Рішення
від 06.11.2024 по справі 175/366/24
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 175/366/24

Провадження № 2/175/73/24

РІШЕННЯ

Іменем України

"06" листопада 2024 р. смт. Слобожанське

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Білоусової О.М.,

за участю секретаря судового засідання Перепелиці В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Слобожанське в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» до Головного управління Національної поліції у м. Києві про зобов?язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції у м. Києві про зобов?язання вчинити дії, в якому просив зобов`язати відповідача утримувати та здійснювати перерахунок членських профспілкових внесків на користь Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» за заявою/окремою угодою про безготівкове утримання з грошового забезпечення членських профспілкових внесків її члена ОСОБА_1 від 27 жовтня 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що до складу Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» входить численна кількість членів, які є діючими поліцейськими Національної поліції України. У членах профспілки перебуває ОСОБА_1 , який проходить службу на посаді поліцейський - водій сектору логістики управління поліції в метрополітені Головного управління Національної поліції України у м. Києві. 16.11.2023 року позивач повідомляв Національну поліцію про ОСОБА_2 та направив запит щодо надання інформації чи проводилися утримання членських внесків на банківський рахунок позивача. Листом від 23.11.2023 року було надано відповідь про те, що угода між центральним органом управління поліції та Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» відсутня, у зв`язку з чим утримання членських внесків на користь позивача не здійснюється. Неперерахування членських профспілкових внесків є прямим перешкоджанням діяльності профспілки, адже внаслідок затримки коштів діяльність

Відповідач надав відзив в якому просив відмовити у задоволенні позову.

В судове засідання позивач та представник не з`явилися, повідомлені належним чином, в матеріалах справи міститься заява, в якій він просив позов задовольнити, розгляд справи провести за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце судового засідання повідомлений належний чином (електронний суд), в матеріалах справи міститься відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову, інших заяв не подавав.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Загальними зборами засновників Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» протоколом від 17.07.2017 року №17/07-17 був затверджений Статут Первинної професійної спілки «Правозахисники країни».

Відповідно до п. 3.1 розділу 3 Стутуту, членство в Профспілці є добровільним. Вступ до Профспілки та вихід із неї проводиться в індивідуальному порядку за особистою письмовою заявою до Голови Профспілки, який приймає рішення самостійно або. Профспілкового комітету, який в місячний термін приймає рішення з цього питання. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх на засіданні виборного органу.

Згідно п. 3.2., членами Профспілки можуть бути працівники, науковці та приватні особи що забезпечують себе роботою самостійно в області права, в тому числі, але не виключно працівники органів внутрішніх справ, Національної поліції України, відомчих навчальних закладів МВС, пенсіонери органів внутрішніх справ Національної поліції України та фізичні особи, які проходили службу на атестованих посадах, а також штатні працівники виборних органів Профспілки. Членами Профспілки можуть бути також працівники, які перебувають або перебували у трудових відносинах з органами внутрішніх справ, Національної поліції України, члени ДНД, працівники підприємств та організацій, створених за участі або для виконання статутних завдань Профспілки, та інші юридичні особи й громадяни, з якими Профспілка співпрацює в досягненні виконання статутних завдань.

Пунктом 3.6 Стутуту визначено, що член профспілки зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати членські внески.

Згідно п. 3.9, виключення іх Профспілки застосовується у випадках несплати членських внесків без поважних причин понад три місяці.

Як вбачається з розділу 5 Статуту, кошти профспілки складаються зі вступних та щомісячних членських внесків, пасивних доходів, відрахувань підприємств, установ та організацій на культурно-освітню, спортивну та іншу діяльність у розмірах, передбачених Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», галузевими, регіональними угодами та колективними договорами, благодійних внесків від підприємств, організацій, установ усіх форм власності, приватних осіб та інших надходжень, перерахованих відповідно до законодавства України, інших надходжень не заборонених законом. Основним джерелом формування коштів Профспілки є вступні та щомісячні членські внески членів Профспілки.

Заявою від 27.10.2023 року ОСОБА_1 просила прийняти її в члени профспілки «Правозахисники країни». Цією заявою підтвердила, що із Статутом Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» ознайомлена, зобов`язалася сплачувати членські внески в установленому розмірі та порядку. Також ОСОБА_1 надала згоду на збір та обробку персональних даних.

Того ж дня ОСОБА_1 подала рапорт начальнику Головного управління Національної поліції України у місті Києві, в якому зазначила, що вона є членом Первинної професійної спілки «Правозахисники країни», у зв`язку з чим просить з 27.10.2023 року утримувати з її заробітної плати (грошового забезпечення) впродовж усього періоду працевлаштування, через бухгалтерію членські внески у розмірі 3 відсотка.

Рішенням №16/11-01 голови Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» від 16.11.2023 року, поліцейського-водія сектору логістики Управління поліції в метрополітені ГУНП у місті Києві старшого сержанта поліції Русятинську І.В. прийнято до членів Первинної професійної спілки «Правозахисники країни».

16.11.2023 року за вих. № 1976 позивач повідомив ГУНП у місті Києві про членство ОСОБА_1 в професійній спілці «Правозахисники країни».

Також позивачем було направлено запит до Національної поліції України від 22.11.2023 року за вих. № 2044 з проханням повідомити чи проводились утримання коштів (членські профспілкові внески) з грошового забезпечення поліцейського-водія сектору логістики Управління поліції в метрополітені ГУНП у місті Києві старшого сержанта поліції Русятинську І.В.

Листом від 23.11.2023 року за вих. № 1094/125/30/01-2023 ГУНП у місті Києві повідомила, у зв`язку з тим, що відсутня угода між Головним управління національної поліції та Первинною професійною спілкою «Правозахисники країни», утримання членських внесків на користь Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» не здійснюється.

Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання

Cтаттею 243 Кодексу законів про працю України гарантовано право громадян на об`єднання у професійні спілки. Так, відповідно до Конституції України та Закону України"Пропрофесійні спілки,їх правата гарантіїдіяльності" громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення без будь-якого дозволу створювати професійні спілки з метою представництва, здійснення і захисту своїх трудових та соціально-економічних прав та інтересів, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначених їх статутами, брати участь у роботі професійних спілок. Держава визнає професійні спілки повноважними представниками працівників і захисниками їх трудових, соціально-економічних прав та інтересів в органах державної влади та місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцем, а також з іншими об`єднаннями громадян.

Згідно ст. 1 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», професійна спілка (профспілка) - це добровільна неприбуткова громадська організація, що об`єднує громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання); первинна організація профспілки - добровільне об`єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному навчальному закладі; член профспілки - особа, яка входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески.

Відповідно дост.246Кодексу законівпро працюУкраїни первинніпрофспілкові організаціїна підприємствах,в установах,організаціях таїх структурнихпідрозділах представляютьінтереси своїхчленів ізахищають їхтрудові,соціально-економічніправа таінтереси. Первинні профспілкові організації здійснюють свої повноваження через утворені відповідно до статуту (положення) виборні органи, а в організаціях, де виборні органи не утворюються, - через профспілкового представника, уповноваженого згідно із статутом на представництво інтересів членів професійної спілки, який діє в межах прав, наданих Законом України"Пропрофесійні спілки,їх правата гарантіїдіяльності" та статутом професійної спілки.

Частинами 1, 2 статті 104 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що для захисту своїх прав та законних інтересів працівники поліції можуть утворювати професійні об`єднання та професійні спілки відповідно до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності». Професійні спілки поліції здійснюють свої повноваження із урахуванням обмежень, що накладаються на працівників поліції цим Законом.

Положеннями ч.1,3,4ст.249Кодексу законівпро працюУкраїни тач.1,3,4ст.42ЗУ «Пропрофесійні спілки,їх правата гарантіїдіяльності» передбачено,що роботодавецьзобов`язанийсприяти створеннюналежних умовдля діяльностіпервинних профспілковихорганізацій,що діютьна підприємстві,в установі,організації. Приміщеннядля роботивиборного профспілковогооргану тапроведення зборівпрацівників,які єчленами професійноїспілки зусім необхіднимобладнанням,зв`язком,опаленням,освітленням,прибиранням,транспортом,охороною надаєтьсяроботодавцем упорядку,передбаченому колективнимдоговором. За наявності письмових заяв працівників, які є членами професійної спілки, роботодавець щомісяця безоплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок професійної спілки членські профспілкові внески працівників відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди в строки, визначені цим договором чи угодою. Роботодавець не вправі затримувати перерахування зазначених коштів. Спори, пов`язані з невиконанням роботодавцем цих обов`язків, розглядаються у судовому порядку.

Отже, правовою підставою для утримання членських внесків із заробітної плати членів профспілки, а також для перерахування таких внесків, є їхні письмові заяви.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 подала рапорт начальнику Головного управління Національної поліції України у місті Києві, в якому зазначила, що вона є членом Первинної професійної спілки «Правозахисники країни», у зв`язку з чим просить з 27.10.2023 року утримувати з її заробітної плати (грошового забезпечення) впродовж усього періоду працевлаштування, через бухгалтерію членські внески у розмірі 3 відсотка. Таким чином, ОСОБА_1 засвідчив своє волевиявлення щодо утримання з її заробітної плати членських внесків, а тому роботодавець був зобов`язаний вчинити дії щодо утримання з грошового забезпечення членських внесків за заявою особи. Невчинення таких дій свідчить про перешкоджання рішенню працівника.

Суд критично ставиться до твердження відповідача про те, що відсутня угода між Головним управління національної поліції та Первинною професійною спілкою «Правозахисники країни», а тому утримання членських внесків на користь Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» не здійснюється.

Відповідно доч.1,2ст.76ЦПК України,доказами єбудь-якідані,на підставіяких судвстановлює наявністьабо відсутністьобставин (фактів),що обґрунтовуютьвимоги ізаперечення учасниківсправи,та іншихобставин,які маютьзначення длявирішення справи. Цідані встановлюютьсятакими засобами: 1)письмовими,речовими іелектронними доказами; 2)висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно ст.77ЦПК України,належними єдокази,які містятьінформацію щодопредмета доказування. Предметомдоказування єобставини,що підтверджуютьзаявлені вимогичи запереченняабо маютьінше значеннядля розглядусправи іпідлягають встановленнюпри ухваленнісудового рішення. Сторонимають правообґрунтовувати належністьконкретного доказудля підтвердженняїхніх вимогабо заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно дост.78ЦПК України,суд небере доуваги докази,що одержаніз порушеннямпорядку,встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно ст. 79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до ст. 80 ЦПК України, достатніми єдокази,які усвоїй сукупностідають змогудійти висновкупро наявністьабо відсутністьобставин справи,які входятьдо предметадоказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На підставі викладеного, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги підтверджено належними, допустимими та достатніми доказами, у зв`язку з чим позовна заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, з урахуванням положень ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028 грн.

Керуючись ст. ст. 19, 27, 76-81, 141, 258, 259, 263, 265, 268, 273, 354 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» до Головного управління Національної поліції у м. Києві про зобов?язання вчинити дії задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції у м. Києві утримувати та здійснювати перерахунок членських профспілкових внесків на користь Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» за заявою/окремою угодою (рапортом) від 27 жовтня 2023 року про безготівкове утримання з грошового забезпечення членських профспілкових внесків її члена ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції у м. Києві (код ЄДРПОУ: 40108583) на користь Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» (код ЄДРПОУ: 39245807) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028 грн.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Повний текст рішення складено 15.11.2024.

Суддя О. М. Білоусова

СудДніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.11.2024
Оприлюднено20.11.2024
Номер документу123068700
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —175/366/24

Рішення від 06.11.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Білоусова О. М.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Білоусова О. М.

Рішення від 06.11.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Білоусова О. М.

Ухвала від 14.05.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Білоусова О. М.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Білоусова О. М.

Ухвала від 22.01.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Білоусова О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні