Рішення
від 14.11.2024 по справі 487/8192/24
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА

Справа № 487/8192/24

Провадження № 2/487/2928/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.11.2024 м. Миколаїв

Заводський районнийсуду містаМиколаєва вскладі:головуючої суддіСкоринчук К.М.,за участюсекретаря судовогозасідання ТалагаєвоїЄ.С.,розглянувши увідкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради, третя особа Перша Миколаївська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

23 вересня 2024 року до Заводського районного суду м. Миколаєва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради, третя особа Перша Миколаївська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Вимоги мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з 1/3 частки квартири АДРЕСА_1 . Позивач є спадкоємцем вказаного майна за заповітом. Однак, пропустила строк для прийняття спадщини, оскільки після повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України виїхала до Польщі. А тому звернулася до суду та просить визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини.

27 вересня 2024 року відкрито провадження у справі.

Станом на час розгляду справи прізвище головуючої змінено.

У судове засідання позивач та її представник адвокат Душаченко І.С. не зявилися, однак матеріали справи місять заяву представника, у якій зазначено, що заявлені вимоги вони підтримують повністю та просили їх задовольнити.

Представник відповідача Козій А.С, яка діє на підставі довіреності, просила справу розглянути без її участі. Проти задоволення позову не заперечувала. Відзив не подала.

Третя особа явку свого представника в суді не забезпечила. Жодних заяв, клопотань чи пояснень суду не подала.

Суд, заслухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною першою статті 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Судом встановлено, щоІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Миколаєві померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про її смерть. За життя , а саме 21.06.2012, спадкодавиця склала заповіт, згідно якого заповідала квартиру АДРЕСА_1 ОСОБА_1 позивачеві у даній справі. Копія заповіту міститься в матеріалах справи. Заповіт посвідчено та зареєстровано у спадковому реєстрі, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі. 1/3 частка вказаної квартири належить спадкодавиці на підставі договору купівлі-продажу від 06.09.2000 та рішення Заводського районного суду м. Миколаєва від 15.07.2008, копії яких долучено до позовної заяви.

Після повномасштабноговторгнення країни-агресорана територіюнашої держави,позивач,з метоюзбереження свогожиття таздоров`я,виїхала доПольщі,а повернувшись,звернулася донотаріальної конториз заявоюпро прийняттяспадщини таоформлення спадковихправ.Однак,нотаріусом було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку із пропуском встановленого законом 6-місячного строку для прийняття спадщини. Копія постанови міститься в матеріалах справи. Інформацію щодо відкриття спадкової справи за заявами інших осіб-спадкоємців, прийняття такими спадщини постанова не містить.

Відповідно до статей1216,1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За правилами статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях; 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 ст. 1270 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 3 ст. 46 цього Кодексу).

За правилами ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Подання заяви про прийняття спадщини є дією, яку повинен вчинити спадкоємець, який бажає прийняти спадщину тоді, коли такий спадкоємець не проживав на час відкриття спадщини постійно зі спадкодавцем. Відповідно, пропустити строк на прийняття спадщини може спадкоємець, який постійно не проживав на час відкриття спадщини зі спадкодавцем.

Згідно з ч. 3 ст.1272 ЦПК України позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Статтею 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, та у подальшому неодноразово продовжувався і триває до сьогодні.

З 26.02.2022 по 11.11.2022 на територіїМиколаївської міської територіальної громадивелися активні бойові дії, а з 11.11.2022 м. Миколаїв перебуває у зоні виникнення можливості бойових дій (ПЕРЕЛІК територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309).

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Суд ураховує пояснення позивача, що через обстріли в Миколаївській області вона, переймаючись за безпеку свого життя, вимушена була виїхати до Польщі, що стало причиною пропущення нею строку для прийняття спадщини. Факт виїзду позивача за межі території України у вказаний час підтверджується повідомленням Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 12.09.2024 за №19-62472/18/24.

Заповіт єособливою формою волевиявлення люди за життя, адже таким чином особарозпоряджається належнимїй майнопісля своєїсмерті.А тому,ураховуючи відсутністьінформації щодоінших спадкоємців,які звернулисяз питаннямоформлення спадщинив порядкучерговості,відсутність запереченьвідповідача протизадоволення позову,суд вважає за можливе реалізувати волю спадкодавця, задовольнивши позов ОСОБА_1 .

Керуючись ст. ст.10,12,13,81,259,263-265, 268, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити позовну заяву ОСОБА_1 доМиколаївської міськоїради,третя особа ПершаМиколаївська державнанотаріальна контора,про визначеннядодаткового строкудля подачізаяви проприйняття спадщини .

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , тривалістю 3 (три) місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач: Миколаївська міська рада, адреса місця знаходження: вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, код ЄДРПОУ: 26565573.

Третя особа: Перша Миколаївська державна нотаріальна контора, адреса місця знаходження: вул. Пушкінська, 14/6, м. Миколаїв, Миколаївської області, ЄДПОУ: 02892729.

Суддя: К. М. Скоринчук

СудЗаводський районний суд м. Миколаєва
Дата ухвалення рішення14.11.2024
Оприлюднено18.11.2024
Номер документу123007337
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —487/8192/24

Рішення від 14.11.2024

Цивільне

Заводський районний суд м. Миколаєва

Скоринчук К. М.

Ухвала від 04.11.2024

Цивільне

Заводський районний суд м. Миколаєва

Дерепа К. М.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Заводський районний суд м. Миколаєва

Дерепа К. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні