жовтня 2024 року, відповідачка значиться зареєстрованою за адресою, що вказана в позові (а.с.23). Згідно з поштовим повідомленням, відповідачка отримала вказані документи 2 листопада 2024 року (а.с.35).
9. Відповідно до частини третьої та четвертої статті 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
10. Згідно з частиною першою та четвертою статті 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
11. Встановивши наявність законних підстав для задоволення цього позову, а також те, що визнання відповідачем цього позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд відповідно до положень статтей 200, 206 ЦПК України ухвалює це рішення за результатами підготовчого провадження.
ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом.
12. Згідно з скріншотом із застосунку «Дія» про актовий запис про шлюб, сторони уклали шлюб 6 квітня 2004 року, який зареєстрували у виконавчому комітеті Джуринської сільської ради Шаргородського району Вінницької області, актовий запис №04. Після реєстрації шлюбу відповідачка змінила прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 » (а.с.8-10).
13. Відповідно до копії свідоцтва про народження, сторони є батьками малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.11).
14. Згідно з копією довідки №1733 від 26 листопада 2020 року, виданої Джуринською сільською радою Шаргородського району Вінницької області, позивач зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 (а.с.12).
15. Відповідно до копії рішення Шаргородського районного суду Вінницької області від 29 червня 2023 року, справа №152/698/23, шлюб між сторонами було розірвано(а.с.13-15).
16. Згідно з довідкою про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №528 від 4 жовтня 2024 року, виданої Джуринською сільською радою Жмеринського району Вінницької області, позивач зареєстрований та проживає по АДРЕСА_2 (а.с.16).
17. Відповідно до довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №529 від 4 жовтня 2024 року, виданої Джуринською сільською радою Жмеринського району Вінницької області, відповідачка та її син - ОСОБА_4 зареєстровані та проживають по АДРЕСА_1 (а.с.17).
18. Згідно з копією судового наказу від 15 січня 2024 року, справа №152/61/24, провадження №2-н/152/2/24, стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 , аліменти на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі однієї чверті (1/4 частини) від всіх видів заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 12 січня 2024 року і до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.18).
19. Відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження від 25 січня 2024 року ВП НОМЕР_5, старшим державним виконавцем Жмеринського відділу державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області постановлено відкрити виконавче провадження з виконання судового наказу №2-н/152/2/24, виданого 15 січня 2024 року, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 , аліментів на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі однієї чверті (1/4 частини) від всіх видів заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 12 січня 2024 року і до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.19 на звороті).
V. Оцінка Суду.
20. Засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов`язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов`язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім`ї та родичів визначає Сімейний кодекс України.
21. Відповідно до частин першої статті 122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
22. Згідно з частин першої - третьої статті 136 СК України, особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття.
23. Пунктом 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року №3 встановлено, що судам слід ураховувати, що відповідно до ст. 136 СК оспорювання батьківства можливе тільки після реєстрації народження дитини і до досягнення нею повноліття, а в разі її смерті не допускається. Оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст. 136 СК) - шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст. 138 СК), - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини. При цьому відповідні вимоги жінки суд може задовольнити лише за умови подання іншою особою заяви про своє батьківство. Особа, яка в момент реєстрації її батьком дитини знала, що не є таким, а також особа, котра дала згоду на штучне запліднення своєї дружини, не мають права оспорювати батьківство. Для вимог чоловіка про виключення відомостей про нього як батька з актового запису про народження дитини позовної давності не встановлено, а для вимог жінки про виключення з цього запису відомостей про її чоловіка як батька позовна давність становить один рік і її перебіг починається з дня реєстрації дитини.
24. Відповідно до п.п. 20 пункту 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
25. Згідно з пункту 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану є підставою для внесення таких змін.
26. Суд, давши мотивовану оцінку кожному аргументу, наведеному позивачем в позовній заяві, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, приймаючи визнання позову відповідачкою, дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю.
З цих підстав,
Керуючись статтями 2, 4, 5, 10, 12, 13, 77, 78, 79, 80, 89, 200, 206, 258, 259, 263, 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, статтею 136 Сімейного кодексу України, Суд, -
у х в а л и в :
1. Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Шаргородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)) про оспорювання батьківства та виключення запису про батька з актового запису про народження дитини - задовольнити повністю.
2. Виключити відомості про ОСОБА_1 , як батька, з актового запису № 183 Шаргородського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельнмцький) від 25 листопада 2020 року про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .
3. Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ім`я (найменування) сторін :
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, паспорт серії НОМЕР_1 , ід.№ НОМЕР_2 , зареєстрований по АДРЕСА_2 .
Відповідачка: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянка України, паспорт серії НОМЕР_3 , ід.№ НОМЕР_4 , зареєстрована по АДРЕСА_1 .
Третя особа: Шаргородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місцезнаходження: вул. Героїв Майдану, 217, в м. Шаргород Жмеринського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 20087003.
Головуючий суддя Андрея РОЗДОРОЖНА
Суд | Шаргородський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123006136 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Шаргородський районний суд Вінницької області
Роздорожна А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні