Справа №145/1653/24>
Провадження №2/145/1145/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" листопада 2024 р. селище Тиврів Тиврівський районнийсуд Вінницькоїобласті в складі:
головуючого судді Патраманського І.І.
за участю:
секретаря судового засідання Кушко А.О.
представника позивача ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції)
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Корниця Білогорського району Хмельницької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
в особіпредставника позивача-адвоката НикитюкаОлександра Івановича
до
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору,
Тиврівська державна нотаріальна контора, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 5, с-ще Тиврів Вінницького району Вінницької області, ЄДРПОУ 02887312
про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
10.09.2024 до Тиврівського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Гніванської міської ради, третя особа Тиврівська державна нотаріальна контора, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько, ОСОБА_3 . Із 15.11.2022 позивач перебуває на службі в ЗСУ та проходить службу в районі бойових дій на сході України. 06.02.2024 позивач, перебуваючи в селищі Донець Ізюмського району Харківської області написав заяву про прийняття спадщини, яку посвідчено приватним нотаріусом Ізюмського районного нотаріального округу та зареєстровано в реєстрі за № 195. У зв`язку з цим позивач вважав , що прийнявспадщину,однак згодомдізнався,що щозаяву проприйняття спадщининеобхідно направлятинотаріусу замісцем смертіспадкодавця. 20.02.2024 позивач Новою поштою відправив заяву про прийняття спадщини до Тиврівської державної нотаріальної контори Вінницької області. Проте шестимісячний термін для подання заяви про прийняття спадщини закінчився 19.02.2024, тобто за один день до відправлення цієї заяви.
Державний нотаріус Тиврівської державної нотаріальної контори відмовив у заведенні спадкової справи. Нотаріус роз`яснив, що позивач може звернутися до суду із позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивач відправив заяву до Тиврівської нотаріальної контори 20.02.2024 тому, що раніше не мав такої можливості, оскільки це був перший день, коли він в черговий раз зміг виїхати з зони бойових дій до міста Балаклія Харківської області.Таким чином перебування позивача у діючому війську у зоні бойових дій було непереборною та об`єктивною причиною пропуску строку прийняття спадщини після смерті його батька. Крім цього, заява про прийняття спадщини була подана із запізненням всього на один день.
Просить визначити ОСОБА_2 додатковий строк у 30 днів для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті його батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою Тиврівського районного суду Вінницької області від 13.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Крім того, даною ухвалою суду було визначено строки для подання сторонами відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечення, а також задоволено клопотання представника позивача про витребування від Тиврівської державної нотаріальної контори інформації про наявність чи відсутність заведеної спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з`явився. В судовому засіданні представлений адвокатом Никитюком О.І.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні (в режимі відеоконференції) просив позов задоволити, причини подачі заяви з пропуском строку ОСОБА_2 вважає поважними. Також просив не брати до уваги подане ним 21.10.2024 клопотання про залишення заяви без розгляду.
Представник відповідача Гніванської міської ради Вінницького району Вінницької області в судове засідання не з`явився. Надав до суду повідомлення, в якому просить справу розглянути у відсутності представника міської ради. Позовну заяву підтримують в повному обсязі.
Представник третьої особи Тиврівської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, про розгляд справи була належно повідомлена. Причин неявки суду не повідомлено.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Оцінивши зібрані докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Так, в судовому засіданні достовірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача, ОСОБА_3 (а.с.14). Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне йому майно.
Будучи спадкоємцем першої черги в порядку спадкування за законом, ОСОБА_2 06.02.2024, перебуваючи у селищі Донець Ізюмського району Харківської області, написав заяву про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , яку посвідчено у приватного нотаріуса Ізюмського районного нотаріального округу, зареєстровано в реєстрі за № 195.
20.02.2024 ОСОБА_2 Новою поштою відправив заяву про прийняття спадщини до Тиврівської державної нотаріальної контори Вінницької області.
Згідно відповіді завідувача Тиврівської державної нотаріальної контори Зданевич С.А. від 22.02.2024 № 160/01-16 ОСОБА_2 роз`яснено, що його заява отримана, але спадкова справа не може бути заведена. Оскільки ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , то з заявою про прийняття спадщини ОСОБА_2 мав звернутися в термін до 19.02.204 (останній день подачі зави). Згідно інформації, зазначеної на конверті та квитанції, доставленої кур`єром "Нова пошта", лист був відправлений 20.02.2024 (після спливу 6-ти місячного строку для прийняття спадщини), а прибув до нотаріальної контори 22.02.2024. (а.с.9).
Згідно витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 78608138 03.10.2024 у Спадковому реєстрі зареєстрована спадкова справа після смерті ОСОБА_3 (номер у спадковому реєстрі 72030213) (а.с. 37).
Згідно витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/ спадкові до договори) № 78608141, 03.10.2024 у Спадковому реєстрі зареєстрований заповіт ОСОБА_3 , стан чинний (номер у спадковому реєстр 65816270) (а.с. 39).
Позивач ОСОБА_2 перебуває на військовій службі в військовій частині НОМЕР_2 , місто Полтава з 15.11.2022, що стверджується довідкою ТВО командира військової частини НОМЕР_2 (а.с.4).
Згідно довідки військової частини НОМЕР_3 від 07.04.2024 № 1363 солдат ОСОБА_2 дійсно в період з 04.12.2022 по 14.02.2023, 03.03.2023 по 14.07.2023, 04.08.2023 по 14.11.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Харківській області (а.с.5) .
Згідно матеріалів спадкової справи ОСОБА_3 приватним нотаріусом Білогірського районного нотаріального округу Хмельницької області посвідчено заповіт ОСОБА_3 , яким останній заповів ОСОБА_4 дві земельні ділянки на території Залузької сільської ради Білогірського району Хмельницької області (а.с.58). 12.02.2024 ОСОБА_4 подав заяву про прийняття спдащини (а.с. 57).
Інформації щодо обсягу спадкового майна та інших спадкоємців матеріали справи не містять.
Представник позивача, посилається на те, що ОСОБА_2 не звернувся у визначений законом строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, через перебування його на службі у ЗСУ та проходженні служби в районі бойових дій на сході України.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинамипропуску строкувизнаються,зокрема:1)тривала хворобаспадкоємців;2)велика відстаньміж місцемпостійного проживанняспадкоємців імісцем знаходженняспадкового майна;3)складні умовипраці,які,зокрема,пов`язаніз тривалимивідрядженнями,в томучислі закордонними;4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Відповідно до ч. 3 ст. 82 ЦПК України, обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Разом з тим, 24 лютого 2022 року у зв`язку з військовою агресією рф проти України Указом Президента України №64 від 22 лютого 2022 року введено воєнний стан на території України, який діє до теперішнього часу.
Судом установлено, що ОСОБА_2 з 15.11.2022 перебуває на службі в лавах ЗСУ та залучений до виконання завдань, появ`язаних із захистом Батьківщини, що, на переконання суду, є поважною причиною пропуску встановленого законом строку звернення із заявою про прийняття спадщини.
Враховуючи обставини справи та надані докази, суд вважає, що ОСОБА_2 з поважних причин пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини, а тому йому необхідно надати додатковий строк для такого звернення терміном 30 днів, який на думку суду є достатнім для вчинення відповідних дій.
Відповідач позовні вимоги визнає, тому відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову (ч.4 ст.206 ЦПК України).
За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Враховуючи позицію позивача щодо розподілу судових витрат, судовий збір залишити за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст.1272 ЦК України, ст.ст.12, 80, 81, 82, 141, 200, 206, 211, 247, 264, 265, 268, 354 ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 , вособі представникапозивача адвоката НикитюкаОлександра Івановича доГніванської міської територіальноїгромади провизначення додатковогостроку дляподачі заявипро прийняттяспадщини,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету спору,Тиврівська державнанотаріальна контора, задовольнити.
Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , терміном 30 днів з дня набрання рішенням суду законної сили.
Судові витрати залишити за позивачем.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасник справи, якому повне судове рішення не буде вручено в день його складання або проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу на рішення буде подана протягом 30 днів з дня отримання повної копії судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 15 листопада 2024 року.
Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Корниця Білогорського району Хмельницької області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
Відповідач: Гніванська міська територіальна громада Вінницького району Вінницької області, місцезнаходження: вул.Соборна, буд. 64, м.Гнівань Вінницького району Вінницької області, ЄДРПОУ 04326075
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача
Тиврівська державна нотаріальна контора, місцезнаходження: вул.Шевченка, буд.5,с-щеТиврів Вінницькогорайону Вінницькоїобласті,ЄДРПОУ 02887312
Суддя:І. І. Патраманський
Суд | Тиврівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123026062 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Тиврівський районний суд Вінницької області
Патраманський І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні