Провадження № 2/742/1370/24
Єдиний унікальний № 742/4562/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2024 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючої - судді Короткої А.О.,
при секретарі судового засідання - Бурмаці Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представниця позивачки - адвокатка Дуденок Оксана Олександрівна, до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - служба у справах дітей виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області, про надання дозволу на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини без письмової згоди батька, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - служба у справах дітей виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області, в якому просила надати дозвіл на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір`ю - ОСОБА_1 , без письмової згоди батька - ОСОБА_2 , а також просила стягнути з відповідача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 5360,00 грн.
Позов мотивований тим, що у зареєстрованому шлюбі з відповідачем у сторін народилася дочка - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після розірвання шлюбу, а саме: з 22.06.2022 дитина залишилася проживати з матір`ю та перебуває на повному утриманні позивачки. Відповідач сплачує аліменти на дочку у мінімальному розмірі через ДВС.
З червня 2023 року дитина не має реєстрації місця проживання. На даний час ОСОБА_1 має намір зареєструвати доньку за своїм зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_1 , власницею частини якого є мати позивачки - ОСОБА_4 .
В усній формі позивачка декілька разів зверталася з цього приводу до ЦНАП, де їй роз`яснили, що для реєстрації дитини за адресою проживання матері потрібен відповідний пакет документів, в тому числі письмова згода батька, проте батько дитини не надає письмової згоди, а в усній формі прямо відмовляє в реєстрації доньки.
Оскільки невизначеність реєстрації місця проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем проживання зі своєю матір`ю обмежує реалізацію її прав, а батько дитини у добровільному порядку не дає письмову згоду на реєстрацію місця проживання дитини, то ОСОБА_1 змушена звернутися до суду з відповідним позовом.
У судове засідання позивачка та її представниця не з`явилися, проте остання подала до суду клопотання, згідно з яким позов підтримала та просила провести розгляд справи без участі сторони позивача, проти ухвалення заочного не заперечувала (а.п.38).
Відповідач у судове засідання не з`явився також, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання (а.п.29, 37). Відзив та своїх заперечень стосовно позову до суду не подав. У зв`язку з цим суд на підставі ст.280 ЦПК України вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Представниця служби у справах дітей Прилуцької міської ради Чернігівської області - ОСОБА_5 у судове засідання не з`явилася теж, проте подала заяву до суду, згідно з якою просила провести розгляд справи без її участі та при ухваленні рішення просила врахувати виключно інтереси дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.п.35).
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до переконання про обґрунтованість заявлених вимог і необхідність задоволення позову з наступних підстав.
Як вбачається з копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , сторони з 22.01.2019 перебували в юридичному шлюбі (а.п.9).
Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та її батьками зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.п.12).
Рішенням Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 12.06.2022 шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 був розірваний (а.п.10-11).
Відповідно до копії витягу з реєстру Прилуцької територіальної громади від 02.08.2024, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.п.7).
Як вбачається з копії довідки №024/2-09-1292 від 21.09.2023, виданої комітетом самоорганізації населення №2 Заудаївського мікрорайону Прилуцької міської ради Чернігівської області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 24.02.2022 по липень 2023 року фактично була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_2 , а з липня 2023 по теперішній час фактично проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_3 (а.п.18).
З копії договору купівлі-продажу від 10.07.2023, посвідченого приватним нотаріусом Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області Ігнатовою Л.Л., зареєстрованого в реєстрі за №2237, вбачається, що матері позивачки ОСОБА_4 належить на праві власності частина будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.п.13-16), що також підтверджується копією Витягу з Державного реєстру речових прав №338568458 від 10.07.2023 (а.п.17).
Відповідно до ст.2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч.4 ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.
Згідно з ч.1 ст.242 ЦК України батьки є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.
Відповідно до частини 1 статті 160 Сімейного кодексу України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.
Стаття 161 Сімейного кодексу України передбачає, що якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Відповідно до ч.1 ст.33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Вимогами статей 6, 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено обов`язок протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.
Реєстрація місця проживання і зняття з місця реєстрації особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Пунктом 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 2 березня 2016 року № 207 передбачено, що у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Відповідно до п.2.3 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України 22 листопада 2012 року № 1077, відомості про дітей віком до 14 років, місце проживання яких реєструється з батьками, вноситься до заяви одного з них. При проживання батьків за різними адресами для реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним з батьків надається письмова згода з батьків та довідка територіального підрозділу або адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС за місцем його проживання про те, що дитина не зареєстрована разом з ним. У разі якщо місце проживання другого з батьків зареєстровано в межах обслуговування адміністративно-територіальної одиниці територіального підрозділу, яким розглядається заява про реєстрацію місця проживання дитини, інформація перевіряється цим територіальним підрозділом або надається адресно-довідковим підрозділом відповідного територіального органу ДМС.
Пунктом 3.3 Порядку передбачено, що у разі реєстрації місця проживання батьків за однією адресою при знятті з реєстрації одного з батьків разом з дитиною/дітьми до 14 років другий з батьків надає письмову згоду на зняття дитини/дітей з реєстрації місця проживання.
Відповідно до п.26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» від 2 березня 2016 року №207, у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Відповідно до Порядку реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України від 22 листопада 2012 року №1077 (із змінами та доповненнями), реєстрація місця проживання особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації з попереднього місця проживання, але якщо батьки дитини, яка не досягла 14 років, проживають за різними адресами, для реєстрації її місця проживання разом з одним із батьків надається письмова згода другого з батьків та довідка територіального підрозділу або адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України за місцем його проживання про те, що дитина не зареєстрована разом з ним.
Суд, керуючись принципом рівності прав обох батьків щодо дитини, що витікає як зі ст.141 СК України, так і зі змісту Конвенції про права дитини, повинен давати оцінку насамперед об`єктивним обставини життя, які б свідчили про те, хто саме із батьків, і де саме може створити кращі умови для життя дитини.
Як встановлено у судовому засіданні, між сторонами існує спір, оскільки відповідач не надає письмової згоди на реєстрацію місця проживання малолітньої дочки разом з матір`ю. Більше того, відповідач ухиляється від будь-яких відповідей стосовно вирішення цього питання.
Таким чином, оскільки батько дитини не надає згоди на реєстрацію місця проживання дитини у позасудовому порядку, що суттєво обмежує реалізацію прав ОСОБА_1 , тому у даному випадку це може бути дозволено на підставі рішення суду. Відтак, вимоги позивачки щодо надання дозволу на реєстрацію місця проживання малолітньої дочки разом з матір`ю за адресою АДРЕСА_1 , без згоди батька необхідно задовольнити.
На підставі ст.141 ЦПК України суд вважає, що оскільки позов підлягає задоволенню в повному обсязі, то необхідно стягнути з відповідача на користь позивачки судовий збір, сплачений при подачі позову у розмірі 1211,20 грн та витрати на правничу допомогу у розмірі 5360,00 грн.
На підставі викладеного та ст.29, 242 ЦК України, ст.ст. 6,7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», керуючись ст. 5, 10, 13, 19, 76, 77, 81, 133, 141, 263, 264, 265, 280-282 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_3 , адреса реєстрації та адреса проживання: АДРЕСА_4 ), представниця позивачки - адвокатка Дуденок Оксана Олександрівна (РНОКПП - НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_5 ), до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП - НОМЕР_5 , адреса проживання: АДРЕСА_4 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - служба у справах дітей виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області (код ЄДРПОУ - 34464298, юридична адреса: вул.Незалежності, буд.82, м.Прилуки, Чернігівська область, 17500), про надання дозволу на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини без письмової згоди батька - задовольнити.
Надати дозвіл на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 народження, разом з матір`ю ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_6 ), за адресою: АДРЕСА_4 , без письмової згоди батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП - НОМЕР_5 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП - НОМЕР_5 , на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_3 , судовий збір у розмірі 1211 (тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок та витрати на правничу допомогу у розмірі 5360 (п`ять тисяч триста шістдесят) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області.
У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 15.11.2024.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд або на апеляційне оскарження, якщо така заява або апеляційна скарга подані протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя Анна КОРОТКА
Суд | Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2024 |
Оприлюднено | 19.11.2024 |
Номер документу | 123062805 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Коротка А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні