Справа № 605/459/24
РІШЕННЯ
Іменем України
15 листопада 2024 рокум.Підгайці
Підгаєцький районний суд
Тернопільської області
в складі:
головуючого судді Горуц Р.О.
за участю:
секретаря судового засідання Костенюк М.Я.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Підгайці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Бережанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батька,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Бережанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батька.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , з 28 січня 2017 року перебували в зареєстрованому шлюбі, який було розірвано 27 липня 2023 року.
Згідно свідоцтва про народження дитини відповідачки - ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач зі слів відповідачки записаний батьком дитини, однак в дійсності біологічним батьком дитини є інша особа. Позивач вказує, що він із відповідачкою не проживає вже більше чотирьох років. З 26 лютого 2022 року відповідачка виїхала в Республіку Польща, де й в листопаді 2023 року народила дитину, тобто в той час коли відповідачка вже майже два роки перебувала за межами України і ніяких відносин з нею вони не підтримували. Вказує, що відповідачка особисто повідомила йому, що була змушена записати його батьком дитини, хоча він таким не являється.
З огляду на зазначене, позивач просить суд виключити з актового запису про народження ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Лодзь Польща, складеного 28 листопада 2023 року відділом реєстрації актів цивільного стану в м. Лодзь, відомості про ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як батька дитини.
Ухвалою судді від 16 жовтня 2024 року відкрито провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Бережанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батька. Постановлено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Позивач у підготовче судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце його проведення. Підтримання ним позовних вимог та прохання про розгляд справи у його відсутності, викладено у адресованій суду заяві, яка долучена до позовної заяви.
Відповідач в підготовче судове засідання не з`явилась, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце його проведення. Визнання нею позовних вимог та прохання про розгляд справи у її відсутності, викладено у поданій до суду заяві, що не суперечить положенню ч.3 ст.211 ЦПК України.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Бережанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у підготовче судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце його проведення. Пояснення щодо позову, представником третьої особи не подано.
Дослідивши та оцінивши докази у їх сукупності, суд встановив наступні обставини справи.
28 січня 2017 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 у Бережанському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, було зареєстровано шлюб, актовий запис №12.
Після державної реєстрації шлюбу відповідачка змінила прізвище із дошлюбного ОСОБА_7 на прізвище чоловіка ОСОБА_8 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 20 червня 2020 року виданим Бережанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ).
Рішенням Бережанського районного суду Тернопільської області від 27 липня 2023 року, яке набрало законної сили, шлюб між сторонами розірвано.
Як вбачається із повного витяга зі свідоцтва про народження номер 1061011/00/AU/2023/506796 складеного 28 листопада 2023 року відділом реєстрації актів цивільного стану в м. Лодзь (Польща), ОСОБА_9 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Лодзь (Польща), батько - ОСОБА_10 , мати - ОСОБА_11 .
Відповідач повністю визнала позовні вимоги ОСОБА_1 , підтвердивши, що останній не є біологічним батьком дитини - Глушок Ренати, про що свідчить наявна в матеріалах цивільної справи, її письмова заява.
Статтею 121 СК України передбачено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 21 лютого 2020 року у справі №643/9245/18 (провадження № 61-16732св19) зроблено висновок щодо застосування статті 130 СК України та вказано, що закон не встановлює конкретного переліку доказів для встановлення факту батьківства. Підставою для встановлення факту батьківства можуть бути будь-які відомості, що свідчать про походження дитини від даної особи, зібрані відповідно до вимог ЦПК України.
Відповідно до ст. 136 СК України, особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття. Оспорювання батьківства неможливе у разі смерті дитини. Не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до частини першої статті 123 цього Кодексу. До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.
Наказом Мінюсту України від 12 січня 2011 року № 96/5, який зареєстровано в Мінюсті України 14 січня 2011 року за № 55/18793, затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила).
Пунктами 2.13, 2.13.1 Правил встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Згідно з п.2.16.4 Правил № 96/5 на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Пунктом 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" роз`яснено, що судам слід ураховувати, що відповідно до ст.136 СК оспорювання батьківства можливе тільки після реєстрації народження дитини і до досягнення нею повноліття, а в разі її смерті не допускається. Оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень, шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст. 138 СК), - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини. Для вимог чоловіка про виключення відомостей про нього як батька з актового запису про народження дитини позовної давності не встановлено, а для вимог жінки про виключення з цього запису відомостей про її чоловіка як батька позовна давність становить один рік і її перебіг починається з дня реєстрації дитини.
Відповідач позовні вимоги визнала в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Частинами 1, 3 ст.12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
З огляду на встановлені судом обставини, врахувавши визнання відповідачкою позовних вимог, суд приходить до переконання, що позов слід задовольнити, виключити відомості про ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як батька дитини з актового запису про народження дитини ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який складено 28 листопада 2023 року відділом реєстрації актів цивільного стану в м. Лодзь Польща (свідоцтво про народження номер 1061011/00/AU/2023/506796).
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10, 12, 81, 263, 265 ЦПК України, ст.ст. 121, 122, 136 СК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року № 3, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Бережанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батька - задовольнити.
Виключити відомості про ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як батька дитини з актового запису про народження дитини ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який складено 28 листопада 2023 року відділом реєстрації актів цивільного стану в м. Лодзь Польща (свідоцтво про народження номер 1061011/00/AU/2023/506796).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ;
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована в АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ;
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Бережанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ 21161470, м. Бережани вул. Банкова, 6 Тернопільського району Тернопільської області.
Суддя: Р. О. Горуц
Суд | Підгаєцький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123030573 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Підгаєцький районний суд Тернопільської області
Горуц Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні