Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/2534/24
Провадження № 2/348/1147/24
14 листопада 2024 року Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області у складі судді Матолич В.В., за участю секретаря судового засідання Буратчук О.В., розглянув у підготовчому засіданні в місті Надвірна Івано-Франківської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Служби у справах дітей Надвірнянської міської ради, як органу опіки та піклуваннядо ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
Процесуальні дії у справі.
17.10.2024 орган опіки та піклування пред`явив позов, відповідно до якого просить ухвалити рішення про позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав щодо неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . В обгрунтування позову наведено таке. 29.09.2008 ОСОБА_5 зареєстрував шлюб з ОСОБА_6 . За час перебування в шлюбі в сторін народилося двоє дітей, які на даний час є неповнолітніми. 11.04.2022 сторони розірвали шлюб, суд визначив місце проживання дітей з батьком. 11.07.2023 відповідач змінила прізвище на дівоче - ОСОБА_6 . У Надвірнянському районному суді Івано-Франківської області на розгляді перебуває справа про позбавлення батьківських прав відповідача за позовом батька дітей, однак розгляд справи зупинено через те, що батько дітей є військовослужбовцем військової частини, яка переведена на воєнний стан. Відповідно до листа Координаційного штабу з питань поводження з військовополененими №22/КШ/11513 від 25.06.2024 батько дітей вважається таким, що перебуває в полоні. Діти на даний час проживають з бабусею, яка їх повністю утримує та забезпечує. Відповідач тривалий час ухиляється від виконання батьківських обов`язків. Це є підставою для позбавлення відповідача батьківських прав.
17.10.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі, призначив підготовче засідання.
14.11.2024 представник позивача позов підтримала з підстав наведених у позовній заяві. Зазначила, що підставою для позбавлення батьківських прав у даній справі є систематичне, протягом тривалого часу ухилення відповідача від виконання батьківських обов`язків.
14.11.2024 відповідач в судовому засіданні позов визнала, подала заяву про визнання позову. Зазначила, що її позиція з приводу визнання позову є добровільною, вона не виконує батьківські обов`язки і змінювати свою поведінку щодо дітей не бажає.
14.11.2024 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, ОСОБА_2 , зазначила, що з 2021 року діти постійно проживали з нею. Спочатку з ними проживав також батько дітей, однак після початку війни його призвали на військову службі і на даний час він в полоні. Відповідач займається влаштуванням свого особистого життя, зловживає алкоголем, дітьми не цікавиться, фінансово не допомагає, не провідує дітей. ОСОБА_2 зазначила, що і надалі буде піклуватися про дітей.
Суд встановив:
ОСОБА_3 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 його батьками є: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про народження від 10.03.2009серії НОМЕР_1 .
ОСОБА_4 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками є: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про народження від 24.01.2014серії НОМЕР_2 .
Відповідно до копії наказу Служби у справах дітей Надвірнянської міської ради Івано-Франківської облатсі від 04.07.2024 №89 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 взяті на облік як діти, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Відповідно до копії наказу Служби у справах дітей Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області від 04.07.2024 №90, діти, які залишились без батьківського піклування: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 тимчасово влаштовані в сім`ю бабусі ОСОБА_2 .
Відповідно до копії витягу про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №1027419 за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_2 та ОСОБА_5 .
Відповідно до актів обстеження умов проживання від 27.03.2024 та від 13.09.2024 діти на час відсутності батька проживають з бабусею, мати не цікавиться дозвіллям, життям та навчанням дітей, участі у вихованні дітей не бере.
Відповідно до довідок про бесіди з дітьми, вони зазначили, що за час проживання за мамою вони постійно бачили її у стані алкогольного сп`яніння, вони спричиняла сварки та погрожувала вчинити самогубство, якщо вони не будуть її любити. Вже тривалий час мати з ними не спілкується і діти не заперечують проти позбавлення матері прав, оскільки ними повністю опікується бабуся з якою їм добре.
Згідно з характеристиками від 01.01.2024 та від 12.09.2024 ОСОБА_3 і ОСОБА_9 за місцем навчання характеризують позитивно. Вказано також, що у шкільних заходах, батьківських зборах бере участь батько. Мати не бере участі у розвитку та вихованні дітей. На даний час дітей виховує бабуся.
Згідно з листом КНП «Дитяча лікарня Надвірнянського району» Надвірнянської міської ради від 12.09.2024 №265 на огляд до лікаря під час захворювання діти приходять у супроводі бабусі.
Відповідно до копії сповіщення сім`ї (близьких родичів) полоненого ІНФОРМАЦІЯ_3 від 28.06.2024 №7752 ОСОБА_5 з 10.05.2024 вважається таким, що перебуває в полоні.
Відповідно до характеристики Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області від 25.03.2024 №11/02-17 скарг на відповідача в сільську раду не надходило, поводить себе задовільно.
Відповідно до копії заяви ОСОБА_1 від 27.06.2024, посвідченої приватним нотаріусом Надвірнянського районного нотаріального округу та зареєстровано в реєстрі за №3079, відповідач відмовилась від виховання та утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Відповідно до копії рішення Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 11.04.2022 у справі №348/2808/21 суд визначив місце проживання дітей з батьком.
Комісія з питань захисту прав дитини Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області ради дійшла висновку про доцільність позбавлення батьківських (материнських) прав ОСОБА_1 стосовно неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Даний висновок був затверджений рішенням від 04.04.2024 №92.
Комісія з питань захисту прав дитини Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області ради дійшла висновку про доцільність позбавлення батьківських (материнських) прав ОСОБА_1 стосовно неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Даний висновок був затверджений рішенням від 28.08.2024 №211.
Оцінка суду.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину.
Згідно ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку дитини як особистості. Батьки мають рівні права та обов`язки щодо освіти і розвитку дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Як зазначено у п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30.03.2007 року №3 ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Згідно із ч.1 ст.152 СК України право дитини на належне батьківське виховання, забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
Частиною 4 ст.155 СК України передбачено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до ч.1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, жорстоко поводяться з дитиною, є хронічними алкоголіками або наркоманами, вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, засудженні за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Відповідно до ст.141 СК України та ст.15 Закону України "Про охорону дитинства" дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.
Відповідно до ст.166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Згідно зі ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ст.182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Згідно з п.1 ч.3 ст.181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Відповідно до ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
У ході судового розгляду стороною позивача доведено, що поведінка відповідача відносно дітей є свідомим нехтуванням батьківськими обов`язками. Відповідач ухиляється від виконання батьківських обов`язків свідомо, такі обставини підтверджені належними та допустимими доказами. Крім цього, слід зазначити, що позбавлення батьківських прав не звільняє відповідача від обов`язку утримувати своїх дітей.
Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що визнання відповідачем позову слід прийняти та задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідно до ст. 430 ЦПК України слід допустити негайне виконання рішення суду у межах суми платежу за один місяць.
Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи те, що суд задовольнив позов, судовий збір слід стягнути з відповідача у розмірі 3028,00 гривень в дохід держави.
Керуючись ст. 206, 264, 265 ЦПК України, суд,
ухвалив:
позов Служби у справах дітей Надвірнянської міської ради, як органу опіки та піклуваннядо ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, задовольнити.
Позбавити ОСОБА_1 батьківських прав щодо дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/4 частки всіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно до досягнення старшою дитиною повноліття, починаючи з 17.10.2024.
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути зОСОБА_1 судовий збір у справі у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок в дохід держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення до Івано-Франківського апеляційного суду.
Позивач - Служба у справах дітей Надвірнянської міської ради, як представник органу опіки та піклування, ідентифікаційний код 44177912, місцезнаходження: майдан Шевченка, 33, м.Надвірна, Івано-Франківська область.
Відповідач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складено 14.11.2024.
Суддя Матолич В.В.
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2024 |
Оприлюднено | 20.11.2024 |
Номер документу | 123022774 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Матолич В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні