Постанова
від 14.11.2024 по справі 157/453/24
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 157/453/24 Головуючий у 1 інстанції: Антонюк О. В. Провадження № 22-ц/802/1071/24 Доповідач: Данилюк В. А.

ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 листопада 2024 року місто Луцьк

Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого судді Данилюк В. А.,

суддів Киці С. І., Шевчук Л. Я.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Служба у справах дітей Камінь-Каширської міської ради, про усиновлення дитини, за апеляційною скаргою представника заявника ОСОБА_1 адвоката Мазурика Павла Анатолійовича на ухвалу Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 23 вересня 2024 року,

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 звернувся в суд із заявоюпро усиновлення дитини,заінтересовані особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Служба у справах дітей Камінь-Каширської міської ради.

Ухвалою Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 23 вересня 2024 рокупровадження у цивільній справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Служба у справах дітей Камінь-Каширської міської ради, про усиновлення дитини, - зупинено до припинення перебування заявника ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України.

Не погоджуючись з ухвалою,представник заявника ОСОБА_1 адвокат Мазурик П. А. подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що заявник наполягав на розгляді справи і навіть приймав участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції з підсистеми електронний суд, томупри ухваленні судового рішення не були з`ясовані усі обставини, що мають значення для справи та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, а тому воно є незаконним та необґрунтованим. Просить ухвалу скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Відзив на апеляційну скаргу не подавався.

Від заінтересованої особи ОСОБА_2 надійшла заява, в якій остання підтримує апеляційну скаргу.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку ч. 2 ст. 369 ЦПК України.

Перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваної ухвали, а також доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення.

У статті 129 Конституції України одними із основних засад судочинства проголошено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, а також забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови виконання процесуальних дій, сукупність цивільних процесуальних прав і обов`язків суб`єктів цивільно-процесуальних правовідносин та гарантій їх реалізації.

Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.

Випадки, коли суд зобов`язаний зупинити провадження у справі, визначені у ч. статті 251 ЦПК України.

За приписами пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Отже, процесуальний закон пов`язує необхідність зупинення провадження у справі з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком осіб (за винятком випадків, визначених законом), пов`язаній із захистом України.

Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Воєнний стан введено в Україні з 24 лютого 2022 року.

Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру (пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (частина перша статті 44 ЦПК України).

До основних засад судочинства частиною третьої статті 2 ЦПК України віднесено розумність строків розгляду справи судом, пропорційність, диспозитивність, змагальність сторін.

Виходячи зі змісту статті 12, частини третьої статті 13 ЦПК України кожна сторона реалізує свої процесуальні права на власний розсуд з метою досягнення бажаного процесуального результату.

Приписи пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України мають своєю метою захист процесуальних прав учасника цивільного процесу, який перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан. Вони покликані забезпечити об`єктивний розгляд справи.

Провадження у справі підлягає зупиненню лише у випадку наявності обставин, які перешкоджають розгляду справи.

При вирішенні питання про зупинення провадження у цій справі, апеляційний суд не звернув належної уваги на те, що заявникбрав участь в судовому засіданні безпосередньо в залі суду, а також в режимі відео конференції, представник заявника Мазурик П. А. , заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , представник Служби у справах дітей Камінь-Каширської міської ради Щерблюк Т. М. заперечували проти зупинення провадження у справі, що підтверджується протоколом судового засідання, та зазначено в оскаржуваній ухвалі.

ОСОБА_1 з 12 грудня 2022 року був мобілізований ІНФОРМАЦІЯ_1 до лав Збройних Сил України, активно приймає участь у розгляді справи, наполягає на розгляді справи в суді першої інстанції, оскільки зупинення провадження у вказаній справі на невизначений строк призведе до порушення прав не лише заявника, але і прав малолітньої дитини. За таких обставин інститут зупинення провадження у справі не може бути застосований у цій справі на шкоду інтересам заявника, меті цього інститут та принципам цивільного судочинства.

Такого ж висновку дійшов Верховний Суд у своїй постанові від 15 серпня 2023 року у справі №174/760/21.

Таким чином суд першої інстанції зробив помилковий висновок про наявність підстав для зупинення провадження у справі.

Оскільки при постановленні оскаржуваної ухвали судом першої інстанції зазначені обставини враховані не були, то відповідно до вимог п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України ухвала суду підлягає скасуванню із направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду

Керуючись 367, 369, 374, 379, 381, 382, 384 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу представника заявника ОСОБА_1 адвоката Мазурика Павла Анатолійовича задовольнити.

Ухвалу Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 23 вересня 2024 року в даній справі скасувати.

Цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Служба у справах дітей Камінь-Каширської міської ради, про усиновлення дитини направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 3 ст. 389 ЦПК України.

Головуючий

Судді

СудВолинський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення14.11.2024
Оприлюднено18.11.2024
Номер документу123015490
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —157/453/24

Рішення від 08.01.2025

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Антонюк О. В.

Ухвала від 24.12.2024

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Антонюк О. В.

Постанова від 14.11.2024

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Данилюк В. А.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Данилюк В. А.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Данилюк В. А.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Данилюк В. А.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Антонюк О. В.

Ухвала від 20.06.2024

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Антонюк О. В.

Ухвала від 18.03.2024

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Антонюк О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні