Справа №949/2071/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2024 року Дубровицький районний суд Рівненської області у складі:
головуючого - судді Тарасюк А.М.,
при секретарі судових засідань Пінчук О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубровиця в порядкуокремого провадженнясправу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Висоцька сільська рада про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,
в с т а н о в и в:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду та просить встановити факт, постійного проживання зі спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем проживання в АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини.
Свої вимоги мотивує тим, що його батько помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Незадовго до смерті, його батько хворів та потребував постійного догляду. Через це в останні роки його життя він забрав батька проживати до себе в АДРЕСА_1 . Він доглядав за ним і коли він помер, то поховав його. Після смерті батька у нього залишилося спадкове майно, а саме: три земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Людинської сільської ради Сарненського (ліквідованого Дубровицького) району Рівненської області. На вказані земельні ділянки ніхто крім нього не претендує, спір про право відсутній.
Однак, з огляду на певну сукупність об`єктивних причин, він не зареєстрував батька за адресою його фактичного проживання, через що, коли звернувся до нотаріуса за отриманням спадщини, то приватний нотаріус Сарненського районного нотаріального округу Рівненської області Тарасюк О.Г. відкрив спадкову справу за №73183670, однак відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, на що видав постанову від 24 жовтня 2024 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії, мотивуючи відмову неможливістю встановити факт спільного проживання зі спадкодавцем та пропуском строку для прийняття спадщини.
У судовому засідання заявник ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримав та просив задоволити. При цьому додав, що встановлення даного факту заявнику необхідне для оформлення документів для прийняття спадщини.
Представник заінтересованої особи Висоцької сільської ради в судове засідання не з`явився. Згідно поданої заяви в.о.сільського голови ОСОБА_3 , остання просить дану справу розглянути без участі представника сільської ради за наявними матеріалами.
У судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 пояснили, що дійсно ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав разом із своїм сином ОСОБА_1 в будинку останнього до дня його смерті, оскільки за станом здоров`я потребував стороннього догляду, хоча і не був зареєстрований у вказаному будинку.
Заслухавши пояснення заявника, допитавши свідків, дослідивши та всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні обставин справи та встановивши, що вимоги заявника не зачіпають інтереси третіх осіб, а прийняте рішення суду не суперечить вимогам чинного законодавства, суд дійшов висновку, що заяву слід задоволити з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст.315ЦПК України, в судовому порядку можуть бути встановленні також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько заявника - ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.7).
Як зазначає заявник, після смерті батька ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, а саме: три земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Людинської сільської ради Сарненського (ліквідованого Дубровицького) району Рівненської області.
Згідно довідки №1083 від 25 жовтня 2024 року, виданої виконавчим комітетом Висоцької сільської ради Сарненського району (а.с.10) ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав в АДРЕСА_1 без реєстрації разом із сином ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог ч. 3 ст.1268ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Статтею 1296ЦК Українипередбачено,що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно із ст.1261ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Частиною 2 ст. 3 СК України передбачено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Отже, ознакою проживання спадкоємця однією сім`єю зі спадкодавцем є систематичне ведення з ним спільного господарства, тобто прийняття участі у спільних витратах, спрямованих на забезпечення життєдіяльності сім`ї. При цьому, важливою ознакою є проживання в одному приміщенні зі спадкодавцем.
Місцем проживання фізичної особи згідно з ч. 1 ст. 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Наявні у матеріалах справи докази, підтверджують в повному обсязі той факт, що заявник ОСОБА_1 проживав із спадкодавцем ОСОБА_2 в одному будинку за адресою: АДРЕСА_1 та вів з ним спільне господарство.
Згідно пункту 2 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №7від 30травня 2008року "Просудову практикуу справахпро спадкування", якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення, в тому числі і постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Встановлено, що 24 жовтня 2024 року приватним нотаріусом Сарненського районного нотаріального округу Рівненської області Тарасюком О.Г. у Спадковому реєстрі зареєстрована спадкова справа за №73183670 після смерті спадкодавця ОСОБА_2 (а.с.8).
Проте, постановою приватного нотаріуса Сарненського районного нотаріального округу Рівненської області Тарасюка О.Г. від 24 жовтня 2024 року (а.с.9) ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом після смерті його батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 на три земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Людинської сільської ради Сарненського (ліквідованого Дубровицького) району Рівненської області.
Підставою для відмови послугувало те, що ОСОБА_1 не проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та не подав заяви до нотаріуса у шестимісячний строк для прийняття спадщини.
Відповідно до пункту 23 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни за№7від 30травня 2008року "Просудову практикуу справахпро спадкування", якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Таким чином, оскільки встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини для заявника має юридичні наслідки, з урахуванням всіх встановлених обставин справи, у суду наявні законні підстави встановити факт постійного проживання заявника ОСОБА_1 на момент відкриття спадщини зі спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 13, 81, 89, 259, 263-265,294,352,354 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересованаособа Висоцькасільська радапро встановленняфакту постійногопроживання разомзі спадкодавцемна часвідкриття спадщини задоволити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем проживання в АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Дубровицький районний суд Рівненської області до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: підпис.
Згідно з оригіналом.
Суддя Дубровицького
районного суду: Тарасюк А.М.
Суд | Дубровицький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123013436 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Дубровицький районний суд Рівненської області
Тарасюк А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні