Справа № 545/3617/24
Провадження № 2/545/1926/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.11.2024 Полтавський районний суд Полтавської області в складі:
головуючої судді Цибізової С.А.,
з участю секретаря Гречко Я.В.,
розглянувши у розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей виконавчого комітету Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини з батьком, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини з батьком.
Представник позивача у підготовчому засіданні просила затвердити мирову угоду укладену між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 що до визначення місця проживання дитини з батьком.
Відповідач та її представник у підготовче засідання не з`явилися, попередньо представник надала заяву про розгляд справи без їхньої участі, просили мирову угоду затвердити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей виконавчого комітету Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області у підготовче засідання не з`явився, попередньо надавши заяву про розгляд справи без її участі, просили мирову угоду затвердити.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного.
Встановлено, що 24.09.2024 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подали спільну заяву про затвердження мирової угоди та надали суду мирову угоду від 20.09.2024 уладену між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , у якій визначили, що місце проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визначено разом із батьком ОСОБА_4 .
Відповідно дост.207ЦПК Українимирова угодаукладається сторонамиз метоюврегулювання споруна підставівзаємних поступокі маєстосуватися лишеправ таобов`язків сторін.У мировійугоді сторониможуть вийтиза межіпредмета споруза умови,що мироваугода непорушує правчи охоронюванихзаконом інтересівтретіх осіб. Сторони можуть укласти мирову угоду і повідомити про це суд, зробивши спільну письмову заяву, на будь-якій стадії судового процесу. До ухвалення судового рішення у зв`язку з укладенням сторонами мирової угоди суд роз`яснює сторонам наслідки такого рішення, перевіряє, чи не обмежені представники сторін вчинити відповідні дії. Укладена сторонамимирова угодазатверджується ухвалоюсуду,в резолютивнійчастині якоїзазначаються умовиугоди.Затверджуючи мировуугоду,суд цієюж ухвалоюодночасно закриваєпровадження усправі. Суд постановляє ухвалу про відмову у затвердженні мирової угоди і продовжує судовий розгляд, якщо: 1) умови мирової угоди суперечать закону чи порушують права чи охоронювані законом інтереси інших осіб, є невиконуваними; або 2) одну із сторін мирової угоди представляє її законний представник, дії якого суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Отже, вирішуючи питання щодо затвердження мирової угоди, суд має з`ясувати чи не суперечать умови мирової угоди вимогам закону, а також чи не будуть порушені права чи охоронювані законом інтереси інших осіб.
Суд враховує, що предметом цієї цивільної справи є визначення місця проживання малолітньої дитини.
Згідно з ч.2 ст. 160 СК України місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
Відповідно до ч.1, 2 ст.161 СК України якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.
Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.
При розгляді справ щодо місця проживання дитини суд, насамперед, має виходити з інтересів самої дитини, враховуючи при цьому сталі соціальні зв`язки, місце навчання, психологічний стан тощо, та балансу між інтересами дитини, правами батьків на виховання дитини й обов`язком батьків діяти в її інтересах.
Отже, рівність прав батьків щодо дитини є похідною від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а вже тільки потім права батьків.
Згідно з повідомленням Служби у справах дітей виконавчого комітету Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 05.11.2024 №01-21/35 проживання матері за кордоном унеможливлює проведення фахівцями із соціальної роботи оцінки потреб матері з метою встановлення здатності матері виконувати обов`язки щодо виховання. Даний документ має істотне значення під час складання висновку служби у справах дітей про визначення місця проживання неповнолітньої дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до положень ч.4.5 ст.19 СК України при розгляді судом спорів, зокрема, щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Проте, висновок органу опіки та піклування щодо розв`язання спору суду не надано.
Відтак визначення місця проживання дитини ОСОБА_3 з батьком, як про це зазначено в мировій угоді, може не відповідати інтересам дитини, що може бути з`ясовано судом лише після повного та всебічного розгляду справи, за результатами якого суд може як погодитися, так і не погодитися з висновком органу опіки та піклування.
За таких обставин суд вважає, що затвердження мирової угоди на даній стадії судового розгляду без повного та всебічного зясування обставин справи, не дає можливості встановити відповідність умов такої угоди вимогам законодавства та суперчитиме інтересам малолітньої дитини.
За таких обставин у затвердженні мирової угоди та закритті провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст.255 ЦПК України слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст. 207, 255 ЦПК України, -
у х в а л и в:
У затвердженні мирової угоди між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей виконавчого комітету Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини з батьком відмовити.
Ухвала, окремо від рішення суду, оскарженню не підлягає.
Суддя: С. А. Цибізова
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123013315 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Цибізова С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні