Рішення
від 18.11.2024 по справі 712/9930/24
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Справа № 712/9930/24

Провадження № 2/712/3084/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2024 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:

головуючого/судді - Троян Т.Є.

при секретарі - Кеденко Я.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Провулок Крилова 16», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до Соснівського районного суду м. Черкаси з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Провулок Крилова 16», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовувала наступними обставинами: позивачка є власником будинку та земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Земельна ділянка позивача межує із земельною ділянкою по АДРЕСА_2 , належній ОСББ «Провулок Крилова 16» надалі (відповідач 1).

На земельній ділянці відповідача-1 в притул до ділянки позивачки ОСОБА_1 розташовані господарські будівлі -сарай літ.Б та вбиральня літ.В. Всі атмосферні опади з цих будівель потрапляють на ділянку позивача, перешкоджають її належному освітленню. Окрім того, ці будівлі знаходяться в аварійному стані, можуть завалитися та, як наслідок, завдати шкоди.

Відповідно до ДБН України Б.2.2-12:2019"Планування і забудова територій" при розміщенні будинків в кварталах із сформованою забудовою для догляду за будинками і здійснення поточного ремонту відстань до межі суміжної земельної ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни будинку слід приймати не менше ніж 1,0 м.

При розміщенні будинків в кварталах із сформованою забудовою для догляду за будинками і здійснення поточного ремонту відстань до межі суміжної земельної ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни будинку слід приймати не менше ніж 1,0 м. При цьому, має бути забезпечене виконання необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть попаданню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок або взаємоузгоджене водовідведення.

Діяльність ОСББрегулюються нормамиЗакону України«Про об?єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку».ОСББ створюєтьсяна основіправа сумісноївласності іпредставляє лишеспіввласників нерухомості,щоб самостійновирішувати хто обслуговуватимебудинок,які будутьвнески найого утримання(квартплата),кому здаватив орендунежитлові приміщеннятощо,куди витрачатигроші.Ефективне використаннякоштів іконтроль приводятьдо якіснішогота раціональнішогоутримання будинку.Створення тадіяльність ОСББрегулюються нормамиЗакону України«Про об?єднанняспіввласників багатоквартирного будинку». Прибудинкова територія це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку, згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про особливості здійснення право власності у багатоквартирному будинку". Таким чином до прибудинкової території можна віднести не тільки земельну ділянку на якій розташовано сам будинок, а й тротуари та проїзди, ігрові майданчики, озеленені території, майданчики для тимчасового зберігання автомобілів тощо. Згідно статті 42 Земельного кодексу України, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

До земельної ділянки багатоквартирного будинку належать: -земля, на якій розміщено житловий будинок;- земля, на якій знаходяться будівлі і споруди, що стосуються такого будинку;- прибудинкова територія.

Розміри і конфігурація земельної ділянки, на якій розміщений багатоквартирний будинок, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.

Відповідно до рішення Черкаської міської ради №31-29від 15.11.2022земельна ділянка по АДРЕСА_2 площею 0,0965га кадастровий номер 7110136700:04:027:0078передана в постійне користування ОСББ «Провулок Крилова 16» під багатоквартирний житловий будинок та прибудинкову територію за рахунок земель Черкаської міської ради.

Позивач неодноразово зверталася до відповідача-1 щодо приведення належної останім земельної ділянки у відповідність до вимог законодавства та знесення господарських будівель розташованих впритул до ділянки Позивача. На усні звернення керівник ОСББ «Провулок Крилова 16» не реагує, відповіді на письмову вимогу не надав.

За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно власником квартири АДРЕСА_3 є ОСОБА_2 , власником квартири АДРЕСА_4 є ОСОБА_3 , власником квартири АДРЕСА_5 є ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 є власником квартири

АДРЕСА_6 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 є співвласниками аварійних господарських будівель (сарай літ. та вбиральня літ.В), а відтак мають бути відповідачами за заявленим позовом.

За вказаних обставин, в силу вимог ст.41 Конституції України, ст. 391 Цивільного кодексу України, ст.96 (част. «г»), 103 ЗК України просила позов задовольнити, усунути перешкоди ОСОБА_1 у користуванні земельною ділянкою, належною їй на праві власності за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом зобов`язання ОСББ «Провулок Крилова 16» та співвласників спірних будівель ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 знести сарай літ.Б та вбиральню літ.В, розташованих на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2 .

Ухвалою Соснівського районного суду м.Черкаси від 27.08.2024 року відкрито провадження в справі за правилами загального позовного провадження.

14.10.2024 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву представника відповідача ОСББ «Провулок Крилова 16» Поночевного Г.С., в кому він заперечував проти задоволення позовних вимог. Вказував, що відповідно до Технічного звіту, складеного за результатами технічного обстеження господарських будівель, які знаходяться на прибудинковій території ОСББ «Провулок Крилова 16»№07/23-ТОстаном на08.11.2023року зробленонаступний висновокексперта: «Враховуючи загальний стан основних несучих та огорожувальних конструкцій, який характеризується, як аварійний, стан конструкцій (категорія 4), відновлення шляхом капітального ремонту чи реконструкція є недоцільними.... Будівлі морально застарілі, фізично зношені, непридатне для використання суб?єктами господарювання та відновлення якого є економічно недоцільними, у тому числі у зв?язку з будівництвом, реконструкцією... Господарські будівлі (сарай літ. Б та вбиральня літ. В) відповідно інвентарної справи №27333 рекомендуються до знесення (демонтажу) з дотриманням вимог ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва». Водночас, вказували, що ОСББ є неприбутковою організацією, а тому фінансових можливостей для знесення вказаних будівель не мають.

Ухвалою Соснівського районного суду м.Черкаси від 12.11.2024 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача адвокат Нестерко І.О. позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.

Відповідач ОСОБА_6 в судовому засіданні підтримав доводи, зазначені у відзиві ОСББ «Провулок Крилова 16», просив відмовити у задоволенні позову.

Інші учасники процесу в судове засідання не з`явились, повідомлялися про розгляд справи належним чином, заяв по суті справи, клопотань від них не надходило.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, суд дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка є співвласником будинку та земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 на підставі договору дарування №294 від 10.02.2015, посвідченого приватним нотаріусом Іващенко Г.М. та державного акту на право власності на земельну ділянку №ЯЕ625469 від 03.12.2007, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до рішення Черкаської міської ради №31-29від 15.11.2022земельна ділянка по АДРЕСА_2 площею 0,0965га кадастровий номер 7110136700:04:027:0078передана в постійне користування ОСББ «Провулок Крилова 16» під багатоквартирний житловий будинок та прибудинкову територію за рахунок земель Черкаської міської ради.

Земельна ділянка позивача межує із земельною ділянкою по АДРЕСА_2 , належній ОСББ «Провулок Крилова 16» надалі (відповідач 1).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно власником квартири АДРЕСА_3 є ОСОБА_2 , власником квартири АДРЕСА_4 є ОСОБА_3 , власником квартири АДРЕСА_5 є ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 є власником квартири АДРЕСА_7 у вищенаведеному будинку.

Як вказує позивачка та було підтверджено в судовому засіданні відповідачем ОСОБА_6 , на земельній ділянці відповідачів в притул до ділянки позивачки ОСОБА_1 розташовані господарські будівлі -сарай літ.Б та вбиральня літ.В, співвласниками яких є відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 . Вказані будівлі перебувають у аварійному стані.

Відповідно до ДБН України Б.2.2-12:2019"Планування і забудова територій" розміщенні будинків в кварталах із сформованою забудовою для догляду за будинками і здійснення поточного ремонту відстань до межі суміжної земельної ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни будинку слід приймати не менше ніж 1,0 м.

Вказані норми ДБН при розміщенні вказаних спірних будівель не були дотримані, що не було спростовано стороною відповідачів.

Позивачка зазначила, що у користуванні своєю земельною ділянкою має перешкоди, які вчиняються співвласниками ОСББ, оскільки відстань до межі суміжної земельної ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни будинку при облаштуванні сараю та вбиральні не було дотримано, всі атмосферні опади з цих будівель потрапляють на ділянку позивача, перешкоджають її належному освітленню. Окрім того, ці будівлі знаходяться в аварійному стані, можуть завалитися та як наслідок завдати шкоди.

В матеріалах справи міститься вимога позивачки від 20.10.2023 року до відповідача-1 про усунення перешкод та демонтаж спірних будівель, яка залишилась без належного реагування.

Відповідно до Технічного звіту, складеного за результатами технічного обстеження господарських будівель, які знаходяться на прибудинковій території ОСББ «Провулок Крилова 16» №07/23-ТО станом на 08.11.2023 року експертом зроблені наступні висновки: «Враховуючи загальний стан основних несучих та огороджувальних конструкцій, який характеризується, як аварійний, стан конструкцій (категорія 4), відновлення шляхом капітального ремонту чи реконструкцією вважаю не доцільним. Господарські будівлі побудовані в 60х роках минулого століття, знос будівлі становить 90-95%. Будівлі морально застаріле фізичне зношення, непридатне для використання суб?єктами господарювання та відновлення якого є економічно недоцільним, у тому числі у зв?язку з будівництвом, реконструкцією. Враховуючи вимоги ДБН В. 1.2-14-2009 «Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель, споруд, будівельних конструкцій та основ», ДБН В. 1.2-14:2018 «Система забезпечення надійності та безпеки будівельних об?єктів. Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель і споруд». Господарські будівлі (сарай літ.Б та вбиральня літ. В) відповідно інвентарної справи №27333 рекомендуються до знесення (демонтажу) з дотриманням вимог ДБН А.3.1 - 5:2016 «Організація будівельного виробництва».

Згідно ст. 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності. Особам (їх спадкоємцям), які мали у власності земельні ділянки до 15 травня 1992 року (з дня набрання чинності Земельним кодексом України), земельні ділянки не повертаються.

Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.(ч.2 ст.90 ЗК України).

Відповідно до ч. 1,2 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Так, предметом даного позову є усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, що у повній мірі відповідає способу захисту цивільних прав та інтересів у відповідності до ст. 16 ЦК України.

Відповідно до статті 1 першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що ратифікована Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997 року, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Статтею 41 Конституції України встановлено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права або обмежений у його здійсненні. Право власності є непорушним.

Статтею 391 ЦК України передбачено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Частиною 2 статті 152 ЗК України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких перешкод його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язанні з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Стаття 103 цього Кодексу визначено, що власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам - сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення, тощо).

Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов`язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив). Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов`язані співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них та використання цих ділянок із запровадженням і додержанням прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур та охорони земель (обмін земельних ділянок, раціональна організація територій, дотримання сівозмін, встановлення, зберігання межових знаків тощо).

Згідно п. г,е, ч.1. ст. 96 ЗК України, землекористувачі зобов`язані:

- не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;

- дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням зєлієльних сервітутів та охоронних зон.

Так, згідно ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Дослідженими в судовому засіданні доказами підтверджується наявність спірних будівель, співвласниками яких є відповідачі. Будівлі знаходяться у аварійному стані - сарай літ.Б та вбиральня літ. В та розташовані впритул до ділянки позивачки ОСОБА_1 , внаслідок чого вона позбавлена можливості належним чином обслуговувати свою земельну ділянку, вказані будівлі знаходяться в аварійному стані, можуть завалитися та як наслідок завдати шкоди.

Таким чином, доводи щодо створення перешкод у користуванні земельною ділянкою позивача знайшли своє підтвердження в судовому засіданні.

Оскільки земельна ділянка передавалась в постійне користування ОСББ «Провулок Крилова 16» під багатоквартирний житловий будинок та прибудинкову територію за рахунок земель Черкаської міської ради, то позивачем вірно заявлена вимога про усунення перешкод шляхом знесення вказаних будівель до землекористувача та співвласників житлового будинку та господарських споруд за адресою: АДРЕСА_2 .

Отже, порушене право позивачки на користування власною земельною ділянкою підлягає захисту шляхом зобов`язання відповідачів знести сарай літ.Б та вбиральню літ.В, розташованих на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2 .

Враховуючи вищевикладене, керуючисьст.ст. 78, 79, 90, 103 Земельного кодексу України, ст.ст. 1 5, 9 13, 19, 30, 76 81, 141, п. 2 ч. 1 ст. 258, 259, 263 265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 доОб`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Провулок Крилова16», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 проусунення перешкоду користуванніземельною ділянкою-задовольнити.

Усунути перешкоди ОСОБА_1 у користуванні земельною ділянкою, належною їй на праві власності за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом зобов`язання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Провулок Крилова 16», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 знести сарай літ.Б та вбиральню літ.В, розташованих на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2 .

Рішення можебути оскарженов загальномупорядку доЧеркаського апеляційногосуду протягомтридцяти днівз дняскладення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текстрішення виготовлений 18.11.2024 року.

Головуючий: Т.Є. Троян

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено19.11.2024
Номер документу123067053
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —712/9930/24

Рішення від 18.11.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

Ухвала від 12.11.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

Рішення від 12.11.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Троян Т. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні