Справа №303/8686/24
2-о/303/465/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2024 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Куцкір Ю.Ю., розглянувши заяву предствника заявника ОСОБА_1 ОСОБА_2 , заінтересована особа: відділ ДРАЦС у місті Мукачеві Мукачівського району Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання особи померлою, -
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою, заінтересована особа: відділ ДРАЦС у місті Мукачеві Мукачівського району Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання особи померлою.
Зазначена заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням ст.ст. 175, 177 та 318 ЦПК України, виходячи з наступних підстав.
Відповідно дост.46 ЦК України- фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за фактом, що загрозили її смерть, або дає підставу подавати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців. Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлено використовуєтьсяЦивільним процесуальним кодексом України.
В силу вимоги ч.1 ст.305ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцем проживання її майна.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.293ЦПК України судрозглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Згідно із ч.3, ч.4 ст.294ЦПК Українисправи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених Кодексом цим, за положенням змагань щодо між судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Відповідно вимогам ч.1ст.306 ЦПК Україниу заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути лише:
- для якої мети необхідно заявити визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою;
- обставини, що підтверджують безвісну наявність фізичної особи, або обставини, що загрожували смерті фізичної особи, яка пропала безвісності, або обставини, що дають підставу припустити її загибель від певного нещасного випадку.
Підставою оголошення фізичної особи померло є презумпція її смерті.
Визнання особи померлою є крайньою мірою та потребує інсталяції всіх об`єктивних матеріалів, що стали передумовою для такого звернення, з метою уникнення в подальшому негативних наслідків щодо переходу майнових прав особи, оголошеної померлої, у разі її появи.
Підставами для визнання фізичної особи померлою є сукупність юридичних фактів, до яких включаються:
- повідомлення відомостей про перебування фізичної особи в місці її постійного проживання. При цьому слід мати на увазі, що у фізичної особи може бути кілька місць проживання, тому відповідні дані повинні бути перевірені за всіма відомими місцями цієї особи;
- повідомляє відомостей про дійсне перебування особи і неможливість отримати таку інформацію. Встановлення цих потреб здійснюється шляхом надсилання запитів до житлово-експлуатаційних організацій, органів внутрішніх справ, органів місцевого самоврядування, за місцем роботи, за останнє місце проживання відсутнього.
- сплив трирічного строку з дня одержання останніх відомостей про місце перебування фізичної особи.
- наявність у заявника правової зацікавленості у вирішенні питання про визнання особи померлою.
Представник заявника у заяві вказує дату смерті ОСОБА_3 - 01.07.1998 рік.
Проте, всупереч вищезазначеному, при зверненні до суду заявником не виявиться достатньою, що вказує безпосередньо на наявність підстав вважати фізичну особу померлою, або обставини, що дають підставу подати її загибель від певного нещасного випадку. У заяві не вказано конкретних фактів, що дали б підстави вважати особу померлою. Крім того, із матеріалів заяви не вбачається, чи звертався заявник/представник заявника із заявою до правоохоронних органів із заявою про розшук брата заявника (за місцем його проживання чи перебування, чи за місцем його роботи), та чи заведено за фактом його зникнення оперативно-розшукову справу тощо.
Із роз`ясненням, які складаються в п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України N5 від 31.03.95 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, які мають юридичне значення», суддя при проведенні підготовчих дій зобов`язаний з`ясувати, які фізичні особи та організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи та підлягають виклику в судове засідання, у більшості випадків запропонувати заявнику подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог.
За правовими наслідками оголошення фізичної особи померлою прирівнюється до правових наслідків, які настають у разі смерті фізичної особи, а саме: на майно такої особи відкривається спадщина.
Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати майно протягом п`яти років, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини.
Виходячи з цього, зацікавленими особами мають бути зазначені всі спадкоємці особи, яку просять визнати померлою, якщо вони є, чи відповідна територіальна громада, та орган державної реєстрації актів цивільного стану, яка є реєстратором рішення про визнання особи безвісно відсутньою померлою, тощо. У заяві також має бути відомості про те, власником якого саме майна є особа, яка визнається померлою.
Крім цього, до заяви не додано відомості про звернення правоохоронних органів м.Москви російської федерації до Мукачівського МВ УМВС України в Закарпатській області про те, що ОСОБА_3 був ними затриманий, на що представник заявника зазначає у поданій заяві.
Таким чином, заявку та його представнику слід зазначити осіб, які можуть бути віднесені до кола спадкоємців у разі оголошення особи померлою:
- дітей, батьків, сестер, братів чи інших осіб;
- розмістити їх процесуальний статус та процесуальний статус інших органів у справі;
- зазначити, чи немає спору про право;
- надати відомості щодо майна, яке належить на праві власності особи, яку заявник просить суд оголосити померлою;
- надати інформацію щодо звернення заяви до правоохоронних органів із заявою щодо розшуку;
- відомості щодо перетину державного кордону України особи,яку просять визнати померлою;
- відомості щодо розшуку його в російській федерації.
Відповідно до ч.1ст.185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177 ЦПК України, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст.177,185,260 ЦПК України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Заяву предствника заявника ОСОБА_1 ОСОБА_2 , заінтересована особа: відділ ДРАЦС у місті Мукачеві Мукачівського району Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання особи померлою - залишити без руху.
Запропонувати представнику заявника усунути вищезазначені недоліки протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку невиконання вимог даної ухвали у вищевказаний строк заява буде вважатися неподаною і повернута представнику заявника.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Мукачівського
міськрайонного суду Ю.Ю. Куцкір
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 19.11.2024 |
Номер документу | 123062052 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Куцкір Ю. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні