ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11.11.2024р. Справа №905/1163/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,
розглянувши матеріали справи за позовом: Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк (вул. Грушевського, 1 д, м. Київ, 01001; код ЄДРПОУ 14360570).
до відповідача-1: Приватного підприємства Весна (Шосе Запорізьке, 8, м. Маріуполь, Донецька область, 87554; код ЄДРПОУ 23173140)
до відповідача-2: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
про солідарне стягнення 62 540,06 грн.
без виклику сторін
Акціонерне товариство Комерційний банк Приватбанк звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача-1: Приватного підприємства Весна, до відповідача-2: ОСОБА_1 про солідарне стягнення 62 540,06 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем-1 умов кредитного договору від 01.09.2021, солідарне стягнення обумовлено договором поруки від 01.09.2021.
Ухвалою суду від 09.09.2024 було відкрито провадження у справі №905/1163/24 за правилами спрощеного позовного провадження, встановлено відповідачам строк на подання відзивів та заяв із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження у 30 днів з моменту вручення ухвали.
Повідомлення позивачу про розгляд даної справи здійснювалось засобами електронного листування до електронного кабінету у підсистемі "Електронний суд".
Оскільки місце реєстрації відповідачів розташоване на тимчасово окупованій території і останні не мають зареєстрованих кабінетів у підсистемі "Електронний суд", направлення ухвали суду здійснювалось відповідно до ст. 121 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті Гопсодарського суду Донецької області.
Суд ухвалою від 23.09.2024 звернувся до Міністерства соціальної політики України з запитом стосовно місцезнаходження ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ).
Міністерством соціальної політики України були надано відповідь, в якій вказано про відсутність відомостей відносно ОСОБА_1 .
Відзив на позовну заяву, будь-яких заяв та/або клопотань відповідачами до суду не надано.
Враховуючи, що відповідачі не мають зареєстрованих кабінетів у підсистемі "Електронний суд", засоби електронного та/або телефонного зв`язку суду невідомі, а місцем реєстрації останніх є тимчасово окуповані території або території активних бойових дій, де тимчасово не надаються послуги поштового зв`язку, повідомлення про судовий розгляд здійснювалось відповідно до ст. 121 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" шляхом розміщення оголошень на офіційному сайті Господарського суду Донецької області.
Крім того, що відповідно до ч.2 ст.2 Закону України Про доступ до судових рішень усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.3 Закону України Про доступ до судових рішень для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України Про доступ до судових рішень).
Враховуючи наведене, Господарський суд Донецької області зазначає, що відповідачі не були позбавлені права та можливості ознайомитись з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Таким чином, враховуючи вжиті судом заходи щодо повідомлення відповідачів з наявним судовим провадженням, суд виходить з принципу "презумпції обізнаності" відповідача з наявним провадженнямта згідно з ст.165 Господарського процесуального кодексу України вважає за можливе розглянути справу по суті заявлених вимог.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.
01.09.2021 року Приватне підприємство «ВЕСНА» (далі за текстом - Відповідач-1) через систему інтернет-клієнт-банкінгу підписало із використанням електронного цифрового підпису заявку на отримання послуг Кредитний ліміт на поточний рахунок ( далі за текстом - Заявка). Підписанням цієї Заявки Клієнт на підставі ст. 634 Цивільного кодексу України у повному обсязі приєднується до розділу « 1.1. Загальні положення» та підрозділу « 3.2.1. Кредитний ліміт на поточний рахунок» Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті АТ КБ ПРИВАТБАНК у мережі Інтернет за адресою http://privatbank.ua/terms.
Відповідно до Договору Відповідачу-1 було встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок НОМЕР_2 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано Умовами та правилами надання банківських послуг.
Відповідно до п. 3.2.1.1.1. Банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати Клієнту овердрафтовий кредит шляхом встановлення кредитного ліміту (далі за текстом - Ліміт) на поточний рахунок Клієнта (далі за текстом - Кредит) на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Клієнта в порядку та на умовах, визначених Умовами та Правилами надання банківських послуг (далі за текстом - Умови або Договір) в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення Кредиту, сплати комісії, процентів в обумовлені цим Договором терміни. Забороняється використання кредитних коштів для погашення кредитів і відсотків або іншої заборгованості за кредитними договорами, виплати дивідендів, надання фінансової допомоги.
Розмір Кредиту, який може бути наданий Клієнту, складає від 10 000 до 2 000 000 гривень (п. 3.2.1.1.2).
3.2.1.1.2 Банк здійснює обслуговування Ліміту Клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку Клієнта, за рахунок кредитних коштів в межах Ліміту шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється Дебетове сальдо.
Клієнт приєднується до Договору шляхом підписання Заявки на отримання послуги Кредитний ліміт на поточний рахунок (далі за текстом - Заявка) в Системі Приват24 для бізнесу із використанням кваліфікованого електронного підпису (далі за текстом - КЕП), що разом з цими Умовам та Правилами становлять Кредитний договір.
Клієнт Банку, який приєднався до Умов та Правил надання банківських послуг в повному обсязі шляхом підписання іншої заяви або документа та має відкритий поточний рахунок в Банку, приєднується до Послуги шляхом підписання Заявки в системі Приват24 для бізнесу із використанням КЕП.
Приєднання до цього Договору є прямою і безумовною згодою Клієнта щодо встановлення Банком будь-якого розміру Кредитного ліміту.
Розділом Заявки та Умов 3.2.1.4. встановлені вартість кредиту та порядок розрахунків.
Пунктом 3.2.1.4.1. встановлено, що за управління фінансовим кредитом Клієнт сплачує Банку комісію, розмір якої визначено Тарифами Банку, яка розраховується на суму максимального дебетового сальдо, що існувало на кінець будь-якого банківського дня на поточному рахунку Клієнта за звітній місяць. Банк може на свій розсуд не стягувати зазначені розмір комісії в разі, якщо максимальне сальдо Кредиту за попередній календарний місяць не перевищувало 100 гривень.
Комісія за управління фінансовим кредитом нараховується щомісячно та сплачується Клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло дебетове сальдо. Сплата комісії відбувається як за рахунок власних коштів на поточному рахунку, так і за рахунок невикористаної частини кредитного ліміту.
За користування Кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнт сплачує проценти, які розраховуються щоденно на суму залишку заборгованості по Кредиту та сплачуються Клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло дебетове сальдо. Сплата нарахованих процентів відбувається як за рахунок власних коштів на поточному рахунку, так і за рахунок невикористаної частини кредитного ліміту.
Сторони домовились, що сума заборгованості по Кредиту підлягає сплаті не пізніше 30 календарних днів з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта, а сума заборгованості по Кредиту, отриманого Клієнтом аграрного сектора економіки (основний вид економічної діяльності підприємства відповідає значенню з секції «А» Класифікатора видів економічної діяльності України і дана приналежність підтверджена документально) підлягає погашенню Клієнтом у строк не пізніше 270 календарних днів з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта.
Сума заборгованості по Кредиту, нараховані проценти та комісія, непогашені у строки, встановлені в п.п. 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3 цього Договору з наступного дня вважаються простроченими.
У разі виникнення прострочених зобов`язань за Кредитом, Клієнт сплачує Банку підвищені проценти, розмір яких встановлено Тарифами Банку, які нараховуються на прострочену суму заборгованості по Кредиту.
У разі, якщо дата погашення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом, комісії, пені припадає на вихідний або святковий день, зазначені платежі повинні бути проведені в банківський день, що передує вихідному або святковому дню.
Погашення заборгованості по Кредиту, сплата комісії та процентів за користування Кредитом здійснюється в гривні на поточний рахунок клієнта на якому встановлено кредитний ліміт відповідно до цих Умов.
Погашення заборгованості по Кредиту, сплата комісії та процентів за користування Кредитом проводиться в порядку, зазначеному в п. 3.2.1.4.10 цих Умов.
Кошти, отримані від Клієнта, а також від інших уповноважених органів/осіб, для погашення заборгованості за цим Договором, перш за все спрямовуються для погашення зобов`язань Клієнта в такій черговості:
-відшкодування витрат / збитків Банку згідно з п. 3.2.1.2.2.9 цього Договору;
-пеня;
-прострочена комісія згідно з п. 3.2.1.4.4 цього Договору;
-проценти згідно з п. 3.2.1.5.1 цього Договору;
-прострочені проценти згідно з п. 3.2.1.4.4 цього Договору;
-прострочений Кредит згідно з п. 3.2.1.4.4 цього Договору;
-комісія згідно з п. 3.2.1.4.1 цього Договору;
-проценти згідно з п. 3.2.1.4.2 цього Договору;
-Кредит згідно з п. 3.2.1.4.3 цього Договору.
Порядок погашення заборгованості може змінюватися за рішенням Банку.
Клієнт доручає Банку списувати грошові кошти з усіх своїх поточних рахунків (як відкритих на момент початку обслуговування Банком Ліміту Клієнта, так і тих, які відкриті після цього.
Відповідно до п. 3.2.1.5.6. Умов Терміни позовної давності щодо вимоги про стягнення кредиту, процентів за користування кредитом, комісії, стягнень - пені, штрафів, встановлюються Сторонами тривалістю в 15 років.
Відповідно до п. 3.2.1.6.1. Умов Строк користування Кредитом становить 12 місяців, з автоматичною пролонгацією за умови своєчасного і повного виконання Клієнтом умов Договору.
У зв`язку з зазначеними порушеннями зобов`язань за Договором Відповідач-1 станом на 29.08.2024 року має заборгованість - 62540,06 грн. яка складається з: 54066,81 грн. - заборгованості за кредитом; 5550,85 грн. - заборгованості по процентам за користування кредитом; 2922,40 грн. - заборгованості з комісії.
01.09.2021 року між АТ КБ "ПРИВАТБАНК" та ОСОБА_1 (далі за текстом - Відповідач-2) було укладено договір поруки № Р1630500019189126692 (далі за текстом - Договір поруки), предметом якого є надання поруки Відповідачем-2 за виконання зобов`язань Відповідачем-1, які випливають з Кредитного договору (п. 1.1. Договору поруки).
Відповідно до п.1.1. Договору поруки , поручитель солідарно відповідає перед Кредитором за виконання Позичальником зобов`язань у повному обсязі за Кредитним договором: по поверненню кредиту, який наданий Позичальнику шляхом встановлення кредитного ліміту на поточний рахунку 26009054011265 у розмірі 10000,00 грн., максимальний розмір кредитного ліміту за Кредитним договором становить - 2 000 000,00 грн.; по поверненню Кредитору кредиту у строк до 01.09.2022 року, зазначених у Заявці на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" Кредитного договору та на умовах встановлених Кредитним договором.
По сплаті Кредитору процентів за користування кредитом: в розмірі 16,5% річних, відповідно до Заявки на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" Кредитного договору, за період користування кредитом згідно з п. 3.2.1.4.2. Умов та Правил; по сплаті процентів за користування кредитами у разі прострочення повернення кредиту, у розмірі 33% річних, які діяли на дату такого прострочення, відповідно до п. 3.2.1.4.5. Умов та Правил; по сплаті комісії за управління фінансовим інструментом, в розмірі 0,3% від максимального дебетового сальдо, що існувало на кінець будь-якого банківського дня на поточному рахунку Позичальника за звітній місяць, в порядку, встановленому п. 3.2.1.4. - Умов та Правил; по сплаті процентів у розмірі 33% річних від простроченої суми заборгованості, які у відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю Сторін у разі порушення строку повернення кредиту, визначеного п. 3.2.1.6.1. Умов та Правил, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку, настання обставин, передбачених п. 3.2.1.2.3.9. Умов та Правил, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту, відповідно до п. 3.2.1.5.1 Умов та Правил; по сплаті пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожний день прострочення виконання, відповідно до п. 3.2.1.5.2 Умов та Правил; по сплаті штрафу в розмірі 1 % від суми максимального дебетового сальдо, що виникло на поточному рахунку Клієнта за звітній місяць, при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.4, 3.2.1.2.2.7 Умов та Правил, відповідно до п.3.2.1.5.3. Умов та Правил; по сплаті штрафу у розмірі 5% відсотків від суми кредиту, використаної не за цільовим призначенням, відповідно до п. 3.2.1.5.4. Умов та Правил; по сплаті штрафу, який розраховується за такою формулою: 1 000,00 грн. + 5% від суми використаного ліміту, при порушенні Клієнтом строків платежів по будь-якому з грошових зобов`язань по Кредиту більш ніж на 30 днів, що спричинило за собою звернення Банку в судові органи, відповідно до п. 3.2.1.5.5. Умов та Правил; по відшкодуванню Кредитору витрат, що передбачені законодавством, Кредитним договором та цим Договором; а також по сплаті всіх інших платежів в порядку та на умовах, що визначені Кредитним договором, який було укладено між Кредитором та Позичальником, які укладені та/або можуть бути укладені в майбутньому (в подальшому по тексту цього Договору - «Кредитний договір»).
Відповідно до п.1.4. Договору поруки При укладанні цього Договору Поручитель дає свою згоду на збільшення зобов`язань за Кредитним договором в розмірі таких збільшень. Згода Поручителя, що зазначена в цьому пункті, стосується щодо збільшення кредиту до максимального розміру кредитного ліміту, вказаного в п. 1.1. цього Договору, розміру процентної ставки, в тому числі, підвищеного розміру процентної ставки у разі прострочення повернення кредиту, строку кредиту, розміру комісії, штрафу, неустойки. Додаткові узгодження про такі зміни та укладення окремої угоди з Поручителем не потрібні. Про зміни Кредитного договору, на які Поручитель дав свою згоду згідно цього пункту Договору, Кредитор інформує Поручителя в порядку, передбаченому п.4.2 цього Договору. У разі будь-яких змін, які не стосуються тих, що встановлені цим пунктом, Сторони діють в порядку, передбаченому п. 4.2. цього Договору
Відповідно до п.4.1. Договору поруки, сторони взаємно домовились, що порука за цим Договором припиняється через 15 (п`ятнадцять) років після укладення цього Договору. У випадку виконання Позичальником та/або поручителем всіх зобов`язань за Кредитним договором цей Договір припиняє свою дію.
Відповідно до приписів ст., ст. 610, 554 Цивільного кодексу України, Боржник та Поручитель несуть відповідальність як солідарні боржники.
Згідно з приписами ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Зобов`язання виникають із підстав, передбачених статтею 11 Цивільного кодексу України (далі за текстом ЦК України), зокрема договорів.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України, по кредитному договору Банк зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених кредитним договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Згідно з ч. 1 ст. 598 ЦК України, зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Статтею 1050 ЦК України передбачено, що якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася та сплати процентів.
Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання, сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідно до статті 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Згідно з приписами ст. 554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
З доданої до позовної заяви виписки по особовому рахунку вбачається, що позивачем на користь відповідача-1 надавалися кредитні кошти.
Позивач вказує, що відповідачами свої зобов`язання за кредитним договором не виконані в повному обсязі, заборгованість Боржників перед Банком за Кредитним договором станом на 29.08.2024 року становить - 62540,06 грн., яка складається з: 54066,81 грн. - заборгованості за кредитом; 5550,85 грн. - заборгованості по процентам за користування кредитом; 2922,40 грн. - заборгованості з комісії.
Відповідачами не надано доказів оплати заборгованості в сумі 62540,06 грн., а позовні вимоги є законним та обґрунтованими, тому, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволення позовних вимог, судовий збір покладається на відповідачів.
Керуючись ст.ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України , суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк до відповідача-1 Приватного підприємства Весна; до відповідача-2: ОСОБА_1 про солідарне стягнення: заборгованості за кредитом в розмірі 54066,81 грн. задовольнити; заборгованості по процентам за користування кредитом 5550,85 грн. задовольнити; заборгованості з комісії 2922,40 грн. задовольнити.
Стягнути солідарно з Приватного підприємства Весна та ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк 54066,81 грн. грн. заборгованості за кредитом, 5550,85 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 2922,40 грн. заборгованості з комісії, витрати на оплату судового збору у розмірі 2 422,40 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 11.11.2024.
Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Позивач: Акціонерне товариство Комерційний банк Приватбанк (01001, м.Київ, вул.Грушевського, 1-Д; код ЄДРПОУ 14360570).
Відповідач-1: Приватне підприємство Весна (Шосе Запорізьке, 8, м. Маріуполь, Донецька область, 87554; код ЄДРПОУ 23173140).
Відповідач-2: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Суддя О.М. Сковородіна
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 18.11.2024 |
Номер документу | 123042179 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сковородіна Олена Миколаївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сковородіна Олена Миколаївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сковородіна Олена Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні