Рішення
від 15.11.2024 по справі 639/2893/24
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа №639/2893/24

Провадження №2/639/1127/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2024 року

Жовтневий районний суд міста Харкова у складі:

головуючого судді Рубіжного С.О.,

за участю секретаря Чубенко О.С.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи: ОСОБА_5 , П`ята Харківська міська державна нотаріальна контора про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ:

22травня 2024року доЖовтневого районногосуду м.Харкова звернувся ОСОБА_1 ,в особісвого представникаадвокат РудогоВ.В. зпозовом до відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,зазначивши третімиособами: ОСОБА_5 ,П`яту Харківську міськудержавну нотаріальнуконтору,в проситьсуд визнати за ним право власності на 1/6 частку житлового будинку АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається із:

1/3 частки квартири АДРЕСА_2 . Вказана частка квартири належала спадкодавцю на підставі свідоцтва про право власності на житло, видане 31.03.2003 Відділом приватизації житлового фонду Управління комунального майна та приватизації Головного управління економіки та комунального майна Виконавчого комітету Харківської міської ради, р. № 6-03-222628;

1/2 частки житлового будинку АДРЕСА_1 . Вказана частка житлового будинку з надвірними будівлями належить спадкодавцю на підставі договору купівлі - продажу, р. № 3227, від 26.10.2000, посвідченого приватним нотаріусом ХМНО Гібадуловою Л.А., що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

За життя померлого заповіт не складався.

Спадкоємцями першої черги, після померлого ОСОБА_6 , є його дружина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - на 1/3 частку; його донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - на 1/3 частку; його мати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

17 травня 2021 року, Приватним нотаріусом ХМНО Гаража І.П., у день звернення спадкоємця першої черги, ОСОБА_3 , із заявою про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , була заведена спадкова справа 25/2021. У встановлений законом строк, с заявою про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , до Приватного нотаріуса також звернулись його донька ОСОБА_4 , та його рідний брат ОСОБА_1 . Мати померлого, ОСОБА_5 , у встановлений законом строк звернулась до Приватного нотаріуса с заявою про відмову від належної ій частки спадкового майна на користь брата померлого, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Таким чином, спадкоємцями, які прийняли спадщину у встановлений законом строк та спосіб, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 є Відповідач - 1 (дружина померлого), Відповідач - 2 (донька померлого) та Позивач (рідний брат померлого).

В подальшому, у зв`язку зі смертю приватного нотаріуса ХМНО Гаража І.П., спадкова справа 25/2021 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , за заявою позивача, була передана до П ятої Харківської міської державної нотаріальної контори.

12.02.2024 року, позивач отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/9 частку квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом та витягом з Державного реєстру речових прав.

21.02.2024 року, позивач звернувся до державного нотаріуса П ятої Харківської міської державної нотаріальної контори с заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на його ім`я на право власності на 1/6 частку житлового будинку АДРЕСА_1 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 . Проте, позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки нотаріусу не було надано оригіналів правовстановлюючих документів, які посвідчують право власності спадкодавця на спадкове майно.

На підставі викладеного позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом для захисту свого майнового права. На теперішній час оригінали правовстановлюючих документів, які посвідчують право власності спадкодавця на спадкове майно утримує у себе ОСОБА_3 , яка відмовляється надати їх позивачу для отримання свідоцтва про право власності на спадкове майно. Предметом спору у цій справі є визнання права власності на нерухоме майно, а саме на 1/6 частку житлового будинку АДРЕСА_1 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 в порядку спадкування за законом, а тому належними відповідачами, в даній справі, є спадкоємці, які прийняли спадщину.

Разом з позовом представник позивача надав клопотання про витребування доказів, в якому просив суд для повного та всебічного розгляду справи витребувати з П`ятої Харківської міської державної нотаріальної контори належним чином завірену копію спадкової справи №25/2021 заведену після смерті ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 28 травня 2024 року позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи: ОСОБА_5 , П`ята Харківська міська державна нотаріальна контора про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом.

Призначено підготовче судове засідання.

Клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Рудого Вадима Вікторовича задоволено.

Витребувано з П`ятої Харківської міської державної нотаріальної контори належним чином засвідчену копію спадкової справи №25/2021заведену післясмерті ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .Крім того, судом було запитано у Другої Харківської міської Державної нотаріальної контори інформацію щодо наявності заповітів та відкритих спадкових справ після смерті ОСОБА_7 .. А також надати інформацію щодо кола спадкоємців, які прийняли спадщину після смерті спадкодавця за наявністю.

14 червня 2024 рок на адресу суду надійшла копія спадкової справи №25/2021.

21 червня 2024 року, через канцелярію суду, від представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_8 надійшов відзив. В обгрунтування відзиву представник зазначає, що на час смерті ОСОБА_6 з домоволодіння, яке було придбано за договром купівлі-продажу, належала йго дружині ОСОБА_3 . Таким чином до складу спадщини входить лише частина будинку. Спадкоємцями за законом було три особи, які в рівних долях спадкували будинку. Свою долю у спадщині ОСОБА_5 відмовила на корсить позивача. Враховуючи викладене, позивач може претендувати лмше на 1/12 частину домоволодіння.

12 серпня 2024 року представником позивача подано уточнену позовну заяву (зменшено позовні вимоги), та просить суд визнати за позивачем право власності на 1/12 частку житлового будинку АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою суду від 19 серпня 2024 року, без виходу до нарадчої кімнати, уточнену позовну заяву прийнято до розгляду.

Ухвалою суду від 18 вересня 2024 року закрито підготовче провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи: ОСОБА_5 , П`ята Харківська міська державна нотаріальна контора про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом. Призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 підтримали заявлені позовні вимоги та надали пояснення анологічні викладеним в позові.

Відповідачі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та треті особи. в судове засідання не не з`явились, в матеріалах справи містятьмся заяви про розгляд справи без участі.

Суд, вислухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Так, судовим розглядом було встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджуєтьсякопією свідоцтвапро смертьсерії НОМЕР_1 ,виданого 11.05.2021року,актовий запис№9514 ( а.с. 11)

Після смерті ОСОБА_6 відкрилася спадщина.

Стаття 1220 ЦК Українипередбачає, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Згідност. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Статтею 1262 ЦК України визначено, що у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Згідно ч. 1ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

В силу ч.2 ст. 1272 ЦК України, спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.

Зі спадкової справи № 25/2021 заведеної щодо майна померлого ОСОБА_6 вбачається, у встановлений законом строк з заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Харківської області Гаражі І.А звеонулись ОСОБА_3 (дружина спадкодавця), ОСОБА_4 (дочка спадкодавця) та ОСОБА_5 (мати спадкодавця) ( а.с. 69,70, 98).

ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_5 відкликала заяву про прийняття спадщини після смерті її сина ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 та відмовилась від належної їй частки спадквого майна на корсить брата померлого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 99, 100).

ОСОБА_1 в свою чергу звернувся із заявою про прийняття спадщини після смерті брата (а.с. 103).

Як вбачається з копій документів не заперечується сторонами у справі ОСОБА_1 та ОСОБА_6 рідні брати, по-батькові тотожні, різниця написання - наслідок перекладу з російської мови.

Відповідно до частини першої статті 1296ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Позивач звернувся із заявами про видачу свідоцтва про право власності на спадкове майно (а.с. 123, 126).

12.02.2024 року, позивач отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/9 частку квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом (а.с. 14, 124).

21.02.2024 постановою державного нотаріуса Пятої Харкіської державної нотаріальної контори відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії, видачі на його імя свідоцтва про право на спадщину за законом на право власності на 1/6 частку житлового будинку АДРЕСА_1 (а.с. 127).

Як зазначив позивач, йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки не надано оригіналів правовстановлюючих документів, які знаходяться у відповідача ОСОБА_3 .

З наданої відповідачем копії договору купівлі продажу вбачається, що ОСОБА_6 придбав частину житловго буинку №10/17 з відповідною частиною надвірних будівель по АДРЕСА_3 , який посвідчений приватним нотаріусом ХМНО Гібадуловою Л.А. 26.10.2000 року, зареєстровано в реєстрі за №8227. Зареєстрован у КП «ХМБТІ» 02.11.2000 за реєстр.№3013 (а.с. 137).

Спірне майно було придбано в шлюбі, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюб серії НОМЕР_2 від 12.06.1993 року (а.с. 136).

Разом з тим незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).

На підставі п. 4.14. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке піддягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів.

Згідно ст.182ЦК України та ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року, право власності на нерухомість підлягає обов`язковій державній реєстрації та виникає з моменту такої реєстрації. Будь-які правочини щодо нерухомого майна, в тому числі видача свідоцтва про право на спадщину, визнаються, якщо право власності на таке майно зареєстровано згідно з вимогами цього Закону.

Відповідно до Постанови ПленумуВерхового СудуУкраїни від30.05.2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» зазначено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Відповідно до норм ч. 5 ст.1268ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст.1296ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

За приписами ст. 321 ЦК України право власності є непорушним.

На підставі ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 1297 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно дост. 67 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду у позовному провадженні.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно з ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За ч.1 ст. 5 ЦПК України,здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права і інтересу у спосіб, передбачений ст.16 ЦК України.

Зокрема, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст.392 ЦК України).

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, а також враховуючи, що позивач є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_10 дійшов висновку що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на 1/12 частку житлового будинку АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом підлягають задоволенню.

Позивачем за первісним позовом надано звіт про оцінку спадкового майна, відповідно до якого вартість 1/6 частки житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , складає - 182506,00 грн (а.с. 22-37).

Таким чином ціна позову майнового характеру складала 1825,10 грн.. (ставка судового збору 1% від ціни позову), який сплачений позивачем ( а.с. 1).

В подальшому позичаем було уточнено позовні вимоги, в порядку ст. 49 ЦПК України та змінено предмет позову. Оціночна віартість 1/12 частки житлового будинку АДРЕСА_1 становить 91253,00 грн.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст.4Закону України«Про судовийзбір» за подання до суду заяви, позовної заявимайнового характеру,яка подана: фізичною особою або фізичною особою підприємцем, справляється судовий збір у розмірі: 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (15140,00 грн.).

Враховуючи, що судовий збір за вимогу майнового характеру не може бути менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн.),з відповідачів підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 1211,20 грн., тобто по 605,60 грн.з кожного окремо.

На підставі викладеного та керуючись ст.392, 321, 1216, 1218, 1268ЦК України та ст.12, 13, 19, 81, 141, 263-265, 267, 273, 274, 354, 355 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/12 частку житлового будинку АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , брата ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 судовий збір в рівних частинах у розмірі по 605 (шістсот п`ять) 60 копійок з кожної.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Найменування учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .

Відповідачі:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ;

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП. НОМЕР_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Треті особи:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 ;

П`ята Харківська міська державна нотаріальна контора, код ЄДРПОУ 02900726, місцезнаходження: м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, 26. Повний текст рішення складено 15.11.2024.

Суддя С.О. Рубіжний

СудЖовтневий районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення15.11.2024
Оприлюднено18.11.2024
Номер документу123024962
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —639/2893/24

Рішення від 15.11.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Харкова

Рубіжний С. О.

Рішення від 06.11.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Харкова

Рубіжний С. О.

Ухвала від 18.09.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Харкова

Рубіжний С. О.

Ухвала від 28.05.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Харкова

Рубіжний С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні