Справа № 712/11154/24
Провадження №2/712/3366/24
З АО ЧН Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2024 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого/судді - Троян Т.Є.
при секретарі - Кеденко Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку спрощеного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ярославська, 30» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення боргу,
В С Т А Н О В И В:
Представник Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ярославська, 30» - адвокат Жук О.М. звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення боргу по внескам співвласників за утримання будинку та прибудинкової території, мотивуючи позовні вимоги наступним: ОСББ «Ярославська, 30» зареєстроване 23.06.2016 року. З 01.08.2016 року ОСББ «Ярославська, 30» здійснює утримання та обслуговування неподільного та загального майна співвласників квартир і нежитлових приміщень за адресою: АДРЕСА_1 . Головою правління є ОСОБА_4 , що підтверджується випискою ОСББ. Голова правління ОСББ діє від імені ОСББ без довіреності на підставі ЗУ «Про ОСББ» та статуту, витяг якого із відомостями про повноваження голови правління додано до позову. За квартирою боржників відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Відповідачі належним чином не виконують свої зобов`язання щодо сплати обов`язкових платежів (внесків) на утримання будинку та прибудинкової території, які були встановлені рішеннями загальних зборів ОСББ «Ярославська,30», внаслідок чого утворено заборгованість у загальному розмірі 8556,40 гривень. У вказану заборгованість враховано період позовної давності у три роки, а саме серпень 2021 року- серпень 2024 року. Також врахована сплачена відповідачем сума боргу під час розгляду цивільної справи 712/1321/22. Заборгованість підтверджується актом звірки розрахунків, квитанціями за кв. АДРЕСА_2 . Просить стягнути солідарно на користь ОСББ «Ярославська, 30» з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 борг по внескам співвласників за утримання будинку та прибудинкової території ОСББ «Ярославська,30» в розмірі 8556,40 грн. та понесені судові витрати.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 23.09.2024 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
У передбачений законодавством термін відповідачі відзиву до суду не скерували.
Згідно ч.13 ст.7 ЦПК України,розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи в їх сукупності, всебічно, повно та об`єктивно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив такі обставини та дійшов до відповідних висновків.
Відповідно до ч. 1ст. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно зіст. 2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 5 ЦПК Українипередбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Водночас, відповідно до ч. 1ст. 19 ЦПК Українисуди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За правилами статей12,81 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1статті 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1ст. 77 ЦПК).
В судовому засіданні встановлено, що 23.06.2016 року проведено державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ярославська,30» код 40592379, номер запису 10261020000016644.
Стаття 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків»передбачає, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. В одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об`єднання.
Статтею 151 Житлового Кодексу України передбачено, що громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку при домову територію.
Відповідно до Договору купівлі-продажу квартири від 09.06.2001 року, посвідченого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Романій Н.В., зареєстрованого в реєстрі за № 19738, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 придбали квартиру АДРЕСА_2 .
Як вбачається з довідки Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» ЧМР, станом на 07.09.2024 року за адресою АДРЕСА_3 зареєстровані: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та ОСОБА_1 .
Рішенням загальних зборів ОСББ «Ярославська, 30», оформленого протоколом від 27.12.2020 року, було затверджено внесок співвласника на утримання будинку та прибудинкової території у 2021 році із розрахунку 5,09 грн. за 1 кв.м. із 100% нарахуванням.
Рішенням загальних зборів ОСББ «Ярославська, 30», оформленого протоколом від 23.01.2022 року, було затверджено внесок співвласника на утримання будинку та прибудинкової території у 2022 році із розрахунку 5,09 грн. за 1 кв.м. із 100% нарахуванням.
Рішенням загальних зборів ОСББ «Ярославська, 30», оформленого протоколом від 24.12.2022 року, було затверджено внесок співвласника на утримання будинку та прибудинкової території у 2022 році із розрахунку 5,09 грн. за 1 кв.м. із 100% нарахуванням.
Рішенням загальних зборів ОСББ «Ярославська, 30», оформленого протоколом від 30.03.2024 року, було затверджено внесок співвласника на утримання будинку та прибудинкової території у 2024 році із розрахунку 6,75 грн. за 1 кв.м. із 100% нарахуванням.
В судовому засіданні встановлено, що відповідачі плату за утримання будинку та прибудинкової території здійснювали не в повному обсязі, в зв`язку з чим у них утворилася заборгованість, яка станом на 12.09.2024 року становить 8556,40 грн.
Вказане підтверджується Актом звіряння взаємних розрахунків за період з 01ю.08.2021 по 12.09.2024 ОСББ «Ярославська,30».
Спірні правовідносини між сторонами регулюються нормамиЦивільного кодексу України,Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно з ч. 3 ст. 11, ч. 2 ст. 509 ЦК України, зобов`язання можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, якими відповідно до ч. 2 ст. 4 ЦК України є, зокрема, закони України.
Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог кодексу, актів законодавства, а при відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Положеннями ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
У відповідності дост. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків» рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Право об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, а також право контролювати своєчасність та повноту сплати таких внесків та платежів встановлено положеннями ч. 1ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Приписами ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема, вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Статтею 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Серед обов`язків співвласників багатоквартирного будинку, визначених устатті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», визначено: виконання рішення зборів співвласників; своєчасна оплата за спожиті житлово-комунальні послуги.
Вказаний висновок узгоджується з правовими висновками Верховного Суду у постановах від 15 травня 2019 року у справі № 761/10136/16-ц, 22 травня 2019 року у справі № 462/4620/15, 23 лютого 2022 року у справі справа №761/37748/16.
Відповідно до частини першоїстатті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», чинного на час виникнення спірних правовідносин, залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення(з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Відповідно до ч.1Закону України "Про житлово-комунальні послуги"індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Згідно із ч. 3ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Відповідачі зареєстровані у квартирі АДРЕСА_2 , а відтак є споживачами послуг з утримання та обслуговування багатоквартирного будинку у розумінні Закону України «Про житлово-комунальніпослуги» танесуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Фактично споживаючи вищезазначені послуги, відповідачі не подавали заяви щодо ненадання або неналежного надання послуг з утримання та обслуговування будинку. Це свідчить про те, що позивач надавав відповідачам житлово-комунальні послуги належним чином, а саме: якісно, своєчасно та у повному обсязі. Аналогічні висновки були зроблені у Постановах Верховного Суду у справах № 645/5401/17 від 29.11.2019 р. та № 465/5138/15-ц від 31.10.2019 р.
На підставі викладеного слід дійти висновку про те, що відповідачі, які є споживачами послуг з утримання та обслуговування багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , в якому створено ОСББ, зобов`язані здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна, а тому за наявності підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будинку заявлена сума боргу підлягає стягненню.
Відсутність відповідного договору між споживачем послуг з утримання будинку та прибудинкової території та їх виконавцем не є підставою для не стягнення з відповідачів заборгованості з їх оплати.
Такого висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постанові від 22 липня 2020 року у справі № 210/1958/15-ц.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, оскільки ухилення відповідачів від сплати внесків співвласника на утримання будинку та прибудинкової території порушує права та законні інтереси позивача, за захистом яких останній звернувся до суду.
Відповідно дост. 141 ЦПК УкраїнитаЗакону України «Про судовий збір»стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Вирішуючи питання про судові витрати суд приходить до висновку, що з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню судові витрати в сумі 3028,00 грн.
Крім того, частиною 1 ст.137 ЦПК Українивстановлено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
До матеріалів справи долучений Договір про надання правничої допомоги № 01/26-07-24 від 26.07.2024 року, Ордер на надання правничої допомоги від 18.09.2024 року, виданий адвокатом Жук Оксаною Михайлівною, Додаток № 1 щодо визначення гонорару адвоката, Акт наданих послуг від 12.09.2024 року, відповідно до якого вартість наданої правової допомоги становить 4000 грн.
Відповідно дочастини другоїстатті 137ЦПК Україниза результатамирозгляду справивитрати направничу допомогуадвоката підлягаютьрозподілу міжсторонами разоміз іншимисудовими витратами.Для цілейрозподілу судовихвитрат:1)розмір витратна правничудопомогу адвоката,в томучислі гонораруадвоката запредставництво всуді таіншу правничудопомогу,пов`язану зісправою,включаючи підготовкудо їїрозгляду,збір доказівтощо,а такожвартість послугпомічника адвокатавизначаються згідноз умовамидоговору пронадання правничоїдопомоги тана підставівідповідних доказівщодо обсягунаданих послугі виконанихробіт таїх вартості,що сплаченаабо підлягаєсплаті відповідноюстороною аботретьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
За таких обставин, у зв`язку із задоволенням позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачів на користь ОСББ «Ярославська, 30» понесені витрати на правничу допомогу в сумі 4000 грн.
Керуючись ст.ст.6,12,13,18,263,261,264,265,268,279,280-282 ЦПК України, ст.ст.11,509, 526 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ярославська, 30» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення боргу задовольнити.
Стягнути всолідарному порядкуз ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РЕОНКК невідомий, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП невідомий, зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_3 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ярославська,30» (18029 м. Черкаси, вул. Віталія Вергая буд. 30, код ЄДРПОУ 40592379) заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 8556,40 грн., витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028,00 грн. та витрати на правничу допомогу в сумі 4000,00 грн., а всього 15584,40 грн. (п`ятнадцять тисяч п`ятсот вісімдесят чотири гривн1 40 коп.).
Рішення може бути оскаржено в загальному порядку до Черкаського апеляційного суду через місцевий суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Повний текстрішення виготовлений 18.11.2024.
Головуючий Т.Є.Троян
Учасники справи:
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ярославська,30», 18029 м. Черкаси, вул. Віталія Вергая буд. 30, код ЄДРПОУ 40592379.
Відповідач1: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідач 2: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РЕОНКК невідомий, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідач 3: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП невідомий, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 19.11.2024 |
Номер документу | 123067044 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Троян Т. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні