Рішення
від 15.11.2024 по справі 683/2683/24
СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 683/2683/24

2/683/1162/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2024 року Старокостянтинівський районний суд

Хмельницької області

в складі:

головуючого - судді Завадської О.П.

при секретарі Поважнюк О.Б.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі судових засідань в місті Старокостянтинів Хмельницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якої на підставі договору про надання правової допомоги діє адвокат Козак Іван Олександрович, до Миролюбненської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання права власності,

встановив:

У серпні 2024 року ОСОБА_1 , від імені якої на підставі договору про надання правової допомоги діє адвокат Козак І.О., звернулась до суду з позовом до Миролюбненської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 .

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що вищезазначене домоволодіння належить до суспільної групи «колгоспний двір». Станом на 15 квітня 1991 року головою колгоспного двору був її чоловік ОСОБА_2 , членом цього колгоспного двору була вона, а отже домоволодіння є спільною сумісною власністю усіх його членів та кожен з них мав рівну частку у цьому будинку (по частці). Проте вони право власності не оформляли.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина на частку даного домоволодіння, на яку вона має право в порядку спадкування за законом як дружина. Вона прийняла спадщину у встановленому законом порядку шляхом спільного проживання з спадкодавцем на день смерті та вже оформила спадкові права на інше спадкове майно.

В позасудовому порядку вона не може оформити своє право власності на домоволодіння, оскільки нотаріус їй в тому відмовила через відсутність правовстановлюючого документа на заявлене домоволодіння. За таких обставин просить визнати за нею право власності на частку домоволодіння, як члена колгоспного двору та на іншу частку в порядку спадкування з законом.

Ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 26 серпня 2024 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.

Представник позивачки подав до суду заяву, якою підтримав позовні вимоги за обставин на їх обґрунтування, просив задовольнити позов, розглянувши справу без участі сторін, не заперечив проти заочного розгляду.

Представник відповідача направив до суду заяву аналогічного змісту.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалась.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновків про наступне.

Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно положень ст. ст. 1216 - 1218 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1261 ЦК України визначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Миролюбне Старокостянтинівського району Хмельницької області, що підтверджується даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Миролюбненської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області 16 березня 2018 року.

Згідно довідки, виданої Миролюбненською сільською радою Хмельницького району Хмельницької області за №367 від 19 серпня 2024 року дворогосподарство по АДРЕСА_1 відноситься до суспільної групи «колгоспний двір». Станом на 15 квітня 1991 року головою колгоспного двору був ОСОБА_2 , членом двору була ОСОБА_1 .

Як вбачається з довідки, наданої Миролюбненською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області за №1387 від 22 липня 2019 року ОСОБА_2 на день смерті був зареєстрований та проживав по АДРЕСА_1 . Разом із ним була зареєстрована дружина ОСОБА_1 .

Факт перебування в шлюбі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 підтверджується даними Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб за №00025773527 від 27 лютого 2020 року.

Згідно копій матеріалів спадкової справи за №18/2020, заведеної 27 лютого 2020 року ОСОБА_3 , приватним нотаріусом Старокостянтинівського районного нотаріального округу Хмельницької області, до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , син ОСОБА_5 , на ім`я якого спадкодавець склав заповіт на все майно, відмовився від спадщини, єдиною його спадкоємицею являється дружина ОСОБА_1 , яка частково вже оформила спадкові права за законом на інше спадкове майно.

У відповідності до матеріалів технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , виготовленого 06 червня 2024 року, житловий будинок було збудовано 1964 року.

Згідно довідки КП «Бюро технічної інвентаризації Старокостянтинівської міської ради» за №1932 від 06 червня 2024 року право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 не зареєстроване.

Згідно до ст.123 ЦК Українського РСР в редакції від 18 липня 1963 року (далі ЦК УРСР) майно колгоспного двору належить його членам на праві спільної сумісної власності. Розмір частки члена двору встановлюється, виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.

Відповідно до положень ч.1 ст.120 ЦК УРСР майно колгоспного двору належить його членам на праві спільної сумісної власності.

Колгоспний двір - це родинно-трудове об`єднання осіб, які використовують майно двору для ведення підсобного господарства і сімейних потреб.

У відповідності до ст.125 ЦК УРСР при поділі колгоспного двору його майно ділиться між дворами, що знов утворюються, відповідно до часток їх членів із врахуванням господарських потреб кожного з дворів. Право вимагати поділу колгоспного двору мають повнолітні члени двору, що є членами колгоспу. Поділ майна, належного колгоспному двору і збереженого після припинення колгоспного двору, провадиться за правилами статей 123 і 126 цього Кодексу.

В силу вимог ст.126 ЦК УPCP працездатний член колгоспного двору втрачає право на частку в майні двору; якщо він не менше трьох років підряд не брав участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору. Це правило не застосовується, якщо член двору не брав участі у веденні господарства в зв`язку з призовом на строкову військову службу, навчанням в учбовому закладі або хворобою.

Відповідно до роз`ясень, даних в п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України №20 від 22 грудня 1995 року «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності», до правовідносин, які виникли до 15 квітня 1991 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про власність», застосовується діюче на той час законодавство. Зокрема, спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватись за нормами, що регулювали власність цього двору, зокрема: право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглось після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні; розмір частки члена двору визначається, виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних; згідно зі ст.4 Постанови Верховної Ради України «Про введення в дію Закону «Про власність» загальні правила спадкування щодо частки члена колгоспного двору в майні двору застосовуються з 01 липня 1990 року.

Оскільки житловий будинок по АДРЕСА_1 належить до суспільної групи «колгоспний двір» і станом на 15 квітня 1991 року членами цього колгоспного двору були ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , тому будинок є спільною сумісною власністю усіх його членів, кожен з яких мав рівну частку у цьому будинку - по частині.

Листом від 05 серпня 2024 року за №130/02-14 приватний нотаріус Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Мельник Л.П відмовила в оформленні спадкових прав на заявлену нерухомість через відсутність правовстановлюючого документа на неї.

Відповідно до п.23 постанови пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно зі ст. 3 зазначеного Закону речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Отже, право власності на збудоване до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його спорудження, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення.

Таким чином, виникнення права власності на житлові будинки, споруди, в тому числі на житлові будинки, які відносились до колгоспного двору, не залежить від державної реєстрації цього права.

При вирішенні спорів щодо майна колишнього колгоспного двору, яке придбане до 15 квітня 1991 року, належить застосовувати норми, що регулювали власність цього двору до вказаної дати, зокрема, право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні.

Колгоспний двір був припинений 15 квітня 1991 року із введенням в дію Закону України «Про власність», а тому станом на 15 квітня 1991 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 належало право власності на частку майна у колгоспному дворі кожному, як його членам, що не втратили право на частку в його майні.

Після смерті ОСОБА_2 належна йому частка домоволодіння в порядку спадкування перейшла по спадщині за законом дружині ОСОБА_1 .

Суд, дослідивши докази та з`ясувавши обставини справи дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що не порушують прав інших осіб та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 83, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивачка: ОСОБА_1 , місце проживання зареєстроване: по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;

відповідач: Миролюбненської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, місцезнаходження: вул. імені Володимира Яневича, 18 с. Миролюбне Миролюбненська ТГ Хмельницький район Хмельницька область, код ЄДРПОУ 04405366.

Суддя

СудСтарокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення15.11.2024
Оприлюднено19.11.2024
Номер документу123061221
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —683/2683/24

Рішення від 15.11.2024

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

Ухвала від 30.08.2024

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні