СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2024 року м. Суми Справа № 480/9702/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Сидорука А.І., розглянув у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за заявою Головного управління ДПС у Сумській області до Приватного підприємства ''Монтажник'' про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Суть заяви. Позиції сторін. Процесуальні дії у справі.
Заявник звернувся до суду із заявою до Приватного підприємства ''Монтажник'' про надання дозволу на погашення податоково боргу у сумі 13564,50 грн за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Заява обґрунтована тим, що ПП ''Монтажник'' має податковий борг в сумі 13564,50 грн, який утворився у зв`язку з несплатою підприємством самостійно визначених податкових зобов`язань у деклараціях. Заявником 07.05.2024 було винесено рішення про опис майна підприємства у податкову заставу, 03.07.2024, 02.09.2024 та 02.10.2024 - рішення про стягнення коштів з рахунків підприємства. У зв`язку з відсутністю коштів у банках на рахунках підприємства, заявник просить суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна підприємства, що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою суду від 08.11.2024 було відкрито провадженя у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 11.11.2024 на 10 год. 00 хв.
Сторони були повідомлені про відкриття провадження у справі. Заявник подав клопотання про розгляд заяви у порядку письмового провадження. Підприємство відзиву на заяву до суду не надало.
Отже, фіксування судового засідання по справі не здійснювалось, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, а справа розглянута в письмовому провадженні.
Встановлені судом фактичні обставини. Висновки суду та їх мотиви.
ПП ''Монтажник'' зареєстроване як суб`єкт підприємницької діяльності та перебуває на податковому обліку у Головного управління ДПС у Сумській області (а.с.11-12, 63-65).
Станом на 07.11.2024 у підприємства наявний податковий борг у сумі 13564,50 грн, який виник у зв`язку з несплатою податкових зобов`язань за деклараціями (а.с.21-26), що підтверджується Розрахунком податкового боргу, сформованого на підставі даних ІКС «Податковий блок» (а.с.13).
07.05.2024 щодо підприємства була сформована податкова вимога № 0002719-1302-1828 на суму 3349,05 грн, яка направлена на податкову адресу підприємства 16.05.2024 (а.с.19-20).
Головним управлінням ДПС у Сумській області прийнято рішення про опис майна підприємства у податкову заставу від 07.05.2024 № 615/18-28-13-11 (а.с.18), на підставі якого описано майно в податкову заставу, про що складено акт від 10.07.2024 № 153 (а.с.39).
Податкова застава зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 18.07.2024, номер запису № 55903778 (а.с.42).
Головним управлінням ДПС у Сумській області були прийняті рішення про стягнення з підприємства коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачів платіжних послуг/емітентів електронних грошей у рахунок погашення податкового боргу від 03.07.2024 № 302/4-1828 (а.с.27), від 02.09.2024 № 380/4-1828 (а.с.28), від 02.10.2024 № 440/4-1828 (а.с.29.)
Головним управлінням ДПС у Сумській області було направлено до АТ ''Ощадбанк'', що обслуговує підприємство (а.с.36-38), платіжні інструкції про стягнення сум боргу з грошових коштів, які знаходяться на рахунках підприємства (а.с.45-47). Платіжні інструкції повернуті заявнику без виконання 07.11.2024, у зв`язку з відсутністю коштів на рахунках платника (а.с.48,50).
Висновки суду та їх мотиви.
Згідно з пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Підпунком 14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Не підлягає оскарженню податкове зобов`язання, самостійно визначене платником податків (п.11 ст. 56 ПК України).
Приписом п.87.2 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п. 88.1, п.88.2 ст.88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Положенням пп.89.1.1 п.89.1 статі 89 ПК України закріплено, що право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.
Згідно пунктів 89.2, 89.3 цієї ж статті, з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.
Відповідно до п.91.3 ст.93 ПК України податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу.
Статтею 95 ПК України регламентовано порядок продажу майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Згідно з пунктами 95.1, 95.2 цієї статті контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
У разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов`язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків/електронних гаманців такого платника у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов`язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов`язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість. У разі наявності непогашеного зобов`язання держави перед платником податків у сумі, що є меншою за суму податкового боргу, ця норма застосовується в межах різниці між сумою податкового боргу та сумою зобов`язання держави (п.95.5 ст.95 ПК України).
Згідно з п.95.3 ст.95 ПК України контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Як встановлено судом, заявником вживались передбачені законодавством заходи, спрямовані на погашення податкового боргу підприємства за рахунок коштів, який виник у зв`язку з несплатою податкових зобов`язань за деклараціями, а саме: направлялась боржнику податкова вимога, приймались рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу, скеровувались платіжні інструкції до банківських установ щодо списання коштів в рахунок погашення податкового боргу, які повернуті без виконання з причин відсутності коштів на рахунках, приймалось рішення про опис майна підприємства у податкову заставу, складався акт опису майна.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви шляхом надання контролюючому органу дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 13564,50 перед бюджетом України за рахунок майна підприємства, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до норми п.3 ч.1 ст.283 КАС України провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4, 7 частини першої цієї статті, підлягає негайному виконанню. Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані сторонами протягом десяти днів з дня їх проголошення. Подання апеляційної скарги на рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4, 7 частини першої цієї статті, не перешкоджає його виконанню (ч.8 ст.283 КАС України).
Таким чином, суд вважає за необхідне допустити вказане рішення до негайного виконання.
Керуючись ст.ст. 6-10, 90, 255, 283 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Заяву Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, буд. 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ ВП 43995469) до Приватного підприємства ''Монтажник'' (проспект Перемоги, 22, м. Суми, 40020, код ЄДРПОУ 21116646) про надання дозволу на погашення податкового боргу - задовольнити.
2. Надати Головному управлінню ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, буд. 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ ВП 43995469) дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 13564 (тринадцять тисяч п`ятсот шістдесят чотири) грн 50 (п`ятдесят) коп. Приватного підприємства ''Монтажник'' (проспект Перемоги, 22, м. Суми, 40020, код ЄДРПОУ 21116646) за рахунок майна платника податків Приватного підприємства ''Монтажник'', що перебуває у податковій заставі.
3. Допустити негайне виконання рішення суду.
4. Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана сторонами до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня підписання рішення.
5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Подання апеляційної скарги на рішення суду не перешкоджає його виконанню.
Рішення складено та підписано суддею 11.11.2024.
Суддя А.І. Сидорук
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 19.11.2024 |
Номер документу | 123049153 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо погашення податкового боргу, з них передачі майна у податкову заставу |
Адміністративне
Сумський окружний адміністративний суд
А.І. Сидорук
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні