Ухвала
від 14.11.2024 по справі 754/8306/24
ДЕСНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Номер провадження 2-о/754/329/24

Справа № 754/8306/24

У Х В А Л А

Іменем України

14 листопада 2024 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:

головуючого суддіСаламон О.Б.з участю секретаря заявника представника заінтересованої особиРябенка В.О. ОСОБА_2 Федина О.В.

розглянувши у судовому засіданні справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Управління соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, ОСОБА_3 про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, -

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_2 звернулася до суду про встановлення факту проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_4 однією сім`єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.

Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Києва від 11 червня 2024 року відкрито провадження, призначено судове засідання.

До суду надійшло клопотання представника заінтересованої особи ОСОБА_3 - адвоката Федини О.В. про залишення заяви без розгляду, мотивуючи тим, що заінтересована особа ОСОБА_3 є дідом загиблого онука ОСОБА_4 , а ОСОБА_2 намагається набути прав щонайменше спадкоємця ОСОБА_4 та подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Відповідно, між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є очевидний спір про право на спадщину, що виключає можливість продовження провадження у справі в порядку окремого провадження. Посилаючись на вимоги ч. 4 ст. 315 ЦПК України, просить заяву залишити без розгляду.

В судовому засіданні представник заінтересованої особи ОСОБА_3 - адвокат Федина О.В. підтримав клопотання.

Заявник ОСОБА_2 вважає, що заява подана у передбаченому законом порядку в окремому провадженні, тому підстав для залишення заяви без розгляду не вбачається.

Представник заінтересованої особи Управління соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві в судове засідання не з`явився, до суду надано заяву про розгляд справи за відсутності їх представника.

Відповідно до ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Окреме провадження - це одностороннє провадження, в якому відсутній спір про право.

Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому, в порядку окремого провадження може вирішуватися питання про юридичний факт або стан, але не спір про право цивільне.

Тобто, у порядку окремого провадження суд може вирішити спір про факт, про стан, але не спір про право цивільне, так як метою такого судового розгляду є лише встановлення наявності або відсутності такого юридичного факту або стану, і факт або стан, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення, і мати безспірний характер, оскільки якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд повинен залишити заяву без розгляду і роз`яснити заявнику право подачі позову на загальних підставах.

Тобто, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом вони породжують юридичні наслідки.

Згідно з п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судом не може розглядатись в порядку окремого провадження заява про встановлення факту родинних відносин, якщо заявник порушує справу з метою підтвердити в наступному своє право на жиле приміщення.

Разом з тим, справи про спадкування суди розглядають за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права та обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження з`ясується, що має місце спір про право, суд залишає заяву без розгляду та роз`яснює заявникові, що він має право звернутися до суду з позовом на загальних підставах.

Відповідно до ч. 6 ст. 294 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Відповідно до ч. 4 ст. 315 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.

Як встановлено в судовому засіданні, заінтересована особа ОСОБА_3 є дідом загиблого онука ОСОБА_4 , а ОСОБА_2 намагається набути прав щонайменше спадкоємця ОСОБА_4 , подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Відповідно, між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є очевидний спір про право на спадщину.

Таким чином, встановлення вказаного заявником факту впливатиме на права і обов`язки спадкоємців., тому вбачається спір про право, оскільки сам заявник претендує на частку чи в повному обсязі право на спадкове майно.

У відповідності до постанови Другої Золотоніської державної нотаріальної контори від 20 вересня 2024 року, ОСОБА_3 відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на спадкове майно, що належало ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . У мотивувальній частині постанови зазначається, що в спадковій справі міститься заява ОСОБА_2 , в якій вона просила не видаввати свідоцтва про право на спадщину до вирішення справи судом.

Оскільки в процесі судового розгляду встановлено, що існує спір про право на спадкове майно, який повинен вирішуватись у порядку позовного провадження, тому заява підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись ст.ст. 235, 293, 315 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Управління соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, ОСОБА_3 про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, - залишити без розгляду.

Роз`яснити учасникам справи, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання протягом п`ятнадцяти днів апеляційної скарги.

Повний текст ухвали складено 14.11.2024.

Суддя Деснянського районного суду м. Києва О.Б. Саламон

СудДеснянський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.11.2024
Оприлюднено18.11.2024
Номер документу123006537
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —754/8306/24

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Таргоній Дар'я Олександрівна

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Саламон О. Б.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Саламон О. Б.

Ухвала від 11.06.2024

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Саламон О. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні