Рішення
від 29.10.2024 по справі 285/5872/23
БАРАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Баранівський районний суд Житомирської області

Справа № 285/5872/23

Провадження № 2/273/288/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2024 року м.Баранівка

Баранівський районний суд Житомирської області у складі:

головуючої судді Самойленко Л.М.,

за участю секретаря судового засідання Муравської М.М.,

представника позивача Буркацької М.І. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Баранівка цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Довбиської селищної ради до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав,

у с т а н о в и в:

18.10.2023 року з Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області до Баранівського районного суду Житомирської області надійшла за підсудністю цивільна справа за позовом органу опіки та піклування Довбиської селищної ради про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 та ОСОБА_2 відносно їх дітей.

В обгрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Батьком малолітнього ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

З метою захисту прав та інтересів діти ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 перебувають на обліку в Службі у справах дітей Довбиської селищної ради, у зв`язку з ухиленням батьків від виконання батьківських обов`язків.

28.10.2021 року рішенням виконавчого комітету Довбиської селищної ради №153 вирішено питання поставлення сім`ї на облік та взяття під соціальний супровід, як такої, що опинилася в складних життєвих обставинах.

Під час обстеження умов проживання дітей батьки неодноразово знаходились в стані алкогольного сп`яніння, санітарно-гігієнічний стан будинку був незадовільним, діти були частково забезпечені продуктами харчування, одяг брудний. У 2022 році батьки кілька разів притягувались до адміністративної відповідальності за ст.184 КУпАП.

Батьки ухиляються від виконання батьківських обов`язків з виховання та утримання дітей, не змінюють свого ставлення до дітей та свою поведінку, не створюють належних умов для проживання своїх дітей, не піклуються про їх здоров`я та навчально-виховний процес, зловживають алкоголем. Систематична робота з сім`єю дала результат лише на деякий час, потім ситуація знову погіршилась.

Тому було прийнято рішення про доцільність підготовки позовної заяви до суду про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 та ОСОБА_2 відносно їх дітей.

Ухвалою судді від 27.03.2024 року по справі відкрито провадження та призначено до піготовчого судового засідання.

Ухвалою суду від 14.08.2024 року провадження по справі в частині позовних вимог до відповідача ОСОБА_3 залишено без розгляду за клопотанням позивача, підготовче судове засідання закрито та справу призначено до судового розгляду.

В судове засідання з`явилася представник позивача - органу опіки та піклування Довбиської селищної ради Буркацька М.І., яка позовні вимоги в частині позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 підтримала повністю та просила їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, заяв та клопотань, відзиву на позов до суду не надав.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, судом встановлено наступне.

Батьками малолітнього ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є ОСОБА_2 та ОСОБА_9 , що вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 13.03.2018 та Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян від 20.07.2022 ( а.с. 42, 39).

Згідно копії наказу Служби у справах дітей Довбиської селищної ради від 22.06.2021 року №47 ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , поставлені на облік дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах, у зв`язку з тим, що батьки дітей ухиляються від виконання батьківських обов`язків (а.с.48).

Рішенням Виконавчого комітету Довбиської селищної ради від 28.10.2021 року №153 поставлено на облік та взято під соціальний супровід сім`ю ОСОБА_9 (а.с.6), 28.07.2022 вирішено попередити ОСОБА_9 та ОСОБА_2 про відповідальність за неналежне виконання батьківських обов`язків та надати термін для виправлення ситуації в сім`ї (а.с.5).

23.06.2023 ОСОБА_2 та ОСОБА_9 зареєстрували шлюб, прізвище дружини після реєстрації шлюбу " ОСОБА_10 " (а.с.49).

Під час обстеження умов проживання дітей їх батьки - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 неодноразово знаходились в стані алкогольного сп`яніння, санітарно-гігієнічний стан будинку був незадовільним, діти були частково забезпечені продуктами харчування, одягом, взуттям, шкільним приладдям. Батьки на момент обстеження знаходились в стані алкогольного сп`яніння (а.с. а.с. 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30).

Відповідно до довідки лікаря-нарколога КНП "Обласний медичний спеціалізований центр" ЖОР 25.08.2023 ОСОБА_3 було проведено процедуру лазерне кодування терміном на 3 роки (а.с.82), в результаті чого ОСОБА_3 змінила свою поведінку, не вживає алкоголю, займається вихованням дітей. ОСОБА_2 своєї поведінки щодо виховання сина ОСОБА_8 не змінив.

Згідно висновку виконавчого комітету Довбиської селищної ради від 07.09.2023 року № 90, орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно сина ОСОБА_8 ( а.с. 8-10).

ОСОБА_2 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за ст.184 КУпАП, що підтверджується довідкою Відділу поліцейської діяльності №1 Звягельського районного відділу поліції ГУНП в Житомирській області від 10.07.2022 (а.с.47), за місцем проживання характеризується посередньо (а.с.54).

Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Статтею 11 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків.

У статті 9 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року передбачено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

Підстави позбавлення батьківських прав передбачені частиною першою статті 164 СК України. Зокрема, пунктом 2 частини першої статті 164 СК України визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 30 травня 2018 року у справі №553/2563/15-ц (провадження №61-12305св18) зроблено висновок по застосуванню пункту 2 частини першої статті 164 СК України і вказано, що «ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками».

Пунктами 15, 16 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.03.2007 №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківський прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК України).

Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Отже, позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які ухиляються від виконання своїх обов`язків з виховання дітей або зловживають своїми батьківськими правами, жорстоко поводяться з дітьми, шкідливо впливають на них своєю аморальною, антигромадською поведінкою.

З огляду на наведене, встановлено, що відповідач свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками стосовно своєї малолітньої дитини, не піклується про її фізичний та духовний розвиток, не забезпечує необхідним вихованням, доглядом, що в сукупності суд розцінює як ухилення від виконання своїх батьківських обов`язків, а надані по справі докази вказують на тривале свідоме небажання відповідача належним чином виконувати батьківські обов`язки, піклуватися про дитину та займатись її вихованням.

Суд вважає за необхідне роз`яснити відповідачу, що при зміні своєї поведінки та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав, згідно із ст. 169 СК України, він має право звернутися до суду із позовом про поновлення батьківських прав.

Таким чином, виходячи винятково з інтересів дитини, а також враховуючи наявність того факту, що відповідач ухиляється від своїх батьківських обов`язків щодо виховання свого малолітнього сина, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь держави 1073,60 грн судового збору.

На підставі наведеного, ст. ст. 164-166 Сімейного Кодексу України, керуючись ст. ст. 263-265, 280-282 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Позов Органу опіки та піклування Довбиської селищної ради до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , на користь держави судовий збір у розмірі 1073,60 гривень.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного тексту рішення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Заочне рішення набирає чинності, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення суду складено 12.11.2024.

Суддя Людмила САМОЙЛЕНКО

СудБаранівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення29.10.2024
Оприлюднено19.11.2024
Номер документу123039458
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —285/5872/23

Рішення від 29.10.2024

Цивільне

Баранівський районний суд Житомирської області

Самойленко Л. М.

Рішення від 29.10.2024

Цивільне

Баранівський районний суд Житомирської області

Самойленко Л. М.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Баранівський районний суд Житомирської області

Самойленко Л. М.

Ухвала від 27.03.2024

Цивільне

Баранівський районний суд Житомирської області

Самойленко Л. М.

Ухвала від 26.09.2023

Цивільне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Літвин О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні