Рішення
від 15.11.2024 по справі 473/3065/24
ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 473/3065/24

РІШЕННЯ

іменем України

"15" листопада 2024 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючого судді Ротар М.М., при секретарі Ніколаєнко Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Вознесенську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування

встановив

в червні 2024 року позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом до відповідача про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, в якому вказали ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько ОСОБА_4 . Позивачі є спадкоємцями за законом першої черги, які прийняли спадщину так як проживали та були зареєстровані разом з батьком на час відкриття спадщини після його смерті.

Після смерті батька відкрилася спадщина до складу якої ввійшло право на земельну частку (пай) площею 4,82 умовних кадастрових гектарів, що було у складі права колективної власності на землі КСП «Олександрівка».

Однак при зверненні до нотаріуса з приводу отримання свідоцтв про право на спадщину за законом нотаріусом було роз`яснено, що свідоцтво на право на спадщину видати неможливо, оскільки спадкоємцями не було надано документ, який би підтверджував право власності на право на земельну частку (пай), яке належало померлому і у зв`язку з чим було рекомендовано звернутися до суду з метою визнання права власності в порядку спадкування в судовому порядку.

Посилаючись на викладене, позивачі просили позов задовольнити.

Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду від 11 червня 2024 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі, справу призначено до підготовчого засідання.

Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду від 02 жовтня 2024 року закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті.

В судове засідання представниця позивачів адвокат Вуїв О.В. надала заяву, в якій вона просила розглядати справу у її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує повністю.

В судове засідання представник відповідача Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області не з`явився, від нього надійшла заява про розгляд справи у його відсутності, заявлені позовні вимоги визнають у повному обсязі.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи із наступних підстав.

На підставі розпорядження від 12.12.1996 №392-р було видано Сертифікат на право на земельну частку (пай) серія МК № 0160355 на ім`я ОСОБА_4 із земель КСП «Олександрівка» розміром 4,82 в умовних кадастрових гектарах (вартістю 13993 грн.) в межах території Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області. Сертифікат зареєстровано у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 784 від 15.07.1997 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер.

На час смерті, разом з ОСОБА_4 були зареєстровані та проживали його дочки ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою Олександрівської селищної ради Вознесенського району № 208 від 30.01.2024 року.

21 травня 2024 року державний нотаріус Другої Вознесенської державної нотаріальної контори Миколаївської області Онищенко Л.В. надала роз`яснення про відмову видати свідоцтво про право на спадщину, мотивуючи тим, що у спадкоємців відсутній правовстановлюючий документ, який би підтверджував право власності на земельну частку (пай) із земель КСП «Олександрівка», розміром 4,82 в умовних кадастрових гектарах в межах Олександрівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, яке належало померлому ОСОБА_4 .

Так, відповідно до п.п. 2,5 Указу Президента України №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.

Право на земельну частку (пай) підтверджується сертифікатом.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» пай може успадковуватися відповідно до цивільного законодавства України та статуту підприємства.

Згідно п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

При цьому, відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року N7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» член колективного сільськогосподарського підприємства включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

В судовому засіданні було встановлено, що у позивачів відстуній оригінал сертифіката на право на земельну частку (пай).

За викладених фактів позивачі позбавлені можливості оформити належним чином свої спадкових правах після смерті батька ОСОБА_4 та враховуючи наведене, їх цивільне право відповідно до ст.. 16 ЦК України підлягає захисту шляхом визнання за ними права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом після смерті батька.

Так, згідно положень Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (ч. 1 ст. 1220 ЦК України).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.. 1218 ЦК України).

Спадкування здійснюється за заповітом, а в разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини - за законом.

Відповідно до ст.ст. 1268-1270 ЦК України для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець прийняв її в шестимісячний строк в порядку, передбаченому законом. Долучені до позову докази свідчать про те, що спірне майно належало ОСОБА_4 та було успадковано його дочками ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 ,

Суд приходить до висновку, що оскільки спадкування охоплює перехід всіх прав та обов`язків (за винятком визначених законом, які не можуть входити до складу спадщини) то спадкуванню підлягають і права та обов`язки щодо об`єктів нерухомого майна, які знаходились у володінні спадкодавця хоча і не були оформленні у встановленому законом порядку. А отже такі права та обов`язки можуть успадковуватись, оскільки вони не припиняються зі смертю спадкодавця, а будуть існувати доти, доки буде існувати майнове право чи об`єкт нерухомості та до юридичного оформлення прав власності на нього спадкоємцем.

На підставівикладеного таз врахуваннямнеможливості оформленняпозивачами своїхспадкових праву нотаріальнійконторі,та відсутністьналежного правовстановлювальногодокумента наземельну частку(пай)у власника,що знайшлосвоє підтвердження всудовому засіданні,суд приходитьдо висновку про можливість визнання за позивачами права на земельну частку (пай).

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 263-265, 273 ЦПК України, суд

ухвалив

позов - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 право на земельну частку (пай) із земель КСП «Олександрівка», розміром 4,82 в умовних кадастрових гектарах, розташованої в межах Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії МК № 0160355, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 784 від 15.07.1997 року на 1/3 частку в такому праві за кожною в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: М.М. Ротар

СудВознесенський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення15.11.2024
Оприлюднено18.11.2024
Номер документу123029081
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —473/3065/24

Рішення від 15.11.2024

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Ротар М. М.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Ротар М. М.

Ухвала від 11.06.2024

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Ротар М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні