490/760/24
н\п 2/490/1592/2024
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2024 року м. Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва
у складі: головуючого судді Чулуп О.С.,
при секретарі Ребрина Д.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: виконавчий комітет як орган опіки та піклування про визначення місця проживання дитини,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про визначення місця проживання дитини.
Ухвалою від 16.02.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній цивільній справі, розгляд справи призначено в підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження. Крім того, вказаною ухвалою зобов`язано виконавчий комітет як орган опіки та піклування подати висновок про доцільність визначення місця проживання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із матір`ю ОСОБА_1 .
Сторони до підготовчого судового засідання не з`явились, про час та місце підготовчого судового засідання повідомлені належним чином, причини неявки до суду не повідомили.
Від позивача надійшла заява в якій остання просить розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідно до ст. 189 ЦПК України, завданням підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
За ч. 3ст. 189 ЦПК України, підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
В порядку підготовчого провадження судом вивчені матеріали справи, з`ясовані всі фактичні обставини справи, які підлягають з`ясуванню під час судового розгляду.
У відповідності до ч. 2ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого судового засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Крім того, судом встановлено, що на виконання ухвали суду від 16.02.2024 року виконавчим комітетом було надано повідомлення про неможливість підготовки висновку органу опіки та піклування. У вказаному повідомлені було зазначено про те, що фахівцями Миколаїського міського центру соціальних служб були здійснені неодноразові телефонні дзвінки ОСОБА_1 .. однак вона не відповідала. Батько дітей ОСОБА_2 також не відповідав на дзвінки фахівця Центру. У зв`язку з цим неможливо було провести відповідну роботу щодо складання оцінки потреб сім`ї.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 19 Сімейного кодексу України (далі - СК України) при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою .
Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Відповідно до правових висновків, викладених у Постанові Верховного Суду по справі справа № 523/19706/19, провадження № 61-12112сво22, за загальним правилом, передбаченим статтею 19 СК України та статтею 56 ЦПК України, у спорах між батьками про визначення місця проживання малолітньої дитини участь органу опіки і піклування є обов`язковою. Спеціалісти відповідного органу мають надати суду письмовий фаховий висновок щодо розв`язання спору.
Тлумачення змісту ч.ч. 4-6 ст. 19 СК України дозволяє зробити висновок, що вони не допускають виключень щодо неотримання письмового висновку органу опіки та піклування при розгляді справ, де участь органу опіки та піклування є обов`язковою, з огляду на неможливість надати такий висновок.
Так, згідно із частиною шостою статті 56 ЦПК України органи державної влади та місцевого самоврядування можуть бути залучені судом до участі у справі або брати участь у справі за своєю ініціативою для подання висновків на виконання своїх повноважень. Участь зазначених органів у судовому процесі для подання висновків у справі є обов`язковою у випадках, встановлених законом, або якщо суд визнає це за необхідне.
Висновок владних органів містить дві складові: 1) відомості про факти, на основі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що мають значення для правильного розгляду та вирішення справи; 2) рекомендацію конкретного органу про те, як необхідно з точки зору державного інтересу (захист прав та інтересів дітей) вирішити справу, тобто висновок про факти та право.
Вказане дозволяє віднести висновки до засобів доказування (письмових доказів). Як й інші докази, вони не мають для суду наперед встановленої сили.
У випадку неможливості надати висновок, який ґрунтується на обстеженні умов, орган опіки і піклування з метою захисту інтересів дитини має використати всі можливі варіанти одержання інформації і оцінки обставин, що склалися, і за можливістю надати висновок з посиланням на бесіди із родичами, знайомими, або з посиланням на інші документи та із вказівкою на те, що обстежити безпосередньо умови проживання неможливо.
Тому у випадку ненадання висновку органом опіки та піклування, залученим до участі у справі, суд може надати додатковий строк відповідному органу, відклавши розгляд справи. Однак, відмовити у винесенні рішення у справі чи зупинити провадження у справі через відсутність такого висновку суд не може. Зазначена позиція висловлена Верховним судом у постанові від 11 грудня 2023 року по справі № 523/19706/19.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність надання виконавчому комітету Миколаївської міської ради додатковий строк для підготовки висновку органу опіки та піклування про доцільність визначення місця проживання дітей разом із матір`ю.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.189,197,198,200, ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Закрити підготовче провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: виконавчий комітет як орган опіки та піклування про визначення місця проживання дитини та призначити справу до судового розгляду по суті на 17.12.2024 року на 16:30.
Надати виконавчому комітету Миколаївської міської ради як органу опіки та піклування додатковий строк для подання висновку про доцільність визначення місця проживання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із матір`ю ОСОБА_1 у строк до 20.01.2024 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.С.Чулуп
Суд | Центральний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 20.11.2024 |
Номер документу | 123073190 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Центральний районний суд м. Миколаєва
Чулуп О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні