Рішення
від 14.11.2024 по справі 936/1094/24
ВОЛОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа № 936/1094/24

Провадження № 2/936/239/2024

14.11.2024 селище Воловець

Воловецький районний суд Закарпатської області у складі судді Пелих О.О., за участі секретаря судового засідання Іванової Н.Я., розглянувши у підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі судових засідань в селищі Воловець цивільну справу за позовом представника позивача - адвоката Повідайчик Віктора Івановича в інтересах ОСОБА_1 до Воловецької селищної ради Мукачівського району Закарпатської області, про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

24.09.2024 до Воловецького районного суду Закарпатської області звернувся представник позивача ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 із вищезазначеним позовом.

Позов мотивовано тим, що на праві спільної сумісної власності подружжю ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та їхній внучці ОСОБА_5 належала квартира АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 дідусь позивачки ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 . Таким чином, 1/3 частину квартири, яка належала спадкодавцеві успадкувала його дружина ОСОБА_4 , як спадкоємець першої черги, ставши власником 2/3 квартири АДРЕСА_1 . Також, ОСОБА_4 успадкувала земельну ділянку площею 0,05 га в урочищі «Табли», яка належала спадкодавцеві на праві приватної власності відповідно Державного акту на право приватної власності серії ІІІ-ЗК № 032159. У подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_2 бабуся позивачки ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 . У зв`язку з смертю ОСОБА_4 , за нею відкрилась спадщина. Місцем відкриття спадщини за ОСОБА_4 є квартира АДРЕСА_1 , в якому остання проживала разом із своєю внучкою ОСОБА_5 (позивачкою). Посилається на те, що позивачка ОСОБА_1 має право на спадкування як спадкоємець четвертої черги за законом, оскільки проживала із спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. За таких обставин позивачка змушена звернутися до суду за захистом своїх прав. На підставі наведеного, просить суд визнати за нею, ОСОБА_1 , право власності на майно квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом за ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також, право власності на майно земельну ділянку площею 0,05 га для ведення особистого підсобного господарства в урочищі «Табли» в селищі Воловець Мукачівського району Закарпатської області, яка належала спадкодавцеві на праві приватної власності відповідно Державного акту на право приватної власності серії ІІІ-ЗК № 032159, виданий Воловецькою селищною радою народних депутатів 15.09.1995 в порядку спадкування за законом за ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивачка ОСОБА_1 у підготовче засідання не з`явилася, проте від її представника ОСОБА_2 надійшла до суду заява, в якій він просив розглядати справу без їхньої участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.

Представник відповідача Воловецької селищної ради Мукачівського району Закарпатської області Галабурда І.І., в підготовче засідання не з`явився, але подав до суду заяву, в якій щодо задоволення позову не заперечує, просив розглядати справу без його участі.

Відповідно до ч. 3ст. 200 ЦПК Україниза результатами підготовчого судового провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

У відповідності до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Стаття 41 Конституції України зазначає, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

З матеріалівсправи вбачається,що на праві спільної сумісної власності подружжю ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та їхній внучці ОСОБА_5 належала квартира АДРЕСА_1 . Дана обставина підтверджується свідоцтвом про право власності на житло, виданим 10.02.1994 керівником органу приватизації Ужгородського відділку Львівської залізниці на підставі розпорядження № 112 Львівської залізниці Ужгородського відділення від 07.02.1994, записано в реєстрову книгу за № 693 від 15.02.1994.

ІНФОРМАЦІЯ_1 дідусь позивачки ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Воловецького районного управління юстиції Закарпатської області.

Внаслідок смерті ОСОБА_3 за ним відкрилася спадщина (стаття 525 Цивільного Кодексу Української РСР).

Відповідно до статей 524, 529 ЦК УРСР чинного на час відкриття та оформлення спадщини після смерті ОСОБА_3 , спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Оскільки заповіт не складався, то спадкування відбувається за законом. Спадкоємцями за законом першої черги є, в рівних частках, діти та дружина померлого. Дочка ОСОБА_6 спадщину не приймала, її дочка, а внучка померлого - позивачка ОСОБА_5 права на спадкування за своїм дідусем не мала в силу приписів Цивільного Кодексу УРСР, який діяв на час смерті померлого. Таким чином 1/3 частину квартири, яка належала спадкодавцеві успадкувала його дружина ОСОБА_4 , як спадкоємець першої черги, ставши власником 2/3 квартири АДРЕСА_1 . Також, ОСОБА_4 успадкувала земельну ділянку площею 0,05 га в урочищі «Табли», яка належала спадкодавцеві на праві приватної власності відповідно Державного акту на право приватної власності серії ІІІ-ЗК № 032159, виданий Воловецькою селищною радою народних депутатів 15.09.1995. Цю земельну ділянку ОСОБА_4 не встигла оформити, проте факт користування нею підтверджується довідкою виконкому Воловецької селищної ради від 07.02.2006 № 356.

У постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 25 листопада 2020 року в справі № 631/1153/13-ц (провадження № 61-26750св18) зазначено, що «згідно зі статтею 549 ЦК Української РСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Особи, для яких право спадкоємства виникає лише у випадку неприйняття спадщини іншими спадкоємцями, можуть заявити про свою згоду прийняти спадщину протягом строку, що залишився для прийняття спадщини. Якщо строк, що залишився, менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців. Прийняття спадщини може підтверджуватися діями спадкоємців, які за своїм характером свідчать, що в шестимісячний строк з часу відкриття спадщини вони фактично вступили в управління або володіння спадковим майном. Спадщина вважається прийнятою, якщо спадкоємець фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном. Під фактичним вступом у володіння або управління спадковим майном, що підтверджує факт прийняття спадщини, слід мати на увазі різні дії спадкоємця по управлінню, розпорядженню і користуванню цим майном, підтриманню його в належному стані, тощо. Фактичний вступ у володіння частиною спадкового майна розглядається як прийняття всієї спадщини, з чого б вона не складалася і де б вона не знаходилась».

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла бабуся позивачки ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим повторно відділом реєстрації актів цивільного стану Воловецького районного управління юстиції в Закарпатській області 17.01.2008, актовий запис № 42 від 20.07.2007.

У зв`язку з смертю ОСОБА_4 , за нею відкрилась спадщина (ст. 1220 ЦК України). Місцем відкриття спадщини за ОСОБА_4 є квартира АДРЕСА_1 , в якому остання проживала разом із своєю внучкою ОСОБА_5 (позивачкою).

Із відповіді Воловецької селищної ради в особі селищного голови ОСОБА_7 на адвокатський запит за №282 від 29.08.2024, вбачається, що інформація про останнє місце проживання померлих ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відсутня, оскільки Реєстри територіальних громад та органи реєстрації було утворено у 2016 році на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру».

Разом з тим, на час смерті в квартирі АДРЕСА_1 залишилася проживати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 внучка померлої, яка мала у приватній власності 1/3 згаданої квартири внаслідок приватизації. Дані обставини, підтверджуються, зокрема штампом про реєстрацію місця проживання в паспорті громадянина України серії НОМЕР_3 , виданим 26.09.2011 Воловецьким РВ УМВС України в Закарпатські області, будинковою книгою.

Факт кровної спорідненості внучка-бабуся, між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , доводиться свідоцтвом про народження ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за серією НОМЕР_4 , виданим відділом ЗАГСУ Воловецького райвиконкому Закарпатської області 26.01.1984, реєстраційним записом про шлюб від 03.12.2008, свідоцтвом про зміну імені позивачки серії НОМЕР_5 , свідоцтвом про народження матері позивачки серії НОМЕР_6 від 18.01.1963, свідоцтвом про шлюб батьків позивачки серії НОМЕР_7 від 27.11.1982.

Статтею 1217 Цивільного кодексу Українипередбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. (ст. 1264 ЦК України).

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини(статті1220,1222,1270 ЦК України).

Відповідно до статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Матеріалами справи встановлено, що позивачка ОСОБА_1 проживала в квартирі АДРЕСА_1 з 10 лютого 1994 року, маючи в ній свою частку на праві спільної сумісної приватної власності. Мати позивачки ОСОБА_9 спадщину не приймала, таким чином відмовилася від її прийняття в силу приписів статті 1272 ЦК України.

Таким чином, позивачка ОСОБА_1 має право на спадкування як спадкоємець четвертої черги за законом, оскільки проживала із спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Дані обставини підтверджуються, свідоцтвом про право власності, довідкою про склад сім`ї № 848 від 04.11.1996, будинковою книгою та відповідною відміткою про реєстрацію місця проживання в паспорті громадянина України позивачки серії НОМЕР_3 , виданим 26.09.2011 Воловецьким РВ УМВС України в Закарпатські області.

Підстав для усунення ОСОБА_1 від спадкування, визначених статтею 1224 Цивільного кодексу України немає. Доданими до позовної заяви документами підтверджується та обставина, що позивачка на час смерті своєї бабусі проживала разом з нею, тобто фактично прийняла належну їй спадщину 2/3 квартири АДРЕСА_1 , а також земельну ділянку площею 0,05 га в урочищі «Табли», яка належала спадкодавцеві на праві приватної власності відповідно Державного акту на право приватної власності серії ІІІ-ЗК № 032159, виданий Воловецькою селищною радою народних депутатів 15.09.1995.

У відповідності до ч.5ст.1268 ЦК Українинезалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно дост. 346 ЦК Україниоднією з підстав припинення права власності є смерть власника. Якщо у разі смерті власника нерухомого майна первинна реєстрація прав власності на яке не була проведена і право встановлювальний документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що за відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

З урахуваннямвищевикладеного,та тогофакту,що позивачка ОСОБА_1 євнучкоюспадкодавця ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та є спадкоємцем четвертої черги за законом, на час смерті своєї бабусі проживала разом із нею у спадковій квартирі, тобто фактично прийняла спадщину,судом встановлено, що існують обставини, які є підставою для визнання за позивачем ОСОБА_1 права власності на спадкове майно - квартиру і земельну ділянку, в судовому порядку, оскільки іншого способу захисту своїх спадкових прав та свого права власності у позивачки немає.

З положень ч.1 ст.3ЦПК України, випливає, що правовому захисту особи в порядку передбаченому цим кодексом підлягають порушені, невизнані або оспорювані права свободи чи інтереси.

Враховуючи вищенаведене, згідно з ч. 4ст. 206 ЦПК України, з`ясувавши, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 328,392,1216,1218,1264, 1297 ЦК України, статтями 200,206, 259,263-265,273,352,354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов представника позивача - адвоката Повідайчик Віктора Івановича в інтересах ОСОБА_1 до Воловецької селищної ради Мукачівського району Закарпатської області, про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 , право власності на майно квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом за ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 , право власності на майно земельну ділянку площею 0,05 га для ведення особистого підсобного господарства в урочищі «Табли» в селищі Воловець Мукачівського району Закарпатської області, яка належала спадкодавцеві на праві приватної власності відповідно Державного акту на право приватної власності серії ІІІ-ЗК № 032159, виданий Воловецькою селищною радою народних депутатів 15.09.1995 в порядку спадкування за законом за ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Закарпатського апеляційного суду безпосередньо або через суд першої інстанції.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 ;

відповідач: Воловецька селищна рада Мукачівського району Закарпатської області; місцезнаходження: с-ще Воловець, вул. Героїв України,7, Мукачівський район Закарпатська область; код ЄДРПОУ 04350240;

Суддя Пелих О.О.

СудВоловецький районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення14.11.2024
Оприлюднено19.11.2024
Номер документу123058808
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —936/1094/24

Рішення від 14.11.2024

Цивільне

Воловецький районний суд Закарпатської області

Пелих О. О.

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Воловецький районний суд Закарпатської області

Пелих О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні