Справа № 703/5921/24
6/703/230/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2024 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Биченка І.Я.,
за участю секретаря судового засідання Литвин Г.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Свеа Фінанс», заінтересовані особи: ОСОБА_1 , ПАТ «Дельта Банк», відділ державної виконавчої служби у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), про заміну сторони виконавчого провадження,
у с т а н о в и в :
ТОВ «Свеа Фінанс» звернулось до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області із заявою про заміну сторони виконавчого провадження.
Свою заяву мотивує тим, що рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області, ухваленому по справі №2-2105/11 задоволено позов ПАТ «Дельта банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Наразі на виконанні у ВДВС у місті Смілі Черкаського району Черкаської області перебуває виконавчий лист, виданий на виконання вказаного рішення, виконавче провадження № 33385418.
20 квітня 2018 року ПАТ «Дельта Банк» в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Дельта Банк» на підставі договору № 394/К відступило право вимоги за договором, укладеним між ПАТ «Дельта Банк» і ОСОБА_1 , ТОВ «Росвен Інвест Україна».
25 березня 2024 року ТОВ «Росвен Інвест Україна» змінило назву на ТОВ «Свеа Фінанс»
У зв`язку з цим, заявник просив замінити стягувача ПАТ «Дельта Банк» на його правонаступника - ТОВ «Свеа Фінанс» у виконавчому провадженні № 33385418.
Учасники судового процесу в судове засідання не з`явилися.
Представник ТОВ «Свеа Фінанс» у заяві про заміну сторони виконавчого провадження просив розгляд справи провести без його участі.
Заінтересовані особи в судове засідання не з`явилися, про причини неявки не повідомили, будь-яких заяв чи клопотань до суду не направили, хоча про місце, день та час розгляду справи були повідомлені шляхом направлення судових повісток.
Відповідно до ч. 3 ст. 442 ЦПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
За таких обставин суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд уважає, що заяву належить задоволити з наступних підстав.
Заочним рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 21 листопада 2011 року по справі №2-2105/11 стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Дельта Банк» заборгованість за кредитним договором від 08 липня 2008 року в розмірі 8236 грн. 56 коп. та судові витрати в розмірі 202 грн. 37 коп., а всього 8438 грн. 93 коп.
За відомостями з Автоматизованої системи виконавчих проваджень від 21 жовтня 2024 року на виконанні у ВДВС у місті Смілі Черкаського району Черкаської області ЦМУ МЮ (м. Київ) перебуває виконавче провадження №33385418, стягувачем за яким є ПАТ «Дельта Банк», боржником ОСОБА_1 .
З листа ВДВС у місті Смілі Черкаського району Черкаської області ЦМУ МЮ (м. Київ) від 20 вересня 2024 року, адресованого на ім`я ТОВ «Росвен Інвест Україна», вбачається, що на даний час кошти стягнуті в повному обсязі у сумі 8438,93 грн. та знаходяться на депозитному рахунку виконавчої служби.
20 квітня 2018 року між ПАТ «Дельта Банк» та ТОВ «Росвен Інвест Україна» було укладено договір про відступлення прав вимоги за кредитними договорами.
Згідно з п.1 цього договору за цим договором в порядку та на умовах, визначених цим договором, банк відступає новому кредитору належні банку, а новий кредитор набуває права вимоги банку до позичальників-фізичних осіб, зазначених у додатках № 1 та № 2 до цього договору, включаючи права вимоги до правонаступників боржників, спадкоємців боржників або інших осіб, до яких перейшли обов`язки боржників за кредитними договорами з урахуванням усіх змін, доповнень і додатків до них, згідно реєстру у додатках № 1 та № 2 до цього договору.
За цим договором новий кредитор в день укладення цього договору, але в будь-якому випадку не раніше моменту отримання банком у повному обсязі коштів, відповідно до п.4 цього договору, набуває усі права кредитора за договорами, включаючи: право вимагати належного виконання боржниками зобов`язань за договорами, сплати боржниками грошових коштів, сплати процентів, сплати штрафних санкцій у розмірах, вказаних у додатках № 1 та №2 до цього договору. Права банку за договорами переходять до нового кредитора у повному обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення права вимоги, за виключенням права на здійснення договірного списання коштів з рахунку/рахунків боржників, що надане банку відповідно до умов договорів (п. 2 договору).
Відповідно до п. 4 договору сторони домовились, що за відступлення прав вимоги за договорами новий кредитор сплачує банку грошові кошти у сумі 1 456 829,00 грн. Грошові кошти сплачені до моменту укладення цього договору на підставі протоколу електронних торгів від 30.03.2018, складеного за результатами відкритих торгів (аукціону).
Факт сплати коштів підтверджується також платіжним дорученням №39 від 20 квітня 2018 року.
Згідно з витягом з реєстру з реєстру передачі прав вимоги, ТОВ «Росвен Інвест Україна» набуло право грошової вимоги до ОСОБА_1 за кредитним договором № 001-23106-080708 від 08.07.2008.
Рішенням єдиного учасника ТОВ «Росвен Інвест Україна» №1 від 25 березня 2024 року змінено назву товариства з обмеженою відповідальністю «Росвен Інвест Україна» на товариство з обмеженою відповідальністю «Свеа Фінанс».
Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.
Правонаступництвом у виконавчому провадженні є заміна однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав його попередника до іншої особи, що раніше не брала участь у виконавчому провадженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України), може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, правонаступництва, а згідно із статтею 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Аналогічні положення містяться у ч. 1 ст. 442 ЦПК України, а частиною 5 цієї статті передбачено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Виходячи зі змісту статей 512, 514 ЦК України, статті 15 Закону України «Про виконавче провадження», з урахуванням положень статті 442 ЦПК України, заміна кредитора у зобов`язанні можлива з підстав відступлення вимоги (цесія), правонаступництва (смерть фізичної особи, припинення юридичної особи) тощо, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, у тому числі бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним та розгляду судом заяви про заміну стягувача.
Таким чином, заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із Законом України «Про виконавче провадження».
Розділ VI ЦПК України присвячений процесуальним питанням, пов`язаним з виконанням судових рішень у цивільних справах та рішень інших органів (посадових осіб). У цьому розділі ЦПК України міститься стаття 442, яка регулює питання заміни сторони виконавчого провадження. У частинах першій, другій та п`ятій згаданої статті зазначено, що уразі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Приписи цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно з частинами першою, другою статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 08 лютого 2022 року у справі № 2-7763/10 (провадження № 14-197цс21) зроблено висновки про те, що підставою для заміни сторони виконавчого провадження (стаття 442 ЦПК України), тобто процесуального правонаступництва в межах виконавчого провадження як юридичного процесу, є правонаступництво у цивільних (матеріальних) правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і перехід до іншої особи прав чи обов`язків сторони, яка вибула, в цих правовідносинах.
Враховуючи, що факт відступлення прав вимоги до ОСОБА_1 підтверджується дослідженими судом доказами, суд вважає за можливе замінити стягувача у виконавчому провадженні № 33385418 з ПАТ «Дельта Банк» на ТОВ «Свеа Фінанс».
Суд вважає, що у разі позбавлення заявника ТОВ «Свеа Фінанс» права на здійснення процесуального правонаступництва та заміну стягувача під час примусового виконання виконавчого напису будуть порушені приписи ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, у відповідності до якої кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном.
Керуючись ст. 258-261, 442 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в :
Заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Свеа Фінанс», заінтересовані особи: ОСОБА_1 , ПАТ «Дельта Банк», відділ державної виконавчої служби у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), про заміну сторони виконавчого провадження - задоволити повністю.
Замінити стягувача ПАТ «Дельта Банк», код ЄДРПОУ 34047020, у виконавчому провадженні № 33385418 з примусового виконання рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області по справі № 2-2105/11, на правонаступника товариство з обмеженою відповідальністю «Свеа Фінанс», код ЄДРПОУ 37616221, юридична адреса: 03124, м. Київ, бульвар Вацлава Гавели, 6.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її складання.
Суддя: І.Я. Биченко
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2024 |
Оприлюднено | 19.11.2024 |
Номер документу | 123066949 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Биченко І. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні