ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2024 року ЛуцькСправа № 140/9389/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Комунального підприємства «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» (надалі КП «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування», відповідач) про визнання протиправною бездіяльності посадових осіб КП «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» щодо умисного, систематичного ненадання відповідей на депутатські звернення депутата Луцької міської ради ІV скликання ОСОБА_1 ; зобов`язання надати відповідь на депутатське звернення від 08.05.2024 №99 на електронну адресу в порядку та строки, визначені статтею 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», а саме: інформацію за 2024 рік щодо цін та постачальників за такими критеріями продуктів: яблука, свинина, філе куряче, борошно, цукор; зобов`язання надати відповідь на депутатське звернення від 10.07.2024 №109 на електронну адресу в порядку та строк, визначені статтею 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», а саме: технологічні картки та калькуляційні картки страв, якими харчували дітей в Луцькому ліцеї №22 у 2024 році.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він як депутат Луцької міської ради 08.05.2024 та 10.07.2024 у відповідності до положень Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» звертався з депутатськими звернення до директора КП «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» про надання інформації. Водночас вищевказані депутатські звернення відповідачем були не розглянуті та не надані на них відповіді, що у свою чергу свідчить про протиправну бездіяльність КП «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування».
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Відповідач КП «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування», отримавши ухвалу про відкриття провадження 14 вересня 2024 року (а.с.18), відзив на позов не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , як депутат Луцької міської ради VІІІ скликання, звернувся 08.05.2024 з депутатським зверненням (вих. №99) до директора КП «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» ОСОБА_2 з проханням надати інформацію за 2024 рік щодо цін та постачальників за такими критеріями продуктів: яблука, свинина, філе куряче, борошно, цукор (а.с.7).
На зазначене депутатське звернення директором КП «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» ОСОБА_2 надано позивачу відповідь від 20.05.2024 №35/101-21-01-11/2024 з повідомленням про те, що на підставі частини третьої статті 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутатське звернення не може бути розглянуто у встановлений строк, а відтак, є необхідність продовження строку розгляду додатково до 10 діб (а.с.9). У подальшому, директором КП «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» Шмід С.В. надано депутату Луцької міської ради ОСОБА_1 додаткову відповідь на депутатське звернення від 03.06.2024 №37/101/-21-01-11/2024, у якій відповідачем запитувана інформація фактично не надана (а.с.10-11).
Окрім того, ОСОБА_1 , як депутат Луцької міської ради VІІІ скликання, звернувся 10.07.2024 (вих. №109) з депутатським зверненням до директора КП «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» ОСОБА_2 , відповідно до вимог статей 2, 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» з проханням надати інформацію, а саме: технологічні картки та калькуляційні картки страв, якими харчували дітей в Луцькому ліцеї №22 у 2024 році (а.с.8).
На зазначене депутатське звернення виконувачем обов`язків директора КП «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» Трубій С. надано депутату Луцької міської ради Лучику А.О. відповідь від 22.07.2024 №59/101-21-01-11/2024 у якій відповідачем запитувана інформація не надана (а.с.12).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, гарантії депутатської діяльності визначаються Законом України від 11.07.2002 №93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» .
Повноваження депутата місцевої ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу визначені частиною першою статті 11 цього Закону, відповідно до якої у виборчому окрузі депутат місцевої ради має право: 1) офіційно представляти виборців свого виборчого округу та інтереси територіальної громади в місцевих органах виконавчої влади, відповідних органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах і організаціях незалежно від форми власності з питань, що належать до відання органів місцевого самоврядування відповідного рівня; 2) брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях інших місцевих рад та їх органів, загальних зборах громадян за місцем проживання, засіданнях органів самоорганізації населення, що проводяться в межах території його виборчого округу; 3) порушувати перед органами і організаціями, передбаченими пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадовими особами, а також керівниками правоохоронних та контролюючих органів питання, що зачіпають інтереси виборців, та вимагати їх вирішення; 4) доступу до засобів масової інформації комунальної форми власності з метою оприлюднення результатів власної депутатської діяльності та інформування про роботу ради в порядку, встановленому відповідною радою; 5) вносити на розгляд органів і організацій, передбачених пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадових осіб пропозиції з питань, пов`язаних з його депутатськими повноваженнями у виборчому окрузі відповідно до закону, брати участь у їх розгляді.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно доКонституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Відповідно до частини першої статті вказаного 13 Закону депутатське звернення викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов`язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз`яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
Частиною другою статті 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов`язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк.
За висновками Верховного Суду та Верховного Суду України, сформованими в постановах від 23.05.2017 у справі №800/541/16, від 10.01.2019 у справі №855/3/19, від 24.01.2019 у справі №808/5869/14, від 15.03.2019 у справі №815/3276/15 та інших, обов`язковою умовою для задоволення позову є доведеність позивачем порушення саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема, наявність у особи, яка звернулась з позовом, суб`єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов. Порушення має бути реальним, стосуватись (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.
В контексті завдань адміністративного судочинства (стаття 2 КАС України) звернення до суду є способом захисту порушених прав, свобод або законних інтересів позивача. Тому особа повинна довести (а суд встановити), що їй належать права, свободи або законні інтереси, за захистом яких вона звернулася до суду. Права, свободи та законні інтереси, які належать конкретній особі (особам) є предметом судового захисту.
У свою чергу, неодмінними елементом правовідносин є їх зміст, тобто суб`єктивне право особи та її обов`язок. Відтак, судовому захисту підлягає суб`єктивне право особи, яке порушується у конкретних правовідносинах.
З аналізу змісту спірних правовідносин судом встановлено, що метою даного конкретного позову є реалізація права позивача, як депутата місцевої ради на отримання інформації за депутатськими зверненнями.
Таке право депутата місцевої ради прямо визначено у пункті 1 частини другої статті 11 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та опосередковано передбачено пунктами 1, 3, 5 частини першої статті 11 зазначеного Закону.
Вказаному праву кореспондує обов`язок, зокрема, і комунальному підприємству орану місцевого самоврядування, у визначеному статтею 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» порядку розглянути питання та надати відповідь.
Суд зазначає, що в рамках даної справи встановлено, що позивач у порядку передбаченому Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», як депутат Луцької міської ради звернувся з депутатськими зверненнями до КП «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування», на які відповіді по суті не отримав.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутатське звернення є вимогою депутата місцевої ради з питань пов`язаних з його депутатською діяльністю до місцевих органів виконавчої влади.
Депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів (частина друга статті 3 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Відповідно до наведених вище за текстом рішення положень Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов`язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк. Якщо депутатське звернення з об`єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений строк, депутату місцевої ради зобов`язані письмово повідомити про це з обґрунтуванням мотивів необхідності продовження строку розгляду.
Буквальне тлумачення змісту наведеної частини другої статті 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачає обов`язок надати відповідь на депутатське звернення в тому числі «…посадовою особою… до якої звернувся депутат місцевої ради».
Таким чином, з боку КП «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» має місце протиправна бездіяльність, що полягає в не розгляді та не наданні відповіді по суті на депутатські звернення від 08.05.2024 №99 та від 10.07.2024 №109 відповідно до положень Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Судом встановлено, що відповідач володів запитуваною депутатом Луцької міської ради ОСОБА_1 інформацією, про що свідчать листи КП «Луцький комітет шкільного і студентського харчування» від 20.05.2024 №35/101-21-01-11/2024, від 03.06.2024 №37/101/21-01-11/2024, від 22.07.2024 №59/101-21-01-11/2024.
За правилами частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до частин першої, другоїстатті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно достатті 90 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Суд, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, дійшов висновку, що позовні вимоги депутата Луцької міської ради ОСОБА_1 підлягають до задоволення.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 05.09.2024 №0.0.3863360586.1, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (а.с. 6, 15).
Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судові витрати у сумі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) доКомунального підприємства «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Дубнівська, 29, ідентифікаційний код юридичної особи 03565688) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» щодо не розгляду депутатських звернень депутата Луцької міської ради VІІІ скликання ОСОБА_1 від 08.05.2024№99, від 10.07.2024 №109.
Зобов`язати Комунальне підприємство «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» розглянути депутатські звернення депутата Луцької міської ради VІІІ скликання ОСОБА_1 від 08.05.2024 №99, від 10.07.2024 №109 та надати відповіді в порядку та строки, визначені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Комунального підприємства «Луцький комбінат шкільного і студентського харчування» судові витрати у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В. Л. Шепелюк
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 19.11.2024 |
Номер документу | 123044149 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо забезпечення права особи на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів |
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Шепелюк Віталій Леонідович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Шепелюк Віталій Леонідович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні